Yurtdışı Staj İmkanları Nasıl Bulunur?

Yurtdışında staj yapmak hem kariyeriniz hem de kişisel gelişiminiz açısından oldukça etkileyici deneyimler kazanmanıza yardımcı olur. Lisans öğrencisi, yeni mezun ya da yüksek lisans öğrencisi olabilirsiniz. Pek çok farklı platformda eğitim durumunuza ve mevcut durumunuza uygun staj imkanları bulabilirsiniz.

Yurtdışında staj imkanı denildiği zaman ilk akla gelen Erasmus değişim programı olsa da aslında gönüllü projelerden derneklerin fırsatlarına kadar pek çok farklı yerde staj yapmak ve yurtdışı deneyimi kazanmak için fırsat bulabilirsiniz. Önemli olan ise bu fırsatları nasıl yakalayacağınızdır.

Staj Programı İlanları

Her ihtiyaca göre bir web sitesi olduğunu düşündüğümüz zaman staj programları için de bir ilan sitesinin olması çok garip değil. Öğrencilerin hayal ettikleri yerlerde ve alanlarda staj yapması için kurulan pek çok platform bulunuyor. InternQueen, Job Monkey, YouTern, IdeaList gibi oluşumlar dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere hayallerindeki stajı yapabilmeleri için yol gösteriyor.

Staj programlarına dair ilanları paylaşan platformlar aynı zamanda söz konusu işin şartları hakkında da bilgi veriyor. Ek olarak bu tür platformlarda staj başvurunuzun ön plana çıkabilmesi için neler yapmanız gerektiğine dair önemli ipuçları da bulabilirsiniz.

LinkedIn’den Yurtdışında Staj Bulmak

İş dünyasının sosyal medyası olarak da bilinen LinkedIn, kariyeriniz için pek çok fırsatı bir arada bulabileceğiniz ve dünyanın dört bir yanındaki profesyoneller ile iletişim kurabileceğiniz bir platform. Bu platform özellikle yeni nesil için iş dünyasını keşfetmenin en dikkat çekici yöntemlerinden birisi.

X kuşağı için internet belki de iş anlamında başlarda önemsenmemiş olsa da Z kuşağı için ise olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu nedenle LinkedIn tek başına bir nesil için profesyonel hayata ilk adımların atıldığı platform olarak öne çıkıyor.

Bunu bilen firmalar da stajyer ilanlarını verirken LinkedIn’i kullanmayı tercih ediyor. Bu platformda yapabileceğiniz ilk şey staj imkanı bulmak istediğiniz ülkedeki “intern” ilanlarına göz atmak. Eğer kafanızda spesifik bir ülke yoksa da filtreleme sisteminizi aradığınız iş koluyla ilgili yapabilirsiniz. Kafanıza yatan iş imkanları göremeseniz bile enseyi hemen karartmamak gerek.

linkedin yurtdışı staj

Linkedin bir anlamda sektörünüzün birçok profesyoneliyle iletişim kurmak için de size bir kapı açabilir. Çekingen olmamak ve kişilerle iletişime geçmeye çalışmak sizi bir adım öne taşıyabilir. Tabii ki iletişim kurarken kullanacağınız dil ve iletişime geçeceğiniz kişileri “spamlememek” de önemli.

Erasmus Stajı

Yurtdışında eğitim almak pek çok insan için büyük bir anlama sahip ve insanlar maddi imkanları dahilinde bu alanda ilerleyebilmek için çeşitli planlamalar yapıyorlar. Erasmus diğer yurtdışı eğitim seçeneklerine göre daha ekonomik ve uygulanabilir bir eğitim programı.

Değişim öğrencisi olmak okullardan burs alabilmek ve eğitim masraflarınızın büyük bir kısmının üniversiteler tarafından karşılanması anlamına geliyor. Ancak Erasmus stajı olarak adlandırılan stajı ayarlama noktasında öğrenciler çoğunlukla yalnız kalıyor.

Değişim öğrencisi olarak gitmeden önce stajınızı kendiniz ayarlayabilir ya da gideceğiniz üniversitedeki öğretim görevlilerinden bu konuda bilgi talep edebilirisiniz. Ayrıca üniversitelerin Avrupa Birliği ofislerinde de bu konu ile ilgili bilgi almak mümkün. Erasmus ne kadara mal olur yazımızda da işin ekonomik yönüne biraz daha yakından bakabilirsiniz.

Yurtdışı Staj Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında staj yapmak pek çok insan için oldukça özel ve değerli bir imkan. Bunun en temel nedeni de artık kariyer basamaklarındaki rekabetin gerçekten çok yoğun olması. Bu yoğunluğun arasından sıyrılmak ve kendini göstermek isteyen kişiler için farklı ülkelerde iş deneyimleri yaşamak gerçekten çok önemli.

Aynı zamanda yurtdışında yaşamak isteyenler için de o ülkede staj yapmak oldukça avantajlı. Örneğin Almanya’ya birinin iş amaçlı doğrudan taşınması, Almanya’da staj yapmak için gidip orada çalışma imkanı bulup işe devam etmesinden çok daha zor.

Yeni bir kültürle tanışmak, farklı insanlarla çalışmak ve farklı bir iş kültürünü deneyimlemek pek çok insanın CV’sini de diğerleri arasında ön plana çıkarmaya yetiyor. Yani ister Türkiye’de ister yurtdışında çalışmak isteyin, yurtdışında yapacağınız staj sizi çok öne taşıyacaktır. Bu nedenle de yurtdışı staj başvurularını yaparken oldukça dikkatli olunması ve bu potansiyel imkanın iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

Tüm Şartları Araştırın

Bir staj başvurusu yapmadan önce ilgili ülkeye nasıl gideceğinizi, staj yapmak için gerekli belgelerin neler olduğunu veya nasıl izin alacağınızı önden araştırın. Önce staj yeri bulmaya odaklanırsanız günün sonunda gidemeyeceğiniz bir staj ayarlayıp hem kendinizi yormuş hem de kariyerinizin ilk adımında kendine güveniniz açısından hoş olmayan bir adım atmış olursunuz.

Son Ana Bırakmayın

Yurtdışı çıkış hazırlıklarınızı tamamladınız ya da Erasmus değişim programınız başlamak üzere ve hala bir staj yeri bulmadınız. Ülkeye gitmeden birkaç gün önce yapılan başvuruların çok ciddi gözükmeyeceğini göz önünde bulundurun. Aylar öncesinden ilgili başvuruları yapmak sizin daha ciddi görünmenize yardımcı olacaktır.

Referans Mektubu

Yurtdışında staj başvurusu yapacağınız zaman referans mektupları sizin için çok değerli olacak. Bu nedenle özellikle akademik referans değeri taşıyan mektuplar almaya çalışın ve bu mektupları başvurularınızda mutlaka gönderin. Aslında bu durum da akademik kariyerinizin yurtdışı staj imkanı konusunda size nasıl bir avantaj sağlayacağını kanıtlıyor.

Eğer bu yazıyı üniversite hayatınızın henüz başlarındayken okuyorsanız üniversite boyunca atacağınız adımların sizin için çok önemli olduğunu unutmayın. Yurtdışı bağlantısı olan hocalarınızı iyi araştırın. Daha önce yurtdışında yüksek lisans, doktora yapmış ya da farklı ülkelerde akademisyen olarak çalışmış hocalarınızın referansı hem size kolaylık sağlayabilir hem de hocanız bu konuda atacağınız adımlarla ilgili size yol gösterici olabilir.

Mail İletişimini Kontrollü Yapın

Yurtdışında staj yapmak isteyenlerin firmalar ile ilk iletişimleri genellikle mail üzerinden gerçekleşiyor. Staj bulma sürecinde binlerce mail atabilir, firmaları ve yetkilileri birbirine karıştırabilirsiniz. Bu tür bir durum staj maceranızı başlamadan bitirebilir. Bu nedenle mail gönderdiğiniz firmaları, mail gönderirken ilgili kişiyi not alarak büyük bir kolaylık elde edebilirsiniz. Böyle bir listeniz olduğu zaman kim geri dönüş yaptı, hangi firma belge istedi, süreçte ne aşamadasınız takip edebilir ve profesyonelliğinizi en başında gösterebilirsiniz.

Aynı zamanda bu mail iletişimi sırasında kullanacağınız dil de sizi öne çıkarabilir ya da doğrudan elenmenize sebep olabilir. Grammarly gibi uygulamalar kullanacağınız yazılı dilde hata yapmamanız konusunda size çok yardımcı olabilir.

İlk İletişime Dikkat Edin

Staj başvurusu yaparken atacağınız ilk iletişim çok önemlidir. İlk iletişimde yurtdışı staj başvurularında mail aracılığı ile kurulur. Bu mailleri iş görüşmesindeki ilk intiba olarak da düşünebilirsiniz. İlk mail çok uzun ya da çok kısa olmamalı, mutlaka ne istediğinizi net bir şekilde içermeli ve sizin hakkınızdaki en önemli bilgileri içermeli. İlk mail ile birlikte CV, referans mektubu ve niyet mektubu da gönderebilirsiniz. Ancak bu dosyaları stajyer aradığından emin olduğunuz şirketlere göndermeniz daha doğru olacaktır.

Eğer şirketin hali hazırda bir staj ilanını görmediyseniz ve yine de bu şirkette çalışmayı çok istiyorsanız onlara ne fayda sağlayabileceğinizi çok iyi ifade etmeniz oldukça önemli. Örnek vermek gerekirse bahsettiğimiz online bir iş ve pazarlama alanında çalışmak istiyorsanız emailinize ekleyeceğiniz şimdiden gördüğünüz birkaç öneri fark yaratmanıza sebep olabilir.

Avantaj Kazanmak İçin Erken Adım Atın

Yurtdışında staj yapmanın kariyeriniz ve geleceğiniz açısından büyük önemi olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Eğer hayalleriniz arasında bu adımı atmak yer alıyorsa yukarıda bahsettiğimiz detaylara ek olarak tüm eğitim hayatınız boyunca aldığınız kararlara ve attığınız adımlara da dikkat etmelisiniz.


Eğer üniversiteye ilk başladığınız günden itibaren yurtdışında staj yapmak için hazırlanırsanız elde edeceğiniz sonuçtan çok memnun olacağınız kesin. Özellikle yurtdışı staj imkanları sunan derneklere, öğrenci topluluklarına ve organizasyonlara üniversitenin ilk yıllarında dahil olmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.