Yurtdışında Burslu Okumak

Lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde eğitim almak isteyen pek çok birey için yurtdışında burslu okumak gerçekleştirilmesi istenen en büyük hayallerden bir tanesidir. Siz de bu hayalinizin gerçeğe dönüşmesi arzusunu taşıyorsanız uygulamaya koyabileceğiniz pek çok yöntem olduğunu unutmamalısınız.

Eğitim hayatında başarı yakalamış ve bu başarısını sürdürmek isteyen öğrenciler için yurtdışı önemli bir fırsat olabilir. Ancak yurtdışında okumak için çok ciddi bir finansal kaynak oluşturmak gerektiği herkesçe bilinen bir gerçektir.

Özellikle de dolar/euro kurlarının her geçen gün arttığı bu dönemde. Siz de bu gerçeği biliyor ve finansal durumunuzun el vermemesi nedeni ile yurtdışında okuyamıyorsanız yurtdışında burslu okuma fırsatını sonuna kadar zorlamayı denemelisiniz. Peki, bunu gerçekleştirmek adına neler yapmanız gerekir?

Yurtdışında Burs İmkanlarını Araştırın

Yurtdışında burslu okumak adına öncelikli olarak yapmanız gereken hiç şüphesiz size burs verecek bir kurum veya firma bulmak olduğunu unutmamalısınız. Yurtdışında üniversitelerin ücretli olması ve üniversite giderlerinin yanı sıra sosyal yaşam giderlerinin Türkiye’ye nazaran ciddi düzeylerde olması burssuz eğitim almanın imkansıza yakın olmasına neden olur.

Bu durumu ortadan kaldırırken size burs veren kurumların şartlarını da iyi bir şekilde değerlendirmeli ve bir anda kesilecek burslara başvurmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle eğitim hayatınız boyunca sürecek burslara başvuru yaparak kendinizi garanti altına almayı tercih etmelisiniz.

Başvuru Süreçlerini İnceleyin

Chevening veya Fulbright gibi dünyanın en prestijli burslarına başvurular gerçekleştirmek istiyorsanız bu bursların hangi şartlar altında verildiğini ve gerekliliklerin ne olduğunu öğrenmeniz gerekir.

fullbright bursu

Burs başvuru süreçlerinden evvel dil, diploma puanı veya diğer şartları yerine getirmek adına yapacağınız ön araştırma süreci de oldukça önemlidir. Bu sebeple bu ön araştırma sürecine ne kadar erken başlarsanız Türkiye’deki öğrenim hayatınızı da bu burs beklentinize göre şekillendirebilirsiniz. Her bursun kendi özel şartları olduğunu bilerek hareket ettiğinizde daha başarılı bir süreç ile karşı karşıya olacağınızı da aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yurtdışı Burs Başvuru Tarihleri

Yurtdışında burslu okuma hayalini gerçekleştirmek isteyen kimseler için en önemli detaylardan bir tanesi de başvuru tarihlerine riayet etmek olur. Genellikle senede bir defa gerçekleşen ve sınırlı sayıda öğrenciye tanınan burs hakkından yararlanabilmeniz adına başvuru süreçlerini zamanında gerçekleştirmelisiniz. Aksi durumda hem başvuru sürecini kaçıracak hem de yurtdışında burslu okumak hayalini bir yıl ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

Yurtdışında Eğitim Sandığınızdan Kolay Olabilir

İngiltere, Almanya, ABD veya Fransa gibi dünyanın önemli ülkelerinde eğitim almak istediğinizde yeni bir hayata adapte olmak sizi ciddi derecede korkutabilir. Üstelik çok genç yaşlarda olan öğrenciler için yeni bir kültürde eğitim almak yeni bir serüven anlamına gelecektir.

Bu maceraya çıkmadan evvel bu yeni hayatın sizi daha fazla motive etmesi gerektiğini düşünmeli ve çekincelerinizi bir kenara bırakmalısınız. Yurtdışında burslu okumak için bu cesur davranışı sergilemeniz kısa vadede aldığınız kararın oldukça doğru olduğunu hissetmenize katkı sağlayacaktır.

Okula Kabul Süreçleri

Henüz yurtdışında burslu okumak konusunda adımlar atmamışsanız yurt içindeki eğitim hayatınızı başarılı bir şekilde sürdürüp geleceğe yatırım yapmayı tercih etmelisiniz. Zira uluslararası manada eğitim alabilmek adına not ortalamanızın çok yüksek olması ve diğer yeterliliklerin yerine getirilmesi okul yaşamınız devam ederken gerçekleştirilecek şeylerdir. Bu nedenle eğitim hayatınızın sadece o anı değil geleceği de şekillendirdiğini unutmamalısınız.

Yurtdışı burslarında işinizi kolaylaştırabilecek farklı yollar olduğunu da unutmayın. Sanat, spor ve bilim alanlarında başardıklarınız burslara giden kapıları aralayabilir. Bu sebeple öğrenim süreniz boyunca ders dışı faaliyetlerde bulunmayı da ihmal etmeyin.

Eğitim Kurumları ile İletişim Kurun

Lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim almak adına girişimlerde bulunacaksanız eğitim almak istediğiniz eğitim kurumu ile iletişime geçmenizin size katkı sağlayacağını ifade etmek gerekir.

Yurtdışında burslu okumak sadece burs bulmak ile değil aynı zamanda bursunuzu eğitime dönüştürecek bir eğitim kurumu bulmak ile mümkün olur. Aksi takdirde burs alsanız dahi bir eğitim kurumuna kabul alamamanız durumunda burs çabalarınızın boşa gideceği açıktır. Yurtdışında yüksek lisans yapmak yazımız da bu konuda aydınlatıcı olabilir.

Burslar Arasında Ayırım Yapmayın

Yurtdışında burslu okumak isteyen pek çok kimse için bursun miktarı çok önemli olmasa da bazı öğrencilerin sadece prestijli ve yüksek tutarlı burslara başvurup diğerlerini göz ardı edebiliyor. Böylesi durumlarda yurtdışında burslu okuyabilmeniz de çok daha zorlaşıyor.

Söz konusu durumlardan kaçınmak ve burslu okuma hayalini gerçeğe dönüştürebilmek adına tek yapmanız gereken farklı burs alternatifleri konusunda da gözünüzü açık tutmak olur. Böylece hayalinizi gerçekleştirmek adına ufak da olsa bir finansman sağlayabilirsiniz.

Başvurularınızı Sınırlandırmayın

Öğrencilerin yurtdışında eğitim almak konusunda düştüğü en büyük hatalardan bir tanesi de burs noktasında kendilerini sınırlamaları olur. Zira yurtdışında burslu okumak için yalnızca bir bursa başvurarak kendinizi o bursa kitlemek sonrasında hayal kırıklığınızın dozunu da arttırabilir. Ancak birden fazla bursa aynı anda başvurduğunuzda hem burs alma şansınız artar hem de burslar arasında bir seçim yapma şansı elde edebilirsiniz.

Alternatifleri Değerlendirin

Yurtdışında burslu okumak sizin için eğitim yaşamının en önemli seçeneklerinden bir tanesi olsa da bunu gerçekleştirmek için bazen beklemeniz gerekebilir. Bu nedenle eğitim yaşamınızın ilk yılında olmasa bile ikinci yılında eğitim alabilmek adına mutlaka alternatif bir seçeneğiniz olmalı. Özellikle eğitim yaşamınız devam ederken bir işte çalışarak burs alamadığınız süreyi ikame edebilirsiniz. Yurtdışında lisans tamamlama seçeneğini de bursla birlikte üniversiteye Türkiye’de başladıktan sonra düşünebilirsiniz.


Sonraki yıllarda tekrardan burs başvurusu yaparak yurtdışında burslu okumak hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz ya da bu hayalinizi lisans yerine yüksek lisans noktasına taşıyabilirsiniz. Lisans sürecini başarılı ve verimli geçirmek yurtdışında yüksek lisansı burslu okumak için şansınız çok artabilir.