Fiverr Para Çekme ve Ödeme Alma

Fiverr, dijital hizmetler için freelance çalışanları ve hizmet alıcıları buluşturan online bir platform. Fiverr üzerinden bulunan hizmetler arasında, tasarım, pazarlama, çeviri, animasyon ve programlama gibi alanlar sayılabilir. 

Kısa ve uzun vadeli işler için freelance çalışanlara kolayca ulaşılabilen sitenin, pek çok farklı seviyede üyesi var. Platform, serbest çalışan olarak hizmet sunanlar için güvenlik bilgilerini, kişisel verileri, banka ve hesap bilgilerini koruma altına alıyor. 

Fiverr nasıl kullanılır?

Siteye ücretsiz üye olup bir ‘gig’ oluşturarak hizmetinizi sunuyorsunuz. Peki, ‘gig’ nedir? Gig, Fiverr’de sattığınız hizmeti tanımlamak için kullanılan bir terim. Yeteneğinizi sergilemek ve verdiğiniz hizmette iyi olduğunuzu ve gerçekten başarılı bir şekilde tamamlayabileceğinizi alıcılara duyurmanızı sağlıyor.

fiverr-web-sitesi

Gig oluşturduktan sonra alıcılarınızdan teklif alıp iletişime geçebilir, işinizi teslim ettikten sonra ödemenizi alabilirsiniz. 

Platformda yapılan işler en az 5 dolar karşılığında oluyor. Platformun adındaki ‘five’ İngilizcede beş demek ve aslında buna referans veriyor. Bu miktar, binleri bulacak şekilde artırılabiliyor. 

Yurtdışındayız olarak yurtdışından para kazanmak isteyen kullanıcılara da yardım etmeye çalışıyoruz. Bu yazıda, freelancerlar için Fiverr üzerinden ödeme alma ve Fiverr para çekme konularına değineceğiz.

Yurtdışından freelance almak ile ilgileniyorsanız bu yazımızı incelemenizi öneririz: Yurtdışına Freelance Çalışmak

Fiverr Ödeme Alma ve Para Çekme Yöntemleri

Bir alıcı sipariş verdiğinde, öncelikle platformun kendi içinde kullandığı birim olan “fiverr” olarak ödeme yapıyor. Siparişi teslim ettiğinizdeyse, ödemenin %20’si komisyon olarak kesiliyor ve fiverr hesabınıza atanıyor. Bu noktada takas süreci için 14 günlük bekleme süresi başlıyor. 

fiverr-hesapta-para

Alıcı işe onay verdiğinde, süreç tamamlanıp hizmetinizin karşılığı hesabınıza düşüyor. Bu ödemeyi almak için, Türkiye’den iş yapıyorsanız;

  • Payoneer
  • Banka hesabına havale
  • Fiverr gelir kartı
  • Doğrudan mevduat hesabına yatırma 
  • Wise Hesabı açmak
  • PayPal

gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.

PayPal ile Ödeme Almak

PayPal yurtdışında oldukça yaygın olarak kullanılan bir ödeme yöntemi. Ancak 2017’den bu yana ülkemizde kullanılamıyor. Türkiye’den değil de yurtdışından iş sunuyorsanız yani yurtdışında yaşıyorsanız, PayPal üzerinden de ödeme alımını gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, bir PayPal hesabı açmanız ve PayPal üzerinden ödeme almanız şu anda mümkün değil. Paypal yerine kullanabileceğiniz ödeme yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir: PayPal Alternatifleri

Payoneer ile doğrudan banka hesabınıza ödeme almak

Payoneer, PayPal’ın Türkiye’de aktif olmayı bırakmasının ardından iyi bir alternatif olarak kullanılmaya başlandı. Amerika menşeili bir dijital ödeme platformu olan Payoneer, online para transferi ve dijital ödeme hizmetleri sunuyor. Payoneer nedir yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pek çok ülkede faaliyet gösteren şirket üzerinden, güvenli, çabuk ve az maliyetli ödemeler gerçekleştirmek mümkün. 

Payoneer, AirBnb, Upwork, Amazon gibi tanınan platformlarla da çalışıyor ve dünya çapında yaygın olarak kullanılıyor. Komisyon kesintileri oldukça az olan şirket, Türkçe dil seçeneği ile Türkiye’deki freelancerlar için de avantajlı bir seçenek. 

Fiverr üzerinden sunduğunuz hizmet bedelini Payoneer ile kabul etmek için, alıcı hizmeti kendisine tesliminizin ardından onay veriyor.

Payoneer ile Fiverr’dan para almak için ödeme seçenekleri arasında banka transferini seçip ardından Payoneer hesabınız hali hazırda varsa Fiverr üzerinden giriş yaparak hesabınızı bağlamanız gerekiyor. Sonrasında hangi para birimini seçtiyseniz, Payoneer, bu birim üzerinden alım yapmanıza olanak tanıyor.

fiverr-payoneer-hesabina-baglama

Ödemeyi çekebilmeniz için ise hesabınızda minimum 50 dolar bakiyeniz birikmesi şart koşuluyor.

Payoneer komisyonları

Komisyon oranları düşük olan Payoneer, dolar başına 10-12 kuruş civarında bir kesinti yapıyor. Ayrıca çekeceğiniz meblağ ne denli büyükse alınan komisyon da o oranda düşüyor. Daha az komisyon ödemek için hesabınızda bir miktar ödemenin birikmesini beklemek iyi bir fikir olabilir.

Her 24 saatte yalnızca bir kez para çekebiliyorsunuz ve günlük çekebileceğiniz miktarın 5000 doları aşmaması gerekiyor. Bu miktarın altındaki ödemeleri ise hesabınızdan tek seferde çekebilirsiniz. 

Eğer dolar harici bir para birimi üzerinden Payoneer ile ödeme almak istiyorsanız, her para çektiğinizde 3 dolarlık bir kesinti oluyor ve bu miktar bulunduğunuz ülke ve para birimine göre değişkenlik gösterebiliyor. 

Fiverr’da sunduğunuz hizmetin bedelini doğrudan banka hesabınıza yatırılmasını talep ederek alabilirsiniz. Fiverr kendisi bir kesinti yapmıyor fakat Payoneer ile işlem başına 3 dolar kesileceğinden yukarıda bahsetmiştik.

Buna ek olarak, anlaşmalı bankaların kur dönüşümü yaparken bir kesinti yapabilir. Bu yüzden, hangi banka hesabınıza aktarım yaparken ne kadar kesinti yapıyor, yerel bankanızla iletişime geçerek öğrenmeniz de daha az komisyon ödemeniz için iyi olabilir.

Fiverr ödemenizi almak için en az 20 dolarlık bir miktar çekmeniz gerekiyor. Fakat başka bir ülkeden dolar olarak para çekmek isterseniz, Payoneer ile ödemenizi ancak hesabınızda 50 dolar ve üzerindeki miktarda para birikmişse alabiliyorsunuz.  

Türkiye’deyseniz, hesabınızdaki parayı ister seçtiğiniz bankadaki hesabınızdan, isterseniz de Payoneer kartınızla TEB ATM’lerinden alabilirsiniz. Ancak kart kullanımı için hem ATM’lerde hem de her çektiğinizde masraf ödemeniz gerekiyor.

Verdiğiniz hizmetin karşılığı olarak Fiverr üzerinden ödeme almak için Payoneer ödeme alma seçeceğini kullanmak istiyorsanız, Payoneer nedir yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

Wise Hesabı ile Ödeme Almak

wise ile payoneerden para çekme

Ayrıca Fiverr para çekme yöntemlerinden bir diğeri olan Wise’ı (TransferWise) kullanarak da uygun ücretlerle ve komisyonsuz bir ödeme almanız mümkün. Fiverr ödeme alma işlemi için Payoneer’a Wise hesabınızı bağlayıp paranızı bu hesaba çekebilirsiniz. Bunu yaparak, paranızı Türkiye’deki banka hesabınıza daha düşük komisyonla gönderirsiniz.

Fiverr Ödeme Alma için Alternatifler

Wise, yurtdışında bir bankada bir IBAN sahibiymiş gibi gözükmenize yardımcı oluyor ve bu hesaplardaki paralarınızı Türkiye’deki hesabınıza düşük komisyonla ve hızlı bir şekilde aktarabilmenize olanak tanıyor. Böylece Türkiye’den iş yapıp bir yurtdışı bankasında istediğiniz para biriminde hesap açıp ödemenizi düşük komisyonla çekmeniz mümkün kılınıyor.

Wise, düşük komisyon oranları ve hızlı işlem yapabilme özelliğiyle Payoneer üzerinden Fiverr para çekme için iyi bir alternatif olarak sayılabilir. 

Eğer düzenli olarak yurtdışı platformlardan para kazanan bir freelancer iseniz ve Fiverr ödemenizin doğrudan banka hesabınıza yatırılmasını istiyorsanız, yurtdışında banka hesabı açma ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Fiverr Ödeme Alma İçin ‘Fiverr Revenue Card’ 

Fiverr üzerinden yaptığınız işlerin ödemesini Fiverr gelir kartında biriktirerek de alabiliyorsunuz. Revenue Card (Gelir Kartı), sitedeki para çekme yöntemleri arasından kullanmak için para çekme ayarlarından bu seçeneği işaretlemeniz gerekiyor. Ardından size bir e-posta gönderiliyor ve ödemelerinizin iki gün ya da iki saat içerisinde Fiverr gelir kartınıza aktarılmasını isteyebiliyorsunuz. 

Bu metotla Fiverr para çekme işlemi yapabilmek için gelir kartınızda en az 30 dolar birikmiş olması gerekiyor. Hesabınıza iki gün içinde geçmesini isterseniz, para çekmek için 1 dolar komisyon ödemeniz lazım. İki saat içerisinde geçmesini isterseniz ise bu komisyon 3 dolara çıkıyor. 

Yine Payoneer üzerinden bu karta ilişkin tercihlerinizi yapabilir ve hesabınıza hangi zaman aralığında ödeme almak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Ek olarak, bu sistemi sadece Hindistan dışındaki ülkelerde kullanmak mümkün. 

Fiverr Para Çekme için Doğrudan Mevduat Hesabı

Freelance çalışan olarak, Fiverr üzerinden kazandığınız parayı direkt olarak mevduat hesabınıza yatırılmasını isteyerek de çekebilirsiniz. Mevduat hesapları, seçtiğiniz bir süre boyunca paranıza faiz katkısında bulunan ve o süre içinde parayı hesapta tutma koşuluyla çalışan hesaplardır. 

Fiverr’ın yine Payoneer işbirliğiyle sunduğu bu seçenek için Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve buradan çalışan bir freelancer olmanız gerekiyor. Amerika dışındaki ülkelerde doğrudan mevduat hesabına gönderim seçeneği ne yazık ki bulunmuyor.

Bu yöntem ile Fiverr üzerinden kazandığınız ücret doğrudan mevduat hesabınıza yatırılıyor ve burada birikmeye başlıyor. Bu yöntemde, her para çektiğinizde 1 dolar gibi bir komisyon ödersiniz. Mevduat hesabınızdan para çekebilmek için de hesabınızda en az 10 dolar birikmiş olması gerekiyor. 

Ayrıca doğrudan mevduat hesabına yatırma yöntemini kullanmak istiyorsanız, Fiverr Revenue Card kullanmamanız gerekiyor. Çünkü Fiverr, bu iki metodun birlikte kullanılmasına izin vermeyen bir işleyişe sahip.

Fiverr para çekme açısından farklı seçeneklerle Türkiye’deki freelancerlar için yurtdışından ödeme almak konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Siz de ödemelerinizi düşük komisyonla almak için size uygun yöntemi seçerek hizmetlerinizi global pazara açabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız Wise aracılığıyla ABD’de bir USD banka hesabı açmak da oturduğunuz yerden mümkün. Payoneer üzerinden Wise hesabına ödeme alabilirsiniz.

Wise hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz: Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?