Avrupa’dan Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek

Avrupa’dan Türkiye’ye gelmenin birçok yolu var. Özellikle araba ile yolculuk yapmak isteyen kişiler uzun süre araba kullanmak ve sınır kapılarında beklemek zorunda kalabiliyor. Bu konuda Optima Express iyi bir alternatif sunuyor. Arabalı tren ile Türkiye’ye gelerek hem arabanızı da Türkiye’ye getirip hem de saatlerce araba kullanma derdinden kurtulabilirsiniz.

Avrupa’da yaşıyorsanız ve Türkiye’ye tatil veya ziyaret için gidiyorsanız, arabanızı da götürmek istiyor olabilirsiniz. Arabalı tren bu konuda hem sizi yorucu yollardan kurtarabilir hem de Türkiye’de arabanızla dilediğinizce gezebilirsiniz. 

Wise, Avrupa’da ve dünyanın pek çok yerinde kullanılabilen çoklu döviz hesabı ve bu hesaba bağlı çalışan debit kart sunuyor. Hem yaşadığınız ülkede hem de Türkiye seyahatlerinizde harcama yapmak için Wise kart kullanabilir, Wise ile Türkiye’ye para transferleri yapabilir ve Wise hesabınızda TL dahil olmak üzere 40’tan fazla para biriminde para bulundurabilirsiniz. Wise kart hakkında daha fazla bilgi için: Wise kart incelemesi

Bu yazımızda sizlere Optima Express’i ve arabalı trenin seyahat için sunduğu imkânları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Optima Express Nedir?

Optima Express, Münih merkezli 30 seneden fazla bir süredir Avrupa’dan Türkiye’ye araba ve motor ile gitmek isteyen kişilere hizmet sağlayan bir şirket. Avusturya, Villach şehrinden Türkiye, Edirne şehrine ekonomik ve konforlu bir tren yolculuğu yapmanızı sağlayan Optima Express aynı zamanda oto kuşet hizmeti de sunuyor.

Bu özellik sayesinde bu tren ile yolculuk yapan kişiler isterlerse arabalarını veya motorlu araçlarını tren ile birlikte taşıyabiliyorlar. Bu özelliği sebebiyle yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye ziyarete gelen kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir ulaşım aracı. 

optima-express-ile-turkiyeye-gelmek

Vagonlar

Trende farklı özelliklerde kompartımanlar bulunuyor. Yani örneğin siz 4 kişilik bir kompartımanı tamamen kapatıp kendinize ayırabileceğiniz gibi 6 kişilik bir kompartımanda 3 kişilik bir rezervasyon da yapabilirsiniz. Kişi başı fiyatlar da yapacağınız rezervasyon türüne göre değişiyor. İki farklı vagon sınıfının yanı sıra yataklı vagon seçeneği de mevcut.

kompartiman-ve-kabin-turleri.

Yolcular seyahat edecekleri zaman yolcu sayısına göre istedikleri kabinleri tercih edebiliyorlar. Yolcuların yemek ihtiyaçları için yemek vagonu da mevcut. Yemek vagonundaki menüde kahvaltı, çorba, sıcak yemek ve içecekler gibi birçok alternatif de yolculara sunuluyor. Aynı zamanda her vagonda tuvalet bulunur.

Optima Express’te araçları ile seyahat etmek isteyen kişilere oto kuşet hizmeti sunuyor. Bu hizmeti kullanmak isteyen yolcuların araçları kapalı vagonlarda taşınır.

Araçların vagonlara yüklenmesi araç tipi ve yükleme istasyonuna göre rampa veya yükleme alanı üzerinden yapılır. Arabalı vapur yolculuklarında olduğu gibi, yolcuların araçlarını vagonlara kendileri yüklemesi gerekir. Sadece araba ile değil motosiklet ve bisiklet ile seyahat eden yolcularda motosikletlerini vagonlara yükleyebilirler.

Tüm araçlar emniyet kayışları ile vagonlara sabitlenir. Yolcular yolculukları sırasında araçlarına ulaşamazlar. Bu yüzden yanınızda bulundurmak istediğiniz eşyaları araçlar vagonlara yüklenmeden yanınıza almanız gerekir.

Optima Express Güzergâhı

Optima Express seferleri Avusturya’nın Villach kentinden başlayarak Edirne’de sona erer. Bu güzergâh sırasıyla; Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye’dir. Optima Express bu güzergâh sürecinde 1400 kilometre yol alır. Optima Express seferleri genellikle Nisan – Kasım arasında yapılır. Kışın seferleri genellikle olmaz.

2024 yılı için haftada bir Avusturya Villach’dan cumartesi günleri ayrılır ve dönüş seferi de Edirne’den genellikle salı günleri yapılır. 2024’ün ilk seferi 27 Nisan 2024 Cumartesi Villach’tan kalkacak. Türkiye’den son sefer ise 15 Kasım 2024 Cuma günü Edirne’den hareket edecek.

Yolculuk Süresi

Yolculuk süresi Avusturya’dan Edirne’ye yaklaşık 37 saat sürer. Bu süre içerisinde pasaport ve gümrük kontrolleri bulunmaz. Trenlerin hızı; hava durumuna, gümrük kontrollerine veya diğer güvenlik önlemlerine göre değişebileceğinden yolculuk süresinde de artış meydana gelebilir.

avrupadan-arabali-tren-suresi

Optima Express bilet nasıl alınır?

Arabalı tren bileti almak için yapmanız gerekenler şöyle:

  • Optima Express resmi web sitesine gidin,
  • Gideceğiniz güzergahı seçin,
  • Yolcu sayısını girin,
  • Hangi vagonda seyahat etmek istediğinizi seçin,
  • Eklemek isterseniz araç türü ve sayısına karar verip seçin.

Yapacak olduğunuz seçimlerden sonra sağ alt tarafta ödemeniz gereken miktarı ayrıntılı göreceksiniz. Bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra ödeme adımlarını takip ederek, kişisel bilgilerinizi ve ödeme yönteminizi doğru bir şekilde girerek biletinizi satın alabilirsiniz.

Optima Express Bilet Fiyatları

Optima Express ile seyahat edecek yolcuların seçmiş olduğu vagon sistemine göre ve taşınacak aracın özelliklerine göre fiyatlarda değişiklik gösterebilir. Ayrıca bazı yaş ve meslek gruplarında da ekstra indirim olabiliyor. İndirim fırsatlarını bilet alma sayfasında görebilirsiniz. 

Optima Express ile 2024 yılında seyahat etmek isteyen bir yetişkin için bilet fiyatı 15 Kasım’da sona erecek tarifeye göre tek yön minimum 207 Euro. Araç fiyatları ise 150 cm’ye kadar olan arabalarda 389 Euro’dan başlıyor. Araç yüksekliği 150 cm’yi geçen araçlar içinse fiyatlar daha da yükseliyor. Yine 150 cm’ye kadar olan motorsikletlerde ise fiyatlar 321 Euro. Bisikletlerinizi Optima Express ile getirmenizin fiyatı da 185 Euro.

Bilet satın almak isteyen kişiler yolcu sayısı ve taşımak istedikleri araç özelliklerini seçerek ücretleri Optima Express web sitesindeki rezervasyon kısmından öğrenebilirler.

Yolculuk fiyatları Optima Express’in kendi sitesinde fiyat tablosu aracılığıyla kontrol edilebilir.

Optima Express Saatleri ve Sefer Süreleri

Optima Express seferlerini Türkiye’de TCDD düzenlemektedir. Arabalı treni kullanmak isteyen yolcular için kalkış ve varış saatleri şunlardır. Tarihler örnek olarak verilmiştir.

  • Edirne’den hareket saati: 18:30 (25 Haziran akşamı)
  • Avusturya’ya varış saati: 07:54 (27 Haziran sabahı)
  • Avusturya’dan hareket saati: 16:40(22 Haziran akşam üstü)
  • Edirne’ye varış saati: 05:30 (24 Haziran sabahı)

Yurtdışından arabalı tren ile Türkiye’ye gelme süresi 37 saattir.

Optima Express ile seyahat etmek isteyen yolcular özellikle de oto kuşet hizmetini kullanmak isteyen yolcuların gümrük işlemleri ve yükleme için hareket saatinden 2 saat önce istasyonlarda olması gerekir. Araç yüklemeleri kalkış saatinden 1 saat önce sona erer. Yükleme saati geçtikten sonra gelen yolcu ve araçların taşınması yapılmaz.

Almanya’dan Türkiye’ye arabalı tren

Almanya’da yaşayıp özellikle bahar ve yaz aylarında Türkiye’ye arabanız ile seyahat etmek istiyorsanız Optima Express sizin için bir seçenek olabilir. Arabalı tren Almanya’dan hareket etmiyor olsa bile hangi eyalette yaşıyorsanız, Avusturya’nın Villach şehrine arabanızla gelip, oradan arabanızı trene yükleyerek rahat bir yolculuk sürebilirsiniz.

Münih’te yaşayanlar için Münih-Villach arası arabanız ile 3 saat 40 dakika, Berlin’de yaşayanlar için 9 saat 40 dakika, Mannheim’da yaşayanlar için Manneim-Villach arası 7 saat 30 dakika ve Köln’de yaşayanlar içinse Köln-Villach arası 9 saat 40 dakika. Arabalı tren, Almanya’dan Türkiye’ye tüm yol boyunca araba kullanmak istemeyenler için konforlu bir seçenek. 

Direkt Edirne’ye kadar eriştiği için de arabalı vapur seçeneklerinde olduğu gibi Arnavutluk veya Yunanistan’da inip yine sınır kapılarından geçmek zorunda kalmazsınız. Direkt Türkiye’de arabanızı trenden indirip, gitmek istediğiniz şehre rahatça ulaşabilirsiniz.

Türkiye seyahatinizde harcama yapmak için Wise kart edinebilirsiniz. Wise kart ile TL dahil olmak üzere toplam 40’tan fazla para biriminde bakiye bulundurabilir, 160’tan fazla ülkede harcama yapabilirsiniz. 

Wise çoklu döviz hesabı ile bağlı çalışan Wise kart ile harcama yapmak, bakiyenizde o para biriminde yeterli bakiye bulunduğu sürece ücretsizdir. Harcama yaptığınız para birimde yeterli bakiyeniz olmaması ya da o para biriminde bakiyeniz olmaması durumunda, o an için en avantajlı döviz değişim kurunda sahip başka bir bakiyeden alınır. Bunun için yalnızca %0.42’den başlayan döviz değişim ücreti alınır ve döviz değişimi için reel döviz kuru kullanılır.  

Wise hesabı açmak ve Wise kart edinmek henüz Türkiye’de mümkün değildir. Ancak Avrupa’da yaşıyorsanız, ikamet ettiğiniz ülkede Wise kart edinebilir ve Türkiye seyahatlerinizde kullanabilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için: Wise kart nasıl alınır?

Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek için Seyahat Evrakları (Pasaport/Vize)

Optima Express ile seyahat edecek yolcular Alman, Avusturya veya bir Avrupa Birliği vatandaşı ise kimlik kartlarıyla yolculuk edebilir. Türk vatandaşlarının ise geçerli bir pasaporta, bir Avrupa ülkesinde oturma iznine ve Schengen vizesine sahip olmaları gerekir. 

. Optima Express ile seyahat etmek isteyen diğer ülkelerin vatandaşları kendi ülkelerinin konsolosluklarına danışarak vizeye ihtiyaçları olup olmadığını öğrenebilirler.

Araçlarıyla seyahat etmek isteyen ancak uzun süre araba kullanmak istemeyen veya sınır kapılarındaki beklemek istemeyen kişiler için Optima Express ile seyahat etmek iyi bir alternatif olabilir.

30 yıldan fazla süredir oto kuşet sistemi ile hizmet veren Optima Express, yolculara güvenli ve konforlu bir yolculuk sunuyor. Eğer siz de arabalı tren ile Türkiye’ye gelmeyi denemek istiyorsanız bu alternatif ulaşım yöntemini değerlendirebilirsiniz.

Yurtdışı banka kartlarınızı Türkiye’de mağazalarda veya online harcamalarınızda kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyorsanız, bu içeriğimiz faydalı olabilir: Türkiye’de yurtdışı banka kartı veya kredi kart kullanmak

Optima Express 2024 Yılında Sefer Yapacak Mı?

Optima Express 2024 yılı için de sefer tarihlerini ve saatlerini açıkladı. 27 Nisan’da Avusturya’dan ilk sefer yapılacak ve genellikle haftada 4 sefer olmak üzere seferler 15 Kasım’a kadar açıklandı.

Optima Express’in sitesi üzerinden detaylı bilgilere ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak mümkün.

Özellikle araçlarınızla sehayat edecekseniz, rezervasyonunuzu en kısa sürede yapmakta fayda var. Zira araç seçenekleri sınırlı. Özellikle de büyük araçlarda ve motosikletlerde kontenjan çok çabuk dolabiliyor. Yine seyahat tarihlerinizde aracınız için yer olup olmadığını Optima Express internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.Ek bilgi olarak uzun süre Türkiye’de kalma niyeti olanlar için Türkiye’ye araç getirme hakkında detaylı bilgilere de buradan ulaşılabilir.

Gelirken yanımda yurtdışından ne kadar para getirebilirim diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.