En İyi Yurtdışı Eğitim Fuarları [2022 Güncel]

Yurtdışında eğitim almak, gerek refah seviyesi yüksek ülkelerdeki olanaklardan gerekse eğitim kalitesi gibi başlıklardan dolayı oldukça ilgi çeken bir konu. Yurtdışı eğitim fuarları da bu alanda akıldaki soruları gidermek için adreslerden bir tanesi.

Yabancı dil öğrenimi için uygun ortam sunması gibi avantajlar da işin içine girince Türkiye’den her yıl on binlece öğrencinin yurtdışına eğitim almaya gittiğini söylemek yanlış olmaz. Peki yurtdışındaki eğitim olanaklarını araştırmak için en doğru kanal neresi?

Öğrenciler kendileri için doğru ülkeyi ve olanakları nasıl belirliyorlar. İnternetten araştırma yapmak yurtdışında eğitim kapsamında en çok merak edilen sorulara cevap almak için yeterli mi?

Yurtdışı Eğitim Fuarları Hakkında

Kısaca yurtdışı eğitim fuarı, çeşitli ülkelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin doğrudan farklı okullarda görev alan yetkililerle ve temsilcilerle görüşebildikleri bir etkinlik olarak tanımlanabilir.

Yukarıda sorduğumuz birçok soru, aynı zamanda yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin de en çok merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Farklı ülkelerdeki eğitim olanaklarını araştırırken internet, elbette ki yararlı bir kaynak olarak birçok soruya cevap verebiliyor fakat internette yararlı olabildiği kadar birçok konuda tam anlamıyla yeterli bilgiye ulaşmanın zor olduğu da kesin.

Bu bağlamda daha doğru sistematik bilgi almak ve tercihlerini daha doğru yapmak isteyen öğrenciler için yurtdışı eğitim fuarları iyi bir çözüm haline geliyor. Yurtdışı eğitim fuarları, eğitim danışmanlarının, akademisyenlerin, yurtdışındaki eğitim kurumlarında görev yapmış kanaat önderlerinin ve okul temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen etkinliklerdir.

Özellikle Amerika, İngiltere ve Fransa gibi eğitim konusundaki standartları yüksek ülkelerde yer alan okulların katılım gösterdiği etkinlikler, öğrencilerin yurtdışında eğitim konusundaki perspektifini genişletebilir. Öğrenciler o ülkelerdeki okullarla, eğitim modelleri, sınav sistemleri ve sosyal olanaklarla alakalı merak ettikleri her şeyi birinci ağızdan dinleyebilirler.

En önemli fuarlar genellikle okulların akademik takvimi başladıktan sonra sonbahar aylarında gerçekleşiyor ve sonraki seneyi hedefleyen öğrenciler de bu fuarlarda yıllarını nasıl planlayabilecekleri hakkında bilgi alıyor.

2022 Yılı Öne Çıkan Yurtdışı Eğitim Fuarları

Son zamanlarda eğitim kurumlarının sponsorluğunda veya bağımsız eğitim kurumları inisiyatifinde birçok yurtdışı eğitim semineri organize edilmektedir. Pandeminin ardından bir kısmı online şekilde devam eden bu fuar ve seminerlerin webinar şeklinde olanlarına da her yerden katılmak mümkün.

Fiziksel ve online olarak 2022 yılında gerçekleşecek yurtdışı eğitim fuarlarına gelin, yakından bakalım.

Bunlar arasında özellikle büyük kurumlar tarafından organize edilen fuarlar, öğrenciler tarafından daha çok ilgi görmektedir. Öne çıkan, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği fuarlar ise şu başlıklar dahilinde sıralanabilir:

  • Akare Yurtdışı Eğitim Fuarı : 2-3-4 Nisan 2022
  • Study Expo Yurtdışı Eğitim Fuarı: 26-27 Şubat 2022
  • VEF Online Yurtdışı Lise Fuarı: 25-26 Şubat 2022
  • IDP Online Yurtdışı Eğitim Roadshow: 19 Şubat 2022
  • IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı: Tarih açıklanmadı

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarı

En popüler yurtdışı eğitim fuarlarından biri olan Akare yurtdışı eğitim fuarı 2-3-4 Nisan 2022 İstanbul The Marmara Otel Taksim’de gerçekleşecek.

19 senedir dünyanın en saygın üniversitelerini, dil okullarını, liselerini, master, doktora & MBA programlarını ve yaz okulları Akare Eğitim Fuarı kapsamında ülkemize geliyor.

akare-yurtdisi-egitim-fuari

Fuar kapsamında sertifikalı insan kaynakları seminerleri ile etkili CV hazırlama, kariyer planlaması gibi konularda da ziyaretçilerin gelecek planlarına yardımcı olunuyor.

Bu yurtdışı eğitim fuarı aynı zamanda 5 Nisan 2022’de Ankara Sheraton Otel ve 7 Nisan 2022’de İzmir’de yapılacak. 

Study EXPO Yurtdışı Eğitim Fuarı

Study EXPO 2022 Yurtdışı Eğitim Fuarı, Yurtdışında lise ve üniversitelerin temsilciliklerinin katıldığı bir eğitim organizasyonudur. 2022 yılında 26 Şubat 2022 tarihinde İstanbul Hilton Harbiye’de 27 Şubat 2022 tarihinde ise Anadolu Yakası’nda Hilton Kozyatağı’nda fuar gerçekleşecek.

Türk Hava Yolları, British Council ve IELTS gibi prestijli organizasyonların sponsorluğunda gerçekleşen bu fuarda da öğrenciler birçok prestijli okulun temsilcisiyle iletişim kurma ve bilgi alma şansı yakalıyor.

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı

IEFT Eğitim Fuarı 2022 yılında Ocak ayından itibaren IEFT Talks etkinliklerini başlattı ve bu kapsamda webinarlar ile öğrenciler birçok okulun yetkililerini ve okulları online ortamda yakından tanıma fırsatı buluyor. Aynı zamanda bu webinarlar sonrasında da Youtube’dan izlenebiliyor.

ieft-talks-yurtdisi-egitim-fuari-online

2022 yılında yapılacak fuar tarihi henüz açıklanmadı. 2021 yılındaki son fuar hakkında bilgiler aşağıdadır:

23-24 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi Harbiye’de düzenlenen IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı, 29 ülkeden 250’den fazla üniversite ve eğitim kurumu katıldı. Öğrenciler İngiltere ve ABD’den okulların yoğun olduğu fuarda, birbirinden kaliteli yurtdışı okullarının temsilcilikleri ile görüşme fırsatı buldu.

Ayrıca fuarın ana merkezi İstanbul Harbiye olsa da Anadolu yakasında 20 Ekim’de Ankara’da ve 18 Ekim’de İzmir’de asıl etkinliğe nazaran daha küçük çaplı olsa da yine geniş katılımlı eğitim fuarları da düzenlendi.

IDP Yurtdışı Eğitim Roadshow

19 Şubat 2022 tarihinde online olarak gerçekleşecek olan IDP Yurtdışı Eğitim Roadshow’u birçok ülkeden üniversiteyi ve öğrencileri buluşturacak.

IDP’nin 30 farklı ülkede yer alan birçok ofisinde 18 yıldır düzenlenen IDP Yurt Dışı Eğitim Roadshow’u sayesinde, öğrenciler ile eğitim kurumları bir araya geliyor. Böylece yurt dışında eğitim almayı planlayan öğrenciler için ilk adım atılmış oluyor.

Bu yıl pandemi şartları nedeniyle online olarak gerçekleşecek fuara katılacak ülkeler: Avustralya, Kanada, Amerika, İngiltere ve İrlanda olacak.

Roadshow’a websitesi üzerinden kayıt olabilirsiniz.

VEF Yurtdışı Eğitim Fuarı

Tamamen online bir fuar olarak tasarlanmış olan VEF, Türkiye’nin her yerindeki potansiyel yurtdışı öğrencilerini İngiltere, Amerika, Malta, Kanada ve daha birçok ülkeden etkinliğe katılan dil okulları, üniversiteler ve liselerle buluşturur. Fuarın 2022 yılı için üniversite ayağı henüz açıklanmadı.

Online lise fuarı ise 25-26 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleşecek.

Yurtdışı Eğitim Fuarları Hangi Konularda Öğrencilere Yardımcı Olur?

Yurtdışına uzun süreli çıkmak özellikle de eğitim amacıyla hiç bilmediğim bir kültür ortamında uzun süreli konaklamak birçok öğrenci için zorlayıcı olabilir. Bu bağlamda öğrenciler, eğitim hayatlarını globale açabilecekleri bir adım atabilmeleri için cesarete ihtiyaç duyarlar.

Yukarıda da anlattığımız üzere eğitim fuarları başta öğrencinin farklı ülkelerdeki eğitim standartları ile alakalı ufuklarını genişletir. Yurtdışında eğitim ile alakalı önyargılarını ve korkularını yenme şansları elde ederler.

Yurtdışında eğitime gittiklerinde nelerle karşılaşacaklarını, nasıl bir kültürel ortam deneyimleyeceklerini, yabancı dil konusundaki bariyerleri ve onları nasıl aşacaklarını öğrenebilirler.

Tüm bunların yanı sıra yurtdışı eğitim fuarları, öğrencilerin doğru kanallarla bağlantı kurmasını da sağlar. Doğrudan üniversite veya kurs temsilcilikleri ile diyalog kuran öğrenciler hangi adımları atmaları gerektiği konusunda da birinci ağızdan fikir alabilirler.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için birçok aşama söz konusudur. Farklı ülkelerde eğitim almak isteyenlerin en zorlandığı konulardan biri de bu süreçlerle alakalı hangi adımı atmaları gerektiğini belirlemektir.

Eğitim semineri ve fuarlar sayesinde öğrenciler süreçler hakkında her şeyi öğrenirler. Yurtdışındaki okullara kayıt işlemleri, yurtdışı öğrenci vizesi ile alakalı detaylar ya da farklı ülkelerdeki eğitim süresince konaklama işlemleri…

Yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri ve doğrudan okul temsilcileri öğrencileri tüm bu konularda bilgilendirip yönlendirerek karmaşık süreci kolaylaştırmalarına yardımcı olurlar. Böylelikle de öğrenciler yurtdışında eğitim olanaklarından yararlanma kapsamında kayıttan eğitim ücretlerine, sosyal olanaklardan konaklamaya kadar tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Fuarlar genellikle üniversite eğitimi ve dil eğitimi konusunda daha detaylı bilgi almanızı sağlar.

Yurtdışında Eğitim Fuarlarında Hangi Eğitim Kurumları Yer Alıyor?

Yurtdışında eğitim fuarları bilinenin aksine sadece yüksek öğretim kurumlarının yer aldığı aktiviteler değil. Üniversiteler haricinde özel eğitim kurumları, yabancı dil kursları ve mesleki eğitim kurumları gibi eğitim organizasyonları da bu gibi fuarlarda yer alabilmektedir.

Düzenli olarak birçok yurtdışı eğitim fuarı organize edildiği gibi bu fuarlar da genel olarak farklı konseptlere ayrılabilir.

Genel olarak yükseköğretim ve akademik amaçlarla düzenlenen yurtdışı eğitim seminerlerine üniversite gibi akademik yapılar katılmaktadır. Fakat yurtdışı eğitimi yükseköğretim ve akademik eğitimle sınırlandırılamaz. 3 başlık altında farklı alanlarda eğitim kurumları etkinliklerde yer alır.

Yükseköğretim & Üniversiteler

Türkiye’den yurtdışına eğitim amacıyla giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yükseköğretim veya lisans eğitimi için gidiyor. Bu bağlamda düzenlenen en yaygın düzenlenen eğitim seminerleri de yurtdışında üniversite eğitimi ile alakalı oluyor.

Özellikle Avrupa ülkelerinde eğitim ve Erasmus gibi uluslararası eğitim programlarını tema edinen seminerler, öğrencilerin karar verme sürecinde onlara büyük kolaylıklar sağlıyor. Aynı zamanda lisans programını tamamlayıp yurtdışında yüksek lisans düşünenler de bu eğitim fuarlarında ufuk açıcı birçok seçenek bulabilir.

Yabancı Dil Kursları & Eğitim Programları

En çok ilgi gören eğitim seminerlerinden biri de yurtdışında yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrencileri hedefliyor.

Genel olarak çeşitli ülkelerdeki yabancı dil eğitim organizasyonlarının katıldığı seminerler, öğrencilere program içerikleri ve kursların eğitim formatları ile alakalı detayları aktarıyor.

Bu sayede yurtdışında yabancı dil eğimi almak isteyen öğrenciler birçok konuda merak ettikleri soruların yanıtlarını alabiliyorlar. Tüm bunların haricinde yurtdışında yabancı dil eğitim programları ile alakalı en güncel olanakları, fırsatları da birinci ağızdan değerlendirebiliyorlar.

Yurtdışında Mesleki Eğitim & Sertifika Programları

Günümüzde kurumsal dünyada faaliyet gösteren birçok firma, akademik eğitimin haricinde mesleki sertifikasyona da önem veriyor. Özellikle uzmanlık gerektiren alanlarda sertifika sahibi olan profesyoneller kurumsal yapılar tarafından daha çok tercih ediliyorlar.

Durum böyle olunca da yurtdışında mesleki eğitim alma, profesyonel gelişimine önem veren öğrencilerin öncelikli tercihi haline geliyor. Bu noktada çeşitli ülkelerde mesleki eğitim ve sertifika programları ile alakalı bilgi kaynakları olan yurtdışı eğitim seminerleri, öğrencileri doğrudan ilgili organizasyonlarla buluşturuyor.

Etkinlikler sayesinde öğrenciler kendi mesleki yetkinliklerini hangi sertifika programları ile destekleyecekleri, hangi ülkede hangi eğitim seçeneklerinin olduğu gibi konularda da meraklarını giderebiliyorlar.


Özetle seçkin yurtdışı eğitim fuarları yurtdışına eğitim sebebiyle gitmek isteyenler için doğru bir adres olacaktır. Bu noktada yazımızdaki fuarları değerlendirebilirsiniz.