Yurtdışı Eğitim Fuarları: Ne İşe Yarar? Faydalı Olur Mu?

Yurtdışında eğitim almak, gerek refah seviyesi yüksek ülkelerdeki olanaklardan gerekse eğitim kalitesi gibi başlıklardan dolayı oldukça ilgi çeken bir konu. Yurtdışı eğitim fuarları da bu alanda akıldaki soruları gidermek için adreslerden bir tanesi.

Yabancı dil öğrenimi için uygun ortam sunması gibi avantajlar da işin içine girince Türkiye’den her yıl on binlece öğrencinin yurtdışına eğitim almaya gittiğini söylemek yanlış olmaz. Peki yurtdışındaki eğitim olanaklarını araştırmak için en doğru kanal neresi? Öğrenciler kendileri için doğru ülkeyi ve olanakları nasıl belirliyorlar. İnternetten araştırmak yapmak yurtdışında eğitim kapsamında en çok merak edilen sorulara cevap almak için yeterli mi?

Yurtdışı Eğitim Fuarları Hakkında

Yukarıda sorduğumuz birçok soru, aynı zamanda yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin de en çok merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Farklı ülkelerdeki eğitim olanaklarını araştırırken internet, elbette ki yararlı bir kaynak olarak birçok soruya cevap verebiliyor fakat internette yararlı olabildiği kadar yanlış yönlendiren içeriklerin de mevcut olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu bağlamda daha doğru sistematik bilgi almak ve tercihlerini daha doğru yapmak isteyen öğrenciler için yurtdışı eğitim fuarları gibi çözümler öne çıkıyor. Yurtdışı eğitim fuarları, eğitim danışmanlarının, akademisyenlerin, yurtdışındaki eğitim kurumlarında görev yapmış kanaat önderlerinin ve okul temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen etkinlikler olarak öne çıkar.

Kısaca yurtdışı eğitim fuarı, çeşitli ülkelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin doğrudan farklı okullarda görev alan yetkililerle ve temsilcilerle görüşebildikleri bir etkinlik olarak tanımlanabilir.

Özellikle Amerika, İngiltere ve Fransa gibi eğitim konusundaki standartları yüksek ülkelerde yer alan okulların katılım gösterdiği etkinlikler, öğrencilerin yurtdışında eğitim konusundaki perspektifini genişletebilir. Öğrenciler o ülkelerdeki okullarla, eğitim modelleri, sınav sistemleri ve sosyal olanaklarla alakalı merak ettikleri her şeyi birinci ağızdan dinleyebilirler.

Öne Çıkan Yurtdışı Eğitim Fuarları

Son zamanlarda eğitim kurumlarının sponsorluğunda veya bağımsız eğitim kurumları inisiyatifinde birçok yurtdışı eğitim semineri organize edilmektedir. Bunlar arasında özellikle büyük kurumlar tarafından organize edilen fuarlar, öğrenciler tarafından daha çok ilgi görmektedir. Öne çıkan, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği fuarlar ise şu başlıklar dahilinde sıralanabilir:

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı

24 – 25 Ekim 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı, 29 ülkeden 250’den fazla üniversite ve eğitim kurumunun öncülüğünde düzenlenen bir organizasyondur. Özellikle İngiltere ve ABD’den okulların yoğun olduğu fuarda, birbirinden kaliteli yurtdışı okullarının temsilcilikleri ile diyalog kurabilirsiniz.

Study EXPO Yurtdışı Eğitim Fuarı

Study EXPO 2020 Yurtdışı Eğitim Fuarı, Yurtdışında lise ve üniversitelerin temsilciliklerinin katıldığı bir eğitim organizasyonudur. Bu noktada, sadece yükseköğretim kurumları değil yurtdışından lise gibi ortaöğretim kurumlarının temsilcilikleri de etkinlikte yer alır.

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarı

En popüler yurtdışı eğitim fuarlarından biri olan Akare yurtdışı eğitim fuarı; yükseköğretim kurumlarının, üniversitelerin, dil okullarının ve meslek eğitim kurslarının katılım gösterdiği çok yönlü bir organizasyondur. Yurtdışında eğitim almak, yabancı dilini geliştirmek ve mesleki gelişim programlarına katılmak isteyen öğrenciler Akare yurtdışı eğitim fuarına katılabilirler.

Yurtdışı Eğitim Fuarları Hangi Konularda Öğrencilere Yardımcı Olur?

Yurtdışına uzun süreli çıkmak özellikle de eğitim amacıyla hiç bilmediğim bir kültür ortamında uzun süreli konaklamak birçok öğrenci için zorlayıcı olabilir. Bu bağlamda öğrenciler, eğitim hayatlarını globale açabilecekleri bir adım atabilmeleri için cesarete ihtiyaç duyarlar.

Yukarıda da anlattığımız üzere eğitim fuarları başta öğrencinin farklı ülkelerdeki eğitim standartları ile alakalı ufuklarını genişletir. Yurtdışında eğitim ile alakalı önyargılarını ve korkularını yenme şansları elde ederler.

Yurtdışında eğitime gittiklerinde nelerle karşılaşacaklarını, nasıl bir kültürel ortam deneyimleyeceklerini, yabancı dil konusundaki bariyerleri ve onları nasıl aşacaklarını öğrenebilirler. Tüm bunların yanı sıra yurtdışı eğitim seminerleri, öğrencilerin doğru kanallarla bağlantı kurmasını da sağlar. Doğrudan üniversite veya kurs temsilcilikleri ile diyalog kuran öğrenciler hangi adımları atmaları gerektiği konusunda da birinci ağızdan fikir alabilirler.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için birçok aşama söz konusudur. Farklı ülkelerde eğitim almak isteyenlerin en zorlandığı konulardan biri de bu süreçlerle alakalı hangi adımı atmaları gerektiğini belirlemektir.

Eğitim semineri ve fuarlar sayesinde öğrenciler süreçler hakkında her şeyi öğrenirler. Yurtdışındaki okullara kayıt işlemleri, yurtdışı öğrenci vizesi ile alakalı detaylar ya da farklı ülkelerdeki eğitim süresince konaklama işlemleri…

Seminerlerdeki yurtdışı eğitim uzmanları öğrencileri tüm bu konularda bilgilendirip yönlendirerek karmaşık süreci kolaylaştırmalarına yardımcı olurlar. Böylelikle de öğrenciler yurtdışında eğitim olanaklarından yararlanma kapsamında kayıttan eğitim ücretlerine, sosyal olanaklardan konaklamaya kadar tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Yurtdışında Eğitim Fuarlarında Hangi Eğitim Kurumları Yer Alıyor?

Yurtdışında eğitim fuarları bilinenin aksine sadece yüksek öğretim kurumlarının yer aldığı aktiviteler değil. Üniversiteler haricinde özel eğitim kurumları, yabancı dil kursları ve mesleki eğitim kurumları gibi eğitim organizasyonları da bu gibi fuarlarda yer alabilmektedir.

Düzenli olarak birçok yurtdışı eğitim fuarı organize edildiği gibi bu fuarlar da genel olarak farklı konseptlere ayrılabilir. Genel olarak yükseköğretim ve akademik amaçlarla düzenlenen yurtdışı eğitim seminerlerine üniversite gibi akademik yapılar katılmaktadır. Fakat yurtdışı eğitimi yükseköğretim ve akademik eğitimle sınırlandırılamaz. Bu noktada yurtdışı eğitim fuarları konseptlerine ve katılımcı organizasyonlara göre şu başlıklar dahilinde sınıflandırılabilir.

Yükseköğretim & Üniversiteler

Türkiye’den yurtdışına eğitim amacıyla giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yükseköğretim veya lisans eğitimi için gidiyor. Bu bağlamda düzenlenen en yaygın düzenlenen eğitim seminerleri de yurtdışında üniversite eğitimi ile alakalı oluyor.

Özellikle Avrupa ülkelerinde eğitim ve Erasmus gibi uluslararası eğitim programlarını tema edinen seminerler, öğrencilerin karar verme sürecinde onlara büyük kolaylıklar sağlıyor. Aynı zamanda lisans programını tamamlayıp yurtdışında yüksek lisans düşünenler de bu eğitim fuarlarında ufuk açıcı birçok seçenek bulabilir.

Yabancı Dil Kursları & Eğitim Programları

En çok ilgi gören eğitim seminerlerinden biri de yurtdışında yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrencileri hedefliyor.

Genel olarak çeşitli ülkelerdeki yabancı dil eğitim organizasyonlarının katıldığı seminerler, öğrencilere program içerikleri ve kursların eğitim formatları ile alakalı detayları aktarıyor. Bu sayede yurtdışında yabancı dil eğimi almak isteyen öğrenciler birçok konuda merak ettikleri soruların yanıtlarını alabiliyorlar. Tüm bunların haricinde yurtdışında yabancı dil eğitim programları ile alakalı en güncel olanakları, fırsatları da birinci ağızdan değerlendirebiliyorlar.

Yurtdışında Mesleki Eğitim & Sertifika Programları

Günümüzde kurumsal dünyada faaliyet gösteren birçok firma, akademik eğitimin haricinde mesleki sertifikasyona da önem veriyor. Özellikle uzmanlık gerektiren alanlarda sertifika sahibi olan profesyoneller kurumsal yapılar tarafından daha çok tercih ediliyorlar.

Durum böyle olunca da yurtdışında mesleki eğitim alma, profesyonel gelişimine önem veren öğrencilerin öncelikli tercihi haline geliyor. Bu noktada çeşitli ülkelerde mesleki eğitim ve sertifika programları ile alakalı bilgi kaynakları olan yurtdışı eğitim seminerleri, öğrencileri doğrudan ilgili organizasyonlarla buluşturuyor.

Etkinlikler sayesinde öğrenciler kendi mesleki yetkinliklerini hangi sertifika programları ile destekleyecekleri, hangi ülkede hangi eğitim seçeneklerinin olduğu gibi konularda da meraklarını giderebiliyorlar.


Özetle seçkin yurtdışı eğitim fuarları yurtdışına eğitim sebebiyle gitmek isteyenler için doğru bir adres olacaktır. Bu noktada yazımızdaki fuarları değerlendirebilirsiniz.

Yorum yapın