Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika gelişen ekonomisiyle birçok yatırımcıyı ülkeye çekiyor. Özellikle son yıllarda e-ticaretin gelişmesiyle birlikte başka bir ülkede yaşayan kişiler de Amerika’da kolaylıkla bir şirket kurabiliyor. Bu yazımızda Amerika’da şirket kurmak için ne yapmanız gerektiğini ve size ne gibi avantajlar sağladığını anlattık.

Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

Amerika’da şirket kurmak için birden fazla yöntem bulunuyor. Amerika’ya yerleşip şirket açabilir ya da internet üzerinden başka bir ülkede yaşayarak Amerika’da bir şirket kurabilirsiniz. Tabi ki bunun içinde halletmeniz gereken işlemler bulunuyor.

Özellikle hangi eyalette şirket kurmak istediğinizde önemli. Çünkü her eyaletin kendine ait bir yasası bulunuyor ve eyaletlere göre vergi yasaları bile değişebiliyor.

Amerika’da bir şirket açmak için iki temel işlem yapmanız gerekiyor. İlk olarak şirketinizi eyalet düzeyinde kayıt ettirmek ve IRS’e kayıt olup EIN numarası (federal vergi numarası) almak. 

Bu iki temel işlemi hallettikten sonra bir şirket ismi seçmelisiniz. Aynı adla başka bir şirket olması o adı almanızı etkilemez. Aldığınız ismi daha sonra değiştirme hakkınız da bulunuyor. Ancak bir marka adı seçmeniz işlemleri başlatabilmek için gerekli.

Şirket kurmak için bir şirket yetkilisi (Registered Agent) belirlemeniz de oldukça önemlidir. Özellikle Amerika’da yaşamıyorsanız ve başka bir ülkeden şirketinizi yönetecekseniz bu adımı mutlaka halletmelisiniz.

Registered Agent’ı yani şirket yetkilisini, şirketinizin çalıştığı hukuk büroları, yardımcı servisler ve muhasebeciniz olarak gösterebilirsiniz.

Birçok Amerikan eyaletinde yasa süreçlerinin kabulü, eyalet yönetiminin yıllık raporları, yıllık vergi formları ve diğer birçok önemli belgenin gönderilmesi için yasal bir temsilci zorunludur. Özellikle New York ve Delaware gibi eyaletlerde şirket yekilisi (registered agent) isminin kayıtlarda listelenmesi zorunlu tutulur.

Amerika’da Şirket Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Amerika’da bir şirket kurmanın maliyeti sanıldığının aksine çok yüksek değildir. Bu maliyet kurmak istediğiniz şirket türüne göre de değişiklik gösterir. Ancak ilk şirket açılış sürecinde yaklaşık 500 Dolar ile 1000 Dolar arasında bir miktarda bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Tabii bu maliyetler ile bir şirket kurmak ABD’de oturum kartı almanızı sağlamaz. Sadece ABD’de işleyen bir şirketiniz olmuş olur.

Amerika’da Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

Gereken belgeleri sağladığınız takdirde Amerika’da bir şirket kurmak yaklaşık bir ay gibi bir süreç içinde sonuçlanır. Eğer şirket kurmak için yardımcı şirketler ile çalışıyorsanız bu süre daha da kısalma ihtimali olabilir ve daha kısa bir sürede şirket açılışını gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika’da Uzaktan Şirket Kurmak için Aracı Firmalar

Türkiye’de yaşayanlar için uzaktan şirket kurmak için destek sağlayan ve şirket kurma işlemlerinizde size yardımcı olabilecek şirketlerden ve uygulamalardan bahsedelim. İnternet üzerinden bu tarzda birçok şirkete ulaşmanız mümkün ancak bütün işlemlerinizle ilgilenebilecek bir şirket bulmanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır. 

Mükellef

Mükellef web sitesi üzerinden şirket kuruluşu ve tüm muhasebe süreçlerini yönetebilirsiniz. Uygulamaya üye olduktan sonra gereken dokümanları uygulamaya yüklemeniz şirketinizin açılışını yapmak için yeterlidir.

mukellef-amerikada-sirket

Şirket kuruluşundan, sanal ofise, muhasebeden online banka hesap işlemlerine kadar Mükellef uygulamasından yararlanabilirsiniz. Sadece şirket kuruluşu için 209$ talep edilse de ihtiyacınız olacak birçok hizmet ek olarak ücretlendirilir. EIN numarası alma, vergi beyannanmesi gibi hizmetlere de ihtiyacınız olacaktır.

Stripe Atlas

Stripe Atlas ile dünyanın herhangi bir yerinden Amerika Delaware’de bir legal bir şirket kurmanız olanak sağlayan bir servistir.

stripe-atlas-amerikada-sirket-kurma

Bu servisten yararlanmak için kendiniz ve kuracağınız şirketin bilgilerini girmeniz gerekiyor. Daha sonra bu servis tarafından size dönüş yapılıyor. Stripe Atlas ile birçok ücretten, evraklardan ve yasal karmaşalardan kurtularak Amerika’da bir şirket sahibi olabilirsiniz. Ücretler 500$’dan başlar ve satın alabileceğiniz ek hizmetler vardır. Özellikle amacınız Stripe hesabına sahip olmaksa bu hizmeti öneririz.

Wise Business Account

Wise İşletme Hesabı tam anlamıyla ABD’de şirket kurmak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamayabilir fakat pratik bir şekilde ABD’de şirket banka hesabına sahip olmak isteyenler için denenebilir bir servistir.

Eğer ABD’den şirket olarak alacağınız ödemeler varsa ya da uluslararası olarak birçok çalışan için ödeme yapmanız gerekiyorsa bankaların komisyonları sebebiyle zarar etmenizin önüne geçebilir.

Banka hesabı bilgilerinizi oluşturmak için (ABA numarası ve Routing numaranız) tek seferlik 16£ ödeme yapılır. Ardından her ay ABD ticari banka hesabınızdan dünyanın her yerine ödemeler gönderip alabilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde birçok ticari alanda ilk sırada olan bir ülke olan Amerika birçok yatırımcı içinde oldukça önemlidir. Amerika’da bir şirket açmak ticari alanda oldukça etkili olabilir.

Eğer bir süre sonra Amerika’ya gelip yerleşmeyi düşünüyorsanız daha önceden açtığınız şirket aracılığı ile E2 yatırımcı vizesi için başvuruda bulunabilir ve oturma ile çalışma hakkı elde edebilirsiniz. E2 yatırımcı vizesi ABD ile ikili ticari anlaşması olan ülke vatandaşlarına verilir. Türkiye’de bu ülkeler kapsamında olduğu için Türk vatandaşları E2 vizesine başvurabilir. Eğer bu şekilde bir niyetiniz yoksa ve hedef pazarınız Avrupa’ysa İngiltere’de şirket kurmak yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Amerika, dünyadaki en güçlü ekonomiye sahip ülkelerden birisidir. Bu yüzden şirketinizi Amerika’da açarak aynı zamanda büyük bir pazara da girmiş olursunuz. Büyük bir pazar demek büyük bir kazanç anlamına de gelir. Bununda her zaman büyük bir avantajı bulunur.

Özellikle e-ticaret ya da benzeri online bir işiniz varsa Türkiye’de aktif olarak kullanamadığınız Paypal ve Stripe gibi global uygulamalara da ABD şirketiniz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Amerika’da Şirket Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bir şirket kurduğunuzda ilk yapmanız gereken şeylerden biri şirket adresi oluşturmak diğeri de banka hesabı açmak olmalıdır. Bu yüzden Amerika’da bir şirket kurduğunuzda şirketiniz için ticari bir banka hesabı açmanız gerekir. Amerika’da bir banka hesabı açtığınızda global bir pazara erişebilirsiniz.

Ayrıca birçok Amerikan bankasının başka ülkelerde şubesi bulunduğu için kolaylıkla işlerinizi halledebilir ve kur farklından da kurtulabilirsiniz. Ticari bir banka hesabı açmak istediğinizde bankalar tarafından istenilen belgeler vardır. Bu belgeler şunlardır:

 • Şirket Ana sözleşmesi
 • EIN (İşveren vergi kimlik numarası)
 • Şirket İşletim Anlaşması
 • Adres ya da telefon numarası (EIN’de adres kanıtı olarak kullanılabilir.)
 • Pasaport

Amerika’da bir şirket banka hesabı açmak için Amerika’da yaşamanız ya da Amerika’ya gitmeniz gerekmiyor. Eğer bir aracı firma ile çalışıyorsanız, çalıştığınız firma sizin ve şirketinizin adına Amerika’da bir banka hesabı açabilir.

Amerika’da Şirket Türleri Nelerdir?

Amerika’da bir şirket kurarken hangi şirket türünü seçtiğinizde önemlidir. Şirket türünü belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken konuların başında; şirketin maliyet, vergi kolaylığı, şirketin finansman açısından uygunluğu gibi. Diğer şirket türleri ise şunlardır:

 • C Corporation (Anonim Şirket)
 • S Corporation (Küçük İşletme için Anonim Şirket)
 • Limited Partnership (LP/ sınırlı ortaklık)
 • Limited Lİability Company (LLC/ sınırlı sorumlu şirket)
 • Partnership (Ortaklık)
 • Sole Proprietorship (Tek sahiplik)

Amerika’da birden fazla açabileceğiniz şirket türü bulunur ancak yabancı yatırımcılar için en çok tercih edileni ve en uygunu Corporation ve LLC (Limited Şirket)’tir. Kurmak istediğiniz iş için en uygun şirket türünü belirlemek için bu konuda destek veren şirketlerden yardım alabilir ve size en uygun şirket türünü bulabilirsiniz.


Türkiye’de yaşayan biri için Amerika’da şirket kurmak yazımızda da açıkladığımız gibi mümkündür. Yine de hedef pazarınız doğrudan ABD değilse ve yurtdışında şirket kurmak istiyorsanız Estonya’da şirket kurma yazımızı da inceleyebilirsiniz.