Upwork Ödeme Alma Yöntemleri

Upwork 180 ülkede freelance çalışanları ve işverenleri buluşturan, dünyanın en büyük freelancer iş platformlarından biri. Birçok ülkedeki freelancer da işlerini tamamladıktan sonra platformdan ödeme almak için kesintisi en düşük yöntemleri araştırıyor. Biz de bu yazımızda Upwork ödeme alma konusunu ele alıyoruz.

Upwork’ün öne çıkan özelliklerinden biri, öncelikle dijital işler olmak üzere geniş bir iş yelpazesi sunması. Bu platformda hem kısa hem uzun dönemli olarak her seviyeden ve neredeyse her alandan farklı iş ilanları bulunuyor. 

Freelancer olarak çalışarak emeklerinizin karşılığını alabilmek açısından güvenli bir platform olan Upwork, hesap bilgilerinizin, paranızın, kişisel bilgilerinizin ve işinizin güvenliğini de garanti ediyor. 

Bu makalemizde öncelikle Upwork’te kazandığınız ödemelerinizi kişisel hesaplarınıza nasıl alabileceğinizi açıklayacağız. Upwork bu konuda freelancer üyelerine seçenekler sunuyor. Bu seçenekleri ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. 

Özellikle de Upwork ödemelerinizi komisyon kesintisi olmadan almanızı sağlayan Wise ve Payoneer’le ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Upwork’ten ödeme almak hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Konu başlıklarımız ise şöyle:

 • Upwork üzerinden nasıl ödeme alınır?
 • Upwork’ten ödeme alma yöntemleri
 • Upwork’ten ödeme almak için ideal senaryolar
 • Upwork’ten ödeme almak ne kadar sürer?
 • Upwork ödemelerindeki komisyonlar
 • Upwork üzerinden kazancın vergisi
 • Sonuç: Hangi ödeme alma yöntemini kullanmalısınız?
 • Upwork’ten ödeme alma ile ilgili sık sorulan sorular

Upwork Ödeme ve Connect Sistemi

Upwork, iş başvuruları düzenlemek için bağlantılar (connects) denen bir sisteme sahip. Bir proje 2, 4 veya 6 connect gerektirebilir. 

Connect’leriniz biterse diler Upwork’te bakiyeniz üzerinden veya başka bir ödeme yöntemi kullanarak düşük bir ücretle satın alabilirsiniz. Upwork Basic freelancer (üyelik ücreti gerektirmeyen) hesaplarına her ay 10 connect ekler.  

İş başvurularında ön sıralara çıkmak için daha fazla connect kullanabilir, işe alınma şansınızı da arttırabilirsiniz.Veya sizden daha fazla connect ile iş başvurusu yapıldığında, Upwork harcadığınız connect’leri hesabınıza geri iade eder.

Upwork Üzerinden Nasıl Ödeme Alınır?

Upwork üzerinden ödeme alırken sistem yaptığınız işlerden bir miktar komisyon keser. Yaptığınız işten ne kadar çok kazanırsanız komisyonunuz o kadar düşer: 0-500$ için %20, 500,01-10.000$ için %10, 10.000,01$ ve yukarısı için %5 komisyon kesintisi olur.

Bu komisyonlar, Upwork üzerindeki toplam kazancınız üzerinden hesaplanmaz. Farklı işverenlerle çalıştığınızda her iş için ayrı ayrı hesaplanır. Fakat aynı işveren ile farklı ekiple veya farklı işlerde çalışırsanız tek bir bağlantı olarak kabul edilir ve tek fatura olarak sayılır. O yüzden komisyon, aynı işverenden olan toplam kazancınız üzerinden hesaplanır. 

Örnek vermek gerekirse, diyelim ki aynı işverenle 600$’lık bir projede çalıştınız. Upwork tarafından alınacak olan komisyon ilk 500$ için %20 ve kalan 100$ için %10 olarak hesaplanır. Yani 600$’lık projenizden Upwork toplam 110$ komisyon alır (100$ ilk 500$ için %20 üzerinden ve 10$ 100$ için %10 üzerinden) ve hesabınıza çekebileceğiniz toplam 490$ eklenir.    

Bu platformdan yaptığınız iş karşılığında ödeme almak oldukça kolay. Aldığınız işi zamanında ve uygun olarak tamamladığınızda alacağınız ücret öncelikle Upwork bakiye hesabınıza düşer. Upwork’te Türkiye’den hesap açarsanız ödemelerinizi;

 • Banka hesabınıza havale (Yerel para biriminde),
 • Wire transfer (USD),
 • ACH,
 • Payoneer, 
 • Paypal

üzerinden kolayca alabilirsiniz. Wise kullanarak da Upwork’ten nasıl ödeme alabileceğinizi yazının ilerleyen kısımlarında açıklayacağız.

Yurtdışında banka hesabı açma konusunda bilgi almak isterseniz ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Banka hesabınıza havale yaparken Upwork bakiye hesabınızda paranız birikmiş olması sizin için iyi bir avantaj. Dolar hesabınıza doğrudan havale işlemi yapıldığından 30$ havale ücreti kesilir. Bu yüzden bakiyenizde ne kadar para birikirse o kadar az kesinti ödemek durumundasınız. 

ACH yöntemi ile kesintisiz ödeme alabilirsiniz, ancak bazı durumlarda işlem ücretleri ve ilave banka kesintileri söz konusu olabilir.

Bu yöntem için ABD’de banka hesabınız bulunması gerekir fakat yazının ilerleyen kısımlarında değineceğimiz Wise aracılığıyla ABD banka hesabı açmak oturduğunuz yerden mümkün. Yani bu yöntemi de Türkiye’de olsanız dahi kullanabilirsiniz.

Payoneer ile ödeme almak da Upwork ödeme alma için kullanılan yöntemlerden biri. Artık PayPal Türkiye’de faaliyet göstermediğinden alternatifi olarak Payoneer kullanarak ödemelerinizi alabilirsiniz.

İster banka hesabı ister Payoneer yöntemini tercih edin, Wise Çoklu Döviz Hesabı sahibi olmak farklı para birimlerinde ve ülkelerde banka hesabı açıp yurtdışından ödeme alma konusunda size hem ücretlendirmede hem de ödeme sürecinde büyük kolaylık sağlayabilir.

Öncelikle adım adım bu yöntemleri kullanarak Upwork’ten nasıl ödeme alınacağından bahsedeceğiz.

Adım Adım Upwork’ten Nasıl Ödeme Alınır?

Upwork’ten ödemelerinizi almanız için yapmanız gereken adımlar şöyledir:

 1. Profil resminize tıklayın ve ‘Ayarlar’ kısmına gidin
 2. Giriş yapmış olmanıza rağmen Upwork şifrenizi girmenizi ister, şifrenizi girin.
 3. Kullanıcı ayarları menüsünden ‘Get Paid’ yani ‘Ödeme Al’’a tıklayın
 4. Para Çekme Yöntemleri kısmından ‘Yöntem Ekle’ kısmına tıklayın
 5. Seçtiğiniz yöntem için ‘Set up’ butonuna tıklayın ve bilgileri girin
 6. Ödeme programı seçin ve sonraki butonuna tıklayın.

Seçtiğiniz ödeme yöntemi yaklaşık üç iş günü içerisinde aktif olacaktır.

Upwork’teki ödemeleri çekme

Hesabınızda aktif bir ödeme yöntemi olduktan sonra Upwork’ten ödemelerinizi çekebilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. ‘Reports’ kısmından ‘Overview’ seçeneğine tıklayın
 2. ‘Available’ kısmında çekebileceğiniz tutar bulunur, üzerine tıklayın
 3. ‘Get paid now’ butonuna tıklayın
 4. Ödemeyi almak istediğiniz ödeme seçeneğinizi seçin ve tekrar ‘Get paid now’ butonuna tıklayın
 5. Ödeme almak istediğiniz miktarı düzenleyin ve yeniden ‘Get paid now’ seçeneğine tıklayın.

Ödeme yöntemini seçtikten sonra ödeme yöntemine göre yansıyacak ücretleri ve hesabınıza geçecek miktarı görebilirsiniz.

Yerel para birimlerinde Upwork ödemeleri

Her ne kadar Upwork üzerindeki işlemler USD üzerinden gerçekleşse de Upwork kullanıcılarına kendi yerel para birimleri üzerinden ödeme alabilme şansı da sunar. 

Örneğin, Türkiye’de ikamet eden freelancer kullanıcılar için Türk Lirası şeklinde ödeme alabilmek mümkün. Mevcut ödeme seçeneklerinin arasında her para çekme işlemi için 0,99 USD karşılığında ödemeleri TRY şeklinde kendi yerel banka hesabınıza alabilirsiniz.

Farklı ülke ve para birimleri için de Upwork benzer şekilde yerel para biriminde ödeme alma imkanı sunar.

Upwork ödeme alma yöntemleri  

Daha önce kısaca bahsettiğimiz gibi, Upwork’ten ödeme almak için tercih edebileceğiniz birden çok yöntem mevcut. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir:

 • Payoneer
 • Wise
 • ACH
 • Yerel banka hesabı

Bu yöntemler arasında ödeme esnasında alınan komisyonlar, işlem süresi ve hizmet bölgeleri açısından farklılıklar bulunabiliyor. Bu farklılıklar, kullanacağınız yöntemi seçmenizde önemli etkenler olabilir.

Bu yüzden yukarıda listelediğimiz Upwork ödeme alma seçeneklerinden size en uygun olanı seçmenize yardımcı olmak için sırasıyla bu yöntemlerin her biriyle ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz. 

Payoneer ile Upwork’ten Ödeme alma

Payoneer, çevrimiçi para transferi ve dijital ödeme işlemleri sunan bir Amerikan finansal hizmetler şirketi. Payoneer 2005’te kurulan New York merkezli 200’den fazla ülke ve 150 farklı para birimini destekleyen ve kendi banka kartı ile doğrudan para çekme imkanı da sunan bir şirket.

Payoneer yaptığınız her işlem için 3$ kadar küçük bir meblağda sabit komisyon alıyor.  Payoneer ile hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde küresel olarak ödeme hizmetleriyle Google, Airbnb, iStock, Upwork ve Fiverr gibi birçok büyük şirketle de çalışıyor.

Sunduğu Payoneer MasterCard banka kartları ile Payoneer, özellikle işletmeler ve freelancer çalışanlar için uygun bir sistem sunuyor.

Payoneer sisteminde kaydolmak için iki hesap tipi mevcut. Bunlardan biri hiçbir yıllık ücret talep etmeden yerel banka hesabınıza doğrudan para çekme imkanı sunar. Diğeri ise sadece bireysel hesaplara sunulan ön ödemeli Payoneer MasterCard içeren Payoneer hesabı. Bu hesap tipinde ise yıllık 29,95$ hesap işletim ücreti alınıyor ve desteklenen para birimindeki kartlar kullanılabiliyor.  

Payoneer ile odeme almanın avantajları ve dezavantajları

Payoneer aracılığı ile ödeme almanın bazı avantajları ve dezavantajları mevcut.

Avantajları:

 • Payoneer Kart, MasterCard güvencesi altında olduğu için güvenilir.
 • Dünya çapında bilinen ve kullanılan bir sistem.
 • Amazon ve Google gibi büyük şirketlerin ödeme sistemine entegre.
 • Uluslararası ödeme ülkelere göre değişiklik gösterse de genellikle hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Dezavantajları:

 • Farklı işlemler için komisyon ücretleri değişiklik göstererek kesinti miktarı yükselebilir.
 • TL hesabı seçeneği bulunmuyor.

Payoneer ile nasıl ödeme alınır?

Upwork ödeme alma yöntemlerinden Payoneer ile ödeme alırken ödeme alacağınız firma ya da kişinin de Payoneer hesabının olması gerekiyor. Bu firma ya da kişi ile kendi Payoneer bilgilerinizi paylaştıktan sonra ödeme alma işlemleriniz başlar. Amerika’dan ödeme yapıldıysa aldığınız ödemenin %1’i komisyon olarak kesilir. Avrupa ve İngiltere ödeme servislerinde ise herhangi bir ücret talep edilmez.

Aldığınız ödemeyi çekmek isterseniz de minimum tutar 50 dolar maksimum tutar 10.000 dolar para çekme hakkınız var.

Upwork’ten Payoneer hesabınıza her para çekiminde Upwork 3 dolar kesiyor. Upwork’ten Payoneer hesabına geçerken başka kesinti olmuyor. Fakat Payoneer’den banka hesabınıza veya Payoneer kart kullanarak çektiğinizde Payoneer kendi komisyonlarını uyguluyor. Çektiğiniz para miktarının %2’sini komisyon olarak alıyor. Bu parayı seçtiğiniz banka hesabınızdan alabileceğiniz gibi isterseniz de Payoneer MasterCard banka kartı sipariş ederek TEB ATM’lerinden de para çekimi yapabilirsiniz fakat kart için hem ATM’lerde çekim başı hem de yıllık masraf ödemeniz gerekiyor.

Payoneer kullanarak ödeme alırken banka hesabı tanımlayarak Türkiye’deki bütün bankalara güvenli bir şekilde para transferi işlemleri yapabilirsiniz. Yerel bankanız da Payoneer’den aldığınız paradan komisyon alabilir.

Payoneer ile ödeme almak için yapmanız gerekenler sırayla şöyle:

 1. Payoneer hesabınıza giriş yapın
 2. Para çek ve transfer et’e tıklayın
 3. Bankaya para çek seçeneğine tıklayın (Dilerseniz banka hesaplarını yönetebilirsiniz)
 4. Ödemeyi yapacak olduğunuz bakiyenizi seçin
 5. Banka hesabınızı seçin
 6. Miktarı ve açıklamaları girin ve incele butonuna bakın
 7. Bu aşamada bilgileri inceleyip banka hesabınıza paranızı çekebilirsiniz.

Wise ile Upwork’ten Ödeme Alma

Wise uluslararası para transferlerini ucuz, hızlı ve kullanıcı dostu bir şekilde yapmanızı sağlayan ve 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir şirket. Wise para transferi sağlamasının yanı sıra, debit kart ve çoklu döviz hesabı hizmetleri de sunuyor. 

Wise çoklu döviz hesabı ile 50’den fazla para biriminde bakiye açabilir, bakiyenizde para tutabilir ve para birimleri arası döviz değişimi yapabilirsiniz. 

Wise ile birçok farklı para biriminde yerel hesap bilgileri edinebilirsiniz. Bu hesap bilgileri ile, Payoneer veya Upwork üzerinden gelen Euro, USD veya GBP ödemelerinizi Wise çoklu döviz hesabınızdaki seçtiğiniz para birimlerindeki hesaplarınıza yönlendirebilirsiniz. Şeffaf ve uygun bir ücret ödeyerek, Wise hesaplarınıza aldığınız ödemeleri reel döviz kuru üzerinden TL şeklinde yerel banka hesabınıza çekebilirsiniz. 

*Wise Kart ve Wise Çoklu Döviz Hesabı hizmetleri, Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Wise’ın avantajları:

 • Para transferleri genellikle 1 iş günü içerisinde gerçekleşir, popüler rotalarda transferler 10 dakika ile birkaç saat arasında ulaşabilir. 
 • Farklı para birimlerinde bakiye açılabilir. 
 • 9 para biriminde yerel hesap bilgileri edinilebilir ve bu hesaplara uluslararası ödemeler alınabilir. 
 • Para birimi değişikliklerinde her zaman reel döviz kurunu baz alır ve ücretlerini şeffaf olarak gösterir.
 • Kullanımı kolaydır.
 • Web sitesinde Türkçe dil desteği bulunur.
 • Düşük ve şeffaf ücretleri
 • Tüm işlemler online yapılıyor. 
 • Türkiye’den yurtdışına ve yurtdışından Türkiye’ye para transferi hizmeti veriyor olması
 • Döviz değişimi için reel döviz kurunu baz alması

Upwork’teki çekebileceğiniz USD kazançlarınızı, Wise Çoklu Döviz Hesabı kullanarak açtığınız bir dolar hesabına çekebilir ve sonrasında yerel banka hesabınıza düşük ücretlerle gönderebilirsiniz.

Wise dezavantajları:

 • Wise kart hizmeti henüz Türkiye’deki kullanıcılara sunulmuyor.
 • Fiziksel bir şubesi yok, tüm süreçler mobil uygulamadan veya web sitesinden yapılıyor. 
 • Hesaba nakit olarak para yatırılması henüz mümkün değil. 
 • Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil.

Wise ile nasıl ödeme alınır?

Wise ile ödeme almak için, ödeme almak istediğiniz para biriminde hesap bilgileri edinmeniz gerekir. Bunu yukarıda bahsettiğimiz gibi Wise Çoklu Döviz Hesabı özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

Upwork üzerinden ödemelerinizi Wise kullanarak almak, herhangi bir bankaya ödeme çekmekle aynı işlem. Wise üzerinden açtığınız hesabınızın hesap bilgileri ile Upwork’ten ödemelerinizi çekmek için kullanabilirsiniz.

Örneğin, Upwork’ten ödemelerinizi almak USD hesabınızı kullandıysanız, Wise dolar hesabınızdan diler dolar şeklinde dilerseniz de reel döviz kurundan TL’ye çevirerek Türkiye’deki banka hesabınıza çekebilirsiniz.

*Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika’daki Banka Hesabına Ödeme Almak (ACH)

Upwork ödeme yöntemleri seçeneklerinden biri de ACH yani Amerika’daki yerel bir banka hesabına ödeme almak. Bu yöntemle Upwork’ten ödemeleri USD şeklinde ve yerel bir Amerika banka hesabına çekmek ücretsiz.

Eğer Amerika’da bir banka hesabınız varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Eğer Amerika’da bir dolar hesabınız yoksa Wise çoklu döviz hesabını kullanarak Amerika’da bir USD hesabı açabilir, Upwork ödeme yöntemlerinize ekleyebilirsiniz.

ACH ile Ödeme Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Amerika’daki banka hesaplarınıza ödeme almanızı sağlayan ACH yönteminin bazı avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Avantajları:

 • ACH ödemesi yapıldıktan sonra işlem izlenebilir ve bir hata yapıldığında işlem geri alınabilir.
 • Veriler banka düzeyinde şifreleme ile şifrelendiği için güvenilir bir yöntem.

Dezavantajları:

 • Ödeme işleminin tamamlanması 4 gün sürebilir.
 • Değişen işlem ücretleri ya da ek kesintilerle karşılaşabilirsiniz.

ACH ile Nasıl Ödeme Alınır?

 • Amerika’da banka hesabiniz varsa: Upwork ödeme yöntemlerinize banka hesabınızı ekleyip, ödemelerinizi çekerken ACH seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Wise Coklu Doviz Hesabi ile: Wise hesabınızı kullanarak USD bakiyesi açabilir, hesap detaylarınızı yukarıda bahsedildiği gibi Upwork’e ekleyip, ACH seçeneği ile ödemelerinizi alabilirsiniz.

Yerel Banka Hesabına Ödeme Almak

Upwork ödeme yöntemlerinden biri de yerel banka hesabına ödeme almak. Şu anda Türkiye’ye TL olarak ödeme almak Upwork’ün sunduğu özelliklerden biri. Yerel para biriminde ödeme almak için her para çekimi işlemi için Upwork 0,99 dolar komisyon alıyor. 

Ancak, para birimi değişimine dikkat edebilirsinizl. Yani Upwork’teki USD şeklindeki ödemelerinizi Türkiye’deki TRY banka hesabınıza gönderirken alıcı banka döviz değişim ücretleri ekleyebilir veya reel döviz kurundan hesaplanmayabilir. 

Yerel banka hesabına ödeme almak Upwork komisyonu düşük gibi görünse de çok daha maliyetli olabilir. Döviz değişiminde banka hesabınıza girecek miktarı şeffaf bir şekilde göremediğiniz için bu konuda dikkatli olmanız gerekebilir.

Türkiye’deki Banka Hesabına Nasıl Ödeme Alınır?

 • Upwork Ayarlar, Get Paid, Ödeme Yöntemi Ekle seçenekleri ile Türkiye’deki banka hesabınızı ödeme yöntemlerine ekleyebilir,
 • Sonra Reports, Overview, Get Paid seçeneklerinden ödeme yöntemini banka hesabınız olarak seçerek ödemeleri çekebilirsiniz.

Upwork’ten Ödeme Almak için İdeal Senaryolar

Son olarak ödeme almak için ideal senaryolardan bahsedeceğiz. Tabii ki bu senaryolara başvurmadan doğrudan banka hesabınıza para çekebilmek de mümkün. Özellikle ilk para transferlerinde komisyon miktarı büyük bir sorun olmaz ama düzenli ödemeleriniz için ödenen komisyon gitgide artar. 

 • Upwork -> Payoneer -> Wise -> Türkiye Banka Hesabı
 • Upwork -> ACH (Wise ABD Banka Hesabı) -> Türkiye Banka Hesabı
 • Upwork -> Banka Hesabı
 • Upwork -> Wise Hesabı

Upwork’ten Ödeme Almak Ne Kadar Sürer?

Upwork şu anda beş ödeme yöntemi sunuyor. Her yöntem için ödeme süresi ve komisyonu farklı olabilir. Kısaca yöntemleri ve ödeme alma sürelerini şöyle gösterebiliriz:

Kullanılan ödeme metoduÖdeme alma süresi
PayoneerAnında
PaypalAnında
Direkt Yerel Bankaya (Yerel para biriminde)Yerel bankaya bağlı olarak değişir
Wire Transfer (USD banka hesabına)7 iş gününe kadar
ACH2-5 iş günü içinde

Payoneer ve Paypal online ödeme yöntemleri olduğu için Upwork’ten çektiğinizde, ödemeler direkt anında hesabınıza geçer. Fakat ödemeler yine online olduğu için fiziksel olarak erişemezsiniz. 

Kendi para biriminizde ödeme alma seçeneğinde ödeme alma süreniz yerel bankalara bağlıdır. Bu nedenle Upwork tahmini bir süre veremez.

Wire transfer seçeneğinde ise 7 iş gününe kadar ödemenizi Amerika dışında bir ülkedeki USD hesabınıza çekebilirsiniz.

ACH ile 2-5 iş günü içerisinde ödeme alabilirsiniz.

Ödemeler için Upwork komisyonları

Her bir ödeme yöntemi için Upwork’ün komisyonları değişiyor. Aşağıdaki tabloda hangi yöntem için ne kadar komisyon alındığını görebilirsiniz.

Ödeme alma metoduAlınan Upwork komisyonu
Payoneer3 USD
Paypal2 USD
Direkt Yerel Bankaya (Yerel para biriminde)0,99 USD
Wire Transfer (USD banka hesabına)30 USD
ACHÜcretsiz

Upwork Üzerinden Kazancın Vergisi

Son olarak Upwork ödeme alma konusunun bir parçası olarak kısaca vergi konusuna da değinelim. Upwork sizden hizmet alan müşterilere fatura keser fakat bundan bağımsız olarak sizin de kazancınız için fatura kesmeniz gerekir. Yani Upwork sitesinden kazandıklarınız vergilendirilmeli.

Bu noktada şöyle bir strateji izleyebilirsiniz. Bir süre Upwork üzerinden kendinizi deneyip iş alabilme potansiyelinizi görmelisiniz. Kazancınızı Upwork üzerinden hemen çekmek zorunda değilsiniz ki para banka hesabınıza ve ülkemize girmeden Türkiye’de vergi ödemeniz gerekmiyor.

Yani kendinizi kanıtladığınızı düşündükten sonra parayı Upwork’ten çekerek bir şahıs şirketi altında işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Son olarak: Hangi Ödeme Yöntemini Kullanmalıyım?

Upwork, çeşitli sektörlerde profesyonellerin, dünyanın her yerinden küçük veya büyük farketmeksizin şirketlerde platform üzerinden freelance olarak iş yaptığı güvenilir bir sitedir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de Upwork üzerinden freelance olarak çalışan pek çok kişi var. 

Upwork üzerinden kazanılan ücretleri yüksek komisyonlar ödemeden çekebilmek freelance çalışanların en önemli meselelerinden biri. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Upwork ödemeleri çekmek için farklı yöntemler sunuyor. 

Freelance çalışanların konumlarına, hangi para birimini kullandıklarına göre, en iyi Upwork ödeme yöntemi farklılık gösterebilir. Kısaca değinmek gerekirse, Upwork ödeme yöntemleri arasında Paypal ve Payoneer gibi online ödeme yöntemleri bulunurken, yerel banka hesabına direkt transfer ve wire transfer de ABD dışındaki ülkeler için komisyonlu alternatifler de mevcut. 

Amerika’da banka hesabı bulunanlar için komisyonsuz ACH yöntemi bir seçenek olabilir. Wise İşletme hesabı kullanarak ABD’de yerel bir USD hesabına sahip olabilir ve komisyonsuz USD hesabınıza ödemeleri çekebilirsiniz. Tüm yöntemleri inceleyip, size en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Upwork’ten Ödeme Alma Sıkça Sorulan Sorular

Upwork’ten paramı nasıl çekerim?

Upwork’ten ödemelerinizi online ödeme yöntemleri Payoneer veya Paypal kullanarak, yerel banka hesabınıza kendi para biriminde alarak, wire transfer ile ülkenizdeki USD hesabınıza alarak, ABD’de bir banka hesabınız varsa direkt transfer ile veya Wise Çoklu Döviz Hesabı kullanarak ABD’deki USD hesabınıza paranızı çekebilirsiniz.

Upwork’ten minimum para çekme miktarı nedir?

Upwork’te minimum para çekme limiti bulunmaz. İstediğiniz miktarda para çekebilirsiniz.

Upwork’te freelancerlar nasıl ödeme alıyor?

Upwork’te tüm işlemler USD üzerinden gerçekleşir. Ödemelerinizi ister USD isterseniz de başka para birimlerine farklı yöntemlerle çevirebilirsiniz.

Upwork’ten paramı banka hesabıma nasıl gönderebilirim?

Bunun için yukarıda bahsettiğimiz gibi farklı yöntemler mevcut. Upwork’ün sunduğu online ödeme yöntemleri ile, direkt transferler ile veya Wise aracılığı ile düşük komisyonlarla paranızı banka hesabınıza gönderebilirsiniz.

Paramın banka hesabıma gelmesi ne kadar sürer?

Seçtiğiniz ödeme yöntemine göre değişiklikler gösterse de, Upwork’ten aldığınız ödemenin banka hesabınıza gelmesi minimum 2-5 iş günü alır. Bu da Wise Business hesabında bir USD hesabı açıp, ACH yöntemi ile paranızı ABD’de bir hesaba aktarıp, sonrasında Wise hesabınızdan kendi yerel bankanıza çekerek olabilir.