Avrupa’dan Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek

Avrupa’dan Türkiye’ye gelmenin birçok yolu var. Özellikle araba ile yolculuk yapmak isteyen kişiler uzun süre araba kullanmak ve sınır kapılarında beklemek zorunda. Bu konuda Optima Express iyi bir alternatif sunuyor. Arabalı tren ile Türkiye’ye gelerek hem arabanızı da Türkiye’ye getirip hem de saatlerce araba kullanma derdinden kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Optima Express’i ve arabalı trenin seyahat için sunduğu imkânları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Optima Express Nedir?

Optima Express, Münih merkezli 30 seneden fazla bir süredir Avrupa’dan Türkiye’ye araba ve motor ile gitmek isteyen kişilere hizmet sağlayan bir şirket. Avusturya, Villach şehrinden Türkiye, Edirne şehrine ekonomik ve konforlu bir tren yolculuğu yapmanızı sağlayan Optima Express aynı zamanda oto kuşet hizmeti de sunuyor.

Bu özellik sayesinde bu tren ile yolculuk yapan kişiler isterlerse arabalarını veya motorlu araçlarını tren ile birlikte taşıyabiliyorlar. Bu özelliği sebebiyle yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye ziyarete gelen kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir ulaşım aracı. 

optima-express-ile-turkiyeye-gelmek

Vagonlar

Trende farklı özelliklerde kompartımanlar bulunmaktadır. Yani örneğin siz 4 kişilik bir kompartımanı tamamen kapatıp kendinize ayırabileceğiniz gibi 6 kişilik bir kompartımanda 3 kişilik bir rezervasyon da yapabilirsiniz. Kişi başı fiyatlar da yapacağınız rezervasyon türüne göre değişmektedir.

kompartiman-ve-kabin-turleri.

Yolcular seyahat edecekleri zaman yolcu sayısına göre istedikleri kabinleri tercih edebilirler. Yolcuların yemek ihtiyaçları için yemek vagonu da bulunmaktadır. Yemek vagonundaki menüde kahvaltı, çorba, sıcak yemek ve içecekler gibi birçok alternatif de yolculara sunulmaktadır. Aynı zamanda her vagonda tuvalet bulunur.

Optima Express’te araçları ile seyahat etmek isteyen kişilere oto kuşet hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti kullanmak isteyen yolcuların araçları kapalı vagonlarda taşınır.

Araçların vagonlara yüklenmesi araç tipi ve yükleme istasyonuna göre rampa veya yükleme alanı üzerinden yapılır. Araçları yolcular kendileri vagonlara yükler. Sadece araba ile değil motosiklet ile seyahat eden yolcularda motosikletlerini vagonlara yükleyebilirler.

Motosikletler, emniyet kayışları ile vagonlara sabitlenir. Yolcular yolculukları sırasında araçlarına ulaşamazlar. Bu yüzden yanınızda bulundurmak istediğiniz eşyaları araçlar vagonlara yüklenmeden yanınıza almanız gerekmektedir.

Optima Express Güzergâhı

Optima Express seferleri Avusturya’nın Villach kentinden başlayarak Edirne’de sona ermektedir. Bu güzergâh sırasıyla; Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye’dir. Optima Express bu güzergâh sürecinde 1400 kilometre yol alır. Optima Express seferleri genellikle Nisan – Kasım arasında yapılmaktadır.

Yolculuk Süresi

Yolculuk süresi Avusturya’dan Edirne’ye yaklaşık 37 saat sürer. Bu süre içerisinde pasaport ve gümrük kontrolleri bulunmaz. Trenlerin hızı; hava durumuna, gümrük kontrollerine veya diğer güvenlik önlemlerine göre değişebileceğinden yolculuk süresinde de artış meydana gelebilmektedir.

avrupadan-arabali-tren-suresi

Optima Express Bilet Fiyatları

Optima Express ile seyahat edecek yolcuların seçmiş olduğu vagon sistemine göre ve taşınacak aracın özelliklerine göre fiyatlarda değişiklik göstermektedir. Ayrıca bazı yaş ve meslek gruplarında da ekstra indirim yapılmaktadır.

Optima Express ile seyahat etmek isteyen bir yetişkin için bilet fiyatı 29 Temmuz’da sona erecek yaz tarifesi boyunca minimum 179 Euro’dur. Araç fiyatları ise 309 Euro’dan başlamaktadır. Araç yüksekliği 150 cm’yi geçen araçlar içinse fiyatlar daha da yükselmektedir. Bilet satın almak isteyen kişiler yolcu sayısı ve araç özelliklerini belirterek ücretleri öğrenebilirler.

Yolculuk fiyatları Optima Express’in kendi sitesinde fiyat tablosu aracılığıyla kontrol edilebilir.

Optima Express Saatleri ve Sefer Süreleri

Optima Express seferlerini Türkiye’de TCDD düzenlemektedir. Arabalı treni kullanmak isteyen yolcular için kalkış ve varış saatleri şunlardır. Tarihler örnek olarak verilmiştir.

  • Edirne’den hareket saati: 18:30 (28 Haziran akşamı)
  • Avusturya’ya varış saati: 07:54 (30 Haziran sabahı)
  • Avusturya’dan hareket saati: 16:40(26 Haziran akşam üstü)
  • Edirne’ye varış saati: 05:30 (28 Haziran sabahı)

Yurtdışından arabalı tren ile Türkiye’ye gelme süresi 37 saattir.

Optima Express ile seyahat etmek isteyen yolcular özellikle de oto kuşet hizmetini kullanmak isteyen yolcuların gümrük işlemleri ve yükleme için hareket saatinden 2 saat önce istasyonlarda olması gerekir. Araç yüklemeleri kalkış saatinden 1 saat önce sona erer. Yükleme saati geçtikten sonra gelen yolcu ve araçların taşınması yapılmaz.

Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek için Seyahat Evrakları (Pasaport/Vize)

Optima Express ile seyahat edecek yolcular Alman ve Avusturya vatandaşı ise kimlik kartlarıyla yolculuk edebilir. Türk vatandaşları ise geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekir. 

Alman, Avusturya ve Türk vatandaşları yolculuk boyunca vizeden muaf sayılmaktadır. Optima Express ile seyahat etmek isteyen diğer ülkelerin vatandaşları kendi ülkelerinin konsolosluklarına danışarak vizeye ihtiyaçları olup olmadığını öğrenebilirler.

Araçlarıyla seyahat etmek isteyen ancak uzun süre araba kullanmak istemeyen veya sınır kapılarındaki beklemek istemeyen kişiler için Optima Express ile seyahat etmek iyi bir alternatif olacaktır.

30 yıldan fazla süredir oto kuşet sistemi ile hizmet veren Optima Express, yolculara güvenli ve konforlu bir yolculuk sunuyor. Eğer siz de arabalı tren ile Türkiye’ye gelmeyi denemek istiyorsanız bu alternatif ulaşım yöntemini değerlendirebilirsiniz.

Gelirken yanımda yurtdışından ne kadar para getirebilirim diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Optima Express 2021 Yılında Sefer Yapacak Mı?

Optima Express 2021 yılı için de sefer tarihlerini ve saatlerini açıkladı. 26 Haziran’da Avusturya’dan ilk sefer yapılacak ve genellikle haftada 2 sefer olmak üzere seferler 29 Temmuz’a kadar açıklandı.

Optima Express’in sitesi üzerinden detaylı bilgilere ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak mümkün.

Ek bilgi olarak uzun süre Türkiye’de kalma niyeti olanlar için Türkiye’ye araç getirme hakkında detaylı bilgilere de buradan ulaşılabileceğini söyleyelim.