Almanya 2. El Araç Alma: 2. El Araba Alım Satım Siteleri

Almanya ikinci el araba alabileceğiniz avantajlı ülkelerden biri. Bu ülkede ikinci el araç satın almak niyetindeyseniz, bu işlemi birkaç farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan en yaygın ve işlevsel olanı, Almanya araba alma siteleri üzerinden alım yapmak. 

Almanya’da 2. el araba piyasası için aktif olarak kullanılan pek çok web sitesi bulunuyor. Bu siteler arasında en bilinenlerden dördü şunlar:

Almanya 2. El Araba Alım Satım Siteleri

 • Autoscout24.com
 • Mobile.de.
 • Ooyyo.com
 • Ebay-Kleinanzgeigen.de

Almanya 2. el araba alma sitelerini kullanarak araba alacaksanız, Türkiye’deki araç fiyatlarına kıyasla çok daha makul fiyata bir araba alacaksınız demektir. Üstelik Almanya gibi otomotiv sektöründe öncü bir ülkede çok fazla seçeneğiniz olacağı da aşikar. 

Almanya’da 2. El Araç Piyasası

Almanya 2. el araç piyasasında her zevke ve ihtiyaca uygun bir araba bulmak mümkün. Ayrıca çok çeşitli bütçeye hitap eden oldukça fazla marka ve modele ulaşabilirsiniz.

Eğer 2. el bir araba almak için Almanya araba alma sitelerini kullanacaksanız, galericilerin ödemenizi beklediği meblağlardan daha düşük fiyatlara arabalar bulma şansınız da var. Dolayısıyla bu web siteleri üzerinden çok daha hesaplı bir alışveriş imkânına sahip olacağınız bir gerçek. 

Bu web sitelerinde 100 euro gibi düşük bütçelerden on binlerce euroluk arabalara kadar çıkabileceğiniz seçenekler bulabilirsiniz.

En ucuz araçlar elbette ki yaşlı ve kilometreleri yüksek arabalar. Bu arabaları daha çok acemi şoförler, ilk araba sürme deneyimi süreçleri için tercih ediyorlar. Çok masraf yapmadan aldıkları ucuz arabalarla deneyim kazanıyor, araba sürme işinde pratikleşiyorlar. 

Yukarıda listelediğimiz Almanya araba alma sitelerinden birkaç farklı arabaya birlikte göz atalım.

Almanya 2. El Araç İlanları

Hem yeni hem kullanılmış araba seçeneklerine ulaşabileceğiniz autoscout24 sitesi üzerinden hatchback, sedan, station wagon ve buna benzer türde farklı pek çok araba modelini bulmak mümkün. Örneğin, bu siteyi kullanarak şehir içi gündelik kullanım ihtiyacınıza yanıt verebilecek nitelikte 2010 model Renault Clio 1.2 hatchback bir arabayı 4.499 euro gibi bir fiyata satın alabilirsiniz.  

almanya-2.el-clio-ilan

Eğer yine şehir içi kullanım için daha yeni bir model arıyorsanız, aynı araç satış sitesi üzerinden 2013 model olan bu Citroen C4 gibi farklı seçeneklere erişebilirsiniz. Bu aracın fiyatı 7.690 euro ve masaj özellikli koltuklar gibi konfor sağlayan pek çok teknolojik özelliğe sahip.  

almanya-2.el-citroen-ilan

Almanya araba alma siteleri üzerinden daha önce kullanılmış fakat iyi performanslı ve nispeten yeni bir araç mı arıyorsunuz? Autoscout24 sitesi üzerinden pek çok farklı seçeneği inceleme şansınız var. Bu siteyi kullanarak 2018 model Volkswagen Golf 1.6 station wagon tarzındaki şu araca bir göz atabilirsiniz. Üstelik 12.430 euro fiyatlı bu araba için satıcısı 12 ay garanti de sunuyor. 

almanya-2-el-volkswagen-ilan

Burada listelediğimiz 3 Almanya satılık araba ilanı siz siteyi gezmek istediğiniz sırada aktif olmayabilir. Bu ilanlar fiyat aralığı konusunda size örnek vermek için eklenmiştir.


Elbette sıfır bir araba alırken dikkat etmediğiniz fazlaca konu, 2. el bir araba almak istediğinizde gündem olabilir. Çünkü daha önce kullanılmış bir araç aldığınızda

 • Satıcıya daha dikkatli yaklaşmanız, 
 • Ayrıntılara daha çok göz gezdirmeniz ve 
 • Aldıktan sonra bireysel olarak pek çok masraf yapmanız gerekebilir. 

Almanya’da 2. El Araç Alırken Dikkat Edilecekler

Bunca seçenek arasından seçim yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemek sonunda en doğru aracı bulmanıza yardımcı olur. 

Öncelikli sorular

Bir araç almadan önce kendi kendinize şu sorulara cevap bulmaya çalışın:

 • Alacağınız aracı şehir içinde mi, yoksa daha uzun mesafelerde mi kullanacaksınız? 
 • Yeni bir araç satın almak için maksimum bütçeniz nedir?
 • Manuel mi yoksa otomatik mi?
 • Belli bir yakıt tercihiniz var mı? 
 • Aracı ne sıklıkla kullanacaksınız?
 • Aracı düzenli olarak kullanacak kişi sayısı ortalama olarak nedir? 

Bunlara karar verdikten sonra eleme yapmanız bir hayli kolaylaşacak. Böylece arabadan beklediğiniz performans, yakıt tasarrufu, büyük ya da küçük oluşu gibi detaylar netleşecek.  

Arıza kontrolü ve detaylı inceleme

İhtiyaçlarınızı doğru değerlendirerek yerinde bir seçim yapma olanağı sunan bu sitelerden araba seçerken, öncelikle aracın teknik bir sorunu veya arızası olup olmadığından emin olmanız gerekir.

Almanya 2. el araba satış siteleri üzerinden yapacağınız alım sürecinde bir uzmandan destek alırsanız, arızasız bir araba seçme imkânınız da şüphesiz ki artacaktır. 

Bir kez karar verip arabayı Almanya araç satış siteleri üzerinden satın aldıktan sonra, artık arabanın tüm sorumluluğu size geçmiş oluyor. Bu sebeple, tüm detayları dikkatle inceleyip neticeye varmanız ve işlemi her şeyi gözden geçirdikten sonra gerçekleştirmeniz önemli. 

Göz önünde bulundurmanız gereken detaylardan bazılarından bahsetmek gerekirse, aracın kilometresi, ilk kayıt tarihi (Almancada Erstezulassung veya EZ), arabanın model senesi ve yakıt türü (benzin ya da dizel) gibi özellikler başta geliyor. Bu detaylar, aracın değerinin belirlenmesinde ana unsurlar olarak görülebilir. 

Bir aracı Almanya araç satış siteleri üzerinden beğenip de almaya gittiğinizde mutlaka size sunulan belgeler ile ilandaki bilgilerin bir karşılaştırmasını yapıp bu verilerin örtüştüğünü kontrol edin. 

Ayrıca, Almanya’daki galericilerin de tıpkı Türkiye’deki gibi bu sitelerde ilan verdiği göz önünde bulundurulursa, sahibinden konulan ilanların size daha çok mali avantaj sağlayacağını unutmayın. Bunun yanı sıra, Almanya araba alma siteleri üzerinden galeri sahiplerinin ilanlarından alım yaptıktan sonra galerilere puan vererek güvenilirliklerini oylama olanağı olması da bir artı. Bu sayede, hangi galericiye güvenebileceğinizi kolayca tartabilirsiniz.

Ek olarak, Almanya araç satış sitelerinde yalnızca Alman markaları değil pek çok farklı menşeili arabaya ulaşmak da mümkün ve ayrıca bu siteler, kredili satış imkanı da sunuyorlar.  

Almanya’da ikinci el araba piyasasında farklı alternatifler

Almanya’da daha önce kullanılmış bir araç sahibi olmak istiyorsanız, Almanya araba alma siteleri haricinde de seçenekleriniz mevcut. Bunlardan biri, otomotiv üreticilerinin kendi bayilerinden alım yapmak. 

Almanya’da Otomobil Üreticilerinden 2.El Araç Almak Mümkün

Çünkü Almanya’da otomotiv üreticilerinin daha evvel ürettikleri araba modellerini kendileri alıp bakımlarını yaparak piyasaya sürmeleri de oldukça sık karşılaşılan bir şey. Bu sayede daha güvenilir bir satıcıdan alım yaptığınız hissiyle 2. el bir araba alabilir ve garanti kapsamındaki “yeni” arabanızın keyfini çıkarabilirsiniz!

Almanya 2. el araba piyasasında yaygın olarak karşılaşılan bir başka yöntem de kullanılmamış bir aracın daha düşük fiyatla satışının yapılması. Bu sistem, Jahreswagen yani yıllık araç adı verilen bu arabaların ilk kayıt ve üretim zamanı arasında en fazla 12 aylık bir fark oluşuna dayanıyor. 

Dolayısıyla neredeyse sıfır bir araç almış oluyor ve kullanılmamış bir arabaya göre çok çok daha az ücret ödeyerek avantajlı çıkmış oluyorsunuz. 

Bir de, Almanya’da 2. el araba piyasasında bulabileceğiniz diğer bir avantajlı olanak da test sürüşü için kullanılmış veya showroomlarda teşhir ürünü (vorfuhrwagen) olarak kullanılmış arabaları satın almak. Bu tarz araçları üretici şirketin bayilerinde bulabilir ve yine sıfır bir araçmışçasına garanti kapsamında satın alma olanağını değerlendirebilirsiniz. 

Sonuç

Almanya’da 2.el araç alabileceğiniz en popüler siteleri listeledik. Bu sitelerden örnek araç ilanlarını da göstererek Almanya 2.el araç fiyatları hakkında genel bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olmaya çalıştık.

Almanya’da otomobil üreticileri üzerinden de doğrudan 2.el araç almanın mümkün olduğundan bahsedip 0km gibi bir ikinci araç almak için Almanya’da geçerli bir yöntem olan Jahreswagen’den bahsettik.

Almanya’da ister en yaygın 2. el araba satın alma yöntemlerinden biri olan araç satış sitelerini kullanın, isterseniz otomotiv firmalarının showroomları üzerinden bir alım gerçekleştirin, mutlaka arabanızı satın almadan bir test sürüşü yapmanızı öneririz.

Bunun yanında, ihtiyaçlarınızı doğru analiz ederek bu ihtiyaçlara yanıt verebilecek 2. el arabalara yönelmeniz ve seçeneklerinizi her açıdan karşılaştırmanız avantajlı olmanızı sağlar. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar