Türkiye’den Belçika’ya Para Gönderme

Özellikle ticaret ve e-ticaret yapanlar Avrupa pazarında yer almak istiyor. Satışları gerçekleştirenler ise yurtdışından ödeme alma ve para gönderme konusunda zorluklar yaşayabiliyorlar. Yüksek komisyon oranları sorun yaşatabiliyor. Türkiye’den Belçika’ya para gönderme ise bu konuda merak edilenler arasında.

Belçika’ya nasıl para gönderilir, merak edenler için bu konuyu ele aldık ve Belçika’ya para göndermenin detaylarına değindik. 

Belçika’ya para transferi pek çok gerekçeyle yapılabiliyor. Bunlar çoğu zaman iş ve ticaret, aile ve arkadaşlar kaynaklı oluyor. Bunun yanı sıra Belçika’da hesabınız varsa buraya maliyetsizce para göndermek için de Wise’ı (eski ismiyle Transferwise) kullanabilirsiniz. Yurtdışında bir banka hesabınız olmasını sağlayan bu fintech ürünü, oldukça avantajlı fiyatlarla güvenli bir hizmet sunuyor.  

Yurt dışına güvenle ve az maliyetle para göndermenin tüm detaylarını “yurt dışına para göndermek” yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Türkiye’den Belçika’ya Avantajlı Para Transferi

Bu kısımda Wise üzerinden Türkiye’den Belçika’ya para gönderme konusunu avantajlı haliyle adım adım anlatacağız.  

Wise’ı, günden güne kullanıcısı artan, yurt dışında banka hesabı açarak SWIFT maliyetlerinden kurtulmanızı sağlayan bir web sitesi.

Wise, uluslararası para transferlerini maliyetsiz ve zahmetsiz hale getiriyor. Böylelikle uzun adımlarla zaman alan ve  pahalı bir yöntem olan SWIFT’i elemiş oluyorsunuz. Ayrıca cüzi miktarlara, son derece hızlı olarak para transferinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Wise’ın sahipleri de uluslararası para transferlerinin neden olduğu yüksek komisyon ücretlerinden şikayetçi olarak bu soruna bir çözüm üretmiş. 

Türkiye’den Belçika’ya Nasıl Para Gönderilir?

Peki Wise ile nasıl ucuza Belçika’ya para transferi nasıl yapılır? Wise’a üye olduktan birkaç adımda neler yapmanız gerektiğini bu başlıkta inceliyoruz.  

Wise’a üye olduktan sonra göndermek istediğiniz TL miktarını yazdığında alıcının hesabına ne kadar Euro geçeceğini anında görebiliyorsunuz. En büyük avantajlardan biri de paranız güncel o anki kur üzerinden çevriliyor. 

Bu link üzerinden Wise’a girip ücretsiz bir şekilde üye olun. Bu aşamada kişisel bilgilerinizi yazın, email ve parola belirleyerek kaydolun.

  1. Türkiye’den Belçika’ya para transferini gerçekleştirmek için karşınıza çıkacak ekranda ne kadar göndereceğinizi yazın ve paranın yönünü TL -> Euro olarak işaretleyin. Masrafları anında göreceksiniz.
  2. Bu aşamada Belçika’ya para transferi için gönderici olarak TL alıcı olarak ise Euro seçmelisiniz.
  3. Daha sonra Belçika’ya para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve IBAN bilgilerini de yazıp bu adımı geçebilirsiniz. Eğer kendi hesabınıza para gönderecekseniz kendi hesabıma göndereceğim’i seçmelisiniz. 
  4. Bir sonraki aşamada Türkiye’den Belçika’ya paranızı gönderme yönteminizi belirtmeniz gerekiyor. Para transferini Türkiye’den yapacağınız için şimdilik tek seçenek banka havalesi. Bu noktada Wise size bir hesap numarası iletecek. Siz kendi banka hesabınızdan iletilen referans koduyla birlikte bu hesaba para gönderdiğinizde Belçika yönünde para gönderme işleminiz başlayacak.
  5. Belçika’daki bir bankaya para göndermek için Wise’a benzer bazı şirketler olsa da hiçbirinin kullanım şartları bu kadar avantajlı değil. 

Türkiye – Belçika Para Transfer Masrafı

Hemen örnek bir işlem üzerinden oluşacak masrafı hesaplayalım.

turkiye-belcika-para-transferi-masrafi

Türkiye’den Belçika’ya 10.000TL göndermek istediğimizde 75.52TL masraf oluşuyor ve alıcının hesabına 998,30 Euro geçiyor. Euro – TL kuru ise 18 Ağustos 2021 Google’da o an gördüğümüz 9.92 TL.

Kur değişimleri sebebiyle masraf ve alıcıya geçen tutar tabii ki anlık olarak değişkenlik gösterebilir.

Belçika’ya Para Gönderme Yöntemleri

Wise’ın hizmetin ucuz olmasının nedeni, sizin Türkiye’den Belçika’ya para gönderirken Türkiye’deki Wise ortağı Birleşik Ödeme Hizmetleri hesabına para göndermeniz.

Wise da Belçika hesabından size para transfer ediyor, böylelikle transfer işlemi maliyetsiz hale geliyor. Bu yöntem ile Belçika’ya para göndermek bir yurtiçi havale işleminden farksız şekilde gerçekleştiriliyor. 

Wise ile Türkiye’den Belçika’ya Hızlı Para Gönderimi

Wise ile transfer işlemleri 1 iş günü içerisinde tamamlanıyor. Transferden önce alıcının hesabına tahmini olarak da paranın hangi gün geçeceğini öğrenme imkanına sahip oluyorsunuz.

Wise ile Türkiye’den Belçika’ya para gönderirken aynı gün para transferinin gerçekleştiğini belirtken kullanıcılar da var ancak emin olmak için işleminizi 1-2 gün önceden başlatmanız iyi olur. 

Kullanıcının banka hesabını olmaması durumları dışında işleminizi Wise ile yapabilirsiniz. Transfer esnasında bankalar aracılığıyla yapacağınız SWIFT işlemine göre ortalama ne kadar kâr etmiş olacağınızı da sitede görmeniz mümkün.

Yine de emin değilseniz ve SWIFT işlemi ile devam etmek istiyorsanız Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT transferi üzerinden bu transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ekstra olarak alıcı bankanın SWIFT koduna ihtiyacınız olabilir.

Para gönderme işleminizi SWIFT üzerinden yapacaksanız aklınızda olması gereken bir diğer detay da masrafların kim tarafından ödeneceği.

Türkiye’den Belçika’ya para gönderme işleminde gönderici olarak sizin yaptığınız işlemden bankanız bir komisyon kesiyor. Ardından muhabir banka(aradaki iletişimi kuran) ve alıcı banka da komisyon kesecek. Tüm masrafları ben karşılayacağım şeklinde işaretleme yaparsanız işlem gerçekleştikten sonra hesabınızdan bir kesinti daha olacaktır.

Belçika’ya para göndermek için SWIFT işlemini banka şubeleri yerine internet ya da mobil uygulama aracılığıyla yaptığınız takdirde komisyonların da düşük olacağını hatırlatalım.

Sonuç 

Yazının ana fikrini özetleyecek olursak, hem para transfer süreleri hem de masrafların azlığı bakımından Türkiye’den Belçika’ya para transfer etmek için avantajlı yollardan biri Wise. Bunu daha önce Belçika’dan Türkiye’ye para gönderme yazımızda da anlatmıştık.

Bu yazıda bu işlemin artılarını özetledik ve nasıl yapabileceğinize değindik. Emin olmayanlar için de alternatif yolları kısaca da kısaca özetledik. Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a üye olabilirsiniz.