Yurtdışında Lisans Tamamlama

Yurtdışında eğitim görme her öğrencinin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Özellikle dünyanın en iyi üniversitelerinden bir tanesinde eğitim almak ve kariyeri farklı bir yöne taşımak adına bu seçenek tercih edilir. Peki, yurtdışında lisans tamamlamak adına illa üniversiteye sıfırdan mı başlamak gerekir?

Yoksa Türkiye’de bir üniversite okurken geri kalan seneleri yurtdışında tamamlamak mümkün mü? Şimdi gelin bu çok kritik soruya bir cevap bulalım!

Yurtdışında Lisans Tamamlama Nedir?

Yurtdışında lisans tamamlama aslında Türkiye’de istediği başarıyı elde edememiş öğrenciler açısından oldukça değerlidir. Zira Türkiye’de üniversite sınavına girdikten sonra sadece ön lisans programına yerleşebilen kimseler büyük hayal kırıklığı yaşar. Ancak bu hayal kırıklığını tersine çevirecek oldukça önemli bir seçenek vardır. Bu da yurtdışında lisans tamamlama!

İki yıllık eğitiminizi aldıktan sonra 4 yıllık bir programa geçiş yapmak adına hemen harekete geçebilirsiniz. Yurtdışı hayalinizi gerçeğe dönüştürürken aynı zamanda lisans eğitimini de almak adına tercih edebileceğiniz bu yöntem sayesinde üniversite okumanın tadını çıkarabileceksiniz.

Hem dil becerilerinizi geliştirmek hem de yaşamınıza farklı bir yön vermek adına oldukça değerli olan bu seçeneğe gelin daha yakından bir göz atalım!

Kimler Yurtdışında Lisans Tamamlayabilir?

Yurtdışında lisans eğitimini tamamlamak isteyen kimseler konusunda bir sınırlama yoktur. Yani arzu ettiğiniz üniversitenin kabul şartlarını yerine getirdiğiniz sürece lisans eğitiminizi yurtdışında tamamlama hayalini gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

2 yıllık ön lisans eğitimi alan herkes için oldukça heyecan verici bir durum olan tamamlama aslında lisans mezunları için de mümkündür. Yani Türkiye’de bir üniversiteden mezun olmuş kişiler yurtdışında şartı sağlaması halinde ikinci bir diploma alabilmektedirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken temel durum Türkiye’de alınan her dersin yurtdışında geçerli olmadığıdır.

Bu anlamda denklik sorunu gündeme gelir. Örneğin Türkiye’de üniversitelerde zorunlu olarak alınan Türkçe ve Atatürk İnkılapları gibi dersleri de yurtdışında kredi olarak saydırmanız mümkün olmaz. Yani yurtdışında eğitiminize kaldığınız yerden devam etmek istediğinizde genellikle daha uzun bir süre okuyarak okulu bitirebileceğinizi unutmayın.

Daha erken yaşta yurtdışında eğitimine başlamak isteyenler için yurtdışında lise okumak yazımıza da göz atabilirsiniz.

Lisans tamamlama yapmak isteyen kimselerin denklik sorunu dışında bir de hangi alanı seçtiği de önemlidir. Çünkü bazı fakülteler için başarı durumunuz dikkate alınmaksızın lisans tamamlama seçeneğinden yararlanmanıza olanak tanınmaz. Hukuk fakültesi bu durumun en somut örneğidir.

Lisans Tamamlamada Hangi Aşamadan Eğitime Devam Edilir?

Lisans tamamlamak adına bir yurtdışı üniversitesi ile irtibat kurdunuz ve her şeyi planladınız. Peki, eğitiminize 3. Sınıftan mı başlayacaksınız?

Yukarıdaki soruya net olarak evet demek oldukça zordur. Çünkü yurtdışında eğitim veren pek çok kurum ile Türkiye’deki eğitim kurumlarının benzer özellikler göstermediğini ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra bu eğitim kurumlarının dersleri kontrol ederken pek çok dersi alınmamış sayması olasıdır. Bu durumda eğitim almaya 2. veya 1. sınıftan başlamanız dahi muhtemeldir.

Yurtdışında lisans tamamlarken hangi aşamadan devam edeceğinize en net cevabı üniversiteniz verecektir. Zira hangi derslerin geçerli olup olmayacağının son kararını yurtdışındaki üniversiteler verir. Siz de bu konuda net sonuçlar elde etmek adına üniversiteniz ile ve yurtdışında seçtiğiniz üniversite ile irtibata geçerek en doğru bilgileri elde edebilirsiniz.

Lisans Tamamlama ve Kredi Transferi

Öğrencilerin lisans eğitimi sırasında da yurtdışında lisans tamamlama ayrıcalığından yararlanabileceği açıktır. Ancak bir lisans öğrencisi için maksimum kredi transferi bulunduğundan 4. sınıftaki bir öğrencinin eğitimine 3. sınıftan devam etmesi gerekir.

yurtdisi-kredi-transferi

Üniversitelerin maksimum 60 kredi transferine imkân vermesi bu noktada oldukça kritik olurken son sınıftaki bir öğrencinin bu kararı vermesi oldukça zordur. Zira eğitime bir sene geriden başlamak çoğu zaman arzu edilmeyecek bir durumdur. Bu sebeple genellikle yurtdışında lisans tamamlama 2.sınıf öğrencileri için daha ideal bir senaryo oluşturur.

Yurtdışında Lisans Tamamlama için Gerekli Şartlar

Yurtdışında lisans eğitimini tamamlamak isteyen öğrenciler için hangi şartların gerekli olduğu oldukça kritik bir konudur. Zira şartları yerine getirmekte zorlanan öğrencilerin bu anlamda ciddi problemler yaşayacağı ve hayal kırıklığı ile karşılaşacakları açıktır.

Siz de yurtdışında eğitim almak ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız hangi şartları sağlamanız gerektiğini bilmelisiniz.

  • Not ortalamanız minimum 2.0 olmalıdır,
  • Maksimum 60 kredi transfer edebilirsiniz,
  • Başvurduğunuz üniversitede lisans tamamlama seçeneği olmalıdır,
  • Aldığınız eğitim ile başvurduğunuz eğitimin birbiri ile ilişkili olması gerekir.

Yukarıdaki şartları yerine getirmeniz halinde başvurduğunuz üniversitenin de kabul etmesi durumunda eğitiminize yurtdışında devam etme ayrıcalıklarını yaşayabileceksiniz. Bu sizin açınızdan farklı bir deneyime açılan bir kapı olacaktır.

Yurtdışında Lisans Tamamlama için İdeal Ülkeler

Yurtdışında lisans tamamlama başlı başına bir ayrıcalık olsa da öğrencilerin doğru ülkede eğitim almaları kalite ve başarıyı elde etmede oldukça önemlidir. Bu nedenle siz de aşağıdaki ülkelerden bir tanesinde eğitim almaya özen göstermeli ve ayrıcalıklardan yararlanmalısınız. Almanya’da lisans tamamlama ve hangi üniversiteleri tercih edebileceğiniz konusunda ayrıca bir rehber hazırladık.

İngiltere’de Lisans Tamamlama

Dünyanın en iyi üniversitelerini sınırları içerisinde barındıran ve yaşam standartları ile hemen her öğrencinin hayali olan bu ülkede lisans tamamlama seçeneği ile oldukça başarılı bir eğitim hayatına sahip olabilirsiniz.

Eğitim konusunda elde edeceğiniz avantajlar sadece bununla da sınırlı olmayacak. Bir öğrenci olarak sene kaybı yaşamanın oldukça zor olduğu bilindiğinden bu ülkede sene kaybı da yaşamayacaksınız. Çünkü burada üniversite eğitimi 3 yıldır. 60 kredi transfer ettiğinizde yine 3. sınıftan devam ederek 1 sene eğitim alıp üniversite diplomanıza kavuşabilirsiniz.

Amerika’da Lisans Tamamlama

Amerika’da lisans tamamlama pek çok öğrencinin hayalidir. Nitekim bu hayali gerçekleştirmek adına bir üniversiteye başvurduğunuzda yukarıda sayılan şartları da sağlamanız halinde kabul almanız oldukça kolay olacaktır. Peki, Amerika’da sene kaybı var mıdır? Evet, Amerika’da da eğitim süresi 4 yıl olduğundan muhtemelen sene kaybı yaşarsınız. Ancak 3. sınıftaki bir öğrenci için sene kaybı yaşanmaması ihtimali de bulunuyor.

Durum her ne olursa olsun Amerika gibi bir ülkede eğitim almanın ayrıcalıklarını yaşamak sene kaybını göze almaya değer.

Orta Avrupa Ülkelerinde Lisans Tamamlama

Hem maddi şartları göz önünde bulundurup hem de üniversitelerin eğitim kalitesine odaklanırsak Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler de sizin için cazip seçenekler olabilir. Birçok kişi için İngiltere’nin ortalama bir okulunda okumaktansa Macaristan gibi bir ülkede daha iyi bir okulda lisans tamamlama şansı yakalamak daha cazip bir seçenek olabilir.


Yurtdışında eğitim konusunda daha önceden hazırladığımız yurtdışında yüksek lisans yazımızı da inceleyip üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra da yurtdışına yerleşmeyi düşünebilirsiniz.