İsviçre’de Banka Hesabı Açma

Finansal sistemin en güçlü olduğu ve Avrupa Birliği ülkelerinden tamamen bağımsız işlediği İsviçre’de banka hesabı açmak hem ülkeye taşınanlar için hem de online olarak merak edilen bir konu.

Türkiye’de bulunup İsviçre’de hesap açmak mümkün olsa da yüksek hesap açılış depozitoları ve aylık ya da yıllık olmak üzere yüksek hesap işletim ücretlerini de hesaba katarsak bu işlemin herkese göre olmadığı kesin. 

Eğer İsviçre’de bir yakınınız bulunuyorsa ya da bu ülkeyle yoğun bir iş ilişkisi içindeyseniz Wise(eski adıyla Transferwise) aracılığıyla İsviçre banka hesaplarına ödeme yapmak için çok daha basit ve masrafsız bir yol bulunuyor.

Bu yol tam anlamıyla İsviçre’de banka hesabı açmak anlamına gelmiyor fakat İsviçre Frangı olarak paranızı tutabilir ve ödeme yapmanız gerektiğinde bu ülkeye hem hızlı hem de çok küçük bir komisyonla ödeme yapabilirsiniz. Yazıdaki 3 bölümü maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz:

  • Wise ile İsviçre Frangı olarak Para Bulundurma
  • İsviçre’ye Yeni Taşınan Biri Nasıl Hesap Açabilir?
  • İsviçre’de Uzaktan Banka Hesabı Açmak için Neler Gerekli?

Wise ile İsviçre Frangı olarak Para Bulundurma

Wise uluslararası para transferlerini kolaylaştırmanın yanı sıra “Multi Currency Account” adı altında farklı ülkelerde uzaktan banka hesabı açmanıza da yardımcı oluyor. 

Bu sayede Amerikan Doları, Euro gibi para birimlerinde doğrudan size bir IBAN adresi tanımlanıyor ve bu IBAN adresi aracılığıyla ödemelerinizi de alabiliyorsunuz.

İsviçre Frangı konusunda maalesef henüz bu sistem aktif değil. Sadece paranızı İsviçre Frangı olarak tutup ödeme yapmanız kolaylaşıyor fakat size bir IBAN adresi tanımlanmıyor. 

Yani ödeme alma konusunda ekstra bir faydası yok. Yine de bu basit işlemi bir giriş olarak düşünebilir ya da Euro için de uygulayabilirsiniz. Yurtdışında banka hesabı açma yazımızda da bu konuya değinmiştik.

transferwise-yurtdisinda-banka-hesabi-acma

Kısaca adım adım ne yapmanız gerektiğini açıklayalım.

Önce Wise sitesine girip ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz. Hemen aşağıdaki butona tıklayarak siteye gidip Multi Currency Account detaylarını inceleyebilirsiniz.

Hesabınızı açtıktan sonra kullanıcı paneline ulaşacaksınız. Burada sol menüde bulunan “+ bir bakiye açın” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Bu butona tıkladıktan sonra İsviçre Frangı cinsinden hesabınızda para bulundurabilmek için para birimleri arasında İsviçre Frangı’nı seçmeniz gerekiyor. Yalnızca İsviçre Frangı da değil 50’nin üzerinde farklı para birimi için bu işlemi gerçekleştirme şansınız bulunuyor. 

9 farklı para biriminde de doğrudan banka hesabına sahip olabiliyorsunuz.

Bu da özellikle yurtdışında farklı ülkelerle iş yapan ve farklı bölgelerden ödeme alanların bu işlemlerini çok daha masrafsız bir şekilde gerçekleştirmesi için çok büyük bir kolaylık.

Ardından sistem sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu durumda kimlik fotoğrafınızı ve kendi selfie’nizi çekip yüklemeniz gerekecek. Oldukça kolay bir şekilde bunu yapmanız için de bir sistem tasarlanmış. 

20 Euro ya da karşılığı bir ücreti ilk hesap açılışında hesabınıza yüklemeniz gerekiyor. Bu bir ödeme değil, çünkü hesabınızı açtığınız anda çok küçük bir kesintiyle zaten bu miktarı hesabınızda göreceksiniz ve isterseniz tekrar bankanıza çekebileceksiniz.

5 adımda İsviçre Frangı olarak para bulundurmanızı ve İsviçre’ye ödeme yapmanız gerektiğinde bunun size nasıl kolaylık getirebileceğini açıkladık. İsviçre’den para göndermek için de bu konuda yazdığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

İsviçre’ye Yeni Taşınan Biri Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Şimdi de İsviçre’ye yeni taşınan biri açısından sistemi inceleyelim. İsviçre’de geleneksel bir bankada hesap açacaksanız doğrudan şubeye giderek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle istenen belgeler kimlik doğrulama, adres doğrulama ve gelir kaynağı(çalıştığınız şirkete ait bir kayıt ya da gelirlerinizin açıklaması) olacaktır.

Adres doğrulama konusunda yeni taşınanlar açısından fatura gibi belgeleri kaynak göstermek zor olabileceği için kira sözleşmenizi yanınızda bulundurmanız işinizi kolaylaştırabilir.

İsviçre’de banka hesabı açmadan önce hangi bankayla çalışmak istediğiniz seçmek için masrafları ve bankayla iletişim kurabileceğiniz dilleri esas almanızı öneririz. Çünkü İsviçre bankalarında hesap açtığınızda hesabınızdan aylık ya da yıllık olmak üzere Türkiye’de kredi kartlarında hesap işletim ücreti olarak bildiğimiz kesintiler yapılmaktadır.

“Numaralı bir banka hesabı” açmak isterseniz bu kesintilerin miktarı daha da artıyor. Filmlerde gördüğümüz tam gizlilik mümkün olmasa da numaralı bir banka hesabı oluşturduğunuzda işlemlerde isminiz değil banka hesabınıza atanan bir numara kullanılacaktır. Böylece birçok işlemde doğrudan isminiz gözükmeyecektir.

Hesap işletim masrafları yıldan yıla ve bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Bu konuda mutlaka detaylı bilgi almadan işlem yapmayın. 

Aynı zamanda İsviçre farklı kantonlardan oluştuğu için ve farklı kantonlarda Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi farklı diller konuşulduğu için bulunduğunuz bölgede İngilizce hizmet veren ya da tercih ettiğiniz dile sahip bir bankaya ulaşmanız iletişiminizi kolaylaştıracaktır.

Yukarıda şubeye giderek yapabileceğinizi anlattığımız birçok işlemi özellikle pandeminin ardından birçok banka online olarak da yapmanıza olanak sağlıyor. Yani şubeye gitmek zorunda olmadığınızı da belirtelim. Bahsedilen belgeleri online olarak sizden teslim etmenizi ve gerekli formu da e-imzayla birlikte online şekilde doldurmanızı sizden talep edeceklerdir.

Hesap açma sürenizi kısaltıp aynı zamanda daha teknolojik bir alternatif olarak geleneksel bankalar dışında N26 gibi bir online bankadan da İsviçre’de hesap açmak için faydalanabilirsiniz.

İsviçre’de Uzaktan Banka Hesabı Açmak için Neler Gerekli?

Ekstra güvenlik önlemleri sebebiyle İsviçre’nin uluslararası olarak da bankacılık alanında tercih edildiği bir gerçek. Yani İsviçre’de yaşamıyor olsanız bile İsviçre’de hesap açmak mümkün. Tabii ki bu noktada “anti money laundering” kanunları gereği gelirlerinizin kaynağını detaylı bir şekilde araştıracaklardır. 

Filmlerde gördüğümüz on milyonlarca dolarlık İsviçre banka hesapları konusunda tabii ki bir bilgimiz yok. Yani para miktarı çok arttığında şartlar nasıl değişecektir bunu bilmemiz maalesef mümkün değil.

Biz herhangi bir alt limite tabii olmadan en kolay şekilde bunu yapmanızın yolunu anlatacağız. Bu anlatacağımız bankacılık metodunun tüm Dünya’ya istediğiniz takdirde fiziksel kart olarak da gönderildiğini hatırlatalım.

Dukascopy Bank aracılığıyla İsviçre’de bir banka hesabına yani IBAN adresine ve isterseniz de fiziksel bir karta sahip olabilirsiniz. Fiziksel bir kart talep etmezseniz de sanal kart yaratarak işlemlerinizi online olarak da ilerletebilirsiniz.

dukascopy-ile-isvicrede-uzaktan-hesap-acma

Hesabı açabilmek için pasaport sahibi olmanız gerekiyor ve ardından kimlik doğrulama aşamasında sizinle bir videolu görüşme gerçekleştiriliyor.

Tabii ki her bankada olduğu gibi %100 hesabınız açılacak denmesi mümkün değil fakat genellikle bilgilerinizde bir sorun olmadığı takdirde hesabınız onaylanıp açılacaktır.

Kart komisyonlarını, talep etme ücretlerini de siteden öğrenmeniz mümkün. Hesap açmak için atacağınız ilk adımlar ise tamamen ücretsiz.

Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek için daha avantajlı metotlar olsa da İsviçre’de banka hesabı açmak isteyenlerin Dukascopy’e mutlaka göz atmasını tavsiye ediyoruz.


Daha kolay bir yöntem arayanlar için de yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer amacınız masrafsız ve daha hızlı bir şekilde İsviçre’yle para alışverişi yapmaksa Wise’ı deneyebilirsiniz.

Diğer Ülkelerde Banka Hesabı Açma

İsviçre haricinde diğer bazı ülkeler için de nasıl banka hesabı açabileceğinize dair rehberler hazırlamıştık. Diğer yazılarımıza da linklerden erişebilirsiniz.