Belçika’da Banka Hesabı Açmak

Belçika gelişmiş ve dijital bir bankacılık sistemine sahip bir ülke. Bu nedenle Belçika’da birçok işlem online bankacılık üzerinden yapılabilir. Bankacılık alanında oldukça gelişmiş olan bu ülke aynı zamanda yabancı ülke vatandaşlarına da Belçika’da banka hesabı açmak konusunda yardımcı oluyor.

Bu yazımızda Belçika’da nasıl banka hesabı açabileceğinizi anlattık. Ayrıca online ve ücretsiz olarak, Belçika’ya gitmeden hesap açmanızı sağlayan Wise gibi alternatif yöntemlerden bahsettik.

Wise Sitesine Git

Belçika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Ülkede ödemeler neredeyse tamamen banka kartları ve kredi kartlarıyla yapılıyor. Bu nedenle Belçika’ya yerleşmeyi düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir banka hesabı ve banka kartı edinmenizi tavsiye ediyoruz. 

Belçika’da yabancıların banka hesabı açması son derece kolaydır. Hesap açılışını online yapılabileceğiniz gibi pasaportunuz ile banka şubelerini ziyaret ederek hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirilebilirsiniz. 

Hatta bazı büyük bankalar henüz Belçika’ya taşınmasanız bile online hesap açmanıza imkan tanır. Ancak oturum iznini aldıktan sonra bankayı bilgilendirmeniz gerekir. 

Ayrıca ING, BNP Paribas Fortis ve KBC gibi bazı ünlü bankalar yabancılar için özel, isteğe bağlı ve kapsamlı hizmetler sağlar. Bu sayede yıllık ücret karşılığı cari hesap, banka kartı, kredi kartı hizmetleri ile avantajlı sigorta paketlerine daha kolay şekilde erişebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Türkiye’den Belçika’ya Para Gönderme 

Belçika’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Belçika’da banka hesabı açmanız için gerekli olan üç temel belge istenir:

  1. Oturma izni
  2. Geçerli vizenin bulunduğu bir pasaport,
  3. Adres kanıtı niteliği taşıyan kira sözleşmesi ya da elektrik faturası.  

Ancak ülkedeki banka hesapları çoğu zaman kredili mevduat hesabıyla birlikte açıldığından sizden gelirinizi kanıtlamanız için iş sözleşmesi ya da üç aylık maaş bordrosu sunmanızı da isteyebilir.  

Ayrıca Erasmus banka hesabı açmak istiyorsanız üniversite kayıt belgesi ve reşit değilseniz de yasal temsilcinizin yazılı onayı gerekebilir.

Türkiye’deyken Belçika’da Banka Hesabı Açmak

Belçika’da yaşamıyor ve ülkeyle ekonomik bir bağlantınız yoksa Belçika’da bir banka hesabı açmanız mümkün değildir. Ancak Wise gibi herhangi bir fiziksel şubesi bulunmayan elektronik para kuruluşları, Türkiye’deyken Belçika’da bir Euro hesabı açmayı mümkün kılar.

Yalnızca sizin kullanımınıza tahsis edilen hesap ayrıntıları sayesinde tıpkı Belçika’da yerel bir banka hesabınız varmış gibi Euro cinsinden ödeme alabilirsiniz. Belçika’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde düşük işlem ücretleri ile hızlıca transfer yapabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Türkiye’deyken Belçika’da Online Banka Hesabı Açmak

Belçika’ya yerleşmeniz kesin ise ülkenin en büyük bankalarında online olarak hesap açabilirsiniz. Ancak Belçika’ya yerleşeceğinizi kanıtlayamadığınız durumda yukarıdaki belgeleri sunmanız zorunludur.

İlk etapta bu işlemlerle uğraşmak istemezseniz sanal banka hesabı açabileceğiniz uygulamalar da bulunuyor. Bu sanal hesapları açmak için adres bilginiz istenmez kimlik ve e-posta adresinizle kolayca bir sanal banka hesabı açabilirsiniz.

Özellikle başka bir ülkeye ilk kez gidiyorsanız yanınızda yüklü miktarda para taşımak istemeyebilirsiniz. Bu durumda sanal banka hesapları oldukça faydalıdır. Ayrıca Belçika’ya gelmeden Türkiye’de bu hesapları açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise ile Belçika’da Banka Hesabı Açmak

70’ten fazla ülkeye hızlı ve ucuz para transferi yapmaya yarayan Wise, popüler bir finans teknoloji şirketidir. Wise, aynı zamanda çoklu döviz hesabı, debit kart ve işletme hesabı hizmetleri de sunar. 

Belçika’da bir adres kanıtınız yoksa bile Wise Çoklu Döviz Hesabı’nı Türkiye’de iken açıp kullanabilirsiniz. Bu sayede Euro dahil 8 para biriminde yerel banka hesabı bilgisi edinilebilir ve Wise Debit Kart ile tıpkı oranın yerlisi gibi alışveriş yapabilirsiniz.

Henüz Türkiye’den sipariş edilemese de yurt dışından edindiğiniz Wise Kart’ları Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde kullanabilirsiniz. Buna ek olarak fiziksel Wise Kart size ulaşmadan önce Apple Pay ve Google Pay sayesinde Belçika’da telefonunuzu harcama yapmak için kullanabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Online alışverişleriniz için Wise uygulamasından sanal kart oluşturabilir, kullamadığınız zamanlarda kartınızı dondurarak güvenliğini artırabilirsiniz. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı, kişisel kullanım için ücretsizdir. İşletme hesapları için tek seferlik kurulum ücreti ödemeniz gerekir. Diğer Wise işlem ücretleri tamamen şeffaf olup her işlemde ne kadar ödeyeceğinizi önceden görebilirsiniz.

*Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Belçika’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Hesap açılışı için bankaya gittiğinizde ya da bankanın müşteri hizmetleriyle görüşerek kredili ürünlerden yararlanmak istemediğinizi özellikle belirtmenizde büyük bir yarar olabilir.

Diğer yandan işlem ücretleri banka seçiminizde önemli bir kriter olmalı. Çünkü bazı bankalar aylık hesap ücretinin yanı sıra sizden hesap ekstresi düzenlemek gibi işlemler için de ücret tahsil eder.

En İyi Belçika Bankaları

Belçika’da 100’e yakın yerel ve yabancı banka bulunur. Banka seçimi yaparken size sunduğu hizmetlere bakmanızda fayda var.

Özellikle ilk etapta daha büyük bankalardan hesap açabilirsiniz. Bu bankaların daha fazla şubeleri bulunduğundan Belçika’nın neresine giderseniz gidin bankacılık işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. 

Ayrıca uluslararası bankaları da tercih edebilirsiniz. Örneğin; ING Bank’ın hem Türkiye’de hem de Belçika’da şubesi bulunmaktadır. Bu durum genellikle yurtdışından Türkiye’ye para gönderme gibi konularda avantaj sağlamayabilir.

Yine de Türkiye’de de olan bir bankayı tercih etmek isterseniz ülkede hizmet veren Türk bankalarına da göz atabilirsiniz. Örnek verirsek; DenizBank Türkiye’de ve Belçika’da şubeleri bulunan bir bankadır.

Belçika’da tercih edebileceğiniz en büyük ve en çok kullanılan 5 bankayı sizin için listeledik:

  • Argenta Bank
  • BNB Paribus Fortis
  • KBC Bank
  • AXA Bank
  • ING Belgium

Belçika’da Hesap Açma ve İşlem Ücretleri

Belçika’daki banka hesabı açılış maliyeti bankalar arasında farklılık gösterir ve seçtiğiniz pakete bağlı olarak ücretli ya da ücretsiz olabilir. Temel hesap açılışı genellikle ücretsiz olsa da satın alımlarda geri ödeme gibi ek avantajlar içeren hesapların açılışı ücretlidir. 

Ayrıca önde gelen bankaların çoğu aylık ücret tahsil etse de KBC gibi temel hesapları aylık ücret talep etmeden sunan bankalar da bulunur. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı açmak ve kullanmak ise ücretsizdir, yıllık veya aylık kullanım ücretleri bulunmaz.Yalnızca Belçika’dan Wise Kart siparişi verdiğinizde tek seferlik 7 Euro ödemeniz gerekir. 

Wise Sitesine Git

Belçika’da Geleneksel Banka Hesabı Açılışı

Kredi çekmek, kredi kartı almak, bankaya nakit para yatırmak vb işlemlere ihtiyacınız varsa, yerel bir Belçika bankasından hesap açmanız gerekebilir. Özellikle uzun süre Belçika’da yaşamayı düşünüyorsanız bankaya giderek bir hesap açmanız faydalı olabilir. 

Başka bir ülkenin vatandaşı olarak Belçika’da banka hesabı açmak diğer ülkelere göre kolaydır. Bazı bankalar online olarak banka hesabı açmanıza izin verir. Bu bankalara online olarak hesap açılış talebi göndermeniz yeterlidir. Banka daha sonra gereken evrakları gönderir. Ayrıca bir banka şubesine giderek kolayca bir hesap açabilirsiniz.

Belçika’da banka hesabı açmak için bir kimlik belgenizin olması (pasaport ya da kimlik kartı) ve üzerinize kayıtlı bir adresin olması yeterlidir.

Ayrıca birçok Belçika bankası Belçika’ya taşınmadan önce de bir hesap açılmasına olanak sağlar. Bunun için hesap açmak istediğiniz bankaya online başvuru yapabilir ve Belçika’ya geldiğiniz de gerekli olan evrakları (kimlik belgesi ve adres) bankaya sunabilirsiniz. 

Belçika’da Banka Hesap Türleri

Belçika bankalarından açabileceğiniz farklı cari hesaplar bulunmaktadır. Bunları kısaca açıkladık.

Temel Cari Hesap

Aylık ücret ödemeden kullanabileceğiniz temel hesaptır. Bu hesap ile online bankacılığı kullanabilirsiniz. Ancak nakit çekmek ve ödeme yapmak için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Bu hesaplara genellikle kredi kartı verilmez.

Premium Cari Hesap

Bu hesaplar için aylık ücret ödenir. Ancak nakit çekmek ücretsizdir. Bazı bankalar bu hesap türlerine kredi kartı ekletebilir ve başka para birimlerine transfere de izin verebilir.

Paket Hesap

Bazı bankalar paket hesaplar ile kredi kartı ve sigorta gibi ekstraları içeren kapsamlı hesaplar sunar. Bu hesaplara her ay minimum ödeme yapmanız gerekir.

Tasarruf Hesaplar

Bu hesaplar genellikle ev satın almak veya üniversite fonu biriktirebileceğiniz hesaplardır. Belirli bir süre birikimlerinizi kilitleyebilirsiniz.

Belçika’da Şirket Banka Hesabı Açmak

Belçika’dan ticari ödemeler alıyorsanız ya da Avrupa pazarında işinizi büyütmek istiyorsanız Belçika merkezli ticari bir işletme hesabına ihtiyaç duyarsınız.

Yerel bir banka hesabı açmanın işletmeniz için sayılamayacak kadar fazla faydası vardır. Avrupa’daki iş ortaklarınıza düşük maliyetle ödeme yapabilir, faturalarınızı ödeyebilir ve kolaylıkla ticari ödeme kabul edebilirsiniz.

Üstelik bu işlemlerin tamamını Euro ile yaptığınız için döviz dönüştürürken para kaybetmekten ve döviz kuru dalgalanmalarından endişe etmeniz gerekmez. 

Belçika’da işletme hesabı açabilmeniz için genelde iki çeşit belgeye ihtiyaç duyarsınız: 

  • İşletme sahibinin pasaportu
  • İşletmenin Belçika’da kayıtlı olduğunu teyit eden belgeler

Ayrıca her banka farklı belgeler talep edebilir.

Görüldüğü üzere Belçika’da şirket banka hesabı açılışı için şirketinizin ülkede kayıtlı olması gerekir. Wise İşletme Hesabı açılışında ise böyle bir mecburiyet yoktur. İşletmeniz Türkiye’de kayıtlı olsa bile online olarak hesap açabilir ve Belçika’dan ödeme alabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Özet

Belçika Erasmus öğrencileri için popüler bir destinasyon olmanın yanı sıra beyaz yakalı çalışanlar ve iş insanları için de muhteşem bir ülkedir.

Herhangi bir nedenle bu ülkeye taşındıysanız ya da Belçika’yı sık sık ziyaret ediyorsanız döviz işlem maliyetini düşürmek ve bankacılık işlemlerini kolaylaştırmak için yerel bir banka hesabına ihtiyaç duyarsınız.

Bir banka hesabı ve banka kartı edinmek hem nakit paraya bağlı kalmayı engeller hem de ödemelerinizi kartınız ve cep telefonunuzla kolay bir şekilde yapmanızı sağlar.

Fakat Belçika’da banka hesabı açmak her zaman çok kolay olmayabilir. Bu tür durumlarda Wise gibi fintech şirketlerinin sağladığı hesap bilgileri ve banka kartları kullanılarak Belçika’da Euro para birimiyle harcama yapılabilirsiniz. Wise hesabı açmak ücretsizdir, aşağıdaki butona tıklayarak hemen üye olabilir ve Belçika’da Euro hesabı edinebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Belçika’da online olarak banka hesabı açabilir miyim?

Belçika’ya taşınmanız kesinleştiyse ya da şu anda bir oturma vizesiyle bu ülkede yaşıyorsanız Belçika bankalarının internet sitelerini kullanarak online banka hesabı açabilirsiniz. Ek olarak Wise gibi elektronik para kuruluşlarını da tercih edebilirsiniz.

Türkiye’den Belçika’da banka hesabı nasıl açılır?

Türkiye’de yaşayan kişilerin Belçika’da geleneksel anlamda banka hesabı açması mümkün değildir. Fakat Wise gibi online para kuruluşları Euro para biriminde hesap bilgisi temin ederek tıpkı Belçika’da banka hesabı varmış gibi düşük maliyetle ödeme almanızı sağlar.

Belçika’da banka hesabı açmak için ne kadar gerekir?

Çoğu Belçika bankası temel özelliklere sahip banka hesaplarının açılışını ücretsiz gerçekleştirir. Yani Belçika’da ücretsiz banka hesabı açabilirsiniz.

Belçika’da banka hesabı nasıl açılır?

Belçika’da banka hesabı açmak diğer ülkelere göre oldukça kolaydır. Online ya da gerekli belgelerle birlikte doğrudan banka şubeleri ziyaret ederek kısa sürede banka hesabı açabilirsiniz. 

Belçika’da Türk banka kartları geçerli olur mu?

MasterCard ve Visa logolu Türk banka kartlarını Belçika’da kullanabilirsiniz. Fakat Türkiye’deki bankanız bazı durumlar için sizden ek ücretler tahsil edebilir. Bu nedenle kullandığınız kredi kartının işlem ücretlerini incelemeniz faydanıza olur.