Belçika’da Banka Hesabı Açmak

Belçika gelişmiş ve dijital bir bankacılık sistemine sahip bir ülkedir. Bu nedenle Belçika’da birçok işlem online bankacılık üzerinden yapılabilir. Bankacılık alanında oldukça gelişmiş olan bu ülke aynı zamanda yabancı ülke vatandaşlarına da Belçika’da banka hesabı açmak konusunda yardımcı oluyor.

Bu yazımızda Belçika’da nasıl banka hesabı açabileceğinizi anlattık.

Belçika’da Online Banka Hesabı Açmak

Belçika’da online olarak banka hesabı açtırmak oldukça kolaydır. Ancak Belçika bankaları yabancı ülke vatandaşlarına kolaylık sağlasa da bir banka hesabı açtırmak için bankaya bir Belçika adresini kanıt olarak göstermelisiniz.

İlk etapta bu işlemlerle uğraşmak istemezseniz sanal banka hesabı açabileceğiniz uygulamalar da bulunuyor. Bu sanal hesapları açmak için adres bilginiz istenmez kimlik ve e-posta adresinizle kolayca bir sanal banka hesabı açabilirsiniz.

Özellikle başka bir ülkeye ilk kez gidiyorsanız yanınızda yüklü miktarda para taşımak istemeyebilirsiniz. Bu durumda sanal banka hesapları oldukça faydalıdır. Ayrıca Belçika’ya gelmeden Türkiye’de bu hesapları açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise ile Belçika’da Banka Hesabı Açmak

Wise, genellikle hızlı ve düşük komisyon oranlarıyla para transferi yapabileceğiniz bir uygulama olsa da aynı zamanda sanal banka hesabı açma alanında da kullanıcılarına hizmet veriyor.

Belçika’da Wise hesabınızı kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken Wise üzerinden bir çoklu döviz hesabı açmak. Bu hesabı açtıktan sonra Avrupa Birliği içerisinde Euro işlemlerinde kullanabileceğiniz Belçika IBAN numarası (BE ile başlar) ve bir alıcı adına sahip olursunuz.

Wise ile açacağınız hesap, o ülkenin yerel banka hesabı gibidir. Bu hesap üzerinden verilen hesap bilgileri ile (hesap numarası ve IBAN numarası) Belçika’dan gelen ödemelerini alabilir ve Belçika’daki bankalara sabit bir ücretle para transferi yapabilirsiniz. Belçika’dan gelen para birimindeki ödemeleri ise herhangi bir para kesintisi olmadan alabilirsiniz.

Wise sanal banka hesabınızı Belçika’ya gitmeden de açabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Wise’ın sitesinden bir hesap açmak ve ardından kullanıcı panelinizde sol menüden yeni bakiye açma seçimini yaparak Euro para cinsini seçmektir.

Bu süreç içerisinde kimlik doğrulamanız istenebilir. Bunun içinde kimlik belgenizi göstermeniz yeterlidir. Hesabınızı açtıktan sonra bütün işlemlerinizi online olarak kolayca halledebilir ve çoklu döviz hesabınız için aylık veya yıllık olmak üzere bir ücret ödemezsiniz.

Hesap açılışı esnasında 20 Euro ücret deposit alınır fakat bu para aslında sizin hesabınıza yatırılır ve istediğiniz zaman parayı çekebilirsiniz. Yurtdışında banka hesabı açmak yazımızdan da bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Belçika’da Geleneksel Banka Hesabı Açılışı

Wise gibi sanal banka hesabı sunan uygulamalar ödemeler ve para transferi gibi işlemleri için yeterli olsa da banka sayılmadıkları için kredi almak gibi birçok bankacılık işlemlerini kullanıcılarına sunamazlar. Özellikle uzun süre Belçika’da yaşamayı düşünüyorsanız bankaya giderek bir hesap açmanız faydalı olabilir. 

Başka bir ülkenin vatandaşı olarak Belçika’da banka hesabı açmak diğer ülkelere göre kolaydır. Bazı bankalar online olarak banka hesabı açmanıza izin verir. Bu bankalara online olarak hesap açılış talebi göndermeniz yeterlidir. Banka daha sonra gereken evrakları gönderir. Ayrıca bir banka şubesine giderek kolayca bir hesap açabilirsiniz.

Belçika’da banka hesabı açmak için bir kimlik belgenizin olması (pasaport ya da kimlik kartı) ve üzerinize kayıtlı bir adresin olması yeterlidir.

Ayrıca birçok Belçika bankası Belçika’ya taşınmadan önce de bir hesap açılmasına olanak sağlar. Bunun için hesap açmak istediğiniz bankaya online başvuru yapabilir ve Belçika’ya geldiğiniz de gerekli olan evrakları (kimlik belgesi ve adres) bankaya sunabilirsiniz. 

Belçika’da Banka Hesap Türleri

Belçika bankalarından açabileceğiniz farklı cari hesaplar bulunmaktadır. Bunları kısaca açıkladık.

Temel Cari Hesap

Aylık ücret ödemeden kullanabileceğiniz temel hesaptır. Bu hesap ile online bankacılığı kullanabilirsiniz. Ancak nakit çekmek ve ödeme yapmak için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Bu hesaplara genellikle kredi kartı verilmez.

Premium Cari Hesap

Bu hesaplar için aylık ücret ödenir. Ancak nakit çekmek ücretsizdir. Bazı bankalar bu hesap türlerine kredi kartı ekletebilir ve başka para birimlerine transfere de izin verebilir.

Paket Hesap

Bazı bankalar paket hesaplar ile kredi kartı ve sigorta gibi ekstraları içeren kapsamlı hesaplar sunar. Bu hesaplara her ay minimum ödeme yapmanız gerekir.

Tasarruf Hesaplar

Bu hesaplar genellikle ev satın almak veya üniversite fonu biriktirebileceğiniz hesaplardır. Belirli bir süre birikimlerinizi kilitleyebilirsiniz.

Belçika Bankaları

Belçika’da 100’e yakın yerel ve yabancı banka bulunmaktadır. Banka seçimi yaparken size sunduğu hizmetlere bakmanızda fayda var.

Özellikle ilk etapta daha büyük bankalardan hesap açabilirsiniz. Bu bankaların daha fazla şubeleri bulunduğundan Belçika’nın neresine giderseniz gidin bankacılık işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. 

Ayrıca uluslararası bankaları da tercih edebilirsiniz. Örneğin; ING Bank’ın hem Türkiye’de hem de Belçika’da şubesi bulunmaktadır. Bu durum genellikle yurtdışından Türkiye’ye para gönderme gibi konularda avantaj sağlamaz.

Yine de Türkiye’de de olan bir bankayı tercih etmek isterseniz ülkede hizmet veren Türk bankalarına da göz atabilirsiniz. Örnek verirsek; DenizBank Türkiye’de ve Belçika’da şubeleri bulunan bir bankadır.

Belçika’da tercih edebileceğiniz en büyük ve en çok kullanılan 5 bankayı sizin için listeledik:

  • Argenta Bank
  • BNB Paribus Fortis
  • KBC Bank
  • AXA Bank
  • ING Belgium

Özet

Belçika’da banka hesabı açmak için Türkiye’den bile uygulayabileceğiniz uygun ve kolay yollardan biri Wise üzerinden online olarak bir hesap açmaktır. Bu sayede BE koduyla başlayan bir IBAN hesabına sahip olursunuz.