Danimarka’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme denince hem aklımızı karıştıran hem de hangisinin daha ucuz olduğunu bilemediğimiz birçok yöntemle karşılaşıyoruz. Biz de bu yazımızda Danimarka’dan Türkiye’ye para gönderme konusunda size yardımcı olmaya çalışacağız.

İskandinav ülkelerinden olan Danimarka, son zamanlarda Türklerin de oldukça ilgisini çeken ülkelerin başında geliyor. Birçok Türk’ün de yaşadığı Danimarka’dan Türkiye’ye nasıl para transferi yapılabileceğini ve alternatif para transfer yöntemlerinden bazılarını burada bulabilirsiniz.

Danimarka’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Danimarka’dan Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen kişilerin genellikle ilk tercih yöntemi SWIFT yöntemidir. Bankalar aracılığı ile yapılan SWIFT işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmadan önce Danimarka’dan para göndermek için kolay ve düşük ücretli bir yönteminden bahsetmek istiyoruz.

Wise (eski adıyla Transferwise), hem kullanım kolaylığı hem de kullanıcılarına sunduğu düşük komisyon oranları ile en çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemlerinden biri olabillir.

Wise ile Danimarka’dan Türkiye’ye para göndermek için bilmeniz gereken tek bilgi para transferi yapmak istediğiniz kişinin IBAN numarası. İşlemi nasıl tamamlayabileceğinize ve püf noktalarına daha yakından bakalım.

Wise ile Danimarka’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Dünya üzerindeki herhangi bir ülkeye para transfer yapmak istediğinizde bulabileceğiniz düşük komisyonları sunan Wise aynı zamanda para transferi sırasında bankaların kur dönüşümü esnasında aldığı gizli ücretleri de ortadan kaldırıyor. Günümüzde dünyada yaklaşık 10 milyondan fazla kişi Wise ile para transfer işlemi yapıyor.

Wise ile Danimarka’dan Türkiye’ye para göndermek isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım listeledik.

 • İlk olarak Wise sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olduğunuz zaman kişisel bilgileriniz istenir. Bu bilgiler kimlik doğrulaması istenildiği zaman oldukça önemli olacağından eksiksiz olarak yazmanız gerekir.
 • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra hangi ülkeye para göndermek istiyorsanız o ülkeyi ve ülkenin para birimini seçip, para transfer işlemlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin; Danimarka’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız işlem yapacağınız sırada ülkeyi Danimarka, para birimini ise Danimarka Kronu (DKK) olarak seçmeniz gerekir. Alıcı tarafında ise Türkiye ve TRY seçmelisiniz.
 • Göndermek istediğiniz para miktarını girdikten sonra Wise üzerinden ne kadar komisyon kesileceğini ve alıcının hesabına geçecek parayı şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.
 • Ardından Türkiye’deki para gönderimi yapmak istediğiniz hesabın IBAN numarasını ve alıcının adı ve soyadı gibi bilgileri girmeniz istenir.
 • Son olarak parayı hangi hesabınızdan çekileceğini seçersiniz. Wise ile para transferi yaparken banka transferi, (diğerlerine göre daha ucuz) banka kartı veya kredi kartından gönderim yapma seçenekleri sunuyor.
 • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra para alıcının hesabına 1 iş günü içerisinde gönderilir. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz güvenlik için Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebileceğini de belirtelim.

Önemli Not: Wise ile para transferi yaparken ekstra bir masrafla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de hangi para birimini seçtiğinizdir.  Danimarka’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderici para birimini Danimarka Kronu ve alıcının para birimini ise TRY olarak seçilmelidir. Aynı şekilde Türkiye’den Danimarka’ya para gönderirken de gönderen para birimi TRY, alıcı para birimi ise Danimarka Kronu olarak seçilmelidir.

Yurtdışından IBANa para gönderme yazımızda da bu durumu açıklamıştık.

Danimarka’dan Türkiye’ye Düşük Ücretli Para Transfer Yöntemi

Yazımızda Wise ile para transferi yapmanın uygun olduğundan bahsettik. Peki, Wise kullanıcılarından bankalara göre neden ve nasıl düşük komisyon alıyor? Bunun cevabı oldukça basit.

Wise ile para transferi yaparken iki farklı ülke arasında para gönderimi yapsanız da aslında uluslararası bir para transferi gerçekleştirmiş olmuyorsunuz. Siz Wise üzerinden Danimarka’dan para gönderdiğinizde parayı Wise’ın Danimarka’daki hesabına göndermiş oluyorsunuz. Wise ise alıcıya Türkiye üzerindeki hesabından sizin adınıza para gönderimi yapıyor.

Yani işlem uluslararası değil 2 farklı yerel havale işlemine dönüşüyor. Bu sayede bankaların yüksek uluslararası para transferi masraflarından kurtuluyorsunuz.

Bu işlem sırasında Wise’da bankalar gibi komisyon alıyor. Ancak yapılan işlem az masraflı olduğu için Wise’ın bu işlemler sırasında aldığı komisyon da uygun fiyatlı oluyor. 

Diğer İskandinav ülkelerinden de bu şekilde Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Örneğin İsveç’ten Türkiye’ye para gönderme konusunda da bir rehber hazırlamıştık.

Danimarka’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücreti

Wise ile yaptığınız işlemde ne kadar para gönderme ücreti ödeyeceğinizi bir örnekle açıklayıp bunu diğer yöntemlerle de karşılaştıralım.

Para transferi sırasında gösterilen kur Wise tarafından Google’daki anlık kur birimine göre hesaplanır. Böylece alıcıya ne kadar para gideceğini ve kesilen komisyonu anlık olarak görebilirsiniz.

Wise ile Danimarka’dan Türkiye’ye bir para transferi yaptığınız zaman alıcıya ne kadar para gideceğini bir örnekle açıklayalım.

danimarkadan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti
17 Ocak 2022 tarihi itibariyle DKK – TRY kuru Google’da da 2,06’dır.

Danimarka’dan Türkiye’ye Wise kullanarak 5.000 Danimarka Kronu (DKK) gönderdiğiniz zaman Wise sizden 42 DKK komisyon keser ve anlık kur hesaplaması yaparak alıcının hesabına kalan miktarı gönderir. Bu durumda alıcının hesabına 4958 DKK karşılığı TL geçecektir. Bunu 17 Ocak 2022 tarihi itibariyle hesapladığımızda 10.257 Lira alıcının hesabına geçecektir. Ortalama 5 saat içerisinde paranız alıcıya iletilmiş olur.

Eğer para transferini banka transferi yerine banka veya kredi kartınızdan çekilecek ücretle yapmak isterseniz masrafınız 61,80 DKK’ya çıkar. Bu yöntemin avantajı ise para transferiniz 10 dakika içerisinde alıcının hesabında olur.

Aynı yöntemle Türkiye’den Danimarka’ya para transferi yapabilirsiniz. Bunun için transfer yönünü TL’den Danimarka Kronuna ve transfer yönünü de Türkiye’den Danimarka çevirmeniz gerekir.

Bu işlemler sırasında gördüğünüz komisyon miktarı dışında gizli bir ücret ödemezsiniz. Yani Wise, para transfer işlemleri boyunca kullanıcılarına şeffaf bir dürüstlük sunar.

Wise yakın zamanda kullanıcılarına 3 farklı transfer türü sunmuştur. Bu transfer türlerinin komisyonları farklıdır. Ancak Wise’ın sitesi üzerinden ne kadar bir kesinti yapılacağını açık bir şekilde görebilirsiniz.

Wise dışında Danimarka’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transfer seçenekleri de bulunuyor. Bu seçenekleri de kısaca inceleyelim.

Danimarka’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Swift işlemleri uluslararası para transferi yapmak isteyen kişilerin en çok kullandığı yöntemlerden. Bankalar aracılığı ile yapılan Swift işlemlerini yurtdışı EFT olarak nitelendirebiliriz. SWIFT işlemlerini bankaya gitmeden mobil veya internet bankacılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

SWIFT işlemleri bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor ancak bu işlemler için mutlaka alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız Türkiye’deki bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. 

Son olarak Swift işlemleri ile ilgili bir diğer önemli bilgi de alınan komisyon oranları. Para gönderirken bankalar sadece sizden değil alıcıdan da komisyon kesintisi yapabilirler ancak bu kesintinin ne kadar olacağı alıcı bankaya bağlıdır. Dolayısıyla göndereceğiniz paranın alıcıya hangi miktarda ulaşacağını tam olarak bilmeniz mümkün olmayabilir.

Bu şekilde yapacağınız bir banka transferinde göndereceğiniz para miktarına da bağlı olsa da ortalama 80-150 DKK arasında toplam komisyon ödemeniz beklenebilir.

Türkiye’de bulunan bazı popüler bankaların SWIFT kodlarını sizler için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın Swift kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

Danimarka’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Para transferi yaparken; kur oranı, alınan komisyon gibi koşullar hangi para transfer yöntemini seçebileceğinizi etkileyen seçenekler arasındadır. Bunlar dışında paranın alıcıya ulaşma süresi de oldukça önemlidir. 

Wise ise bu yıl itibariyle işlem hızını oldukça arttırdı. Danimarka’dan Türkiye’ye gönderdiğiniz para düşük maliyetli transfer seçeneğini seçtiğinizde 5 saat hızlı transfer seçeneğini seçip daha yüksek komisyon ödeyerek ve banka kartınızdan ücretin çekilmesini sağlayarak yalnızca 10 dakika içerisinde alıcıya ulaşabilir.

SWIFT işlemleri ise bankalar aracılığıyla gerçekleştirilir ve genellikle paranın alıcıya ulaşma süresi 3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Bu durumda da Wise düşük komisyon oranları ve paranın gönderim hızı gibi yönlerden diğer alternatiflere göre daha çok öne çıkmaktadır.

Danimarka’dan Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri

Yazımızda en çok bilinen ve kullanılan para gönderme yöntemlerinden bazılarını anlattık. Ancak bu para transfer yöntemleri dışında başka birçok alternatifler de bulunuyor. Bizde sizler için Danimarka’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz yöntemleri listeledik.

 • Wise
 • Western Union
 • Transfergo
 • Banka Swift işlemleri
 • Moneygram
 • Paysend
 • Remitly

Kısaca özetlemek gerekirse Transfergo ve Remitly, Wise benzeri bir sistem sunarken Moneygram ise Western Union benzeri bir para gönderme yöntemi sunuyor.

Danimarka’dan Türkiye’ye para göndermek için adım adım yapabileceğiniz işlemleri ve ortalama işlem ücretlerini açıklamaya çalıştık. Son olarak da alternatif para transferi yöntemlerine de değindik. Yurtdışında yaşayan kişilere bu gibi rehberlerimizle yardımcı olmaya devam edeceğiz.