Belçika’dan Türkiye’ye Para Göndermek: Düşük Ücretli ve Hızlı Yol

Avrupa’da nüfusuna göre baktığımızda en çok Türk vatandaşının yaşadığı ülkelerden biri olan Belçika’da yaşayan Türkler için Belçika’dan Türkiye’ye para göndermek de çözülmesi gereken sorunlardan biri.

Biz de bu yazıda Belçika’dan Türkiye’ye para transferi için hem ucuz hem de hızlı bir yöntem olan Wise’ı size anlatacağız. Yine SWIFT gibi alternatiflerden de bahsederek farklı yöntemler sunmaya çalışacağız.

Tüm yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarına bu sayede hakim olabilirsiniz. Sadece Belçika’da yaşayan vatandaşlarımız değil, üniversite ya da yüksek lisans gibi eğitim sebepleriyle Belçika’da olanlar için de rehberimizin çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Belçika’dan Türkiye’ye Nasıl Para Yollanır?

İlk önce klasikten başlayalım. Herkesin ilk aklına gelen tabii ki banka transferi, yani SWIFT. Bu noktada karşı bankanın SWIFT kodunu öğrenmeniz gerekiyor ve ardından tam da belli olmayan ve şeffaflıktan uzak komisyonlar eşliğinde bankaların sizden az para kesmesi için dua edeceksiniz.

Çünkü bu noktada araya giren bir muhabir banka faktörü var. Yani para 3. bir bankadan daha geçtiği için komisyonu kesin olarak bilemeyebiliyorsunuz. Wise ise bu sorunları çözmek için ortaya çıkmış bir girişim.

Belçika’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde Wise ile bunu doğrudan bankayla yaptığınızdan hızlı ve ucuz bir şekilde tamamlıyorsunuz.

Yalnızca IBAN bilgisi yeterli oluyor ve paranın ne zaman hesaba geçeceği ve tam olarak ne kadar geçeceğini de hemen öğreniyorsunuz.

Belçika’dan Wise ile Para Göndermek

2010 yılında kurulan Wise şirketi uluslararası para transferlerini kolaylaştırmak ve ucuzlaştırmak için yola çıkmıştı. 2020 yılına geldiğimizde çok daha popüler hale geldiler ve dünyada bu alanda en çok tercih edilen uygulama haline geldiler.

Şirket değerini 5 Milyar Dolara çıkardılar. Yani karşımızda oldukça güvenilir ve büyük bir şirket var. Herhangi bir bankadan farksız olarak düşünebilirsiniz. 

İngiltere’de bulunan merkezi de zaten tıpkı bir banka mantığıyla denetleniyor. Belçika’dan Türkiye’ye para gönderme işleminiz sırasında artık kur farkı koyarak gizli komisyon alan şirketler ya da belirsiz ücretlerden kurtulacaksınız.

Şimdi adım adım yapmanız gerekenleri açıklayalım. Önce aşağıda bulunan butona tıklayarak Wise sitesine gidip ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Devamında işlemi oldukça basit adımlarla tıpkı internet bankacılığı kullanır gibi tamamlayacağız.

Wise sitesine üye olduktan sonra izlemeniz gereken adımlar oldukça basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatılıyor.

belçikadan-turkiyeye-para-gonderme
Ekran görüntüsü 20 Ağustos 2020 tarihine ait. Kur çevrimi Google’da görülen 8.69

Wise’ın bir diğer avantajı da bankalar üzerinden bu işlemi tamamlarken akla takılan SWIFT kodları sorununu ortadan kaldırıyor ve bankalar için SWIFT kodu aramanıza gerek kalmıyor.

  • Web sitesinde E-mail adresinizi girip şifrenizi belirledikten sonra üyeliğinizin ilk aşaması tamamlanacak.
  • Ardından kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Özellikle Belçika’dan Türkiye’ye gönderececeğiniz yüksek bir miktarsa sizden kimlik doğrulaması da istenebilir. Bu da bankalar gibi Wise’ın da benzer prosedürlerle çalıştığını ve güvenli olduğunu gösteren önemli bir konu.
  • Belçika’dan Türkiye’ye para göndermek için göndereceğiniz tutarı belirleyerek işleminizin toplam masrafını hemen ekranınızda görebilirsiniz. Hiçbir ek ücret ya da ek masrafla karşılaşmazsınız ve ekranda gördüğünüz meblağ alıcının hesabına hızlıca geçer.
  • Bu noktada kritik detay şu ki ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapmalısınız. Yani Belçika’dan Euro gönderip Türkiye’de TL hesabına göndermelisiniz. Zaten kur çevrimini Google’dan ya da herhangi bir döviz sitesinde görebileceğiniz gerçek kur değerinden bozuyorlar. Para kaybetme şansınız yok.

    Eğer Türkiye’de Euro hesabına göndermek isterseniz Wise ile ilgili olmasa da bankalar transferi SWIFT olarak görüyor ve ek masraflar çıkarabiliyor.
  • Ardından alıcı bilgilerini isim, soyisim ve IBAN adresi şeklinde girmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntemde SWIFT kodlarına ihtiyacınız yok.
  • Son olarak parayı nasıl göndereceğinizi seçmeniz gerekiyor. İster Wise’ın size o an gösterdiği banka hesabına transfer edebilir ya da banka kartı seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece para doğrudan hesabınızdan çekilir. İkinci yöntemde ufak bir komisyon farkı var. Zaten işlemi yapmak için seçtiğinizde siz de göreceksiniz.

Girdiğiniz tüm bilgiler teyit etmeniz adına tekrar karşınıza sunulacak ve eksik ya da hatalı bir bilgi yoksa işlemi başlatmanız için her şey hazır. Artık Belçika’dan Türkiye’ye para transferi işlemi sizin adınıza tamamlandı. Genellikle 1 iş günü sürecek olan transferde aşamaları adım adım Wise da size email atacak.

Wise ile işlem yapmak için göndericinin Wise hesabı olmasına gerek yok. Alıcının IBAN bilgisini girdiğiniz için Belçika’dan transfer edilen para doğrudan alıcının banka hesabına geçecek.

Peki Wise nasıl bankalara göre hem hızlı hem de ucuz bir şekilde Belçika’dan Türkiye’ye para göndermenizi sağlıyor? Wise nedir yazımızda işin mantığını daha detaylı bir şekilde açıklamıştık. Burada da kısaca özetleyelim.

Siz para transferini Belçika’dan Türkiye’ye yapıyor olsanız da Wise’ın sisteminde para ülkeler arasında geçiş yapmıyor.

Yani siz Belçika’da parayı bir Belçika hesabına aktarırken Wise Türkiye banka hesabından da sizin banka hesabınıza para geliyor. Bu işlem de bankalar aracılığıyla BDDK onaylı bir şekilde gerçekleştiğinden güvenilirlik konusunda da hiçbir sıkıntı yok.

Wise ile düşük komisyonlarla Belçika’dan Türkiye’ye para göndermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tabii ki bu işlemi yalnızca Belçika’dan Türkiye’ye para gönderirken değil diğer ülkeler için de kullanabilirsiniz. Yurtdışından para transferi başlığında bu yöntemin nasıl genel olarak işlediğinden bahsetmiştik. Aynı zamanda Türkiye’den Belçika’ya para transferi yapmak isterseniz yine rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece bu sefer para yönü TL’den Euro’ya şeklinde olursa yine hiçbir şekilde ek komisyon ödemezsiniz.

Belçika’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Şimdi sırada herkesin uluslararası para transferi diyince ismini bildiği klasik yöntemimiz SWIFT var. Swift’e uluslararası bir banka havalesi işlemi olarak da bakabilirsiniz. Bu işlemi Belçika’da hesabınız olan bir banka aracılığıyla tamamlayacaksınız.

Bankanızın online ya da mobil bankacılığı üzerinden basitçe bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferleri bölümünde SWIFT işlemini seçerek adım adım havale yapar gibi parayı Türkiye’ye gönderebilirsiniz. İşlemlerin nasıl uygulanacağı bankadan bankaya farklılık gösterebilir fakat tüm bankalarda işlemi evinizde oturduğunuz yerden tamamlayabileceğiniz kesin, şubeye gitmeniz gerekmez.

Bu noktada eğer Belçika’da hızlıca açabileceğiniz online bir banka hesabı da arıyorsanız yurtdışında online banka hesabı açmak yazımız sizin için bir rehber olabilir.

SWIFT işlemini tamamlarken yerel bankalar arası bir havaleye göre 2 fark bulunur. 1.si maalesef yüksek ve tam da net olmayan komisyonlar. 

Çünkü alıcı banka da bu işlemde komisyon alır ve aynı işlemi aynı bankalarla daha önce yapmadıysanız tam olarak komisyonu bilmeniz mümkün olmayabilir.

2.si de bankaların SWIFT / BIC kodları. Yani IBAN numarası haricinde alıcı bankanın SWIFT koduna da ihtiyacınız olacak.

Türkiye’de ihtiyacınız olabilecek tüm banka SWIFT kodlarını aşağıda bir araya getirdik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

*Eğer bankanız SWIFT kodunun 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X ekleyebilirsiniz. Yani örneğin Ziraat Bankası için girmeniz gereken kod bu durumda TCZBTR2AXXX olacaktır.

Eğer bankanın Swift kodunu bilmiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz: SWIFT/BIC Kodu Sorgulama

Belçika’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Yazımızda şu ana kadar yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarına daha çok komisyon oranları, kur çevrimi gibi detaylar üzerinden baktık. Bazen de acil bir şekilde uluslararası para transferi yapmak gerekebiliyor. Peki bu durumda en mantıklı seçenek hangisi?

Wise’ı açıklarken işlem sürelerinin 1 iş günü olduğundan bahsetmiştik. Belçika’dan Türkiye’ye SWIFT’le yapacağınız işlemler ise genellikle 3 iş günü civarı sürecektir. 

Belçika’dan Türkiye’ye acil para gönderme ihtiyacı olanlar için farklı alternatiflerden de bahsedelim. Hız konusunda zirvede Western Union rakipsiz bir şekilde durmakta, tüm seçenekler arasında en pahalısı diyebileceğimiz Western Union’a yalnızca alıcının anında paraya ulaşması gerekiyorsa başvurmanızı öneriririz.

Bu yöntemde alıcıya bir kod gider ve alıcı bu kodla istediği Western Union acentesinden(birçok banka şubesi de bu görevi üstlenir) parasını anında çekebilir. Bu noktada alıcının banka hesabı yoksa Western Union yine tek akla yatkın seçeneğiniz olacaktır.


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yöntemi Belçika’dan Türkiye’ye para gönderirken kullanabileceğiniz farklı ülkelere para gönderme işlemlerinizde de kullanabilirsiniz. 

Wise, uluslararası para transferlerinde reel döviz kurunu kullanır ve alınacak kesintiyi transfer planlama aşamasında gösterir. Bu sayede alıcıya ulaşacak net miktardan emin olabilir ve transferin tahmini ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Ücretsiz olarak Wise hesabı oluşturup para transferi yapmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.