Yurtdışında İngilizce Öğrenmek

Yurtdışında İngilizce öğrenmek sizin için de hayallerin başlangıcı anlamına mı geliyor? O halde gelin yurtdışında yabancı dil öğrenmek nasıl olur ve yurtdışında yabancı dil öğrenmek neden daha avantajlı yakından göz atalım!

Küreselleşen dünyada değişen dinamiklerle birlikte İngilizce herkes için olmazsa olmaz haline geldi. İngilizce öğrenmek denince de bunu yurtdışında yapabilmek çok daha kesin bir çözüm sunuyor.

Yabancı dil öğrenmek pek çok insan önemli bir adım olsa da o yabancı dilin konuşulduğu ülkede yaşamıyorsanız dili öğrenmek adına yaşayacağınız zorlukların çok fazla olacağını söylemek gerekir. Söz konusu zorluğu ortadan kaldırmak için tercih edeceğiniz en akılcı yöntem yurtdışında İngilizce öğrenmek olur.

İngilizceyi Yurtdışında Öğrenmenin Avantajları

Şimdi gelin hep birlikte yurtdışında İngilizce öğrenmenin avantajlarını ve sağladığı kolaylığı sıralayalım.

İngilizce Sohbet Edilecek Bir Ülkede Yaşamış Olacaksınız

İngilizce öğrenmeyi iki kısma ayırırsak biri yazı dili diğeri de konuşmadır. Ülkemizde İngilizce öğrenmek isteyen pek çok insan gramer ve diğer detayları fazlası ile öğrense de konuşma anlamında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalır.

ingilterede ingilizce öğrenmek

Zira ülkemizde İngilizce konuşan insan sayısı fazla olsa da bireyler birbirleri ile İngilizce iletişim kurma noktasında çok çekingen davranırlar. Hata yaparım korkusu ile İngilizce konuşulmamasını ortadan kaldırmak adına yurtdışında İngilizce öğrenmek çok daha mantıklı olacaktır. 

Bu aşamada herkesin İngilizce konuştuğu bir ülkede bu deneyimi edinmek sizin için daha avantajlı olur. Çünkü İngilizce konuşmak zorunda olmanız öğrenme azminizi daha da arttıracak ve İngilizce konuşma becerilerinizi daha da iyileştirecektir.

İngilizce konuşma becerilerinizi ciddi manada geliştirmek adına ekstra çaba sarf etmeden sadece günlük konuşmalarla ilerlemek sizin adınıza çok daha avantajlı olacak. Bu sayede sadece bir kurs değil farklı bir hayatı da deneyimlemiş olacaksınız. Yurtdışına taşınmak isteyenler için de bu deneyim bir giriş olacaktır.

İngilizceyi İngiliz Aksanıyla Öğrenme Şansınız Var

İngilizce konuşmak başlı başına zorlu olsa da insanlar İngilizce konuşmanın yanı sıra İngiliz aksanıyla İngilizce konuşmanın yollarını da arıyor. Hem İngilizce öğrenmek hem de İngilizce’yi aksanlı bir şekilde konuşmak istiyorsanız bunun için yurtdışı tek seçeneğiniz olabilir.

Farklı milletlere mensup insanlarla iletişime geçerek iletişim kurmanız bir Türk gibi değil de tam bir yabancı gibi İngilizce konuşmanızı sağlayacaktır. Yine de globalleşen ve İngilizce’nin dünya dili haline geldiği ortamda aksan konusunun önemi çok azaldı. Eğer yurtdışında yüksek lisans yapma şansınız varsa İngilizce öğrenmek konusunda bu fırsatı kaçırmamamalısınız.

Hızlı Konuşan Yabancılar Artık Anlaşılmaz Değil

İngilizce konuşurken en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de insanların hızlı konuşan yabancıları çok az anlaması veya hiç anlamamasıdır.

Diyalog sırasında karşınızdaki insanı anlayamıyor olmanız ciddi sorunlar ortaya çıkarırken pek çok insanın sizin İngilizce bilginiz ile alakalı şüphelere sahip olmasına neden olur. Ancak hızlı konuşan bireyleri dahi anlayabilmek adına yurtdışında İngilizce iletişim kurmak size çok büyük bir avantaj sağlar.

İngilizce Konuşma Korkunuzu Yenebilirsiniz

Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde İngilizce’yi sonradan öğrenen bireyler için öğrenme aşamasında bir cümle kurmak dahi en korkulan durumlar arasında olabilir. Çünkü insanlar henüz yeni öğrendikleri bir dilde iletişim kurarken hata yaparım korkusu ile çok fazla konuşmak istemezler. Ancak yurtdışında yaşayarak bu korkuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

Başlangıçta çekingenliğiniz sizi konuşmamaya itse de sosyal bir varlık olarak insanlarla iletişime geçmek zorunda olmanız yurtdışından İngilizce öğrenmek noktasında size katkı sağlar. 6 aylık kısa bir sürede en çetrefilli cümleleri kurar hale gelebilirsiniz. Böylece yurtdışında yaşamanın avantajlarını fazlası ile hissedebilirsiniz.

Yurtdışında İngilizce Öğrenmek için İdeal Ülkeler

Yurtdışında İngilizce öğrenmek için seçebileceğiniz birçok ülke olsa da diğerlerine göre daha başarılı olan seçenekler tabii ki var. Bu ülkelerden de kısaca bahsedelim.

Birleşik Krallık ve İrlanda

Birleşik Krallık tabii ki birçok kişinin ilk aklına gelen seçenek olacaktır. Yine de özellikle İngiltere olarak daraltmak istemedik. İrlanda birçok anlamda İngiltere’den daha avantajlı olabilir. İngiltere’ye göre daha ucuz olması, Türkçe konuşma ihtimalinizin daha az olması ve bu sebeple İngilizce konuşma zorunluluğunuzun artması ilk akla gelen sebepler olabilir.

Dilin de ortaya çıktığı Birleşik Krallık aynı zamanda bu konuyu ciddiyetle ele alan ülkelerin de başında geliyor. Bu sebeple en kaliteli kursları da burada bulacaksınız. İrlanda’da da konuşulan İngilizce İngiltere’ye oldukça yakın ve orada bulunduğunuz süre boyunca da İngiltere’yi görme şansınız tabii ki var.

Kanada

Kanada’da dil öğrenmek uluslararası öğrenciler için gittikçe daha popüler bir seçenek haline geliyor.

Vancouver ve Toronto gibi şehirlerde hem kozmopolit bir kültürü yaşayabilir hem de dünyanın birçok farklı yerinden gelen uluslararası öğrencilerle birlikte İngilizce’yi daha iyi öğrenebilir. Kanada’nın kurs ücretleri konusunda Birleşik Krallık’tan daha avantajlı olduğu söylenebilir. Tabii bu noktada en büyük dezavantaj uçuş süreleri ve uçuş ücretleri olacaktır.

Avustralya

Avustralya ELICOS(Türkçe açılımıyla Deniz Aşırı Ülkeler için Yoğun İngilizce Kursları) programıyla uluslararası öğrenciler için biçilmiş kaftan. Cambridge Üniversitesi desteğiyle hazırlanan program Avustralya’da kolayca İngilizce öğrenebileceğinizi kanıtlıyor. Türkiye’den çok daha farklı bir kültüre sahip bir ülkeyle tanışmış olmak da sizin yanınıza kâr kalacak.

Malta

Avrupa’da İngilizce bilme oranı en yüksek ülke olan ve neredeyse ana dil olarak konuşulan Malta diğer seçenekler arasından fiyat avantajıyla sıyrılıyor. Ana dili İngilizce olan bir ülkede bu deneyimi yaşamak size pahalı geliyorsa aklınıza gelmesi gereken ilk seçenek kesinlikle Malta. Bu ufak ada ülkesi de İngilizce kurslarına önemli bir turizm kanalı olarak bakıyor ve bu konuyu oldukça ciddiye alıyor.

Yurtdışına Gitmeden İngilizcenizi Geliştirmek

Yurtdışında İngilizce öğrenmek dendiğinde hemen herkesin aklına İngilizce konuşmak gelse de aslında bir dili öğrenmenin yazılı dili öğrenmek anlamına da geldiğini ifade etmek gerekir ve yurtdışına gitmeden yazı dilini geliştirmek konuşma diline göre daha kolaydır.

Akademik kariyer yapmak isteyenler için yazım dilinin de öğrenmesi elzemdir. Aynız zamanda iş yazışmaları için tüm sektörlerde yazılı dil de oldukça önemlidir.

Konuşma pratiğinin kazanılmasından sonra yazım dilinin de kolay bir şekilde öğrenilebilecek olması pratiğinizi daha da geliştirecektir. Peki gramer ve yazı dilini daha iyi öğrenirken yapılacak hataları ortadan kaldırmak nasıl mümkün olur?

İster bir makale yazacak kadar iyi İngilizce bilin ister henüz İngilizce yazma konusunda yeni yeni alıştırmalar yapın; dil bilgisi hataları veya yazım hataları yapmanız olasıdır. Bu hataları en aza indirmek için ve yaptığınız yanlışları farketmek için Grammarly uygulamasına başvurabilirsiniz.

grammarly-ile-ingilizce-ogrenmek

Grammarly Kullanın ve Daha İyi Bir Yazım Dili Elde Edin

Grammarly; İngilizce yazım dili konusunda başarılı sonuçlar elde etmek isteyen birçok kişi tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Online bir uygulama olan ve ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz Grammarly ile kaliteli sonuçlar elde etmeniz olasıdır. Peki, Grammarly size ne tür avantajlar sağlar?

Yazım Hatalarını Ortaya Çıkarır

Yazımı konusunda emin olmadığınız veya hızlı yazarken göz ardı ettiğiniz bazı hataları ortadan kaldırmak için Grammarly kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Yapay zeka destekli bir şekilde yanlışlarınızı size gösteren Grammarly; Premium olarak kullanıldığında size alternatif kelimeler de sunarak daha kaliteli ve akıcı bir dil kullanmanıza yardımcı olur.


Yazılı dilinizi geliştirmek yurtdışına gitmeden de mümkün olsa da konuşmak için yurtdışında öğreneceğiniz İngilizce’nin yerini Türkiye’de alabilecek bir kurs bulmanız çok zor.

Yurtdışında İngilizce öğrenmek bu dili tam anlamıyla kavramanın ve hayatınızın bir parçası yapmanın en kolay yolu.