Payoneer Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dijital çağda ödemelerin çoğu her şeyde olduğu gibi bir tıkla halledilebiliyor. Bu yüzden de birçok firma güvenilir ve hızlı bir ödeme yöntemi arıyor. Payoneer de dünya çağında kullanılan ve çok fazla talep gören bir ödeme sistemi.

Bu yazımızda Payoneer ile nasıl işlem yapılabileceğini ve Payoneer’in ne gibi avantajlar sağladığını anlatacağız.

Payoneer Nedir?

Payoneer, çevrimiçi para transferi ve dijital ödeme işlemleri sunan bir Amerikan finansal hizmetler şirketidir. Dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölgeden birçok pazaryeri ve küçük işletmenin kullandığı bir ödeme platformu olan Payoneer ile hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde küresel olarak ödeme yapılabilir. Günümüzde Paypal Türkiye’den çekilmesiyle birlikte Türkiye’de Payoneer’in kullanımı da oldukça artış göstermiştir. Payoneer’den Paypal alternatifleri yazımızda da bahsetmiştik.

Amazon, Airbnb, Rakuten gibi birçok büyük şirket de Payoneer ile çalışmaktadır. Büyük şirketlerin yanı sıra birçok bireysel satıcının da tercih ettiği bir ödeme sistemi. Komisyon oranları oldukça düşük olan Payoneer’in Türkçe dil desteği de bulunuyor. 

Payoneer Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Payoneer kullanmaya başlamak için ilk olarak üyelik oluşturmalısınız. Üye olmak için Payoneer’in sitesine giderek üye ol kısmına tıkladıktan sonra kişisel bilgilerinizi gireceğiniz üyelik sayfası karşınıza çıkıyor. Bu kısımda bireysel olarak mı yoksa şirket adına mı giriş yaptığınızı seçiyorsunuz.

payoneer-hesabi-acma

Bu bilgileri doldururken Türkçe karakter kullanmanız gerekli. Ayrıca bütün bilgileri doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Eğer yanlış ya da eksik bilgi girerseniz üyeliğiniz onaylanmayabiliyor. Girmeniz gereken bilgiler ise şunlar:

 • Ad, soyadı
 • E-posta adresi
 • Doğum tarihi
 • Ülke
 • Adres
 • Telefon
 • Kimlik Numarası
 • Banka hesabı (IBAN, Banka adı, Para Birimi)

Banka hesabı konusunda Wise bölümünde paranızı hesabınıza çekerken minimum kesinti olması adına avantajlı bir ipucu da sunacağız.

Bu bilgileri girdikten sonra üyeliğiniz oluşuyor. Sayfaya tekrar girdiğinizde sizden bir güvenlik sorusu istiyor. Üyelik işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde bitirdiğinizde onay süreciniz başlıyor. Eğer bilgilerinizi eksiksiz girdiyseniz üyeliğiniz birkaç gün içinde onaylanıyor. Onaylanma sürecinden sonra Payoneer kimlik fotoğrafı gibi birkaç bilgi daha isteyebiliyor. Bunları da gönderdikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

*Payoneer hesabı açmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.

Payoneer ile Nasıl Para Çekilir?

Ödeme şirket ya da internet sitesi tarafından hesabınıza yattığı zaman bu parayı çekmek için hesabınızdaki ‘’para çekme’’ menüsüne girerek banka hesabı kısmına tıklamalısınız. Buradan gönderilen para birimi neyse onu çekebilirsiniz.(Dolar, Euro, TL gibi) Hangi banka hesabını sisteme girdiyseniz banka hesabını seçtikten sonra ne kadar tutarda para çekeceğinizi yazıyorsunuz. Minimum tutar 50 dolar maksimum tutar 10.000 dolar para çekme hakkınız bulunuyor.

Bu bilgileri girdikten sonra incele butonuna tıklayarak bilgilerinizi kontrol etmelisiniz. Bu süreç içinde kimliğinizi kanıtlamanız istenebilir. Genellikle pasaport, kimlik ya da sürücü belgesi gibi kimliğinizi doğrulayan bir belgeyi sunmanız yeterlidir.

Payoneer dolar başına 10-12 kuruş bir kesinti yapıyor. Yani yaklaşık 100 dolar çekmek istediğinizde hesabınızda 10 ya da 12 TL bir masraf yansıtılacağını unutmayın. Bu parayı seçtiğiniz banka hesabınızdan alabileceğiniz gibi isterseniz de Payoneer kart sipariş ederek TEB ATM’lerinden de para çekimi yapabilirsiniz fakat kart için hem ATM’lerde çekim başı hem de yıllık masraf ödemeniz gerekiyor.

Payoneer ile Nasıl Para Gönderilir?

Sistemde bir başka hesaba para göndermek için para transferi yapacağınız kişinin de bir payoneer hesabı olmalıdır. Eğer bir Payoneer hesabı varsa tek yapmanız gereken ödeme yap kısmından alıcının e-posta adresini girmek. Ardından da ödeme bilgilerini (para birimi, tutar gibi) girmek. En az 50 dolar, en fazla da 25.000 dolar ödeme yapabilirsiniz. 

Payoneer ile Nasıl Ödeme Alınır?

Payoneer ile ödeme alabilmek için ödeme alacağınız firma ya da kişinin ile Payoneer bilgilerinizi paylaşmanız gerekiyor. Ancak size ödemeyi yapacak firma ya da kişinin de Payoneer hesabının olması gerektiğini hatırlatalım. Eğer ödeme yapacak kişi ya da firmanın hesabı yoksa bu uygulama üzerinden para gönderimi yapamaz.

Payoneer üzerinden ödeme alacaksanız hesaplar aracılığıyla bir ödeme yapıldığında Amerika’dan ödeme yapıldıysa aldığınız ödemenin %2’si komisyon olarak kesiliyor. Avrupa ve İngiltere ödeme servislerinde ise bir ücret talep edilmiyor.

Peki, Payoneer’i başka para transferi uygulamalarıyla da kullanabilir misiniz? Yazımızın bu kısmında bunu inceleyelim.

Payoneer ile Wise’ı Birlikte Kullanmak

Wise, para transferi yapmak isteyen kişiler için bankalara göre daha hızlı ve düşük komisyonlu bir alternatif.

Kısacası Wise’ı aracı bir kurum olarak nitelendirebiliriz. Wise ile para transferi yapmak isteyen bir kişi para göndereceği kişinin sadece IBAN numarasını girerek para gönderimi yapabilir. Karşı tarafın Wise hesabı olmasına gerek yoktur.

transferwise-kullanıcı-sayısı

Zaten doğrudan ödeme almanız gereken kurum sizi farklı bir web sitesi ya da uygulama kullanmaya zorunlu tutmuyorsa tüm uluslararası para transferleri konusunda doğrudan Wise’ı kullanabilirsiniz, sizin için en avantajlı yöntem olacaktır. Yurtdışından para transferi yazımızda da nasıl kullanabileceğinizi ayrıntılı bir şekilde açıklamıştık.

Payoneer ise yazımızda belirttiğimiz gibi global düzeyde bir ödeme sistemi. Eğer Payoneer ile para gönderimi yapmak isterseniz parayı göndereceğiniz kişinin de bir Payoneer hesabı olmalı. Eğer alıcının payoneer hesabı yoksa bu durumda devreye Wise giriyor. Payoneer üzerinden parayı Wise hesabınıza gönderebilir ve Wise hesabınızdan da alıcının IBAN numarasına para transferi yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için Payoneer’in para gönderme kısmında banka seçerken ‘’Diğer’’ kısmını seçip banka adına Wise’ı ve hesap adı kısmına da payoneer hesap adınızı yazmak. Böylelikle Payoneer hesabı olmayan birisine kolaylıkla para transferi yapabilirsiniz. Çok detaylı gibi görünse de banka hesabınızdan gönderim yapmaktan çok daha hızlı ve çok daha düşük komisyonlarla para transferi yapma imkanı sağlıyor.

Wise üzerinden anında birçok farklı para biriminde kendinize IBAN adresleri oluşturmanız mümkün. Bu sayede örneğin size Payoneer üzerinden gelen ödeme Euro cinsindense Payoneer’e Wise Euro banka IBAN bilginizi girerek parayı buraya çekebilir ve düşük komisyonla bu parayı Türkiye’deki gerçek banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Düzenli bir geliriniz olacaksa komisyonları azaltmak için kesinlikle tercih edebileceğiniz bir yöntem.

Payoneer ve Stripe

Stripe, web geliştiricilerin internet siteleri, uygulamalarında yer alan ödeme sistemlerinde entegre bir şekilde kullanabilmesi amacıyla API altyapısı sağlayarak işyerlerinin internet üzerinden ödeme alabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Stripe’da bir hesap açıp bu uygulamayı kullanmak için Stripe’ın hizmet verdiği ülkelerden birinde adres ve telefon doğrulaması yapılması gerekmektedir. 

42 ülkede hizmet sağlayan Stripe, şu anda Türkiye’de bir hizmet sunmuyor. Ancak Türkiye’de yaşasanız bile şirketinizin yurtdışında kurduysanız ve bu ülke Stripe’ın hizmet verdiği ülkelerden birindeyse bir Stripe hesabı açabilirsiniz.

Ancak ödemelerinizi Türkiye’deki bir bankaya aktaramazsınız. Bu durumda da aracı ödeme şirketleri devreye giriyor.

Şu anda Stripe, Payoneer hesabı kullanmaya izin vermiyor. Bunun sebebi de gerçek bir banka olarak görülmemesi. Yine bu noktada alternatif olarak sizin adınıza Wise devreye girebilir.

Payoneer ve Paypal

Paypal dünya çapında en çok kullanılan para transferi yapabilan ve sanal kredi kartı gibi kullanabilen bir uygulama. Özellikle kredi kartınızı kullanmak istemediğiniz durumlarda bir kurtarıcı olabiliyor.

Paypal maalesef 2016’da Türkiye’den çekildi. Bu durumda Türkiye’deki Paypal kullanıcılarını başka bir online ödeme şirketi aramaya yöneltti. Payoneer’de burada devreye giriyor. Türkiye’de Paypal’dan sonra en çok kullanılan online ödeme şirketi olan Payoneer, Paypal’ın Türkiye’den çekilmesiyle kullanılma oranını oldukça arttırdı. Peki, Paypal’ı Türkiye’de kullanamıyoruz ama Paypal üzerinden ödeme alırsak hesaba nasıl aktarılır?

Böyle bir durumda Paypal’daki parayı başka bir uygulamaya aktarıp oradan da banka hesabına aktarılması gerekiyor. Bu durumda Payoneer’i kullanmak isterseniz Paypal buna izin vermiyor. Eğer Paypal hesabınızı Payoneer’e bağlamak isterseniz işe yaramayacaktır.

İkisini rakip firmalar olarak değerlendirecek olursak da Paypal’ın daha yaygın kullanım avantajı olsa da ödeme alma konusunda Payoneer de tercih edilecek birçok özelliğe sahip.

Özellikle Fiverr gibi freelance platformlarında ödeme almak için işleri kolaylaştırıyor. Fiverr ödeme alma yazımızda bu durumu da açıklamıştık.

Payoneer Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Dünya çapında Amazon, Etsy, Google, Airbnb gibi büyük birçok şirket toplu ödeme göndermelerinde Payoneer’i de kullanmaktadır.

 • 150 farklı para biriminde 5 milyondan fazla kişinin kullandığı bir ödeme sistemi.
 • Amazon ve Etsy gibi satış sitelerinde ödeme seçimini Payoneer ile entegre edebilir ve ödemelerinizi bu şekilde alabilirsiniz. Özellikle yurtdışına mal satmak isteyen ve bu siteler üzerinden e-ticaret yapan kişilerin kesinlikle işine yarayabilecek bir uygulama.
 • Wish ve Rakuten gibi global e- ticaret şirketlerinden alınacak ödemelerde de tercih edilir.
 • Komisyon oranları oldukça düşük ve banka hesabı tanımladığınızda Türkiye’deki bütün bankalara para transferi yapabilirsiniz.
 • Mastercard güvencesiyle ve Trustpilot’taki 5 puanıyla kullanımı oldukça güvenlidir.

Yazımızda temel olarak Payoneer’i nasıl kullanabileceğinizden ve neden işinize yarayabileceğinden bahsettik. Aynı zamanda Wise gibi diğer uygulamalarla birlikte iki kuruluşun güçlerini nasıl birleştirebileceğinize de değindik.