Yurtdışında Balayı Yapmak

Yurtdışında balayı yapmak; evlilik hazırlığı yapan genç çiftlerin en büyük hayallerinden birisidir. En mutlu günün hemen ertesinde başlayan tatilde eşiniz ile mutluluk dolu dakikaları yaşamak için yurtdışı tercihinde bulunmanızın hem avantajlı hem de dezavantajlı noktaları vardır.

Bu yazımızda sizlere yurtdışında balayı yapmak ile ilgili bütün detaylara değineceğiz!

Yurtdışında Balayı Neden Tercih Ediliyor?

Yurtdışında balayı yapmak her genç çiftin en büyük arzusu olsa da düğünden hemen sonra hiç bilmediğiniz bir coğrafyaya açılmak sizin için harika bir deneyim olacak. Birçok gencin hayallerini yurtdışına taşınmak süslerken en azından bir balayıyla yurtdışı deneyimi edinmek önemli bir başlangıç noktası haline geliyor.

Farklı kültürler tanımak, yeni yerler görmek ve en önemlisi de dünyada neler olup bittiğinin farkına varmak için yurtdışı balayı tatilleri oldukça keyifli oluyor. 

Çiftlerin kültür turları veya deniz tatili şeklinde farklılaşan arzularına uygun bir şekilde tercih edilebilen yurtdışında balayı seçeneklerinin iyi bir şekilde planlanması gerekir.

Zira kaliteli bir şekilde gezmek ve kaynaklarınızı etkin bir şekilde kullanmak yurtdışında balayı yapmak konusunda dikkate değer unsurların başında gelir. Şimdi gelin hep birlikte yurtdışında balayı planlamanızı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve ardından da ülke tavsiyelerine geçelim.

Yurtdışında Balayı Planlaması

Yurtdışında gerçekleştireceğiniz balayına karar vermek çok aşamalı bir planlamayı ifade eder. Zira pek çok değişkenin rol oynadığı planlama aşamasını kusursuz bir şekilde gerçekleştirmeniz balayından döndüğünüzde enfes hatıralar biriktirmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi gelin balayında kusursuz zaman geçirebilmek adına nasıl bir planlama yapmanız gerektiğine daha yakından bir göz atalım!

Bütçenizi Belirleyin

Yurtdışında balayı yapmak için en önemli konulardan bir tanesi bütçedir. Zira Türkiye, gelişmekte olan bir ülke olarak kabul edilse de TL değeri gitgide düştüğünden yurtdışı tatili ve balayı da birçokları için bir hayal noktasına geliyor. Avrupa Birliği üyesi ülkeler veya başka ülkelere gittiğinizde muhtemelen Türkiye’dekinden çok daha az bir bütçeye sahip olacaksınız. Bu nedenle gideceğiniz ülkeye karar vermeden hemen önce bütçenizi belirleyerek nasıl bir tatil yapmak istediğiniz ile ilgili planlamalara başlayabilirsiniz.

Pek çok insan için önce tatil yeri sonrasında bütçe belirlemek doğru gibi gelse de bütçenizin sınırlı olduğu düşünüldüğünde bütçeye göre hareket etmek size daha kaliteli bir tatil planlaması yapmanın kapılarını aralayacaktır.

Bildiğiniz Dilleri Masaya Yatırın

Yurtdışında tatil yapmak çoğu insan için çantanızı sırtınıza alıp bir yolculuğa çıkmak olarak değerlendirilse de balayı yapmanın öyle aceleye gelmeyecek bir iş olduğunu bilmelisiniz. Öncelikle bildiğiniz dilleri masaya yatırarak hangi ülkelere gidebileceğinizi ve nasıl iletişim kuracağınızı belirlemelisiniz.

Dilini bilmediğiniz bir coğrafyaya doğru yola çıkmanız eziyete dönüşen bir balayı yaşamanıza neden olabilecektir. Bu da en romantik ve unutulmaz geçmesi gereken dakikalarınızı zorlu günlere dönüştürebilir.

Dilini bilmediğiniz birçok ülke de çok iyi bir balayı seçeneği olabilir. Sadece dil olarak anlaşmanız gereken bir konu olup olmadığını düşünmeniz önemli. Örneğin Maldivler’de yapılacak bir deniz tatilinde dil önemsiz hale gelirken Meksika’nın doğasını keşfedecekseniz yerlilerle minimum düzeyde de olsa iletişim kurmak avantaj sağlayabilir.

Tatil Seçeneklerini Değerlendirin

Tatil seçenekleri dendiğinde aklınıza ülke ve otel seçimi geliyor olsa da aslında balayında değerlendirebileceğiniz birçok çeşitli alternatif ortaya çıkar. Sevdiğiniz insanla romantizm dolu dakikalar mı yaşamak istiyorsunuz yoksa denizin keyfini çıkarıp bilmediğiniz coğrafyalarda yeni şeyler keşfetmek mi istiyorsunuz?

Üçüncü bir seçenek olarak kültür ve doğa turizmi ile içinizdeki uslanmayan çocuğu açığa çıkarmak istiyor da olabilirsiniz. Burada vereceğiniz karar gideceğiniz ülkeyi ve tercih edeceğiniz balayı konseptini baştan aşağıya değiştirecektir. Bu nedenle araştırmalarınızı çok detaylı bir şekilde yapmanızı öneriyoruz.

Gideceğiniz Ülkeye Artık Karar Verebilirsiniz

Yurtdışında balayı yapmak konusunda birbirinden özel konulara karar kıldıktan sonra artık dünyanın neresinde ve nasıl bir tatil gerçekleştirebileceğinizi netleştirebilirsiniz. Ülke seçerken isimlerin büyüsünden etkilenmeden bir tercih yapmanızı öneriyoruz.

Balayı konusundaki beklentilerinizi karşılamayacak ama sadece insanlar tercih ediyor diye bir lokasyon seçmek size sadece para ve zaman kaybı olarak değil aynı zamanda hayal kırıklığı olarak da geri dönecektir.

Yurtdışında Balayı Yapmak için İdeal Ülkeler

Yurtdışında balayı yapılacak ülkeler araştırması yaparsanız karşınıza birbirinden özel ülkeler geleceğini görebilirsiniz. Bu noktada aradığınızın ne olduğunu belirlemek de oldukça önemli. Örneğin, yurtdışında çalışmak denince akla gelen önemli ülkelerden biri olan Almanya yurtdışında balayı denince birçok kişinin aklının köşesinden geçmiyor.

Şimdi size 6 farklı seçenek sunmak istiyoruz.

İtalya

Kültür ve tarih konusuna meraklı bireylerin en çok tercih ettiği ülkelerden bir tanesi İtalya’dır. Roma döneminden kalma eserleri ve Avrupa’nın en önemli mimari yapıtlarını barındıran İtalya aynı zamanda âşıklar için romantizm dolu anlara sahne olacak tam anlamıyla bir “aşıklar şehri”dir.

Yunanistan

Deniz tatilini uygun fiyatlara yapmak ve yurtdışında balayı yapılacak ülkeler arasında doğru bir seçim gerçekleştirmek için Yunanistan’ı seçebilirsiniz. Ülkeden çok uzaklaşmaktan yana değilseniz, Ege’nin masmavi sularını doyasıya hissedeceğiniz kaliteli sahilleri ile sizleri memnun edecek olan Yunanistan’ı mutlaka listenize ekleyin!

Norveç

Fiyortları ve kendine has yapısı ile farklı bir tatil arayışı olanlar için Norveç içinizi “ısıtacak”. Kültürel etkinliklerin ve yöresel değerleri fazlası ile hissedebileceğiniz bu ülkede birçok Avrupa ülkesinden çok daha farklı bir kültürle karşılaşacak ve evliliğinize unutulmaz bir başlangıç yapacaksınız. Yalnızca Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden birinin Norveç olduğunu hatırlatmak gerek!

Maldivler

Balayı, deniz tatili denince bütçesi yeterli olanlar için ilk akla gelen klişe bir seçenek olsa da adının hakkını veren bir ülke. Cennet gibi adalarıyla Maldivler size mükemmel bir deniz tatili ve kalabalıklardan uzakta oldukça romantik bir balayı ortamı sunuyor.

yurtdışında balayı-hangi-ülke
Maldivlerde balayı nasıl oluyor diye merak edenlerin merakını biraz olsun giderebilecek bir fotoğraf karesi!

Hırvatistan

Deniz, kültür, doğa iç içe! Hırvatistan listede saydığımız diğer seçeneklere göre bir tık daha hesaplı bir tercih. Aynı zamanda size birçok farklı deneyimi de iç içe yaşatabilir. Hem deniz tatili yapıp, tarihi güzellikleri gezebilir. Hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Yurtdışında Balayı için Rezervasyon

Yurtdışında balayı tatilinizi gerçekleştirmek adına ilgili kararları verdiyseniz sıra otel rezervasyonu, uçak bileti ve diğer detayları netleştirmeye gelir. Otel rezervasyonu yaparken bütçenize uygun seçenekler arasından bir seçim yapacaksınız elbette.

Ancak çok gezip az dinlenmek istiyorsanız çok lüks otellerde kalmak yerine parayı yiyecek ve içeceğe ayırmak sizin açınızdan çok daha doğru olacaktır. Neden mi?

Balayı sadece otel odasında geçireceğiniz vakit anlamına gelmez. Gün boyunca deliler gibi gezip eğleneceğiniz düşünüldüğünde otele sadece dinlenmek için geleceksiniz. Bu durumda otel imkânlarının bir kısmı sizin için bir anlam ifade etmeyecektir.

Otel rezervasyonundan sonra uçak bileti noktasında da ince eleyip sık dokumanız gerekir. Biletinizi almadan evvel bütün uçak firmalarını taradığınızı ve en uygun uçak bileti fiyatlarını elde ettiğinizi unutmayın. Zira yurtdışında gerçekleştireceğiniz tatilin en önemli harcaması uçak bileti için ödeyeceğiniz meblağ olacaktır.

Yurtdışında Balayı Bütçesi

Yurtdışında balayı yapmak istediğinizde bütün planlamayı en ince ayrıntısına kadar yapsanız da fiyatlar sizi ilgilendiren en önemli konuların başında gelir. Yurtdışında balayı yapmak için bu anlamda fiyatları doğru bir şekilde değerlendirmeli ve bütçenizi en kaliteli şekilde kullanmalısınız.

Bütçe olarak çok önceden planlanmış, uçak biletleri ve rezervasyonu çok erkenden yapılmış bir tatil önemli bir fiyat avantajı getirir. Kısa ve yakın rotada bir balayı için minimum bütçeyi 1000$ olarak belirleyebiliriz. Bazı rotalarda uzun ve uzak bir balayı için 5.000$ bile yetersiz kalabilir. Fiyatların dönemsel olarak değişkenlik gösterebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Yurtdışında balayı yapmak denince ilk düşünmeniz gerekenleri bu yazımızda sıralamaya çalıştık.