İsviçre’den Türkiye’ye Para Göndermek

İsviçre’den Türkiye’ye para göndermek, İsviçre’de yaşayan ve Türkiye’deki bir arkadaşına ya da yakınına para transfer etmek isteyen kişilerin araştırdığı ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Çünkü birçok seçenek bulunuyor ve herkes de doğal olarak düşük ücretlisini, güvenilirini ve hızlısını arıyor. Bu sorunuza cevap vermek için buradayız.

Günümüzde pek çok yöntem ile İsviçre’de Türkiye’ye para gönderilebilmesi mümkündür. İsviçre’nin en gelişmiş ülkeler içerisinde yer alması ve nispeten Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerden biri olması Türkiye’ye para transfer işleminde de büyük bir yoğunluk olmasına neden olmaktadır.

İşte tam da bu nedenle kişiler İsviçre’den ülkemize para gönderme konusunda bilgilenmek ve bu konu ile ilgili bilgi sahibi olarak diledikleri miktarda parayı kısa bir süre içinde Türkiye’ye göndermek istemektedir.

Biz de sizler için İsviçre’den Türkiye’ye para gönderme konusu ile ilgili detaylı bir rehber hazırladık. Bu rehberi detaylı bir şekilde incelerek dilediğiniz miktarda parayı kolayca gönderebilirsiniz. Öncelikli olarak tavsiye ettiğimiz websitesi Wise(eski adıyla Transferwise).

İsviçre’den Türkiye’ye Para Nasıl Gönderilir?

İsviçre’de yaşayan ya da bir süreliğine İsviçre’de bulunmuş olan kişiler Türkiye’ye para göndermek istediklerinde ilk olarak bankalar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirmek ister. Para transferi işlemini İsviçre’de yurtdışına para transferi hizmeti veren bankalar aracılığı ile gerçekleştirebilmek mümkündür.

Uluslararası para transferi olarak bilinen bu para transferi SWIFT olarak isimlendirilmektedir. Dünyanın pek çok yerinden farklı bir ülkeye para gönderilmek istendiğinde bu yöntemden yoğun bir şekilde yararlanabilmek mümkündür.

Bunun yanı sıra yurt dışından Türkiye’ye para gönderilmek istendiğinde farklı yöntemlerle de para transferi sağlanabilmektedir. Ancak söz konusu işlemler birkaç iş günü boyunca sürebilmektedir. Bu nedenle kişiler hızlı bir şekilde para transferi yapabilecekleri yöntemleri araştırmaktadır.

Söz konusu yöntemlerden bir tanesi de Wise’dir. Wise ile hızlı ve ucuz bir şekilde İsviçre’den Türkiye’ye para gönderebilmek mümkündür. Şimdi gelin, Wise ile İsviçre’den Türkiye’ye nasıl para gönderebileceğinizi detaylı bir şekilde inceleyelim. 

Wise ile Para Nasıl Gönderilir?

Wise, son zamanlarda pek çok kişinin tercih ettiği son derece popüler ve talep gören bir para transferi sistemidir. 2010 yılından bu yana müşterilerine hizmetler sunmaya devam eden Wise, 10 yıl içerisinde büyük ve köklü bir şirkete dönüşmüştür.

Bu doğrultuda tüm ülkelerde ki bankalar gibi çeşitli şekillerde denetlendiğini ve güvenilir bir şekilde hizmetlerini sunmaya devam ettiğini de rahatlıkla ifade edebiliriz. Siz de hem İsviçre’den Türkiye’ye hem de farklı bir ülkede yabancı bir ülkeye para gönderirken Wise’ı rahatlıkla tercih edebilir ve güvenilir bir şekilde paranızı gönderebilirsiniz. 

isviçreden-türkiyeye-para-gondermek-transferwise
gogönİsviçre’den Türkiye’ye para göndermek için transfer yönünü İsviçre Frangı’ndan(CHF) Türk Lirası’na(TL) olarak seçmeniz gerekiyor. Ekran görüntüsü 8 Eylül 2020 tarihine aittir.

İsviçre’den Türkiye’ye Wise aracılığı ile para göndereceğiniz de aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. 

  1. Öncelikle transfer gerçekleştirebilmek için Wise websitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde hesap oluşturmanız gerekmektedir.
  2. Ücretsiz bir şekilde hesabınızı oluşturduktan sonra web sitesinde yer alan hesaplayıcıyı kullanarak nereye ne kadar para göndereceğinizi seçin. Sizden alınacak komisyon ücreti ise bu aşamada görebilmeniz ve para miktarını da ona göre seçebilmeniz mümkündür. Transfer aşamasında paranın ne zaman Türkiye’de ki hesaba ulaştırılacağı da söylenmektedir. Genellikle İsviçre’den Türkiye’ye para göndermek için bizim deneyimlerimize göre bu süre 1 gündür.
  3. Transfer aşamasında parayı kurumsal olarak da bireysel olarak mı göndermek istediğinizi bildirmelisiniz. Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, telefon numaranız ve adresiniz de ekleyeceğiniz bilgiler arasında yer almaktadır. 
  4. Daha sonra seçtiğiniz miktardaki parayı kime göndereceğinizi seçmelisiniz. Bir işletmeye mi yoksa bireysel birine mi göndereceğinizi belirtmelisiniz. Alıcının hesap bilgilerini de bu aşamada Wise’a gireceksiniz.

    Alıcının bir banka hesabının olması yeterlidir. Wise hesabı açmasına gerek yoktur. Hatta alıcı bankanın SWIFT koduna da ihtiyacınız yok.
     
  5. Ödeme aşamasından önce size girdiğiniz bilgilerin bir özeti gösterilecektir. Girdiğinizde bilgileri detaylı bir şekilde inceleyerek doğruluğundan emin olduğunuz durumda Onayla butonuna tıklayarak işleminizi onaylayabilirsiniz. 
  6. Son aşamada ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kredi kartı, banka kartı ya da banka transferi ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Seçiminizi gerçekleştirerek bilgilerinizi girdikten sonra ödeme butonuna tıklayarak ödemenizi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. 

İsviçre’den Türkiye’ye Para Transfer Alternatifleri 

İsviçre’den Türkiye’ye para göndermek için önerdiğimiz ve en iyi olarak gördüğümüz yöntem Wise olsa da farklı transfer yöntemleri de mümkündür. Wise yönteminin yanı sıra İsviçre’den Türkiye’ye para göndermek için SWIFT gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.

İlk bakışta bu yöntemler bankalar aracılığı ile gönderildiği için son derece güvenilir yöntemler olarak göze çarpmaktadır. Ancak Wise’ın da en az banka para transferleri kadar güvenilir olduğunu ifade edebilmemiz mümkündür.

Çünkü Wise’da bankalar gibi detaylı bir şekilde düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Bu doğrultuda hem son derece kolay, kısa bir şekilde hem de güvenilir olarak İsviçre’den Türkiye’ye para gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SWIFT, bankalardan gerçekleştirilen para transferleri yani Havale ve EFT gibi düşünülebilmektedir. Söz konusu havale ve EFT süreçleri son derece uzun süreçler olduğu için Wise’ın avantajlı bir para transferi yöntemi olduğunu ifade edebiliriz.

Faydalı Linkler

Bu yazımızda bahsettiğimiz konulara farklı açılardan yaklaştığımız ve farklı detaylara değindiğimiz diğer yazılara da bu linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.


Hem güvenilir hem de hızlı bir şekilde paranızı İsviçre’den Türkiye’ye göndermek istiyorsanız Wise sizin için ideal bir çözüm sunuyor.