Yurtdışı Araç Sigortası

Sigorta ürünleri arasında en yaygın türlerden biri olan araç sigortaları olsa da yurtdışı araç sigortası bildiğimiz poliçelere dahil değildir.

Aracınız için sigorta ürünleri satın alırken tercihlerinize göre, talep ettiğiniz özellikleri sigorta poliçenize dahil ettirmeniz mümkündür. Örneğin, terör saldırısı, doğal afet gibi riskler genellikle standart sigorta paketlerinde bulunmaz talebiniz doğrultusunda sigorta şirketinizden teklifler alırsınız. Genellikle araç sigortalarında olmayan bir diğer hususta yurt dışına çıktığınızda meydana gelebilecek olan risklerdir. 

Kendi aracınızla yurt dışına çıkarken
nasıl sigorta yaptırılır?

Aracınızla yurt dışına çıkmak istediğinizde Türkiye’deki trafik sigortasının devamı niteliği kazandıran ortak bir sistem mevcuttur. Türkiye’nin de dahil olduğu 47 ülkeyi kapsayan Yeşil Kart Sistemi sayesinde yurt dışına çıkarken ödeyeceğiniz primlerle gideceğiniz ülkede sigortalı bir şekilde kendi aracınızla seyahat edebilirsiniz. 

Yeşil Kart Sigorta Sistemi’ne dahil olan birçoğu Avrupa ülkesinden oluşan 47 ülkenin listesini şu linkten görebilirsiniz.

Yeşil Kart Yurtdışı Araç Sigortası’nın kapsamı nedir?

Yeşil Kart Sistemine dahil olan Türkiye’de birçok sigorta şirketinin Yeşil Kart Sigortası kapsamında ürünleri mevcuttur. Yeşil kart sigortası, bireylerin yurt dışına çıkarken kendi adına satın aldıkları seyahat sigortası ürünün aracınız için hazırlanmış bir türü olarak düşünebilirsiniz. 

Yurt dışında da geçerli olan bir tür trafik sigortası olan Yeşil Kart Sigorta ürünleri ile satın aldığınız ürüne göre farklılık gösterebilmekle birlikte genel itibarıyla yurt dışında 3. şahıslara vereceğiniz hasarlar karşılanır.

Bazı ürünlerde aracınızın hasar görmesi durumunda geçici araç temini, çekici ve tamir desteği gibi ek hizmetler de bulunur. Satın almadan önce sigorta poliçenizin teminat kapsamını detaylı incelemenizde fayda vardır.

Yurt dışında yeşil kart sigortasının kapsamıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli detay, standart teminat limitlerinin ülkeye göre farklılık gösterdiğidir. Örneğin; A ülkesinde aracınızla kaza yaptığınızda teminat tutarınız 100 bin Euro iken B ülkesinde 20 bin Euro olabilir.

Yurt dışına çıkarken araç sigortası için gereken belgeler nelerdir?

Yeşil kart sigortalarında, aracınızın ruhsatı ile Türkiye’de geçerli olan bir trafik sigortası ürününün bulunması ve bunları sigortacınıza ibraz etmeniz yeterlidir. Türkiye’de hali hazırda sigorta yaptırdığınız şirketten yurtdışı araç sigortanızı yaptırmanız işlemlerinizin daha hızlı tamamlanmasını da sağlayabilir.

Yeşil Kart Yurtdışı Araç Sigortasını Nasıl Yaptırabilirsiniz?

Türkiye’deki neredeyse tüm sigorta şirketlerinin araçla yurt dışına çıkışlarınız için bir sigorta ürünü mutlaka bulunmaktadır. Sigorta şirketlerinin çağrı merkezleri, internet siteleri ya da sigorta acentelerine danışarak sigorta ürününüzü kolayca satın alabilirsiniz.

Örneğin, Groupama, Anadolu Sigorta, Mapfre gibi sigorta şirketleri yurtdışı araç sigortası alanında özel paketler hazırlamıştır. Şirket isimlerine tıklayarak ilgili sayfaları görebilirsiniz.

Yurt Dışına Çıkış Araç Sigortası Prim Tutarları

Yeşil Kart Sigortası’nda araç türlerine göre ve yurt dışında kalacağınız süreye sigorta fiyatları söz konusudur. Eylül 2020 itibarıyla aracınızın türüne göre uygulanacak olan yurtdışı araç sigortası yeşil kart yıllık prim tutarları şöyledir: 

Araç Grup
Kodu
Araç Kategori
Kodu
Araç Grubu PRİMLER (EURO)
Özel ve Tüzel
01AOtomobil225
02A1Taksi500
03MMinibüs (Sürücü dâhil 10-17 koltuk)550
04M1Otobüs (Sürücü dâhil 18-30 koltuk)700
05EOtobüs (Sürücü dâhil 31 ve üstü koltuk)850
06C1Kamyonet500
07CKamyon1.250
08Hİş Makinesi300
09H1Traktör50
10FRömork100
11BMotosiklet ve Yük Motosikleti180
12CTanker1.250
13CÇekici1.250
14GÖzel Amaçlı Taşıt700
15KTarım Makinesi300


Yurtdışı Araç Sigorta geçerlilik süresini kendiniz belirleyebilirsiniz

Yukarıdaki listede yer alan fiyatlar yıllık tutarlar olmakla birlikte yurt dışında geçireceğiniz süreye uygun dönemleri içeren ürünler de bulabilirsiniz. Genellikle sigorta şirketlerinin minimum 15 günlük olmak üzere 1-2-3-4-5-6 aylık ve 6 aydan 1 yıllık sürece kadar uygun dönemli yeşil kart sigorta ürünleri bulunur.

Binek otomobiliniz için 15 günlük yurt dışı çıkışlarınızda ödeyeceğiniz sigorta bedelini 40-50 euro civarı olarak düşünebilirsiniz. 


50 Euro demişken yurtdışında ATM’den para çekme konusunda destek almak isteyenler için hazırladığımız rehberi de hatırlatalım.


Yurtdışı Araç Sigortası Yerine Alternatifler Neler?

Yurtdışına aracıyla çıkacak olanlar için sigorta yaptırmadan çıkmasını tavsiye etmiyoruz. Özellikle döviz kurlarını düşününce yurtdışında yaptığınız basit bir kaza bile sizin için büyük sorunlara yol açabilir.


Eğer bu sigortayla uğraşmak istemiyorsanız bu noktada yurtdışına uçakla seyahat ederek indiğiniz yerde yurtdışından araba kiralama seçeneğini değerlendirmeniz en mantıklısı olacaktır. Yurtdışında araç kiralarken bu konuda teyit almanızı tavsiye etsek de büyük şirketler sigorta konusunu zaten halletmiş olacaktır.