Almanya İş Bulma Siteleri ve Almanya’da İş Bulmak

Yurtdışında çalışmaya olan ilgi artıyor. Türkiye’den çalışmak için gidilen ülkeler arasında da Almanya uzun yıllardır popüler konumunu sürdürüyor. Avrupa Birliği içinde 80 milyonu aşkın nüfusuyla en kalabalık ülke olan Almanya hem düşük işsizlik oranları hem de birçok farklı sektörden çalışanlara ihtiyaç duymasıyla ülkemizden ilgi görmeye uzun yıllar devam edeceğe benziyor.

Peki, Almanya’da çalışmak isteyen kişiler iş bulmak için ne yapmalı? Hangi siteler iş bulma imkanını arttırır? Bu gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımız hem Türkiye’de yaşayıp Almanya’ya taşınmak isteyenler hem de hali hazırda Almanya’da yaşayanlara faydalı olabilir.

Almanya’da Nasıl İş Bulunur?

Almanya dünyadaki en gelişmiş ekonomisi olan ülkelerden biridir. Ancak son yıllarda gereken nitelikli iş gücünü karşılayamamakta. Bu durumda da başka ülkelerden gelecek nitelikli iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. 2020 yılında Almanya yeni bir göç yasası ile Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının da Almanya’da iş bulabilmesi için ‘’Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası’nı’’ çıkardı.

Bu yasa ile Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerde yaşayan nitelikli kişiler Almanya’da iş başvurusunda bulunabilir ve Almanya’da yaşayabilir. İlk olarak bu göç yasasından bahsedelim.

Almanya Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası

2020 tarihinde yürürlüğe giren bu yasa ile vize başvuruları bu yasanın hükümlerine göre değerlendirilecek. Nitelikli iş gücü göçü yasasının amacı ise Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerde yaşayan nitelikli kişilerin Almanya’da iş başvurusunda bulunmalarını sağlamak.

Bu başvuruda bulunacak kişilerin akademik eğitim almış kişiler olması veya nitelikli meslek eğitimi almış kişiler olması gerekiyor. Bu iki şarttan birini yerine getirmemiş kişiler bu yasa kapsamında Alman vizesi başvurusunda bulunamazlar. Tabii ki bu kapsam dışında da Almanya’da iş ilanlarına başvurabilir ve yine kabul edilebilirsiniz fakat bu yasa şirketler ve sizin için süreci daha da kolaylaştıran ve ülkeye gelişinizi kolaylaştıran bir yasa.

Almanya’da İş Bulmak İçin Hangi Siteler Faydalı Olur?

Günümüzde iş aramak artık çok kolay. Google üzerinden yapacağınız aramalar ile herhangi bir ülkedeki iş ilanına kolayca ulaşabilirsiniz. Almanya’da iş bulmak içinde arama yapabileceğiniz birçok site bulunuyor. Almanya’da iş bulmak için kullanabileceğiniz en çok kullanılan siteler şunlardır:

 • Linkedin Jobs: Birçok filtreleme seçeneğiyle LinkedIn şu an en kolay iş bulabileceğiniz web sitelerinin başında gelir. İstediğiniz şehre ya da doğrudan Almanya’ya filtreleme yaparak profilinize uygun iş ilanlarını bulabilirsiniz. Bazı iş ilanlarına siteden çıkmanıza bile gerek kalmadan başvurma şansınız bulunur.
 • Make It In Germany: Alman devleti tarafından hazırlanmış ve Almanya’da çalışma koşulları, çalışma vizesi gibi konularda detaylı bilgiler veren sitenin aynı zamanda iş ilanları sayfası da bulunuyor. Link doğrudan iş ilanlarına sayfasına gidiyor fakat diğer bilgilere de göz atmak işinize yaracaktır.
make-it-in-germany-is-bulma-sitesi
 • Stepsone.de: Sitede hem mesleklerin ortalama maaşını görebilir hem de birçok farklı sektörden iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Şirketin mobil uygulaması da bulunuyor ve üye olup aradığınız kriterler için sizi bildirim gönderilmesini de sağlayabiliyorsunuz.
 • Indeed.de: Indeed Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede aktif şekilde çalışan bir iş ilanları sitesi. Olumsuz yanı maalesef Almanya’daki iş ilanlarını Almanca sitede görebiliyorsunuz fakat çoğu iş ilanı İngilizce olarak da kendini açıklıyor. Yani yine de siteye üye olup başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • Monster.com: Oldukça popüler bir iş ilanları sitesi. Almanya iş ilanları bulmak için de .com versiyonunu kullanabilirsiniz. Olumsuz yanı Almanya’daki iş ilanlarının çoğunluğunun Almanca hazırlanmış olduğunu göreceksiniz. Bu iş ilanlarına başvurmak Almancası olmayanlar için pek mümkün olmayacaktır.
 • EURES: Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bu sitenin asıl amacı Avrupa Birliği vatandaşlarını diğer ülkelerdeki iş ilanlarından haberdar etmek. Yani yalnızca Türk vatandaşlığınız varsa bu siteden aradığınız iş ilanını bulmak zor olabilir fakat yine de göz atılabilir.
 • Arbeitsagentur.de:Almanya vatandaşı olup Almanya’da yaşayan ve iş bulamayan kişiler tarafından kullanılabilir. İş bulma ajansıdır.
 • XING.com

Tabii Almanya iş ilanları paylaşan daha birçok web sitesi bulmak da mümkün. Yine de farklı meslekleri kapsayıcılığı sebebiyle bu sitelerden araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

Bu internet siteleri üzerinden Almanya’daki iş başvurularını takip edebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Doğrudan şirketleri araştırıp onların web sitelerindeki kariyer sayfalarına göz atmak da önemli bir seçenek. Birçok şirketin internet sitelerinde kariyer sayfaları veya iş ilanları bulunabiliyor. Bu ilanlara başvuruda bulunabilir veya doğrudan şirketlere mail atarak CV gönderebilirsiniz. 

Eğer Almanya’da yaşıyorsanız iş bulabileceğiniz bir diğer alternatif ise danışma merkezleri ve iş bulma kurumları. Bu kurumlarda başvuruda bulunarak iş bulabilirsiniz. 

Son olarak özellikle nitelikli iş gücü olmaya uygun kişiler için Türkiye’de de yurtdışında iş bulma danışmanlık şirketleri bulunuyor. Linkteki yazımızda açıkladığımız şirketler Almanya konusunda da tecrübeli şirketler.

Almanya’da Hangi Alanlarda Çalışabilirsiniz?

Almanya ekonomisi denilince akla gelen ilk alan endüstridir. Bu nedenle Almanya’da çalışmak denilince mühendislik gibi meslekler daha ön plana çıkıyor. Ancak bu alanlar dışında da Almanya’da istediğiniz alanda bir kariyer yapabilirsiniz. 

Almanya, ülkeye gelecek kişilerin nitelikli eleman olmasını istiyor. Özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında nitelikli çalışana sürekli daha fazla ihtiyaç olduğundan bu alanlarda çalışacak kişiler aranıyor. Almanya’da en çok tercih edilen meslek alanları ise şunlar:

 • Yazılım mühendisliği
 • Makine mühendisliği
 • Tıp
 • Makine Mühendisliği
 • İşletme

Almanya’da Hangi Şehirlerde Daha Çok İş İmkânı Vardır?

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre en çok iş bulabileceğiniz şehirler sırasıyla Frankfurt, Stuttgart ve Münih.

Berlin ve Köln gibi bilinen şehirler ise biraz daha geriden geliyor. Ancak çalıştığınız alanda iş bulacağınız şehirler için oldukça etkili. Örneğin; Berlin oldukça popüler bir şehir olduğu için birçok alanda çalışma imkanı sunuyor. Eğer otomotiv alanında çalışıyorsanız ise Mercedes’in merkezi Stuttgart ve BMW’nin merkezi Köln gibi şehirlerde daha çok iş imanı bulabilirsiniz.

İş bulduğunuz şehrin ülkenin içindeki ekonomik durumunu da araştırmanızı tavsiye ederiz. Kiralık ev konusu da Almanya’da iş bulmak kadar zor olabiliyor.

Almanya’da Maaşlar Ne Kadar?

Almanya yaşam standartları yüksek ve en düşük işsizlik oranlarına sahip ülkelerin başında geliyor. En yüksek istihdamı sunan ülkelerden biri olan Almanya’da maaşlar da oldukça yüksek. Yazımızda daha önceden belirttiğimiz gibi Almanya endüstri alanında en çok bilinen ülkelerden biri. Bu nedenle bu alanda birçok dünya markası da Almanya’da. 

Örneğin; Almanya’da bir doktorun yıllık brüt ortalama maaşı 60.000 Euro ile 110.000 Euro arasında değişiyor. Mühendislik alanında ise bu maaşlar yıllık ortalama 50.000 Euro’dan başlayarak daha da artış gösteriyor. Fabrika işçisi gibi meslekler için de maaşlar yıllık brüt 24.000 Euro seviyesinden başlar.

Almanya’da asgari ücret ve maaşlar hakkındaki yazımızda bu konuyu detaylı şekilde değerlendirmiştik.

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmak İş Bulmak İçin Avantaj Sağlar mı?

Almanya’da yüksek lisansını başarıyla bitiren kişiler 1 yıl oturum iznine sahip olurlar. Bu süre içerisinden bir iş buldukları takdirde oturma izinleri çalışma iznine dönüşür. Ayrıca yüksek lisans süresinde part time olarak çalışma imkanı bulunur.

Bu sebeple Almanya’da iş bulmak isteyen kişilerin imkanları varsa Almanya’da yüksek lisans yapması iş bulma sürecini çok daha kolay hale getirebilir. Yurtdışında yüksek lisans yapmak hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Almanya’da İş Bulmak İçin Almanca Bilmek Gerekir Mi?

Bunun cevabı aslında hem evet hem de hayır. Almanya’da iş bulabilmeniz için İngilizce bilmeniz yeterlidir. Ancak başvuru yaparken şirketin Almanca şartı olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bazı durumlarda başvuruda bulunmak istediğiniz şirketler Almanca bilmenizi isteyebilir ya da sadece İngilizce yeterli kabul edilebilir. Ancak Almanya’da uzun bir süre kalacaksanız uzun vadede Almanca öğrenmek şirket değiştirecek olduğunuzda da size büyük kolaylık sağlar.

Almanya’da Çalışmak İçin Hangi Vize Türü Gerekir?

Almanya’da çalışmak için başvuruda bulunabileceğiniz iki vize türü bulunuyor. Eğer Almanya’ya gelmeden iş bulduysanız uzun süreli Ulusal Vize (D Tipi) başvurusunda bulunmanız gerekiyor. D Tipi vizeye başvurmak için çalışmak istediğiniz şirketten alacağınız davet mektubuna ihtiyacınız vardır. Bu vize türü Almanya’da çalışacağınız süre 90 günü aşıyorsa almanız gereken vizedir.

Ancak Almanya’ya gelerek iş aramak istiyorsanız bunun için İş Arama vizesine başvuruda bulunmanız gerekir. 6 aylık bir vize olan İş Arama vizesi ile Almanya’ya gelerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Almanya çalışma vizesi için gerekli olan evraklar ise şunlardır:

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah adresi
 • Sağlık sigortası
 • Diploma, karne, iş sözleşmesi gibi mesleki gelişimi açıklayan belgeler (Almanca tercümesi ile birlikte)
 • Somut iş teklifi (Almanya’daki işverenin adı, adresi, çalışma yeri, iş ilanı ve görev tanımı ile birlikte)
 • Çalışma biçimi
 • Euro olarak alınan brüt maaş

Almanya çalışma vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişiler gereken evraklar ile birlikte Alman konsolosluğuna başvuruda bulunabilirler.