Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketleri

Yurtdışında eğitim almak ve kariyerinizi farklı bir noktaya taşımak en büyük hayallerinizden bir tanesi mi? O halde en iyi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri arasından bir tanesini seçerek arzu ettiğiniz başarılı geleceğe ilk adımı atabilirsiniz.

Peki, ama en iyi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri hangileri? Danışmanlık alacağınız şirketin gerçekten işinin ehli olup olmadığını bilmek için titiz araştırmalar yapmak çok önemlidir. Şimdi gelin başarılı bir araştırma süreci ve daha fazlası için nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir göz atalım!

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Nedir?

Yurtdışında okumak istediğinizde süreçle ilgili sizlere yol gösterici rolü üstlenen ve nasıl başvuru yapılacağından okula adapte olana kadarki süreçte yanınızda olan şirketlere yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi denir.

Genellikle dünyanın her noktasında şubeleri bulunan ve öğrencilerin yurtdışında eğitim görme ihtiyaçlarına en doğru cevabı vermeyi hedefleyen bu firmaların çok ciddi sayıda olduğu unutulmamalıdır.

Talep ve arz arasındaki dengeyi sağlamada zaman zaman sıkıntı yaşayan bu sektörün temel problemlerinden biri de kalitesi danışmanlık hizmetleri olur.

Danışmanlık hizmeti almadan evvel doğru firmayı seçtiğinizi saptamak ve kaliteden ödün vermeden paranızın karşılığını almak oldukça önemlidir. Bu anlamda yurtdışı eğitim danışmanlarınızın size her an her dakika destek olacağından emin olmalısınız.

Söz konusu durumu sağlamanın ön şartı hiç şüphesiz henüz tercih aşamasında ortaya çıkar. En iyi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinin hangilerinin olduğunu sıralamak yerine bu şirketlerin ortak özellikleri konusunda bilgi vermek çok daha sağlıklı olur.

En İyi Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketleri ve Özellikleri

Danışman bir firma ile iş birliği yapmaya karar vermeden evvel firmanın sahip olduğu nitelikleri değerlendirmeniz gerekir.

Aksi takdirde paranızı riske atabileceğiniz gibi geleceğinizi etkileyecek olan eğitim yaşamının yerle bir olmasına neden olabilirsiniz. Bu noktada aşağıdaki özellikleri sağlamayan bir yurtdışı danışmanlık şirketinden kesinlikle uzak durmalısınız.

Uluslararası Akreditasyon

İş birliği yapmayı planladığınız yurtdışı eğitim danışmanlık firmasının akredite olduğu kuruluşlar ve sahip olduğu sertifikalar ilk etapta ilginizi çok çekmese de bu güvenin önemli bir işaretidir.

Ne yaptığını bilen ve uluslar arası akreditasyon kuruluşları tarafından güvenilirliği onaylanan bir danışmanlık firması ile işbirliği yapmak sizlere endişe duymadan hareket etme şansı tanıyacaktır. Endişe ve kaygıdan uzak bir süreç yönetiminin yanında kalitesi tescillenmiş bir danışmanlık firması size daha kısa sürede daha başarılı olmanın kapılarını aralayacaktır.

Üniversite başvuru aşamasından eğitim yaşamınızın başlayacağı ana kadarki sürede ihtiyaç duyduğunuz bütün desteği sertifikalı bir firmadan almanız size ciddi avantajlar getirecektir. Bu ayrıcalıklardan mahrum kalmamak ve kaliteli bir eğitim hayatına adım atmak için doğru tercih yapmaktan geri kalmayın!

Danışmanlık Tecrübesi

Yurtdışında eğitim danışmanlığı hiç de hafife alınabilecek bir konu değildir. Zira her ülkede eğitim standartlarının farklı olması başvuru, kabul ve diğer aşamaların da farklılaşmasına neden olur.

Böylesi bir durumda sektör tecrübesi olmayan yurtdışı eğitim danışmanlık firmasını seçmeniz size ciddi kayıplar olarak geri dönecektir. Başvuru süreçlerindeki eksik ve yanlışlıklar veya son tarihlerin gözden kaçması tecrübesi bir yurtdışı danışmanlık firması ile karşılaşacağınız muhtemel sorunlardır.

yurtdışı eğitim danışmanı

Sorunlardan uzak durmak ve başvuru ile başlayıp eğitim yaşamınız boyunca devam eden kaliteli hizmetten yararlanmak için uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren firmaları seçin! Bu size sadece güvence değil aynı zamanda başarı da getirecektir. Yurtdışı eğitim fuarları da bu anlamda doğru firmayı seçmenize yardımcı olabilir.

Memnuniyet ve Hizmet Kalitesi

En iyi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri arasında bir tercih yaparken dikkate alacağınız konulardan biri de sizden önce hizmet alan ve memnun kalan öğrencilerdir. Bir ürün veya hizmet satın alan kimseler için internet araştırmaları ile memnuniyeti ölçmek oldukça değerli olur.

Nitekim daha önce benzer deneyimleri yaşamış ve karşılaştığı durumları paylaşan kişiler sayesinde benzer sorunları yaşamamak mümkün olur.

Elbette yorumlardan anlayabileceğiniz sadece sorunlar olmaz. İyi yöndeki yorumları da dikkate alarak beklentilerinizin tam anlamı ile karşılanıp karşılanmayacağını öğrenmeniz muhtemeldir.

Örneğin danışmanlık şirketlerinden farklı beklentileri olanlar da vardır. Yurtdışında burslu okumak isteyen bir kişi bu alanda tecrübeli ve yol gösterici bir danışmanlık firmasını ancak doğru yorumlar sayesinde keşfedebilir.

Konsolosluk İlişkileri 

Yurtdışında üniversite eğitimi görecekseniz konsolosluk ve büyükelçilik gibi makamlara işiniz düşecek demektir. Ancak eğitim başvurularının sıklaştığı ve özellikle Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerdeki konsolosluk birimleri işinizi zamanında gerçekleştirmeyebilir. Bu sorunu çözebilmenin en mantıklı yolu ise konsolosluk ilişkileri güçlü bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması tercih etmektir. 

Bürokrasiyi azaltacak hamlelerle size zaman kazandıran ve eğitim yaşamınızın daha başarılı geçmesine katkı sağlayan danışmanlık şirketlerini tercih etmek daha doğru olacaktır.

İlk etapta bu durum sizin tarafınızdan çok önemsenmese de konsolosluk ve okulunuz arasında mekik dokurken bu durumu hatırlamak sizin için acı bir tecrübe olacaktır.

Sözleşme ve Koşullar

Alacağınız hizmetin kaliteli, ucuz ve iyi standartlarda olacağını taahhüt eden yüzlerce yurtdışı eğitim danışmanlık firması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak bu vaatleri sözde değil bir sözleşme üzerinde somutlaştırmak gerekir. İş birliği yapmayı arzu ettiğiniz yurtdışı danışmanlık firması ile bütün detayları bir sözleşme üzerine dökmelisiniz.

Sözleşme imzalamanız alacağınız hizmetlerde bir eksiklik veya aksaklık olması halinde sizin haklarınızı korur. Aynı zamanda daha güvende hissetmenize yardımcı olacak sözleşme yurtdışı eğitim danışmanlığı firmasının da işini daha ciddiye almasına katkı sağlar.


Kurumsallığı ile ön planda olan firmaların kendiliğinden sözleşme imzalamanızı talep edeceği açıktır. Size sözleşme ile iş birliği teklif etmeyen şirketleri tercih etmeniz çok da sağlıklı olmayacaktır.