İngiltere’den Türkiye’ye Kargo Göndermek

Uluslararası kargo gönderme süreci bazı durumlarda çok zorlayıcı olabiliyor. Kargo firmasını iyi seçmek ve gümrük gibi birçok etken kargo gönderim sürecini etkiliyor.

İngiltere’de Türkiye’ye uzak olan ülkelerden biri. Sizde İngiltere’den Türkiye’ye kargo göndermek istiyorsanız ancak bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımızda kargo gönderimi sırasında bilmeniz gerekenleri detaylıca bulabilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye Kargo Nasıl Gönderilir?

İngiltere’den Türkiye’ye kargo göndermek için yapmanız gereken ilk iş hangi kargo firması ile gönderim yapacağınızı belirlemek. Kargo firmaları gönderdiğiniz ürünler ile ilgili farklı fiyatlandırmalar ve farklı alternatif seçenekler sunabiliyor.

Bu yüzden kargo gönderimi yapmadan önce farklı kargo şirketlerinden fiyat bilgisi almanız sizin için faydalı olabilir. İngiltere’den kargo göndermek için DHL ve FedEX gibi global kargo firmalarını tercih edebilirsiniz.

Bu büyük firmalar dışında İngiltere’nin en büyük kargo şirketlerinden olan Royal Mail ve Expresscargo ile de gönderim yapabilirsiniz. Bu firmalar dışında alternatif kargo firmaları da bulunuyor.

Seçim yaparken kargo firmalarının sunduğu avantajlarda büyük bir etken olabiliyor. Örneğin; DHL firması Türkiye’de PTT kargo ile anlaşmalı olduğu için gelen kargolarınız gümrükten geçtikten sonra PTT tarafından dağıtıma çıkarılır ve Türkiye’nin her hangi bir yerine kolaylıkla teslim edilir.

Firmayı seçtikten sonra yapmanız gereken gönderim sürecine karar vermek. Kargolarınızı seçtiğiniz kargo firmasının şubesine giderek yapabileceğiniz gibi artık birçok firma kapıdan alma imkanı da sağlıyor. Yapmanız gereken kargo firmasının internet sitesine girerek gereken bilgileri girmeniz.

Bu süreçten sonra onaylama yaparak işlemi bitirebilirsiniz. Kargo firmaları kapınızdan kargonuzu alarak gerekli işlemleri başlatıyor ve kargo alıcının adresine doğru yola çıkıyor. Türkiye’den İngiltere’ye kargo gönderme aşaması da oldukaç benzer şekilde işliyor.

İngiltere’den Türkiye’ye Hangi Ürünler Kargo ile Yollanır?

Dünyanın neresinden kargo gönderimi yaparsanız yapın dikkat etmeniz gereken detaylardan biri de kargonun içeriğidir. Gönderilen kargonun içeriği gümrük mevzuatlarına uymuyorsa gümrükte sorun çıkabilir.

Ülkelerin yasaklı ürünler listesine koyduğu bir ürünü kargo ile yollamaya çalıştığınızda birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Hatta hukuki anlamda sorunlar ile dahi yaşayabilirsiniz.

Kargo ile gönderim yapamayacağınız ürünler; yanıcı ve yakıcı ürünler, canlı hayvan, alkollü içecek, ateşli silah, tütün ve tütün ürünleri. Yasaklı ürünlerin tam listesine kargo şirketlerinin sitelerinden ulaşabilirsiniz. Bu ürünler dışında kargo ile makyaj malzemeleri, telefon gibi elektronik eşyalar ve değerli taşların gönderimini de yapamazsınız.

Özel şartlarda taşıma gerektiren ya da belirli şartlarda gönderilmesi gereken ürünlerin taşınması gerekiyorsa kargo şirketlerinin bunun için farklı hizmetleri bulunuyor. Daha detaylı bilgi almak içi kargo şirketinizle görüşebilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye Kargo Kaç Günde Gelir?

İngiltere’den gönderimini yaptığınız kargoların Türkiye’ye ulaşması seçtiğiniz kargo şirketi ile alakalıdır. İngiltere mesafe bakımından Türkiye’ye çok yakın değildir ancak kargo şirketleri kargo sürelerini kısaltmak için müşterilerine alternatifler sunmaktadır.

Express gönderi seçeneğini seçen kişinin gönderdiği kargo, alıcıya normal süresinden daha da kısa bir sürede ulaşabilir. Kargo gönderimi, yaparken sadece yol süresini değil gümrük gibi ekstra bekleme sürelerini de hesaba katmalısınız. Küçük bir ihtimal dahilinde de olsa ufak tefek sorunlar çıkabilir ve bu gönderim süresinin uzamasına sebep olabilir. 

En popüler kargo firmalarının gönderim sürelerini sizin için araştırdık.

Royal Mail ile kargo gönderimi yaptığınızda kargonuz 3 ila 5 iş günü içerisinde Türkiye’ye ulaşıyor. Ayrıca Royal Mail daha ekonomik bir seçeneği daha bulunuyor. Uluslararası ekonomik seçeneğini seçerseniz daha uygun fiyatlarla kargo gönderimi yapabiliyorsunuz ancak kargonuzun İngiltere’den Türkiye’ye ulaşması 10 ila 15 iş gününü bulabiliyor. 


DHL Parcel UK ise bu süreyi daha hızlı ve daha ekonomik olmasını sağlayan bir sistem kurmuş. Bu kargo şirketini kullanarak gönderdiğiniz kargolar Türkiye’ye 2 ila 3 iş günü içerisinde ulaşacaktır. Daha sonrada PTT ile alıcıya teslim ediliyor.


FedEx ise ekonomik gönderim seçeneği ile daha uygun fiyata 10 ila 15 gün içerisinde gönderim yapıyor. Eğer Express gönderimi seçerseniz bu süre 3 ila 5 iş gününe kadar düşüyor.


Kargo gönderilerinde her zaman Express seçeneğini seçmeniz gerekmiyor. Eğer kargonuzun acele ulaşmasını gerektirecek bir durum yoksa daha uygun fiyatlı seçeneği seçmek daha avantajlı olabilir.

Ayrıca küçük bir hatırlatma yapalım bu firmalar ile kargo gönderimi yaptığınız zaman kargonuzu takip edebilme seçeneğiniz de bulunuyor.

Bu da kargonuzun gün ve gün nerede olduğunu görebilmenize olanak sağlıyor. Kargoyu, kullandığınız kargo firmasının internet sitesinden kargo takip numarasıyla yapabilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye Kargo Ücretleri Ne Kadar?

Kargo ücretleri bu süreçte en çok değişkenlik gösteren alanlardan biri. Kargonun ücreti, kargonun büyüklüğüne ve boyutuna, kargonun geliş türüne ve geliş süresine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca farklı kargo şirketlerinin farklı ücretlendirmeleri de olabilir. Bu yüzden kargoyu göndermeden önce gönderim fiyatlarına bakabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Biz de birkaç kargo firmasının fiyatlandırmasına bakarak küçük bir karşılaştırma hazırladık.

15x15x15 cm ölçüsünde 5 kg’lık bir kargoyu İngiltere’den Türkiye’ye göndermek istenirse ödenmesi gereken fiyatlar şu şekildedir:

  • Royal Mail:

6 – 7 iş günü içerisinde gönderim yapılacaksa 53.11 Pound.

Express gönderim seçilirse 111.54 Pound

  • DHL

3 iş günü gönderimi içerisinde gönderimi yapılacaksa fiyat 48.18 Pound

  • FedEx

Ekonomik gönderim seçeneğini seçerseniz 127.38 Pound

Express seçeneğini seçerseniz 168.44 Pound

Bu fiyatların değişkenlik gösterebileceğini hatırlatalım ve kargo gönderimi öncesinde kargo ücretlerini öğrenmek isterseniz kargo şirketlerinin sitelerinden gereken bilgileri girerek fiyatları öğrenebilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye Kargo Gönderiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yurtdışından kargo gönderimi sırasında dikkat etmeniz gerekenler daha kolay bir kargo gönderim süreci için gerekli olabiliyor. 

İlk olarak yukarıda belirttiğimiz yasaklı listesindeki ürünlere dikkat edin. Çakmak ya da parfüm gibi küçük ürünler dahi olsalar gümrük kurallarına uymadığı için ciddi sorunlara yol açabilirler. O yüzden kargo ile gönderim yapacağınız ürünlerin yasaklı listesinde olup olmadığını ve gümrükte bir problem çıkarıp çıkarmayacağına dikkat edin.

Kargo gönderimi yaparken kargonun alıcının adresine sorunsuz teslim edilmesi için alıcının adresinin tam yazıldığından emin olun. Eğer eksik bir bilgi yazılırsa kargonun yurtdışına iade edilmesi gibi sorunlarla uğraşabilirsiniz. Bu yüzden adresin tam ve eksiksiz yazılmasına özen gösterin ve alıcının cep telefonu numarası gibi ekstra bilgileri de ekleyin.

İngiltere’den kargo gönderimi yaparken paketlemeye dikkat edin. Büyük yapılan paketlemeler bazı durumlarda daha fazla ücret çıkarabiliyor. Bu yüzden eğer daha küçük bir paketleme yapabilecekseniz kargonuzu küçültün. Böylece daha az miktarda ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere’de yaşayanlar için yayınladığımız diğer yazıları da öneririz. Örneğin İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme konusunda en hızlı ve ucuz yöntemlere değindiğimiz bu rehberimize göz atabilirsiniz.