Yurtdışına Taşınmak

Bu yazıyı okumaya başladığınıza göre yurtdışına taşınmak gibi önemli bir karar hakkında düşünüyorsunuz demektir. Biz de farklı ülkelerde yaşayan Yurtdışındayız ekibi olarak bu konuyu genel bi şekilde ele alıp aklınıza takılanları kısa kısa cevaplayalım ve size rehber olmaya çalışalım istedik.

Yurtdışına taşınmak konusunu 3 başlık altında inceleyeceğiz. Bu 3 ayrı başlık için sitemizde ayrıca yazılar da bulunuyor. Bu yazıları da incelemek isterseniz aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


Öncelikle hayatınızın hangi aşamasında bu kararı alıyor olduğunuzun önemi büyük. Daha henüz üniversite eğitiminizi bitirdiyseniz yurtdışına taşınmak için bir yüksek lisans programı araştırmak sizin için en ideal başlangıç noktası olabilir. Bu noktada tabii ki özellikle kur farkından kaynaklı çeşitli finansal sorunlar karşınıza çıkabilir. Yine de kısaca neden bunu önerdiğimizi ve bu şekilde yurtdışına taşınmanızın avantajlarından bahsedenim.

Yurtdışına Yüksek Lisans için Gitmenin Avantajları Neler?

Yurtdışına taşınmayı kafanıza koyduysanız ve eğer eğitim sebebiyle gitmiyorsanız bir çalışma vizesine ihtiyacınız olacak. Siz de tahmin edersiniz ki bu çok kolay değil. İş başvurusu yapacağınız firmaların sizi işe almak için çeşitli prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor ve bunun için güçlü bir sebepleri olması gerek. Eğitim sebebiyle vize almak ise çok daha kolay.

Yurtdışına yerleşmek ve başka bir ülkeye taşınmak önemli bir karar ve lisans üstü eğitim size bu konuda bir imkan sunduğu kadar memnun olmadığınız takdirde yurtdışında yüksek lisansınızı tamamlamış ve kariyeriniz açısından oldukça avantajlı bir şekilde ülkeye döneceğiniz kesin.

Lisans üstü eğitiminizi eğer AB üyesi bir ülkede gerçekleştirecek Avrupa’daki farklı ülkeleri de gezme ve yaşamak istediğiniz ülke konusunda daha net bir karar vermeniz daha kolay olacak. Birçok ülke yüksek lisans ya da lisans eğitiminin ardından belli bir süreliğine çalışma vizeniz konusunda size kolaylık sağlıyor. Bu da sizin için kariyerinize atılırken önemli bir avantaj olacak.

Eğer taşınmak istediğiniz ülkenin ana dilini bilmiyorsanız kariyerinizi orada sürdürmek istediğinizde çalışmak istediğiniz şirketlerde işe alınmanız daha zor olacaktır. Eğitim süresince kendinizi bu konuda da geliştirip bu dezavantajdan kurtulabilirsiniz.

Hele de Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi uluslararası geçerliliği olan bir dilden bahsediyorsak ileride Türkiye’ye dönecek olsanız da başka bir ülkeye taşınacak olsanız da bu dil de size ekstra avantaj olarak geri dönecektir.

yurtdisinda-sokakta-fotograf-ceken-adam

Yurtdışına Çalışmak için Taşınmak

Yukarıda bahsettiğimiz lisans üstü eğitim ihtimali sizin için mümkün değilse yurtdışına doğrudan çalışmak için taşınmak istiyorsunuz demek oluyor. Yazının başında da bahsettiğim gibi burada sizi en çok zorlayacak süreç çalışma izni olacak fakat bu başlı başına ayrı bir yazının konusu. Biz bu yazıda daha çok taşınmadan önce düşünmeniz gerekenler, bu ülke değişikliğinin hayatınızda yaratacağı avantajlar ve dezavantajlar üzerine bir beyin jimnastiği yaptırmaya devam edelim.

Yurtdışına Göç Etmeden Önce İngilizce Bilmek Şart Mı?

Eğer yönünüzü Batı’ya çeviriyorsanız ve yapacağınız işte çevreniz tamamen Türklerden oluşmayacaksa orta-üst seviye bir İngilizce’nin şart olduğunu söylemek gerek. Açıkçası karşı tarafın sizden bu yönde bir beklentisi varsa ve siz de bir şekilde kapağı yurtdışına atayım mantığıyla bakarsanız sonradan daha çok üzülen taraf siz olursunuz.

Yani İngilizce seviyeniz konusunda dürüst olmanız iş görüşmeleri esnasında oldukça önemli. Bir yandan da en azından konuşma İngilizce’nizi geliştirmek adına Cambly benzeri uygulamalar işinize yarayabilir. Yine de tabii ki İngilizce’nizin ana dili İngilizce olan biri seviyesinde olmasını beklememeniz ve bu sebeple özgüveninizin kırılmaması gerek.

Yazılı İngilizce konusunda da Grammarly her zaman sizin için bir kurtarıcı olabilir. Yazdığınız yazılardaki grammar hatalarınızı düzeltmenizi sağlayan uygulama en azından dalgınlıkla yapacağınız basit hataların önüne geçecektir.

Yurtdışı – Türkiye Fiyat Karşılaştırma

Diyelim ki kendinize uygun bir iş buldunuz ve çalışma izni konusu şirket açısından bir problem değil ve halledecekler. Şimdi sırada sizin düşünecekleriniz var.

Öncelikle maaşınız, hayat şartlarınızı gibi konularda taşınacağınız şehirle şu an yaşadığınız şehiri kıyaslamak için Numbeo mükemmel bir hizmet sunuyor. Ev kiraları, restoranda yemek fiyatları, süpermarket fiyatları, ortalama maaşlar, eğitim gibi konularda refah düzeyinizin yeni taşındığınız şehirde nasıl olacağına bu sayede göz atabilirsiniz.

Yurtdışında ev kiralamak yazımızdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

almanya-türkiye-fiyat-karsilastirma
Numbeo’da Berlin – İstanbul Fiyat karşılaştırmasının ufak bir bölümü

Tıpkı Wikipedia gibi birçok kişinin katkılarıyla oluşturulan sitenin genellikle doğru bir kıyaslama sunduğunu söylemek mümkün.

Yurtdışına Staj için Taşınmak

Bu aslında bahsettiğimiz çalışma durumuyla yüksek lisansın tam arasında kalıyor. Yurtdışında staj yazımızda bu konuyu çok daha detaylı bir şekilde ele alacağız. Şunu söyleyerek başlayalım ki temelli göç olarak düşünmeseniz bile yurtdışında yapacağınız staj sizi her anlamda çok geliştirecektir. Böyle bir imkanınız varsa kesinlikle kaçırmayın deriz. Bu imkanı nasıl yaratabileceğinizi de dediğimiz gibi yazımızda daha detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Yurtdışına Taşınırken Akla Gelen Sorular

Yurtdışına taşınma sebebinizden bağımsız olarak aklınıza takılabilecek birçok soru olduğunun farkındayız. Bunların bazılarına bu başlık altında değinelim istedik. Aynı zamanda yakında hazırlayacağımız farklı rehberlerle de bu sayfayı daha da zenginleştireceğiz.

Yurtdışına Taşınırken Eşyalar Ne Olacak?

Bu sorunun cevabı sizin maddi durumunuza ve ne istediğinize göre çok değişkenlik gösterebiliyor. Taşınmadan önce uluslararası bir nakliye firmasıyla anlaşmaktan tutun tatile gider gibi 2 bavulla gitmek gibi birçok seçeneğiniz bulunuyor.

Öncelikle bizim önerimiz olabildiğince çok eşyadan kurtulmanız olacak. Yeni bir hayata başlayacaksınız ve yanınızda bavullarla da götürseniz nakliye gibi farklı yollar da bulsanız ilk günlerde dert etmek isteyeceğiniz en son şeylerden biri eşyalar olacaktır. Bu sebeple eşyalarınızın bir kısmını ailelerinizin, arkadaşlarınızın evlerine bırakabilir, daha değerli olanları taşınmadan önce satabilirsiniz.(Ne de olsa elinizde ne kadar çok parayla giderseniz o kadar rahat olacaksınız.)

İlk Türkiye ziyaretenizde bir grup eşyayı daha yanınıza alabileceğinizi ve muhtemelen yeni taşındığınız ülkede kaldığınız süre boyunca daha avantajlı nakliye yolları da keşfedebileceğinizi unutmayın.

Kendimden örnek verecek olursam fazladan bavul taşımak için vereceğim paranın çok daha ucuzuna bavulu kargoyla Türkiye’den kendime gönderebileceğimi öğrenmiştim. Parası bir yana da elinizde bir sürü ağır bavulla bir yerlere gitmeye çalışmak da emin olun hiç keyifli olmuyor.

Türkiye’den almak istediğiniz ufak tefek şeyler konusunda da yurtdışına gönderim yapan alışveriş siteleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yurtdışına Ne Kadar Parayla Gidebilirim?

İlk taşınırken gideceğiniz ülkede bir banka hesabınız olmadığından yanınızda yüklü miktarda nakitle ülkeden çıkmayı düşünüyor olabilirsiniz fakat bunu açıkçası önermediğimizi söyleyebilirim. Her şeyin dijitalleştiği bu devirde çok gereksiz bir risk almış olursunuz.

İşin legal boyutuna merak edenler için ise girdiğiniz ülke bir AB ülkesiyse üzerinizde gümrüğe bildirmeden taşıyabileceğiniz para 10.000 Euro. ABD için ise bu sınır 10.000$

Bu noktada bizim tavsiyemiz ilk günlerde sizi idare edecek zora sokmayacak bir nakitle ülkeden çıkmanız ve kalan parayı Türkiye’deki banka hesabınızda tutmanız. Gerekirse biraz komisyon ödeyerek kartınızdan alışveriş yapabilirsiniz. Şehre yerleştikten sonra yapacağınız ilk iş bir banka hesabı açmak olmalı. Ardından internet bankacılığıyla paranızı yeni bankanıza transfer etmek oldukça kolay olacaktır.

Paranızı yurtdışına transfer etmek konusunda Transferwise web sitesini hem düşük komisyonları hem de hızlı transferleri sebebiyle kesinlikle tavsiye edebiliriz.

Yurtdışına Evcil Hayvanımı Nasıl Götürebilirim?

Pet sahiplerinin her geçen gün artmasıyla yurtdışına taşınmak denince akla gelen konulardan biri de bu oldu. Kedinizi ya da köpeğinizi yurtdışına götürmek için işlemlere taşınmadan 3 ay önce başlamanız gerekiyor ve meşakkatli bir sürece hazır olmanız gerek. Bu konuda kişisel tecrübem olmadığı için daha önce yurtdışına evcil hayvanıyla birlikte taşınan kişilerin detaylı yorumlarıyla bu konuda aradığınız bir rehberi de yakında sitemizde bulabileceksiniz.

Yurtdışına Taşınmak Dertleri Bitirecek Mi?

Bu soruyu biraz da kinayeli bir şekilde eklemek istedik. Çünkü tabii ki böyle bir şey yok. Eğer kendiliğinden yurtdışından iyi bir teklif alıp bu durumu araştırmıyorsanız belli ki ülkede sizi mutsuz eden bir şey var ve taşınmak istiyorsunuz. Yurtdışında farklı ülkelerde başta maddi olmak üzere sizi mutlu edecek birçok farklı konu olabilir. Yine de Türkiye’deyken farkında bile olmadığınız ve yurtdışında bulamayacağınız birçok şey de olacak. Ülkede değerini farketmediği şeyler herkes için farklı olabilir.

İnsan bunların ne olduğunu gittikten sonra anlıyor. Birkaç basit örnek vermek gerekirse Almanya, Hollanda, İngiltere ya da İskandinav ülkeleri gibi coğrafyalara gidecekseniz ilkokuldan beri ezberletilen dört mevsimin yaşandığı ülke gibi klişelerin ne demek olduğunu ve iklimin insan psikolojisini ne kadar etkileyebileceğini kesinlikle tecrübe edeceksiniz. Bazı yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda kalacaksınız. Batı ülkelerine gidecekseniz kesinlikle sabırlı olmayı zorla öğreneceksiniz. Bazı şeylerin pratik şekilde çözülemiyor oluşu ya da hizmet sektöründeki pahalılık sizi şoke edecek.

Tabii ki bu saydıklarım yalnızca soruda da bahsettiğim gibi yurtdışına taşınmanın her şeyin çözümü olmadığını göstermek için. Yoksa gittiğiniz ülkede sizi mutlu edecek şeyleri saymanın çok daha uzun bir liste olacacağı ve önünüzde sizi çok güzel günlerin beklediği kesin.

Yurtdışına taşınmak, yukarıda da bahsettiğimiz ve daha buraya sığamayan birçok soruyu ve konuyu da kapsıyor ama gözünüz korkmasın, hepsi bir şekilde halloluyor. Önemli olan kendinizden emin bir şekilde bu kararı almış olmanız ve öncesinde iyi araştırma yapıp adım adım yapacaklarınızı planlamanız. Gerisi çorap söküğü gibi gelecek ve bir bakmışsınız, bambaşka bir ülkedesiniz.