Yurtdışında Araba Kiralama

Yurtdışında araba kiralama çoğu zaman en konforlu ulaşım seçenekleri arasında yer alır. Özellikle uzun süreli konaklamalar yapılacağı zaman yeni bir toplu taşıma sistemde alışmak, sürekli taksi bulmak zorunda kalmak ve yüksek ulaşım harcamaları yapmak istemeyenler için araç kiralama her zaman iyi bir seçenek sunuyor.

Ülke bazında araç kiralama kulları değişebilse de temel olarak herkes vatandaşı olduğu ülkede ehliyet sahibi ise yurt dışında da kısa süreli araç kiralayabiliyor. 

Yurtdışında Araba Kiralama Siteleri

Yurtdışında araba kiralama hakkında detaylı bilgilere geçmeden aslında herkesin ilk aklına gelen belki de bu aracı nereden kiralayacağı sorusuna cevap verelim.

yurtdışından araç kiralama için bilgilendirme
Ekran görüntüsü Discovercars web sitesinden alınmıştır.

Bu alanda hizmet veren birçok güvenilir şirket olduğu için biz aslında en doğru çözümün bu güvenilir yurtdışında araba kiralama şirketlerini kendi websitesinde birleştiren ve aradığınız araç için birçok seçenekle karşılaşmanızı sağlayan Discovercars’ı öneriyoruz.

Sitenin Türkçe seçeneği de olduğunu ve Türkçe destek hattına ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Yurtdışında Araç Kiralama için Gerekenler ve Şartlar Nelerdir? 

Öncelikle yurtdışında araba kiralama servislerinden faydalanmak isteyenlerin önünde iki seçenek olduğundan bahsetmek gerekiyor. Çünkü kısa süreli ve uzun süreli araç kiralama işlemlerinde ehliyet faktörü etkili oluyor.

Eğer yurtdışında kısa süreli bir gezi için araç kiralamak istiyorsanız en az 1 yıl süreli mevcut ehliyetiniz ile bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak 6 aydan uzun süre araç kiralama yapacaksanız kiralama işlemenin yapıldığı ülkenin ehliyetini almanız gerekiyor. Yurtdışında ehliyet almak yazımızda da bu konunun detaylarına yer vermiştik.

Özetle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ve 6 aydan kısa süreli araç kiralama yapmanız gerekiyorsa kendi ehliyetiniz ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir ülkede oturum izni, çalışma izni aldıktan sonra da mutlaka o ülkenin ehliyetini alarak araç kullanmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. 

Trafiğin Soldan Aktığı Ülkelerde Araba Kiralanabilir mi?

Türkiye’de trafik sağdan akarken İngiltere, Hindistan, KKTC ya da Hong Kong gibi ülkelerde trafik soldan akar. Türkiye’den ehliyet alan bir sürücü trafiğin soldan aktığı ülkelerde araç kiralayabilir. Burada önemli olan kiralama süresidir.

Eğer 6 aydan uzun süreli araç kullanma ihtiyacınız yoksa rahatlıkla araç kiralanabilir. Trafik akışının farklı olması araç kiralama işlemi açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Tek yapılması gereken kiralama yapılan ülkeni özel trafik kurallarını öğrenmek ve ceza yememek için bu kurallara uymaktır. 

Yurtdışında Araba Kiralandığı Zaman Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Genel olarak bilinen trafik kurallarının yanı sıra ülkelerin kendilerine özgü kuralları olduğu unutulmamalıdır. Araç kiralama yapacağınız ülkede bu işlemi yapmadan önce bilmeniz gerekenleri öğrenmeniz ceza almanızı kurallara aykırı bir davranışta bulunmanıza ve gereksiz yere masraf yapmanıza engel olur. 

İngiltere: Bu ülkede trafik Türkiye’ye göre tersten aksa da bu araç kiralamaya engel değildir. Ancak ülkede dikkat edilmesi gereken bazı önemli hısımlar var. Günün belirli saatlerinde otobüslerin kullandığı yol araç trafiğine kapalıdır.

Ayrıca ülkede kavşaklarda bazı önemli noktalarda çizgiler bulunur. Bu çizgiler üzerinde durulmaması gerekir. İngiltere trafik açısından katı kurallara sahip kabul edilebilir. Londra’da trafiğin neden olduğu hava kirliliği sebebiyle şehir merkezlerine belirli saatlerde araçla girişi yapmak için ek ücret ödenmesi gerekiyor. 

Avrupa Birliği Ülkeleri: Bu ülkelerde araç kiraladığınız zaman birliğe dahil olan tüm ülkelerde aracı kullanabilirsiniz. Ancak kiraladığınız aracın AB vizesi olması gerektiğini unutmamalısınız.

Global çapta hizmet veren araç kiralama firmalarından hizmet aldığınız zaman İtalya’da kiraladınız bir aracı Fransa’da bırakabilme imkanına sahipsinizdir. Ancak bu tür bir kiralama yapılacağı zaman rotanın kiralama firmasına net bir şekilde verilmesi gerekiyor. Yanlış veya eksik rota bildiriminde bulunmanın ciddi cezaları bulunuyor.

Ülkeler arasında geçiş yapabilme belgesi olan araçlarda GPS takip sistemi olması sebebiyle bu araçlar izleniyor ve hatalı bilgilendirmeler cezaya tabi tutuluyor. 

Yukarıda genel olarak Avrupa odaklı araç kiralama hakkında detaylardan bahsettik ancak bu işlem yapılırken yine de her ülkenin kendi kuralları olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Fransa’da kiralanan araçlarda alkolmetre bulundurma zorunluluğu vardır. İspanya’da ise araç plakaları ve apartman numaraları arasında bir park etme formülü olduğu biliniyor ve sürücülerin bu kurallara uymaları bekleniyor. 

Yurtdışında Araç Kiralamasında Trafik Cezaları Nasıl İşleme Alınıyor?

Araç kiraladınız ancak trafik kurallarını rahatlıkla ihlal edemezsiniz. Bunun temel nedeni plakaya kesilen, tarih ve saat bilgisi içeren cezalardır. Araç kiralama şirketleri sizden bu süreçte kredi kartı bilgilerinizi alırlar ve plakaya ceza gelmesi halinde ilgili tutarı sizin kredi kartınızdan alırlar. Böyle bir durum yaşamamak için kurallara her zaman dikkatle uymanız önemlidir. 

Türkiye’de Kiralanan Araçlar Yurtdışına Çıkabilir mi?

Maalesef bu sorunun yanıtı sizi mutlu etmeyecek. Türkiye’den kiralanan araçlar ile yurtdışına çıkmanız mümkün değildir. Aynı şekilde yurtdışından kiralanan araçlarla da Türkiye’ye giriş yapmak mümkün değildir.

Bu tür bir durumda sorun yaşamamak için global bir araç kiralama firması ile çalışmak ve son mevzuata dair bilgiler almak da önemlidir. Ülkeler arasındaki anlaşmaların değişmesi ile birlikte araç kiralama şartlarının da etkilenebileceği unutulmamalıdır. 

Yurtdışında Araç Kiralama Fiyatları 

Araç kiralamada fiyat belirleyici olarak pek çok farklı unsur bulunur. Kiralama yapılan ülkedeki araç kiralama piyasası, sezon, araç modeli ve kiralam süresi fiyatlandırmada önemli birer belirleyicidir. Kiralama şirketinin uygulamalarının da fiyatlar üzerinde belirleyici etkisi vardır. Ayrıca Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da araç kiralarken belirli bir depozito ödenmesi ve kredi kartının olası ödemeler için verilmesi gerekir. 

Bu noktada yine yazımızın başında belirttiğimiz Discovercars’ı önerebiliriz. Birçok farklı şirketi listelediğinden ve tüm şartlar da açıkça belirtildiğinden şeffaf bir şekilde hangi fiyat aralığının size uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Yurtdışında araba kiralama işlemi yaparken ülkemizde olduğu gibi deponun dolu bırakılması önemlidir. Araç kiralama firmaları her zaman dolu depoya sahip araçları müşterilerine teslim ederler. Müşterinin de araç tesliminde yapması gereken deponun dolu olduğundan emin olmaktır.

Ödeme noktasında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta özellikle havaalanı transferi yapacak kişiler için aracın doğru noktaya teslim edilmesidir. Eğer araç kiralama şirketine ait olmayan bir park alanına aracı bırakırsanız muhtemelen park ücreti ya da cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. 

Yurtdışında araç kiraladığınız zaman depozito ve kiralama bedeline ek olarak hiç aklınızda olmayan ödemeler yapmamak adına firmadan tüm bilgileri almaya özen gösterin. Aklınıza gelen her soruyu sormaktan çekinmeyin aksi takdirde hiç beklemediğiniz masraflar ile karşılaşıp hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.


Yurtdışında araba kiralamak istediğinizde aklınıza takılabilecek sorulara bu yazıda cevap vermeye çalıştık. Eğer kendi aracınızla yurtdışına çıkmak istiyorsanız yurtdışı araç sigortası yazımıza mutlaka göz atın. Önerilerimizin de ışığında aradığınız arabayı bulacağınıza eminiz!