İngiltere’de Asgari Ücret [2021 Güncel] & Ortalama Maaşlar

İngiltere, yapılan halk oylamasının sonucu ile birlikte 31 Ocak 2020’de resmi olarak Avrupa Birliği’nden ayrılmıştır. Avrupa Birliği içerisinde olduğu süreçte de kendi para birimini bırakmayan İngiltere, hiçbir zaman resmi para birimi olarak euroyu kabul etmemiştir.

İngiltere’nin para birimi İngiliz sterlinidir. Pound olarak da isimlendirilen bu para birimi günümüzde en değerli para birimlerinden biridir. Ticaret içerisinde yoğun olarak kullanılmasa da Birleşik Krallığın gücü sayesinde her zaman değerini korumuştur.

Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak geçen Birleşik Krallık, dünyanın dört bir yanında topraklara sahiptir. Zamanındaki yayılmacı politikası sonucu elde ettiği bu toprakları günümüze kadar korumuştur. Ada merkezinde bulunan İngiltere’nin nüfusu 56.286.961’dir.

Bu rakam 2018 yılında yapılan nüfus sayımından çıkan sonuçtur. Günümüzde bu sayının daha da arttığını söyleyebiliriz. İngiltere’nin başkenti Londra’dır. Dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Londra, tüm Avrupa genelindeki en pahalı şehirlerden biridir.

Buna rağmen geçmiş tarihi ve kültürel yapısı gibi etkenlerden dolayı en merak edilen ve yaşanmak istenen şehirlerin başında yer almaktadır. Diğer ilgi gören başlıca şehirleri ise Manchester ve Birmingham’dır. Bu şehirlerdeki yaşam maliyetleri de bir hayli yüksektir.

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisine sahiptir. Asgari ücret rakamları da ülkenin ekonomik gelişmişliğine paralel olarak birçok ülkeye göre yüksektir. İngiltere asgari ücret aylık olarak hesaplanmamaktadır.

Bu miktar çalışan kişilerin yaşlarına göre belirlenmektedir. Ayrıca, İngiltere asgari ücreti net olarak saatlik minimum ücret üzerinden belirlenmektedir.

İngiltere’de en düşük asgari ücret saatlik olarak 4,35 pounddur. Belirlenen bu rakam 2021 yılı için geçerlidir. Yaşlara göre dağılmış güncel İngiltere asgari ücret rakamları ise şu şekildedir.

Yaş AralığıSaatlik Asgari Ücret
16-17 yaş4.62£
18 ile 20 yaş arası6.56£
21-22 yaş8.36£
23 yaş üstü (National Living Wage)8.91£

İngiltere’de çalışma koşulları günlük 8 saat ve haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir.

Bu durumda 23 yaş üstü için aylık asgari ücret 1425 pound Euro olarak diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslayacak olursak da bu değer 1670 Euro olur. Bu rakamların net değil brüt olarak hesaplandığını hatırlatalım. Yazımızın son bölümünde vergi brütten nete çevirme ve vergi kısmına da değineceğiz.

Türkiye’de ise net asgari ücret fiyatı 2.825 liradır. 27 Temmuz 2021’de Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, Türkiye’de “günlük iş süresi 11 saati, gece çalışma süresi 7,5 saati geçemez. Profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi 9 saati geçemez, ancak bu süre herhangi bir hafta içinde iki kez on saate çıkarılabilir”.

İngiltere’de belirlenen bu rakamlar minimum saatlik ücreti göstermektedir. İngiltere’de yaşayıp asgari ücret ile çalışan bireyler zamanla kıdem ve tecrübe sahibi oldukça maaşlarına zam almaktadırlar.

İngiltere’de bir ailenin tek asgari ücretle geçinmesi kolay değildir. Yine de küçük şehirlerde bu mümkündür. Londra gibi kira fiyatlarının oldukça yüksek olduğu kentlerde ise kira masrafları kazancın büyük bölümüne tekabül eder. İngiltere’de kiralık ev bulma yazımızdan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

İngiltere, dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir. Buna rağmen, kendine has kültürü ve birçok insanın yaşamak istediği bu ülkede 15.07.2021 tarihli yayınlanan verilere göre işsizlik oranı 4,8% olarak belirlenmiştir.

2017 yılından BBC tarafından yayınlanan bir habere göre ise İngiltere nüfusunun 30%’u asgari gelir düzeyinin altında yaşamaktadır. İngiltere’de ortalama maaş 1957 pound olarak gözükmektedir.

İngiltere, özellikle lisans ve yüksek lisans eğitimi alan bireylerin daha iyi şartlarda yaşaması için oldukça elverişli bir ülkedir. İngiltere’de yaşamak isteyen bireyler çalışma hayatlarında alacakları, alanlarında uzmanlaşmalarını sağlayan eğitim programlar ile aylık gelirlerini artırabilirler. Zaman içerisinde aldıkları kıdem ile maaşlarına zam almaktadırlar. 

Çeşitli dallarda aldıkları lisans eğitimleri sayesinde yüksek refah seviyesine ulaşabilecek olan İngiltere’de yaşamak isteyen bireyler, bu ülkeye kalıcı olarak gitmeden önce merak ettiği konuların başında maaş ücretleri gelmektedir.

Çoğunlukla lisans seviyesinde öğrenim görmüş olmayı gerektiren bu işlerden bazıları ve ücretleri şu şekildedir.

 • İngiltere inşaat işçisi maaşı 2300 pound civarındadır.
 • İngiltere dişçi maaşı ortalama 6000 pound’dur.
 • Mühendis maaşı 4000 pound civarındadır.
 • İngiltere doktor maaşı 6000 pound civarındadır.
 • İngiltere tamirci maaşı 2000 pound civarındadır.
 • Avukat maaşı 5600 pound civarındadır.
 • İngiltere mimar maaşı 3000 pound civarındadır.

Kaynak

Bu rakamlar ilgili işlerin yaklaşık aylık brüt ücretleridir. Örneğin yıllık 30.000£ olarak gördüğünüz brüt bir meslekte aylık olarak elinize geçen net ücret 2003£ pound olacaktır.

İngiltere en çok maaş alan meslekler tüm dünyada olduğu gibi en saygın mesleklerden olan mühendislik, avukatlık ve doktorluktur.

Çeşitli dallarda olan mühendislik alanı oldukça geniş kapsamlı olmasına rağmen bu tabloda verilen bilgiler ortalama olarak eklenmiştir. Bu rakamlardan çok daha fazla kazanan bu listedeki işleri yapan bireylerin de olduğunu unutmamak gerekir.

Maaşı belirleyen en önemli faktörlerden biri de kendi kendini geliştirmiş olmaktan geçmektedir. İngiltere’ye kalıcı olarak göç etmek isteyen bireylerin kendi alanlarında donanımlı olması beklenmektedir.

İngiltere Gelir Vergisi: Brütten Net Maaş Hesaplama

Yazımızda bahsettiğimiz maaşlar brüt olarak hesaplanmaktadır.

Avrupa’da ve ABD’de işverenlerin çalışanlar için belirlediği ve iş görüşmelerinde de bahsettiği maaşlar çok yüksek bir oranda brüt olarak söylenir. Brüt maaşınızı net maaşa çevirmek için ise bilmeniz gereken bilgiler şunlardır.

 • 12,570£’a kadar yıllık gelir – 0% vergi*
 • 12,571£ – 50,270£ arası yıllık gelir – 20% gelir vergisi
 • 50,271£ – 150,000£ arası yıllık gelir – 40% gelir vergisi
 • £150,001 üstü yıllık gelir – 45% gelir vergisi

Yani yıllık brüt geliriniz 12.570£’a kadar vergilendirilmiyor ve ardından vergi alınmaya başlanıyor.

Bu durumda yaklaşık asgari ücrete tekabül eden yıllık 17.000£’luk kazanç ile çalışanın aylık cebine giren 1267£ oluyor.

*Kişinin kazancı yıllık 100.000£’u geçiyorsa %0’lık vergi dilimi kazancınız arttıkça azalıyor. Yıllık brüt her 2£ için 1£ pound azalıyor. Yani yıllık 125.000£ kazanan birinin tüm kazancı minimum %20 gelir vergisinden başlayarak vergilendiriliyor.

İngiltere’de Hayat Ve Çalışma Şartları Nasıl?

İngiltere sosyal ve kültürel olarak oldukça renkli ülkelerden biridir. Refah düzeyi yüksek olan bir ülke olduğu için eğlence hayatı ve buna bağlı sektörler de oldukça gelişmiştir.

İngiltere’ye kalıcı olarak ilk gidildiğinde bu sektör içerisinde ortalama bir maaş ile çalışmaya başlanabilmektedir. Ulaşım ve alışveriş konusunda oldukça geniş kapsamlı olan bu ülkenin yaşam maliyetleri de Türkiye’ye göre yüksektir.

İngiltere’de şehirler arasındaki pahalılık durumu fark edilecek düzeyde olduğu için gidilmesi düşünülen şehrin genel hatlarıyla ekonomik yaşam standartlarının incelenmesi gerekir.

Örneğin, Londra oldukça lüks ve pahalı bir şehir olduğu için asgari ücret ya da ortalamanın altında bir ücretle geçinmek bir hayli zor olabilmektedir. Bu noktada özellikle öğrenim sürecinde Londra’ya gitmiş olanlara Türkiye’den ailelerinin de destek olması yaygın görülen bir durumdur. Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek için en ucuz yolu anlattığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şehir merkezinden uzak olan evlerin seçimi ile kira konusunda tasarruf yapmak mümkündür. Ayrıca yalnız olarak İngiltere’ye gitmeyi düşünüyorsanız oda kiralama yöntemi ile konaklama İngiltere’nin tüm şehirlerinde oldukça popülerdir.

Genellikle oda kiralama yönteminde faturalar ev sahibine ait olduğu için bu konuda da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bu aynı zamanda para biriktirmeniz için de bir avantajdır.

Ulaşım giderleri için aylık 150 pound yeterlidir. Toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş olan İngiltere’de gittiğiniz ilk zamanlarda bu yol ile kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Aylık gereksinimlerden olan mutfak masrafları da ortalama 1000 pound civarındadır. Bu şartlarda asgari ücret ile Londra dışındaki diğer şehirlerde makul ölçülerde yaşayabilirsiniz. Aylık genel ihtiyaç listesinde olan ürün ve hizmetlerin bazılarının fiyat listesi ise şu şekildedir.

Ürün Veya HizmetİngiltereTürkiye
1 Litre Süt£0,91£0,49
1 Kilo Pirinç£1,10£1,09
12li Yumurta£1,94£1,25
1 Kilo Peynir£5,62£4,37
1 Kilo Tavuk£5,55£2,37
1 Kilo Kırmızı Et£8,02£6,72
1 Kilo Domates£1,82£0,48
1 Kilo Patates£1,11£0,24
1 Kilo Soğan£0,98£0,19
1,5 Litrelik Su£0,95£0,17
1 Paket Marlboro Sigara£11,39£1,53
1 Adet Tek Yön Toplu Taşıma Bileti£2,50£0,31
Aylık Toplu Taşıma Bileti£65,00£17,45
1 Litre Benzin£1,26£0,64
1 Km Taksi Ücreti£1,24£0,35
60 Mps Ve Üzeri İnternet Ücreti£31,06£10,10
0rtalama Aylık Net Maaş£1.969,37£308,13

Bu tabloyu hazırlarken Pound / TL paritesinde 1 Pound 11.85 TL’ye eşitti.

Günlük hayat için gerekli bazı belli başlı ürün ve hizmetler pound para biriminde gösterilmektedir. Türkiye’deki rakamlar ile daha rahat kıyaslanabilmesi için Türkiye’deki ortalama fiyatları da Pound’a çevirerek listeledik. Güncel olarak belirlenmekte olan bu bilgiler numbeo.com adresinden alınmıştır.

Özetle

Avrupa’nın 2. En büyük ekonomisi olan İngiltere, diğer Avrupa ülkelerine nazaran nispeten daha pahalı bir ülkedir.

Özellikle Londra oldukça lüks ve pahalı olduğu için sadece ülkenin değil dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir.

Bu nedenle İngiltere’ye kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorsanız ilk etapta Londra asgari ücret ile yaşanabilecek bir şehir olmaktan biraz uzaktadır.

Yalnız olarak gitmeyi düşünüyorsanız ülke genelinde oldukça popüler olan oda kiralama seçeneği ile hem kiradan hem de fatura masraflarından tasarruf edip üstüne para bile biriktirebileceğiniz bir hayat standardına erişebilirsiniz.