Yurtdışında İşe Yarayabilecek Uygulama ve Web Siteleri

Bu yazımızda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın telefonlarına yüklemesini önerdiğimiz uygulamaları ya da düzenli olarak ziyaret etmelerini önerdiğimiz web sitelerini paylaşacağız.

Bu uygulamalar ve web sitelerinin genellikle bölgesel değil global olmasına dikkat ettik. Böylece yurtdışında yaşayan neredeyse herkes bu uygulamalardan faydalanabilir.

Yurtdışında Kullanışlı Web Siteleri ve Applicationlar

Bu listede yazdığımız web sitelerinin bir kısmı sadece web sitesi olarak hizmet verse de bazıları da hem uygulama hem de web sitesi olarak çalışıyor. İster mobil ister masaüstünden kullanabileceğiniz bu servisler yurtdışında birçok ihtiyacınıza cevap verecek.

Transferwise

Yurtdışında yaşayan tüm Türklerin faydalanabileceğini düşündüğümüz bu web sitesi yurtdışından Türkiye’ye ya da Türkiye’den yurtdışına yapacağınız para transferlerini çok daha kolay ve ucuz bir hale getiriyor. Web sitesini detaylı olarak incelediğimiz Transferwise nedir yazımıza da göz atabilirsiniz

Grammarly

Grammarly yazdığınız İngilizce metinlerdeki basit hataları düzeltmeye yardımcı oluyor. Özellikle yurtdışında çalışan Türklerin emaillerinde ya da sunumlarında yapacağı basit hataların önüne geçmek için uygulamaya mutlaka göz atmaları gerektiğine inanıyoruz.

Tamamen ücretsiz olan uygulamanın Premium versiyonu daha ince diyebileceğimiz hataları da tespit ederek size daha doğru ve akıcı bir dille yazmanız için de yardımcı oluyor.

Skyscanner

Farklı havayollarının uçuş fiyatlarını karşılaştırabileceğiniz Skyscanner Türkiye uçuşunuzdan önce ya da farklı ülkelere tatile gitmeden önce çok kullanışlı olabilir. İsterseniz aktarmalı seçenekleri görerek daha uygun fiyatlı uçuşlar görmeniz de mümkün.

Sitenin orijinal özelliklerinden biri de kalkış noktasını belirledikten sonra iniş noktasını belirlemeden size en yakın havaalanından en ucuz uçuşları görüntüleyebilir ve kısa vadede ufak tatiller planlayabilirsiniz. Özellikle Avrupa içinde yakın tarihli birçok ucuz uçuş bulmanız da mümkün.

DiscoverCars

Tıpkı yukarıda bahsettiğimiz Skyscanner’da olduğu gibi DiscoverCars da sizin için güvenilir araba kiralama şirketlerini bir araya getiriyor. Tek yapmanız gereken aradığınız arabanın özelliklerini ve nereden teslim almak istediğinizi girmek.

Yurtdışına taşınanlar için ilk zamanlarda ulaşım büyük bir dert olabilir. Aynı zamanda yurtdışına tatil için gittiğinizde de bu tarz bir web sitesi daha henüz Türkiye’den çıkmadan bile aradığınız arabayı bulmanıza yardımcı olabilir.

Amazon

Aslında çok öneriye gerek olan bir site değil fakat insanlar özellikle bir ülkeye yeni taşındıklarında çok gözlerinin önünde olan bir şeyi bile uzun süre arayabiliyor. Bu sebeple Amazon‘dan bahsetmeden geçmek istemedik. Türkiye’de çalışmaya başlamış olsa da diğer birçok ülkedeki kadar pazar lideri henüz olmadılar, yurtdışında ise birçok ülkede neredeyse aklınıza gelebilecek her şeyi temin edebileceğiniz bir konumda.

Özellikle İngiltere, Almanya ya da Amerika’da yaşıyorsanız kesinlikle bir an önce göz atmanızda fayda var.

UberEars

Yurtdışına taşınan birçok vatandaşımızın Yemeksepeti’nin yerine koyacak uygulama bulamadığına eminiz. Maalesef Yemeksepeti’nin muadili sayabileceğimiz kapsamlı bir websitesi birçok ülkede olmasa da UberEats bu açığı yavaş yavaş kapatmaya başladı diyebiliriz.

Uber 

Türkiye’de çalışmasa da yurtdışında birçok ülkede taksinin alternatifi olmayı bile geçip yerini alan bir uygulama. Özellikle yeni taşındığınız ve ana dilini bilmediğiniz bir ülke için çok daha faydalı bir hale geliyor ve konum bilgisini doğrudan girdiğiniz için sizi adres tarif etme derdinden kurtarıyor.

Daha binmeden önce tahmini ücreti gördüğünüz için ücret konusunda da sorun yaşamıyorsunuz ve kartınızdan para doğrudan çekiliyor. En büyük dezavantajı kendine fazla alıştırması ve taksi kullanmanız gerekmeyen rotalarda da kullanmaya başlamanız olabilir.

WeWork Remotely

Yurtdışında yaşayanlar için ilk aşamada remote işler hem kazanç anlamında hem de ülkeyi tanırken işi kolaylaştırıcı olabilir. WeWorkRemotely dünyanın her yerinden birçok remote iş imkanını inceleyebilirsiniz. Programlama işlerinden müşteri destek işlerine kadar geniş bir skalada işler görüntüleyebilirsiniz.

Eğer iyi bir İngilizce’niz varsa kendinize uygun bir iş bulmanız mümkün.

Yorum yapın