Yurtdışı İş Danışmanlık Şirketleri: Yurtdışında İş Bulmanız Daha Kolay!

Yurtdışında iş bulma konusunda problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız yurtdışı iş danışmanlık şirketleri arasından bir tercih yapmaya ne dersiniz?

Bu size hem daha kolay bir şekilde iş bulma hem de daha kaliteli işlerle buluşma sürecini hazırlar. Peki, iş bulmak yurtdışında yaşayan ya da yaşamak isteyen biri için gerçekten zor mudur? Gelin hep birlikte bu konuya daha yakından bir göz atalım!

Yurtdışında yaşamaya başlayacak ve çalışma izni için araştırmalar yapacaksanız gitmeye düşündüğünüz ülkenin iş noktasında size neler sunacağını da bilmelisiniz. Çünkü iş konusunda size çok fazla imkân sunmayacak bir ülkede yaşamak hem iş bulma sürecini zorlaştırır hem de alacağınız ücretleri düşürür.

Peki, bu noktada profesyonel bir iş danışmanlık şirketinden yararlanmak isterseniz sizleri nasıl bir süreç bekliyor?

4 Yurtdışı Çalışma Danışmanlık Şirketi

Nova Blue Card

Nova Blue Card, Almanya’da kalifiye çalışanlar için mavi kart aracılığıyla iş bulmak için danışmanlık sağlayan bir firmadır. Temelde Mavi kart alma sürecinizden, Almanya’ya yerleşme anınıza kadar size destek olan şirket kapsamlı bir hizmet vermektedir.

Arel & Lodos Danışmanlık

Almanya odağında çalışan Arel & Lodos Danışmanlık Almanya’daki partner firmaları vasıtasıyla yeteneklerinize paralel bir şekilde Almanya’da iş bulmanız adına yardımcı olmaya çalışıyor.

Sadece çalışma konusunda da değil aynı zamanda eğitim odaklı danışmanlık hizmetleri de veriyor. Web sitesinde Almanya’daki en büyük ihtiyacın bilişim alanında olduğunu söylese de birçok farklı alanda da mesleğinizi yurtdışında sürdürebilmeniz için yardımcı oluyor.

Taledo

Yabancı bir şirket olan Taledo Almanya’da özellikle IT, satış ve pazarlama alanında iş bulmak konusunda hem danışmanlık veriyor hem de bölgedeki iş ilanlarını sitesinde paylaşıyor. Türk bir şirketle yetinmek istemeyenler için global anlamda da destek alabileceğiniz Taledo’yu tavsiye edebiliriz.

İşte Amerika

Yurtdışına bir yatırımcı vizesiyle taşınmak yani yurtdışında iş kurmak istiyorsanız ABD bu anlamda en doğru tercihlerden biri olacaktır. İşte Amerika şirketi de yatırımcı vizesi alma sürecinde işinizi kolaylaştıracak aklınızdaki soru işaretlerini gidermenizi sağlayacak danışmanlık hizmetlerini size sunuyor.

Yurtdışı İş Danışmanlık Şirketleri Neden Tercih Edilir?

Yurtdışı iş danışmanlık şirketlerini neden tercih etmeniz gerektiğini bu şirketlerin avantajlarını açıklayarak ortaya koyabiliriz.

Bu şirketler özellikle bahse konu ülkelerde tecrübe kazanmış ve iş ağını kurmuş firmalardır. Kendi ağları sayesinde size özel iş imkanları oluşturabilecekleri gibi fırsatları anında değerlendirebilme özelliklerine sahiptir.

Yurtdışı İş Danışmanlık Şirketleri Tercih Sebepleri

Gelin bu iş danışmanlık firmalarının avantajlarına tek tek bakalım ve bir iş danışmanlık şirketiyle çalışmanın size neler kazandırabileceğini görelim.

Geniş İş Ağı

Yurtdışında iş bulmak özellikle yurtdışına yeni gelmiş ya da farklı bir ülkeye taşınmak isteyen biri için en zor durumlardan biridir. Çünkü iş bulma yöntemini bilemeyeceğiniz gibi hangi işlere başvurmanız gerektiğini de kestirmeniz oldukça zordur.


Bu noktada Yurtdışındayız ailesi olarak biz de yurtdışı iş ilanlarını listeleyerek kullanıcılarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.


Bu durumda başvuracağınız yurtdışı iş danışmanlık şirketleri size farklı seçenekler sunacaktır. Uzun yıllardır söz konusu ülkede hizmet veren ve geniş iş ağı sayesinde hemen her kurum ile bağlantısı olan danışmanlık şirketleri çok daha hızlı bir şekilde iş bulmanıza destek olur. Bunun yanı sıra beklentilerinizi doğru şekillendirmenize yardımcı olur. 

Beklentilerinizi Şekillendirir

Yurtdışında iş bulmak için bazen size engel olan yetenekleriniz veya tecrübeniz olmaz. Beklentilerinizi doğru belirlememek size pek çok iş fırsatını tepmek anlamına gelen durumları yaşatır. Peki, beklentilerinizi doğru şekillendirmenin yolu nedir?

Yurtdışından iş danışmanlığı sunan firmalar ile iş birliği yaparak sizin için en doğru talepleri ortaya çıkarabilirsiniz. Beklentilerin şekillendirilmesinde çalışma saatleri, servis olup olmaması, işin sürekliliği, maaş ve sigorta gibi detaylar söz konusu olur. Tecrübeniz ve yeterlilikleriniz ışığında belirlenen beklentiler iş bulma süresini kısaltabileceği gibi belki de farklı bir işin sizin için daha uygun olduğunu birlikte keşfedebilirsiniz.

Fırsatları Ortaya Çıkarır

Kurumsal firmalar genellikle iş ilanları ile personel bulmaya çalışırken bazı firmaların ilanlara başvurmak yerine öneri ile personel çalıştırmak istedikleri görülür. Çünkü iş görüşmelerine vakit ayırmak istemeyen bu firmalar tavsiye ile nokta atışı yapmayı arzu eder.

Yurtdışında iş danışmanlık şirketi ile iş birliği yapmanız bu fırsatların ortaya çıkarılmasına katkı sağlayabilir. 

Fırsatları değerlendirmenize yardımcı olacak bir danışman zaman zaman maaş zamları ve haklarınızın iyileştirilmesi noktasında da sizleri yönlendirebilir. Bu durumun ortaya çıkmasında özellikle ülkedeki iş ile ilgili değişikliklerin neden olabileceğini söylemek gerekir.

Çünkü ülkeye yeni gelmiş bir yabancı olarak gelişmeleri yakından takip etmeniz bazen mümkün olamayabilir. İş danışmanlık şirketleri sizin en büyük destekçiniz olur.

yurtdışında çalışmak ve iş bulmak

Hangi Danışmanlık Firmasını Seçmelisiniz?

Yurtdışında iş danışmanlık firmaları arasından seçim yaparken doğru tercih yapmak size hem maddi hem de manevi anlamda pek çok katkı sunacaktır. Bu katkıların neler olduğunu detaylı bir şekilde açıklamak yerine bir iş danışmanlık firmasını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanmayı daha doğru buluyoruz. O halde gelin bütün detayları inceleyelim!

Faaliyet Alanı

Yurtdışında tercih edeceğiniz danışmanlık firmasının mümkünse ulusal bazda faaliyet gösterdiğinden emin olmalısınız. Çünkü bu sadece bulunduğunuz kasaba veya şehirde değil farklı yerlerde de iş bulabilmenize imkân tanır. İş ağı büyüdükçe sizin için iş bulmanın kolaylaşması tercih edeceğiniz firmanın kim olduğunu da önemli kılar. Peki, ulusal çapta bir firma yoksa ne yapmanız gerekir?

Yurtdışı danışmanlık firmasının ağının olabildiğince geniş olması sizin için mühimdir. En azından bulunduğunuz bölgede güçlü bir yapı ile çalışmayı tercih etmelisiniz.

Anlaşmalı Kurumlar

İş bulmanızı daha kolay kılacak durumlardan bir tanesi de anlaşmalı olunan kurumlardır. Kamu veya özel kurum fark etmeksizin ağı ne kadar geniş olursa o firmanın size katacakları o denli fazla olacaktır. Peki, anlaşmalı olunan kurumları nasıl öğrenebilirsiniz? 

Şirketin hangi kurumlarla ilişki içerisinde olduğunu web sitesinden veya kendilerinden doğrudan bilgi alarak öğrenebilirsiniz.

İşe Yerleştirme Oranları

İşe yerleştirme konusunda elde edilen grafiğin yukarı yönlü olması sizin için daha yüksek oranlarda iş bulma ihtimali doğurur. Bu nedenle yurtdışı iş danışmanlık firmalarından bir tanesi seçmeyi uygun görüyorsanız kesinlikle işe yerleştirme oranlarına bir göz atmalısınız, eğer bunu açıkça paylaşmıyorlarsa da sebeplerini sorup öğrenmelisiniz.

Personel Yorumları

İnternet vasıtası ile yapılan araştırmaların hemen hepsinde yorum ve detayları bulabilmek olasıdır. Çünkü hizmet veya ürün satan her kurum hizmet verdiği bireylerden aldıkları yorumlarla ön plana çıkar. Danışmanlık firmaları da bir ticari ilişki içerisine girmeleri nedeni ile yorum alır. Söz konusu değerlendirmeleri inceleyerek en doğru seçimi yapabilecek olmak sizin için önemlidir.

Yabancılarla / Expatlarla Çalışma

İletişim kurduğunuz ulusal bir iş danışmanlık firmasıysa bu alanda yabancılarla çalışıp çalışmadıklarını ve bu alanda tecrübeleri olup olmadığını öğrenmelisiniz. Expat yani farklı ülkede çalışanları işe yerleştirme konusunda uzmanlaşmış bir iş danışmanlık şirketi aradığınız fırsatın karşınıza çıkma ihtimalini arttıracaktır.

Sektör Uzmanlığı

Örneğin dijital pazarlama/sosyal medya gibi yeni nesil bir alanda çalışıyorsunuz ve iş danışmanlık şirketinin portföyü inşaat mühendisi adaylarını işe yerleştirmeye dah uygun görünüyor, her ne kadar başarılı bir şirket olsa da sizi tatmin ihtimali oldukça düşük olacaktır. Hangi sektörde çalışıyorsanız o sektörde uzmanlığı olan bir firmadan destek almanız iki taraf için de süreci çok daha hızlı ve kolay bir hale getirecektir.

Yukarıdaki detaylar ışığında danışmanlık firmaları arasından seçim yapabilirsiniz. Bu konuda hala tereddütleriniz varsa dikkat etmeniz gerekecek son konu ücretlerdir. Çünkü yurtdışında iş danışmanlık firmaları ücretsiz değildir. Bütçenize en uygun seçimi yaparak kaliteyi ön plana çıkarabilirsiniz.