Yurtdışında Yaşayanlar için Dövizli BES Uygulaması Rehberi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için işlettiği BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) yıllardır geçerliliğini koruyor fakat bu uygulamadan yurtdışında yaşayan vatandaşların da faydalanması adına 2020 yılında yeni bir sistem daha yürürlüğe girdi: Dövizli BES.

Biz de bu yazımızda Dövizli Bes uygulamasını kimlerin bu uygulamadan yararlanabileceğini ve avantajlarını değerlendireceğiz.

Dövizli BES Nedir?

Dövizli BES uygulaması yurtdışında yaşayan vatandaşların ve mavi kart sahiplerinin doğrudan döviz para birimleri aracılığıyla emeklilik birikimlerini oluşturmasını sağlayan sisteme verilen addır.

Özellikle yurtdışından Türkiye’de emekli olmak isteyen gurbetçiler için bu sistemin birçok faydası bulunuyor. Dövizli BES sistemi öncesinde de yurtdışında yaşayan vatandaşların BES sistemine dahil olması mümkündü fakat gönderilen yabancı para birimleri o günün kuruyla Türk Lirası’na çevrilecek birikime dönüştürülüyordu. Bu da özellikle yurtdışında yaşayan vatandaşlar için kur riski itibariyle bir güvensizlik oluşturabiliyordu.

Şimdi 2020 yılında resmi gazetede ilk kez yayınlanan Dövizli BES sistemi ile yurtdışında yaşayan vatandaşlar doğrudan yabancı para birimi olarak yatırımlarını biriktirebilecek ve üstüne %10 da devlet katkısı alacak. Bu sistemi hiç kullanmadan da yurtdışından Türkiye’de emekli olmak mümkün fakat bu uygulamanın emekliliğiniz boyunca alacağınız emekli maaşını oldukça arttıracağı kesin.

Dövizli BES Uygulaması’ndan Nasıl Faydalanırım?

Dövizli BES uygulamasından faydalanmak için bu hizmeti doğrudan sunan emeklilik şirketleriyle iletişime geçmek gerekiyor. Uygulama henüz başlamadı, kuralları belli olmuş olsa da emeklilik şirketlerinin sistemlerini buna göre entegre etmesi gerekiyor.

Bu da zaman alan bir süreç fakat sistemle ilgili detaylı bilgi almak ve şimdiden yerinizi hazırlamak için emeklilik şirketleri iletişim bilgilerinizi girmenize izin veriyor. Bu sayede sistem başladığı gibi ilk katılanlardan biri olma şansınız bulunuyor.

Avantajları Nelerdir?

Dövizli BES uygulamasının hem yurtdışında yaşayan vatandaşlar hem de devlet için farklı avantajları bulunuyor. Devlet bu sayede yurtdışında yaşayan vatandaşlardan düzenli bir döviz akışı gelmesini hedefliyor. Bu da Türkiye için döviz kuru krizlerini atlatmaya yardımcı bir yol olacaktır.

Yurtdışında yaşayan gurbetçiler ise ek emeklilik birikimi yaparken yatırdıkları paranın üzerine %10 da devlet katkısı alıyor. Yani örneğin her ay 100 Euro’luk BES yatırımı 110 Euro olarak birikiyor.

Dövizli BES ve BES Sistemi Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

  • Dövizli BES sistemi yurtdışında yaşayan vatandaşlar ve Türkiye’deki mavi kart sahipleri için geçerlidir. BES sistemi için bu şekilde bir kısıtlama bulunmaz.
  • BES sisteminde siz ödemeleri Türk Lirası ya da döviz cinsinden yapabilirsiniz fakat aslında gönderdiğiniz para o günün kur bilgisiyle Türk Lirasına çevrilecek işleme alınır ve BES sisteminin sonunda da ödeme size her zaman TL cinsinden yapılır.
  • Dövizli BES sisteminde devlet katkı payı %10, BES sisteminde devlet katkı payı %25’tir.
  • Dövizli BES uygulamasında devlet katkı payı yatırılan döviz cinsinden olurken BES sisteminde katkı payı TL üzerinden yapılır.

Dövizli BES Uygulaması için Emeklilik Şirketleri

Bu uygulamanın tam anlamıyla hayata geçmesiyle prestijli tüm emeklilik şirketlerinden bu hizmeti alabileceğinize kesin gözüyle bakabiliriz fakat şimdiden yerinizi almak için 2 şirket sitelerinde bu konuda özel bir bölüm hazırlamış durumdalar. Hem şimdiden bilgilenmek ve sistem açıldığında ilk katılanlardan biri olmak için iletişim bilgilerinizle birlikte sisteme kaydolabilirsiniz.

Anadolu Hayat

Ülkemizin en prestijli emeklilik ve sigorta şirketlerinden olan Anadolu Hayat Dövizli BES sistemi hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz bir sayfaya sahip.

Aynı zamanda Dövizli BES hakkında detaylı bilgi almak için sayfa üzerinden iletişim formunu doldurabilirsiniz. Tabii iletişim formuna tıkladığınızda il ilçe bilgisinin Türkiye’den istendiğini göreceksiniz.

Yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi emeklilik şirketleri bu konuda tam olarak adapte olabilmiş durumda değiller. Siz bu formu doldururken herhangi bir il ilçe seçseniz de sorun yaşanmayacaktır.

Fiba Emeklilik

fibabanka-dovizli-bes

Fiba Emeklilik de Dövizli BES sistemi için başvurabileceğiniz emeklilik şirketlerinden biri. Sayfada konuyla ilgili tüm bilgileri alabileceğiniz gibi “Dövizli BES takibi için başvurabilirsiniz” butonuna tıklayarak da Fiba Emeklilik’e iletişim bilgilerinizi bırakıp sistem aktif olunca haberdar olabilirsiniz.

Emeklilik Birikimi için Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz Yolu

Dövizli BES sistemi ya da farklı bir sebeple Türkiye’ye para göndermek istediğinizde en önemli konulardan biri de paranızın en az kesintiyle Türkiye’ye ulaşması olacaktır.

Özellikle düzenli para gönderimi yapacaksanız bu konu oldukça önemli bir hal alabilir. Yurtdışından para gönderme yazımızda detaylarını açıkladığımız gibi Wise aracılığıyla birçok ülkeden Türkiye’ye oldukça düşük masraflarla para göndermek mümkün.

Yurtdışında yaşayan Türkler için özellikle de Türkiye’ye düzenli olarak para gönderenlerin mutlaka bilmesi gereken bu web sitesine aşağıdaki butona tıklayarak erişebilirsiniz.


Yazımızda da açıkladığımız gibi artık yurtdışında yaşayan vatandaşların da kur baskısından korkmadan dövizle bireysel emeklilik sisteminden faydalanmalarının yolu açılmış durumda. Siz de şimdiden bu sistemde yerinizi almak için yukarıda bahsettiğimiz emeklilik şirketlerinden yararlanabilirsiniz.