Yollando Nedir? Güvenilir mi

Yurtdışında yaşarken Türkiye’den ürün almak ya da yurtdışında yaşayan bir yakınınıza Türkiye’den ürün göndermek bazen istenildiği kadar kolay olmayabiliyor. Bazı aldığımız ürünler gerektiğinden fazla pahalı gelirken bazı aldığımız ürünlerin ise yurtdışına gönderimi olmayabiliyor.

Bu da kafamızda soru işaretlerinin oluşmasına sebep oluyor. İşte Yollando bu problemi çözmek için kurulan bir girişim. 

Yollando Nedir?

Yollando; Türkiye’den dünyaya alışveriş ve paket yönlendirme servisi veren bir e- ticaret sitesidir. Serdar Güvenkaya adlı genç bir girişimci tarafından 2018 yılında kuruldu.

Kurulmasının asıl amacı; yurtdışında yaşayan birinin Türkiye’den istediği herhangi bir ürünü ucuz ve hızlı bir şekilde alarak kendi yaşadığı ülkeye gönderebilmesi.

Bu sayede ürünü alırken yurtdışına gönderim yapıp yapmadığı da sizin için bir sorun olmaktan çıkıyor. Tek ihtiyacınız Türkiye’de internette aradığınız ürünü bulmak ve Yollando aracılığıyla istediğiniz ülkeye göndermek oluyor.

Türkiye’den alışveriş yapmak yazımızda da sistemin nasıl işlediğinden yine bahsetmiştik.

Yollando Nasıl Çalışır?

Yollando’dan alışveriş yapmanın iki yolu vardır. Birincisi, müşteri alışverişi kendi yapar ve Yollando’yu teslimat adresi olarak gösterir. İkinci yöntem ise müşteri, şirkete talepte bulunabilir. Bu durumda Yollando ekibi müşterinin istediği ürünü alır ve gönderimini yapar.

Eğer alışverişi kendiniz yapmak istiyorsanız, öncelikle web sitesine kayıt yapmanız gerekiyor.

Kayıt yaptığınız zaman Türkiye’de bir gönderim adresiniz oluşuyor ve yaptığınız alışverişlerin teslimat adresi olarak bu adresi yazıyorsunuz.

Ürünleriniz teslimat adresine ulaştığında size bir bilgilendirme yapılıyor ve teslimat adresine geldiği zaman Yollando ekibi tarafından açılıyor ve kalite kontrolü aşamasından geçiriliyor.

İsterseniz aldığınız tek paketi veya farklı zamanlarda aldığınız bütün paketleri tek pakette toplayarak gönderim talep edebilirsiniz. Böylece de %80’e varan bir indirim elde edebilirsiniz. 

yollando-websitesi

Alışveriş yapma mantığını biraz daha iyi anlatmak için isimler üzerinden örnek verelim:

Örneğin; Ahmet, İngiltere’de yaşıyor ve eşine Türkiye’den bir hediye almak istiyor. Önce Yollando sitesinden bir üyelik oluşturup, üyelik türünü belirliyor. Daha sonra istediği siteden alışverişini yapıyor.

Alışverişini yaptıktan sonra teslimat adresi yerine Yollando’nun ona vermiş olduğu adresi yazıyor. Böylece aldığı ürün Yollando’nun teslimat noktasına ulaşıyor. Gelen ürün ekip tarafından kalite kontrolden geçiriliyor ve maliyeti azaltmak mümkünse daha az yer işgal edecek şekilde tekrar paketleniyor ve yurtdışı alıcı adresinizs kargolanıyor.

İsterseniz ikinci yöntem olan ‘’Benim için Al’’ yöntemini de seçebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız Yollando ekibine istediğiniz ürünlerin özelliklerini ve linklerini göndermelisiniz. Böylece onlar sizin için istediğiniz ürünleri alıp size gönderimini sağlayabilirler.

Ayrıca Yollando beğenmediğiniz ürünlerin iade ve para iadesi işlemlerine de yardımcı oluyor ve istediğiniz ürünü, basic üye iseniz 15, Premium üye iseniz 60 güne kadar ücretsiz depolama imkânınız da bulunuyor. Bu sayede farklı gönderimlerinizin size bir arada gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

Yollando ile Hangi Ülkelere Gönderim Yapabilirim?

Yollando ile Türkiye’den aldığınız bir ürünü 226 ülkeye gönderme imkânınız bulunuyor. Yani yaşadığınız ülkede ya da hediye olarak göndereceğiniz ülkede Yollando’nun çalışmama ihtimali yok denecek kadar az.

Ücretler

Yollando ile aldığınız ürünlerde gümrük ve vergiler alıcıya aittir. Bu ücretler ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bu yüzden kesin bir fiyat bilgisi yazmak mümkün olmuyor ancak bu linkten kargo bilgilerini girerek ücretlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aldığınız ürünlerin tahmini ağırlıklarının yazdığı bir şablona da ulaşabilirsiniz. Böylece tahmini olarak ödemeniz gereken ücreti görebilirsiniz.

Ödeme Yöntemleri

Aldığınız ürünleri kredi kartı ve havale yöntemleri ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca Yollando ödemelerinde Euro ve Dolar kullanılmaktadır.

Yollando ile Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

Yollando sayfası uluslararası güvenlik sertifikalarına sahiptir ve bankaların ödeme sistemlerini kullanmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz yalnızca banka tarafından kayıt altında tutulur. Yollando hiçbir şekilde kredi kartı bilgilerinize sahip değildir ve 2018 yılından beri Türkiye’den birçok alışverişe aracılık etmiştir.

Siteye girince sizin de görebileceğiniz gibi hedef kitlesi yalnızca Türk müşterilerden oluşmamaktadır. İngilizce, Almanca ve Arapça seçenekleriyle global olarak Türkiye’den alışveriş yapmak isteyen herkese hitap eder.

Hangi Kargo Şirketleriyle Gönderim Yapılabilir?

Yapacağınız gönderimlerde istediğiniz farklı kargo şirketlerini kullanabilirsiniz. Ekonomik, Express ve Ekonomik Express olmak üzere üç seçenek hakkınız bulunuyor. Ayrıca uygun Express gönderimleri için aşağıdaki kargo şirketlerini de kullanabilirsiniz.

  • Economic Express
  • UPS Express
  • DHL Express
  • Skynet Express
  • CDEK Express

Bu konuda nasıl bir yol izleyebileceğinizi, avantajlı kargo şirketlerini öğrenmek için yurtdışına kargo göndermek yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kısa Soru Cevaplarla Yollando

1- İstediğim bütün ürünleri alabilir miyim?

Yasaklı ürünler listesinde bulunan ürünler dışında istediğiniz her ürünü alabilirsiniz. Yasaklı listesindeki ürünlere bakmak için linkine tıklayabilirsiniz.

2- Yollando ile hangi sitelerden alışveriş yapabilirim?

İstediğiniz herhangi bir online alışveriş sitesinden alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü sistemin mantığı sizin alıcı adresi olarak Yollando’nun size gösterdiği adresi girmenize dayanır. Bu sayede alışveriş yapacağınız sitenin yurtdışı gönderimi olması gerekmez.

3- Online satışı olmayan bir mağazadan alışveriş yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Bunun için sitedeki ‘’Benim için Al’’ kısmını kullanmanız gerekiyor. Bu seçeneği seçerseniz Yollando ekibinden kişiler sizin için istediğiniz ürünü alıp gönderimini yapabiliyorlar.

4- Yollando paketlerimi açıyor mu?

Yollando deposuna gelen bütün paketler açılır ve içinde yasaklı ürün olup olmadığına bakılır. Ayrıca paket küçültme yapıldığından fazla kargo ücretinden kurtulmuş olursunuz.

5- Yurtdışı kredi kartlarıyla alışveriş yapamıyorum. Nasıl alışveriş yapacağım?

Bu gibi durumlarda Benim için Al seçeneğini seçebilirsiniz. Aynı zamanda yurtdışında banka hesabı açmak yazımızda bu durumu da düşünerek önerdiğimiz seçenekler bulunmaktadır.

6- Tek bir ürün alabilir miyim?

İstediğiniz herhangi bir ürünü alıp Yollando ile gönderimini yapabilirsiniz. Uygulamanın kurucusu Serdar Güvenkaya Türkiye’den tek bir rimel bile alan kişilerin bulunduğunu söylüyor. İster bir tane rimel ister 100 tane halı alın Yollando bunun size gönderimini aynı şekilde yapacaktır. Sadece ödeyeceğiniz kargo ücretleri farklılık gösterecektir.


Eğer aklınıza takılan başka sorular varsa Yollando’nun kendi sitesinde hepsine cevap bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabını bulamıyorsanız Yollando’nun müşteri temsilcisine sorunuzu iletebilirsiniz.