Monese Bank Nedir? Nasıl Hesap Açılır?

Monese Avrupa’da gitgide artan dijital bankacılık çözümleri arasında önemli bir yere sahip. Biz de bu yazımızda Monese nedir ve nasıl hesap açılır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Monese, 2015 yılında Norris Koppel adlı bir Estonyalı tarafından kuruldu. Norris, Estonya’dan Birleşik Krallık’a taşındığında, Birleşik Krallık’ta herhangi bir kredi geçmişi veya elektrik faturası olmadığı için kolayca bir banka hesabı açamamasından dolayı hüsrana uğradı.

Bu, herhangi bir kredisi veya kredi kartı olmayan veya yeni bir bölgeye yeni taşınan birçok kişinin karşılaştığı ve maaş almayı veya fatura ödemeyi imkansız hale getiren bir sorun.

Koppel, bu sorunla karşı karşıya kalan tek kişinin kendisi olmadığını farketti ve kendi %100 mobil cari hesabını kurmaya karar verdi. Amacı, bir banka hesabı açma sürecini herkes için kolaylaştırmaktı. Ve böylece Monese doğdu.

Monese, Avrupa ve Birleşik Krallık’taki herkese, yerel bir adresi, kredi geçmişi veya maaşı olmasa bile Monese uygulaması aracılığıyla anında EUR ve GBP türünden banka hesapları açma fırsatı verir. Kullanımı kolay bir uygulama olduğu için de Monese oldukça konforludur. Bir yerden başka bir yere taşınırsanız da sorun olmaz. Uygulamadaki konumunuzu güncellemeniz yeterli olur.

Monese Bank Nasıl Çalışır?

Monese, akıllı telefonunuzdaki bir bankadır. Tüm bankacılık işlemlerinizi uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Tüm işlemler banka sistemlerinde ve back ofislerinde gerçekleşir, bu da size ucuz ve verimli bir bankacılık sistemi sunabilecekleri anlamına gelir. Monese bir Debit MasterCard ile birlikte gelir, böylece dilediğiniz şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Bir bankadan beklediğiniz rutin işlemlere ve ödeme yaptığınızda veya para transferi aldığınızds push bildirimleri gibi bazı avantajlara sahiptir. Bütçeleme ve Analiz de ucuz uluslararası transferlerde olduğu gibi standart olarak gelir, sizden yalnızca bankalararası ücreti kesilir.

Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) içinde yaşayan herkes Monese bank’te hesap açabilir. Hesap, uygulamayı akıllı telefonunuza indirerek, (linke tıklayarak uygulama sayfasına ulaşabilirsiniz) veya Monese websitesi üzerinden cep telefonunuza gönderilen bir bağlantı kullanılarak açılabilir.

Monese Hesabı Nasıl Açılır?

Fiziksel şubeler bulunmadığından, banka hesabınızı açtırmak için şubeye gitmenize gerek yok. Tek ihtiyacınız olan çevrimiçi olmak, uygulamayı telefonunuza indirmek ve adım adım talimatları izlemek.

Klasik geleneksel bankaların aksine, yerel bir adres kanıtı sağlamanız veya iyi bir kredi geçmişiniz olması gerekmeyecek.

Monese’nin kara para aklama kontrollerini geçmek için akıllı telefonunuzun kamerasıyla bir selfie çekmeniz ve herhangi bir ülke tarafından verilmiş pasaport gibi bir kimlik belgesi eklemeniz istenecek. Kimliğiniz daha sonra doğrulanacak ve dakikalar içinde hesap numaranız ve sıralama kodunuzu alacaksınız.

Özellikle İngiltere’ye yeni taşınan Türkler için oldukça kullanışlı bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Tam anlamıyla bankacılık çözümü sunmasa da İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme konusunda sağladığı avantajlar sebebiyle Wise’ı da öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Buradaki işlem, şubede randevu almanız ve ardından kartınızın posta yoluyla gelmesini beklemeniz gereken bir geleneksel bankanınkinden çok daha kolay ve hızlıdır. Monese ile kolayca fatura ödemelerinizi yapıp maaşınızı alabilirsiniz. Fiziksel Monese kartınızı da uygulama üzerinden talep edebilirsiniz.

Monese kullanıcılarının daha sonra uluslararası olarak üç ila beş iş günü veya on dört iş günü sürebilen kartlarının teslim edilmesini beklemeleri gerekecektir. Kartınızı aldıktan sonra, dört haneli bir aktivasyon kodu kullanarak uygulama üzerinden kartınızı aktif edebilirsiniz.

Banka kartı, çevrimiçi alışveriş yapabileceğiniz, mağaza içi alışveriş yapabileceğiniz, dünyanın her yerinde ATM’den para çekebileceğiniz ve temassız ödeme yapabileceğiniz diğer banka kartlarıyla aynı şekilde çalışır. Günün herhangi bir saatinde uygulama aracılığıyla kişisel bilgilerinizi güncelleyebilir, bakiye yükleyebilir ve banka hesap özetlerine erişebilirsiniz.

Monese uygulaması, akıllı telefonunuzla temassız ödeme yapmanızı sağlayan Google Pay ve Apple Pay’i de destekler. Google Pay ve Apple Pay’e bağlamak için istediğiniz takdirde kolayca sanal kart da oluşturabilirsiniz.

monese-sanal-kart-olusturma

Monese Hangi Hesap Türlerini Sunuyor?

Banka şu anda üç tür kişisel banka hesabı sunmaktadır:  Basit, klasik ve premium. Hesap türü ne olursa olsun, İngiltere merkezli tüm hesaplar için maksimum 40.000 £ bakiye vardır. Ayrıca istediğiniz zaman banka hesapları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Euro Bölgesi’nde, Fransa’daki tüm hesap türleri için maksimum 10.000 € ve diğer ülkelerdeki artı ve premium hesaplar için ise limit 50.000 €.

Fiyatlandırma özelliklerine girmeden önce, tüm planların yıllık ödeme yapıldığında %30 indirim aldığını unutmayın.

Basit Hesap (ayda 0 £) 

Basit hesabı açmak ücretsizdir ve temassız banka kartını kullanmak için kesinlikle hiçbir ücret alınmaz. Bu hesap ile ATM nakit çekimleri için 1£, döviz bozdurma ücreti yüzde 2, anında yükleme için yüzde 0,35, postane nakit yükleme için yüzde 2 ve yüzde 3,5 ücret ödemeniz gerekiyor. 

‘Basit’ hesap ücretsiz bir kart, ücretsiz ATM para çekme işlemlerinde 200 GBP, döviz harcamalarında 2000 GBP’e kadar işlemleriniz tamamen ücretsiz. Bu sebeple yurtdışında yaşayanlar için Türkiye’de yurtdışı banka kartı kullanma konusunda tercih sebebi olabilir.

Klasik Hesap (ayda 4,16 £ / 4,16 €)

Bu hesap, ayda altı ücretsiz ATM nakit para çekme imkanı sunar. Klasik hesap, döviz ücretlerini yüzde 0,5’e, nakit yüklemeleri postanede 1 sterline ve PayPoint için yüzde 2,5’e düşürür.

‘Klasik’ plan size her ay 800 GBP ücretsiz ATM’den para çekme ve her ay 8000 GBP döviz harcamasını ücretsiz olarak sağlar.

Premium Hesap (ayda 10,41 £ / 10,41 €) 

Bu hesap türü Monese’nin en ayrıcalıklı hesap türüdür. Döviz harcaması ve ATM’lerden nakit çekimi ve hesaba para yükleme konusunda limitsiz bir şekilde masraf almaz.

Bu hesapta ücretsiz kart, sınırsız ATM’den para çekme ve döviz harcaması bulunmaktadır.

Özellikle sık seyahat eden ve yurtdışında yaşayan birisi için oldukça ideal bir kart olduğunu söyleyebiliriz.

Limitler ve Kısıtlamalar

Monese banka hesabıyla gelen belirli sınırlamalar vardır. Birincisi, hesabınızda 40.000 £ ‘dan fazla tutamazsınız.

Banka hesabınıza manuel olarak para yatırmak istemeniz durumunda, günlük olarak postanede en az £ 5 en fazla 500 £ yatırabilirsiniz. Bakiye yüklemek için PayPoint kullanıyorsanız, işlem başına £249 ve günlük £500 olmak üzere minimum ancak maksimum limit yoktur.

Hesabınıza günlük maksimum £500, haftalık £2,500 ve aylık £5,000 ile bakiye yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, maksimum satın alma limiti işlem başına 4.000 £ ve günlük toplam 7.000 £’dir. Günlük 300 £ ‘ye kadar para çekebilirsiniz.

Paypal hesabınızı Monese hesabınıza bağlayarak Paypal hesabınızdaki işlemleri de Monese uygulamanızdan görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Paypal hesabınıza da Monese kartınızı birincil kart olarak tanımlayarak Paypal üzerinden yaptığınız harcamaların Monese üzerinden ödenmesini sağlayabilirsiniz. Türkiye’de maalesef Monese’yi de Paypal’ı da kullanmak mümkün değil. Bu sebeple Paypal alternatifleri yazımızdan Türkiye’deki benzer uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Monese’de Uluslararası Para Transferi Mümkün mü?

Monese, müşterilerinin çok düşük maliyetle hızlı uluslararası para transferleri için bankalararası kuru kullanarak fonlarını dönüştürmelerini çok kolaylaştırıyor. Monese, müşterilerinden bankaların kullandığı toptan döviz kuru üzerinden ücret aldığından, müşteriler Monese uygulamasıyla yurt dışına para gönderme işlemlerinde daha düşük komisyonlardan yararlanabiliyor. Yine de yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemleriniz için bizim ilk tavsiyemiz Wise web sitesini kullanmak olacaktır.

Monese Hangi Ülkelerde Kullanılabiliyor?

AB/İngiltere

Monese şu anda aşağıdaki ülkelerin vatandaşları tarafından kullanılabilir:

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya , Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık.

Amerika Birleşik Devletleri

Monese şu anda ABD’de mevcut ancak ne zaman piyasaya sürülebilecekleri hakkında bilgi bekleniyor.

Türkiye’de Monese Kullanılabilir Mi?

Türkiye’de maalesef şu an için hesap açmak mümkün değil fakat hali hazırda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye tatillerinde Monese kartlarıyla masrafsız bir şekilde alışveriş yapabilir.

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız ve yurtdışında banka hesabı açmak istiyorsanız daha fazla bilgi için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.