Yurtdışı Kayak Merkezleri ve Kış Tatili Önerileri

Kayak severlerin favori mevsimlerinden kış mevsimine yaklaşırken yurtdışında kışın gidilecek yerlerden bazılarını derlemek ve yurtdışı kayak merkezlerine bir göz atmak istedik.

Türkiye’nin kayak merkezleri, kışın hızla plan yapmak istediğinizde yeterli olsa da yurt dışında kış tatili için gidilecek çok sayıda kayak merkezi bulunuyor. Özellikle kayağı hayatının bir parçası haline getirenler için dünyanın en iyi kayak merkezlerinde bu sporu yapmak erişilmez bir hayal değil.

Yurtdışı kayak merkezleri 

Kış aylarını en güzel şekilde hatırlamanızı sağlayacak adresleri keşfetmeye hazır mısınız? 

Listelediğimiz kayak merkezlerine Türkiye’den gitmek için vizeye ihtiyacınız olup olmadığını da ekledik. Avrupa’da yaşayan Türkler ise Schengen vizesi gerektiren rotalarda vizesiz olarak da giriş çıkış yapabilirler.

Bansko, Bulgaristan

Vize: Schengen Vizesi

Türkiye’ye olan yakınlığının sağladığı avantaj ile dikkat çeken Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan’ın Pirin Dağları’nda bulunuyor. Bansko, ülkenin en revaçta kayak merkezi denilebilir. 

75 kmlik pistleri ve bölgede hizmet veren spa otelleriyle de meşhur olan alan, muhteşem manzaralarıyla kayak tutkunlarının vazgeçilmezlerinden. Yurtdışında kışın gidilecek yerler seçiminiz için hem kayak yapmak hem de spada rahatlamak gibi aktiviteleri düşünüyorsanız, Bulgaristan’ın Bansko Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. 

Bu kayak merkezinde istasyon yüksekliği 980 metre ve en yüksek lift ise 2560 m. 

Bembeyaz karların üzerinde unutamayacağınız bir kış tatili geçirmek ve aynı zamanda konforlu spalarda stresinizden arınmak için yurtdışı kayak merkezlerinden Bulgaristan Bansko Kayak Merkezini seçebilir, buradaki spa otellerden rezervasyon yaptırabilirsiniz.  

Farklı otelleri de keşfetmek için yurtdışı otel rezervasyon siteleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bukovel, Ukrayna

Vize: Vizesiz (Kimlikle giriş yapılabilir)

Kış tatiliniz için seçebileceğiniz bir diğer yakın lokasyon ise yurtdışı kayak tatiliniz için oldukça iyi bir seçenek olan Ukrayna’nın Bukovel Kayak Merkezi. Ukrayna’nın Türkiye vatandaşlarından vize istememesi şüphesiz hatrı sayılır bir kolaylık.

Ukrayna’daki Bukovel, ayrıca ülkenin en büyük kayak merkezi oluşuyla seçenekler arasından öne çıkıyor. 

Yurtdışında kışın gidilecek yerler arasından seçebileceğiniz Bukovel Kayak Merkezi, toplam 50 kilometrelik pist uzunluğuna ve 60’ın üzerinde piste sahip ve özellikle orta seviyedeki kayak severler için ideal bir kayak merkezi. Doğu Avrupa’nın en büyük kayak merkezi olduğunu da hatırlatalım.

Kayak sporunun yanı sıra, bölgenin avantajlarından biri de pek çok farklı seviyede otel bulunması ve restoran, gece kulübü gibi alternatiflere de ulaşım kolaylığı.

Kış aylarını değerlendirmek için vizesiz bir kayak merkezi arayışındaysanız, otel rezervasyonunuzu Ukrayna’nın Bukovel Kayak Merkezi için şimdi yaptırabilirsiniz.  

St. Anton, Avusturya

Vize: Schengen Vizesi

Avusturya’nın meşhur kayak bölgelerinden biri olan St. Anton Kayak Merkezi, yurtdışı kayak tatiliniz için seçebileceğiniz muhteşem yerlerden.

1300 m istasyon yüksekliği ve 2810 m en yüksek lift ile St. Anton Kayak Merkezi, yurtdışında kayak tatili yaparken gece hayatından vazgeçmek istemeyenler için gözde bir tercih denebilir. 

St. Anton Kayak Merkezi, Alplerin en çok kar alan alanlarından biri. Toplam 350 metre uzunluğundaki pistleriyle St. Anton Kayak Merkezi’ni tercih ederek kış tatilinizi Avusturya’da geçirmeyi seçiyorsanız, otel rezervasyonunuzu bir an önce yaptırın. Çünkü yoğun talep gören bölgede istediğiniz tarihte istediğiniz otelde yer bulmak zor olabilir. 

Zabljak, Karadağ 

Vize: Vizesiz

Karadağ’daki Durmitor Dağı ülkenin kuzeyinde yer alıyor ve yurtdışında kışın gidilecek yerler arasından vizesiz olması nedeniyle Türkiyeli kayak tutkunlarına avantaj sunuyor. Farklı seviyedeki kayakçılar için çeşitli pistlere ev sahipliği yapan Zabljak Kayak Merkezi’de bir de kayak okulu var. 

Türkiye’den vize istemeyen Karadağ’ın eşsiz güzellikteki kayak merkezi Zabljak, 3500 metre uzunluğunda bir piste de ev sahipliği yapıyor. Kış mevsimini yurtdışında kayak tatili yaparak geçirmeyi düşünüyor fakat vize süreci ve masrafıyla uğraşmak istemiyorsanız, Karadağ’ın Zabljak Kayak Merkezi tam size göre. Henüz tatil tarihiniz yaklaşmadan yerinizi ayırtarak daha avantajlı olabilirsiniz. 

Chamonix Mont Blanc, Fransa

Vize: Schengen Vizesi

Kayak merkezleriyle ünlü ülkelerden Fransa’nın Chamonix Mont Blanc Kayak Merkezi, dünyaca ünlü kayak alanları arasında. 1035 m istasyon yüksekliği ve 3842 m en yüksek lift ile bir hayli öne çıkan merkez, kayak severler arasında oldukça popüler. 

24 senesi kış olimpiyatları için seçilen ünlü kayak merkezi Chamonix Mont Blanc Kayak Merkezi, sahip olduğu yüzlerce farklı pist çeşidiyle kayak tutkunları için vazgeçilmez bir durak noktası. 

Siz de yurtdışı kayak tatilinizi, yurtdışında kışın gidilecek yerler arasından seçtiğiniz Fransa’nın Chamonix Mont Blanc Kayak Merkezi’nde geçirmeye kararlıysanız, rezervasyonunuzu yaptırın!

Dizin, İran

Vize: Vizesiz

Yurtdışında kışın gidilecek yerler arasından beklenmedik bir ülke ekliyoruz listeye! İran’ın Elburuz Dağları’na kurulmuş Dizin Kayak Merkezi, uzun dönem aldığı kar yağışı ile yurtdışı kayak merkezleri içinde en uzun süre hizmet verebilenlerden biri. 

Türkiye için vizesiz seyahat avantajı ile öne çıkan Dizin Kayak Merkezi, farklı seviyelerdeki kayakçılara hitap edebiliyor ve 3600 metre yükseklikte bulunuyor. Tahran’ın kuzeyinde konuşlanmış bir kayak merkezi olan Dizin Kayak Merkezi, yurtdışı kayak tatili için farklı, yeni bir alternatif arayanlar için Avrupa’daki emsallerini aratmayacak bir kayak merkezi. 

Sezonu oldukça uzun süren bu çeşitli pistlere sahip kayak merkezinde tatilinizi geçirmek istiyorsanız, otellerde yer ayırtmak için geç kalmamanızı öneririz. 

Kopaonik, Sırbistan

Vize: Vizesiz

Yurtdışı kayak merkezleri araştırmamızda, yine vize istemeden seyahat etmenize imkan veren ülkelerden olan Sırbistan’a bakıyoruz bu defa. Sırbistan pek çok kayak merkezine ev sahipliği yapmakta olan bir ülke ve Kopaonik Kayak Merkezi bunların arasından belki de ismini en çok duyurmuş olanı diyebiliriz. 

70 km uzunluğunda pistlere sahip olan Kopaonik Kayak Merkezi, çocuklar için de başka bir alan bulundurmasıyla yurtdışı kayak merkezleri arasında öne çıkıyor. 

Bölgede kayak yapmak dışında, restaurant ve barları ziyaret edebilir, civarı kar motoru gibi çeşitli araçlar kiralayarak gezebilirsiniz. Yurtdışı kış tatilinizde vizesiz bir seçenek arıyorsanız, Kopaonik Kayak Merkezi için otellere bir göz atmanızda fayda var. 

Zermatt, İsviçre

Vize: Schengen Vizesi

Yurtdışı kayak merkezlerini ve kış tatilini incelerken, İsviçre’den bahsetmemek olmazdı elbette. 1620 m istasyon yüksekliği ve 3883 m en yüksek lift ile ilgi çeken Zermatt Kayak Merkezi, oldukça popüler kayak merkezlerinden. 

Yüksekte oluşundan dolayı kar yağışının yoğun yaşandığı bir kayak merkezi olan İsviçre’nin Zermatt Kayak Merkezi, kayak severlerin epey ilgi gösterdiği bir merkez. Bölgede ayrıca motorlu araçlar yerine elektrikli araçlar kullanılıyor ve oldukça uzun bir sezona sahip. 

Yurtdışında kışın gidilecek yerler arasından kış tatiliniz için İsviçre’nin Zermatt Kayak Merkezi’ni seçtiyseniz, avantajlı rezervasyon yaptırmak için şimdiden yerinizi ayırtmanızı öneririz. 

Gudauri, Gürcistan 

Vize: Vizesiz (Kimlikle Giriş Yapılabilir)

Gürcistan, Türkiye pasaportu taşıyanlardan vize istememesiyle kolaylık sağlayan ülkelerden biri ve burada oldukça ucuz bir tatil geçirebilirsiniz. Gürcistan’da bulunan Gudauri Kayak Merkezi ise 57 kmlik pistleriyle bölgede dikkat çeken kayak merkezlerinden biri.  

Yurtdışı kayak merkezlerinden Gudauri Kayak Merkezi, amatör kayakçılardan profesyonel sporculara kadar herkese imkan sunabiliyor. Gudauri Kayak Merkezi, aynı zamanda hareketli gece hayatıyla da dikkat çekiyor. 

Yurtdışında kışın gidilecek yerler araştırması yapıyorsanız ve tercihinizi vizesiz hesaplı bir ülkeden yana kullanmak, aynı zamanda da kayak yaparak eğlenmek istiyorsanız, Gürcistan’ın Gudauri Kayak Merkezi’nde yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederiz. 

By kış kayak ve unutulmaz bir kış tatili yapmak için rotanızı belirleyin, planlara hemen başlayın.

Vizesiz gidebileceğiniz yurtdışı kayak merkezlerine, pasaportunuz olduğu sürece Türkiye’de herhangi bir merkeze gider gibi hızlı plan yapabilirsiniz. Yılbaşını yurtdışında geçirmek isteyenler de yılbaşı yurtdışı tatil önerileri yazımıza göz atabilir.