Endonezya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Dünyanın nüfus bakımından en büyük ada ülkesi olan Endonezya’dan Türkiye’ye nasıl para transferi yapabileceğinizi, hızlı ve ucuz yöntemleri bazı alternatifleri de dahil ederek inceleyeceğiz.

Dünyanın nüfusu en yüksek müslüman ülkesi olan Endonezya 270 milyonluk nüfusuyla en kalabalık 4.ülke konumunda. Bu sebeple ülke Türkiye’ye yakın olmasa da nüfus sebebiyle ülkemizle olan para transferleri de belli bir yoğunluğun üstünde.

Endonezya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Endonezya’dan Türkiye’ye para gönderme konusunda çeşitli yöntemler bulunuyor. Para transferi yaparken en çok tercih edilen ve ilk akla gelen yöntem bankalar aracılığı ile SWIFT transferi yapmaktadır.

Bu yazıda önce Wise ile para transferi yapmak ve ardından Swift ile banka transferi yapmaktan bahsedeceğiz.

Endonezya’dan Türkiye’ye Wise ile Para Transferi

Wise düşük komisyonları ve kullanım kolaylığı ile para transferi yapmak isteyen kişiler için uygun bir yöntem sunar.

Wise ile sadece alıcının IBAN numarasını bilmeniz para transferi yapmanız için yeterli. Bu işlem Wise aracılığıyla bankalara göre daha ucuz ve hızlı şekilde tamamlanıyor.

Yurtdışından Türkiye’ye para transferi yazımızda da Wise’ı nasıl kullanabileceğinizi açıklamıştık.

Günümüzde 6 milyondan fazla kişinin para transferi yapmak için kullandığı Wise 2010 yılında kurulmuştur.

Wise, uluslararası para göndermek isteyen kullanıcılarına düşük komisyon uyguluyor ve para gönderimi sırasında oluşan kur farkı gibi problemleri ortadan kaldırıyor.

Wise ile para transferi işlemi yapmak isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Bizde sizler için Wise’ı kullanarak nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım anlattık.

Wise ile Endonezya’dan Para Transferi Nasıl Yapılır?

  • Wise uygulamasını kullanarak para transferi yapmak isterseniz ilk olarak Wise’ın internet sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olurken sizden ad, soyadı gibi kişisel bilgileriniz isteniyor.
  • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkeyi ve ülkenin para birimini seçip para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Endonezya’dan gönderim yaparken ülkeyi Endonezya, para birimini de Endonezya Rupisi (IDR) olarak seçmelisiniz. 
  • Göndermek istediğiniz tutarı girdikten sonra Wise, göndermek istediğiniz miktardan ne kadar komisyon kesileceğini ve gönderdiğiniz tutarın alıcının hesabına kaç gün içinde ve ne kadar miktarda gideceğini görebilirsiniz. Genellikle işlem 1 iş günü içerisinde tamamlanır.
  • Ardından para gönderimi yapacağınız alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler bunlardır. Bankaların SWIFT kodlarını gibi detayları bilmeniz gerekmez.
  • Bazı ülkelerde para göndermek için kredi kartı ya da banka kartınızı girmek de seçenekler arasında olsa da Endonezya’dan para göndermek için tek seçeneğiniz banka havalesi. Bu işlem için ekstra ücret kesilmiyor. Yani Endonezya banka hesabınız ile Wise’ın size ilettiği banka hesap numarasına havale yapmanız gerekiyor. İşlemin devamını Wise hallediyor.
  • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra ise para yola çıkıyor. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu yüzden bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olun.

*Wise kullanarak yapacağınız para transfer işlemleri sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Wise ile para transferi işlemi yaparken unutmamanız gereken önemli noktalardan biri de ekstra bir masraf ile karşılaşmamak için gönderdiğiniz paranın cinsine dikkat etmenizdir.

Yani Endonezya’dan Türkiye’ye para gönderme sürecinde, gönderen tarafında IDR ve alıcının tarafında ise TL seçildiğinden emin olunmalıdır.

Wise ile uluslararası para gönderimi yapılırken yerel para birimleri kullanmanız gerekir. Aynı şekilde Türkiye’den Endonezya’ya para gönderirken de gönderenin tarafında TL, alıcının tarafında ise IDR seçilmesi gerekir.

Bütün bankalar gibi Wise da uygulamayı kullanarak yapacağınız işlemler üzerinden bir komisyon alır ancak oranı düşüktür.

Ayrıca Wise ile yapacağınız işlemlerde para transferi ücreti dışında ek bir komisyon ücreti alınmaz. Gönderim kurları ise Wise tarafından para transferi yapıldığı an Google’da gördüğünüz anlık kur biriminden çevrilir.

Böylelikle gönderdiğiniz paranın alıcıya ne kadar ulaşacağını net şekilde ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Endonezya – Türkiye Örnek Para Transferi İşlemi

Wise ile Endonezya’dan Türkiye’ye 10.00.0000 IDR göndermek istediğiniz takdirde nasıl bir işlem yapacağınızı bir örnekle inceleyelim.

Yukarıda yazdığımız gibi Wise’ın sitesine girerek gönderdiğimiz ülke ve alıcı ülkeyi seçip para birimlerini seçiyoruz. Bu durumda gönderdiğimiz ülke Endonezya ve para birimi IDR, alıcı ülke ise Türkiye ve para birimi de Türk Lirası. Wise 10.000.000 IDR’yi anlık kur üzerinden TL’ye çevirerek karşı tarafa ne kadar ulaşacağını ve ne kadar bir kesinti yapılacağını gösteriyor. 

Bu işlemi yaptığımız sırada 10.000.000 IDR üzerinden 161.820 IDR komisyon kesintisi yapılıyor. Kalan miktar 9.838.180 ise anlık kur üzerinden TL’ye çevriliyor. Bu durumda alıcının hesabına 5865 TL para ulaşıyor. 10 Temmuz 2021’de alınmış ekran görüntüsünü hemen aşağıda görebilirsiniz.

wise-endonezya-turkiye-para-transferi

Wise dışında Endonezya’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transferi seçenekleri bulunuyor. Kısaca bu seçenekleri de inceleyelim.

Endonezya’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Daha öncede belirttiğimiz gibi SWIFT işlemleri bankalar aracılığı ile gerçekleştiği için ilk akla gelen para transfer yöntemleridir. SWIFT’i yurtdışı havale olarak düşünebiliriz. Swift işlemini yapmak için hangi ülkeden gönderecekseniz o ülkede bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Mobil veya online bankacılık kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Swift işlem ücretleri yüksek olabilir ve döviz çevrim kurları, reel döviz kurundan daha yüksek olabilir. Üstelik bazı bankalar uluslararası para transferlerinde alıcı banka olmalarına rağmen, alıcı kişiye ulaşan miktardan da komisyon kesebilir. Bu nedenle, siz para transferi yaparken alıcıya ulaşacak net miktar belli olmayabilir.

Swift işlemleri genellikle bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterse de bu işlemi yapmak için alıcının IBAN numarası ve Endonezya’dan Türkiye’ye para transferi yapacağınız bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor.

Türkiye’deki alıcı bankanın Swift Kodunu bilmiyorsanız, bu sayfadan öğrenebilirsiniz: Banka Swift Kodu Sorgulama

Bu işlemleri sırasında bankalar bir komisyon kesintisi yapıyor ancak miktarını tam olarak bilmek mümkün olmayabilir. Çünkü bu noktada hem alıcı banka hem gönderici banka hem de muhabir banka masrafı devreye girebiliyor.

Türkiye’de bulunan bazı bankaların SWIFT kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın Swift kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır. 


Endonezya’dan Türkiye’ye para gönderme işlemini gerçekleştireceğiniz zaman kullanabileceğiniz farklı para transfer alternatiflerini inceledik.

Wise, düşük komisyon oranları ve reel döviz kuru kullanarak uluslararası para transferi sunar. Transferinizi planlarken alıcıya net olarak ne kadar para ulaşacağını ve transferin tahmini olarak ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Wise’a ücretsiz üye olup para transferi yapmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.