Türkiye’den İsviçre’ye Para Gönderme

Yaşam kalitesi ve gelir yüksekliği bakımından ilk sıralarda gelen İsviçre’ye Türkiye’den nasıl para transferi yapılabileceğini ve en iyi alternatif para transfer yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızda hem tavsiye ettiğimiz en ucuz ve avantajlı yönteme hem de İsviçre’den Türkiye’ye para göndermek için işinize yarayabilecek alternatif yöntemlere ulaşabilirsiniz.

Önce önerdiğimiz yöntemle başlayalım ve adım adım neler yapabileceğinizi açıklayalım.

Türkiye’den İsviçre’ye Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’den İsviçre’ye para transferi yapmanın birkaç farklı yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler arasında en çok bilinen ve kullanılanların başında SWIFT geliyor.

Özellikle bankalar aracılığı ile yapılan bu işlem ilk tercih edilen yöntemlerden olsa da sizlere uluslararası para transferi yapmanın daha kolay ev daha ucuz bir yönteminden bahsetmek istiyoruz.

Wise (eski adıyla Transferwise), hem kullanım kolaylığı hem de kullanıcılarına sunduğu düşük komisyon oranları ile en çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemidir. Wise ile İsviçre’ye para göndermek için sadece alıcının IBAN numarasını bilmeniz yeterli.

Türkiye’den İsviçre’ye para göndermek için neler yapılması gerektiğini daha detaylı inceleyelim.

Wise ile Türkiye’den İsviçre’ye Para Göndermek

Günümüzde 10 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Wise, kullanıcılarına bankalara oranla daha düşük komisyonlar sunduğu için en çok tercih edilen uygulamalardan biri haline geldi. Aynı zamanda para transferi sırasında oluşan kur farklarını ortadan kaldırdığı için oldukça tercih ediliyor.

Wise ile para göndermek isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Bizde sizler için Wise’ı kullanarak nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım listeledik.

 • Wise sitesine girerek ücretsiz şekilde üyelik oluşturun. Aşağıdaki butona tıklayarak siteye erişebilirsiniz.
 • Hangi ülkeye para göndermek istiyorsanız o ülkeyi ve ülkenin para birimini seçip, para transfer işlemlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin; Türkiye’den İsviçre’ye para göndermek istiyorsanız işlem yapacağınız sırada gönderici ülkeyi Türkiye, para birimini ise TL olarak seçmeniz gerekir.
 • Göndermek istediğiniz para miktarını girdikten sonra Wise üzerinden ne kadar komisyon kesileceğini ve alıcının hesabına ne kadar tutar gideceği gibi bilgileri görebilirsiniz.
 • Ardından İsviçre’deki para gönderimi yapmak istediğiniz hesabın IBAN numarasını ve alıcının adı ve soyadı gibi bilgileri girmeniz istenir.
 • Girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra para alıcının hesabına 1 iş günü içerisinde gönderilir. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz güvenlik için Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebileceğini de belirtelim.
 • Son olarak parayı göndermeniz için size bir banka hesap numarası iletilir. Parayı banka hesabına gönderdikten sonra işleminiz başlatılır.

Wise ile para transferi yaptığınız zaman ülkelerin yerel para birimlerini seçmeniz gerekir. Böylece ekstra bir gönderim masrafı ile karşılaşmazsınız. Yurtdışına para gönderme yazımızda da bu konuyu detaylı bir şekilde açıklamıştık.

Yani Türkiye’den İsviçre’ye para gönderirken, gönderenin para birimi TL ve alıcının para birimi de İsviçre Frangı (CHF) olarak seçilmelidir. 

Türkiye’den İsviçre’ye Para Gönderme Ücreti

Yazımızda Wise ile para transferi yapmanın bankalara göre daha uygun olduğundan bahsettik. Peki, Wise kullanıcılarından bankalara göre neden daha az komisyon alıyor?

Bunun cevabı oldukça basit. Wise ile para transferi yaparken iki farklı ülke arasında para gönderimi yapsanız da aslında uluslararası bir para transferi gerçekleştirmiş olmuyorsunuz.

Siz Wise üzerinden Türkiye’den para gönderdiğinizde Wise alıcıya parayı İsviçre üzerinden gönderiyor. Böylece işlem uluslararası değil 2 farklı havale işlemine dönüşüyor.

Bu işlem sırasında Wise’da bankalar gibi komisyon alıyor. Ancak yapılan işlem daha az masraflı olduğu için Wise’ın bu işlemler sırasında aldığı komisyonda bankalara göre daha uygun fiyatlı oluyor. 

Wise’ın kullanıcılara sunduğu bir diğer özellik ise alıcının hesabına ne kadar para gideceği ve alınan komisyon miktarlarını şeffaf bir şekilde göstermek.

İsviçre’ye para transferi sırasında Wise tarafından gösterilen kur Google’daki anlık kur birimine göre hesaplanarak para transfer işlemi yapılır. Ayrıca para transferi sırasında hangi ödeme yöntemi ile gönderim yapacağınızı seçebilirsiniz.

Şimdilik Wise’da Türkiye’den İsviçre’ye sadece banka hesabı ile ödeme yapma işlemi bulunuyor. Ancak Swift ile gönderim yapmak yerine bankanız üzerinden Wise ile gönderirseniz bankaların aldığı komisyonları ödemez, sadece Wise’ın komisyon kesintisini ödersiniz.

Wise sadece doğrudan para transferi yapmak için değil aynı zamanda düzenli bir şekilde farklı ülkelere para transferi işlemleri yapanlar için banka hesabı hizmeti de veriyor. Örneğin İsviçre banka hesabı açmak da yapabilecekleriniz arasında. Bu sayede oraya para atabilir ve istediğiniz zaman hızlıca ve çok düşük masrafla İsviçre hesaplarına para gönderebilirsiniz.

Wise ile Örnek İşlem Üzerinden Ücret Hesaplama

Türkiye’den İsviçre’ye para gönderdiğiniz zaman alıcının hesabına ne kadar para gideceğini bir örnekle açıklayalım. 

Hesaplama 11 Ocak 2022 günü olan kur değerlerine göre yapılmıştır.

türkiyeden isviçreye para gönderme ücreti
Ekran görüntüsü 11 Ocak 2022 tarihinde Wise sitesinden alınmıştır. Kur değiştikçe tutarlarda değişkenlik olabilir.

Türkiye’den İsviçre’deki bir hesaba 10000 TL gönderildiği zaman Wise 73,44 TL’lik bir komisyon kesintisi uygular. Bu kesintiler sonrasında alıcının hesabına 664,13 CHF geçer.

Aynı yöntemi kullanarak İsviçre’den Türkiye’ye para transferi de yapabilirsiniz. Bunun için siteye girdiğinizde işleme başlarken gönderici olarak CHF para birimi alıcı olarak TRY para birimi seçmelisiniz. Wise dışında Türkiye’den İsviçre’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transfer seçenekleri de bulunuyor. Bu seçenekleri de kısaca inceleyelim.

Türkiye’den İsviçre’ye SWIFT Yapmak

SWIFT işlemleri uluslararası para transferi yapmak isteyen kişilerin en çok kullandığı yöntemlerden olduğunu yazımızın başında belirttik. Bankalar aracılığı ile yapılan SWIFT işlemlerini yurtdışı EFT olarak nitelendirebiliriz.

SWIFT işlemlerini bankaya gitmeden mobil veya internet bankacılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

SWIFT işlemleri genellikle bankadan bankaya farklılık gösterir ancak bu işlemler için mutlaka alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız İsviçre’deki bankanın Swift/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. İsviçre’deki tüm bankaların SWIFT kodlarına aşağıdaki link aracılığıyla erişebilirsiniz. . Ancak en doğru bilgi için para gönderimi yapacağınız bankanın internet sitesine öneririz.
https://bank-codes-turkiye.com/swift-code/switzerland/

Son olarak SWIFT işlemleri ile ilgili bir diğer önemli bilgi de alınan komisyon oranları. Para gönderim işlemleri sırasında bankalar sadece gönderdiğiniz hesaptan değil aynı zamanda alıcıdan da komisyon kesintisi yaparlar ancak bu kesintinin ne kadar olacağını gönderici olarak bilmeniz çok zordur. Alıcı bankayla ilgili bir konudur. Dolayısıyla göndereceğiniz paranın alıcıya hangi miktarda ulaşacağını tam olarak bilemezsiniz.

Türkiye’den İsviçre’ye Western Union ile Para Göndermek

Swift işlemleri dışında bir diğer bilinen para transfer yöntemi ise Western Union. Western Union diğer alternatiflere göre daha pahalı bir yöntemdir.

Ancak Western Union ile para transfer yapmanın bir avantajı da alıcı adına direkt olarak para gönderilmesidir. Böylece hiçbir bankaya ya da IBAN’a ihtiyaç duymadan kolaylıkla para gönderimi yapılabilir. 

İsviçre’ye Western Union ile para gönderdiğinizde size bir kod verilir ve gönderdiğiniz kişi bu kod ile bir Western Union acentesine giderek parayı anında çekebilir. Ayrıca birçok banka şubesi de Western Union acentesi görevi görmektedir. Örneğin; Türkiye’deki İş Bankası şubeleri aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Western Union tarafından alınan komisyonlar diğer para transfer alternatiflerine göre çok daha pahalı olacağından acil bir para gönderimi gerektiren durumlarda bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’den İsviçre’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Para transferi yaparken; kur oranı, alınan komisyon gibi koşullar hangi para transfer yöntemini seçebileceğinizi etkileyen seçenekler arasındadır. Bunlar dışında paranın alıcıya ulaşma süresi de oldukça önemlidir. 

En hızlı para transferi gerçekleştirebileceğiniz seçenek Western Union’dır. Para gönderdiğinizde aldığınız kodu alıcıya ilettiğiniz an alıcı parayı herhangi bir Western Union acentesinden anında çekebilir. 

Wise ise Türkiye’den İsviçre’ye yapılacak para transferlerinin 1 iş günü içerisinde alıcın hesabında olmasını sağlar.

Swift işlemleri ise bankalar aracılığıyla gerçekleştirilir ve genellikle paranın alıcıya ulaşma süresi ortalama 3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Bu durumda da İsviçre’ye para gönderme konusunda Wise düşük komisyon oranları ve paranın gönderim hızı gibi sebeplerle tercih sebebi olabilir.

Türkiye’den İsviçre’ye Para Gönderme Yolları

Yazımızda en çok bilinen ve kullanılan para gönderme yöntemlerini anlattık. Ancak bu para transfer yöntemleri dışında başka alternatiflerde bulunuyor. Bizde sizler için Türkiye’den İsviçre’ye para transferi yapabileceğiniz yöntemleri listeledik.

 • Wise
 • Transfergo
 • Western Union
 • SWIFT işlemleri
 • Moneygram
 • Paysend

Türkiye’den İsviçre’ye para gönderme rehberimizde hem en uygun yöntemden hem de kullanabileceğiniz diğer alternatiflerden bahsettik. Hıza önem veren ya da yüklü para göndermek isteyenler için de öne çıkan seçeneklere değindik.