İngiltere Tatil Günleri: Okul Tatilleri ve Resmi Tatiller [2022]

İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız ve İngiltere’yle iş yapan ve Türkiye’de yaşayanlar için İngiltere tatil günleri rehberimizde tatil günleri hakkında bilgileri, resmi ve okul tatillerini bulabilirsiniz.

İngiltere’de yıl içerisinde 8 tane resmi tatil günü bulunur. Bu resmi tatil günlerinde İngiltere’deki kurumlar ve okullar kapalıdır. Bazı işletmeler ve turistik yerler bu resmi tatil günlerinde kapanabilir veya açık olduğu saatlere sınırlama getirebilir. Ayrıca toplu taşıma araçlarının seferleri de daha seyrek gerçekleşebilir.

İngiltere’de tüm resmi tatil günleri ‘’bank holiday’’ olarak adlandırılır. Bu adı tatil dönemlerinde bankalar bile kapalı olduğu için almıştır.

Eğer tatil dönemlerinde İngiltere’ye gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz yerleri ve ulaşım imkanlarını önceden incelemeniz İngiltere’de geçireceğiniz zamanı daha kolay hale getirebilir.

İngiltere’de 2022 yılındaki resmi tatillere ve günlerine aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz.

İngiltere’nin 2022 Yılı Resmi Tatilleri Tablosu

2022 İngiltere TatilleriTarih
Yeni Yıl1 Ocak 2022 Cumartesi – 3 Ocak*
Kutsal Cuma (Good Friday)15 Nisan 2022 Cuma
Paskalya18 Nisan 2022 Pazartesi
Early May Bank Holiday2 Mayıs 2022 Pazartesi
Spring(Bahar) Bank Holiday30 Mayıs 2022 Pazartesi
Summer (Yaz) Bank Holiday29 Ağustos 2022 Pazartesi
Noel Tatili25 Aralık 2022 Pazar
Boxing Day26 Aralık 2022 Pazartesi
İngiltere’de bulunan resmi tatillerin isimleri ve hangi gün tatil olduklarını tablomuzda bulabilirsiniz.

İngiltere Resmi Tatil Günleri ve Açıklamaları

1 Ocak – Yeni Yıl Tatili

Yeni yılın ilk günü tüm İngiltere’de geçerli olan bir resmi tatildir. Eğer 1 Ocak günü Cumartesi veya Pazar gününe denk gelirse, pazartesi gününe gelen gün bank holiday ilan edilir ve tatil edilir. Bazı Avrupa ülkelerinde buna benzer uygulamalar bulunur. Bu da İngiltere tatil günleri içinde çalışanların haftasonuna gelen 1 Ocak’ı tatil günü olarak kaybetmemelerini sağlar.

*2022 yılında 1 Ocak günü Cumartesi gününe denk geldiği için 3 Ocak günü de İngiltere genelinde tatil edilmiştir.

15 Nisan – Kutsal Cuma (Good Friday)

Kutsal Cuma, Hristiyanlar için oldukça kutsal bir dini bayramdır. İsa’nın çarmıha gerildiği gün olarak adlandırılır. Aynı zamanda Holy Friday ve Black Friday olarak da bilinir. Bu günün sabit bir tarihi bulunmaz. Paskalya pazarından bir önceki cumaya denk gelen gün kutsal Cuma olarak kutlanır. 2022 yılında 15 Nisan Cuma günü kutlanacaktır.

18 Nisan – Paskalya Pazartesisi

Paskalya’dan sonraki gün kutlanır. İngiltere’de 1871’den beri bank holiday olarak tatil ilan edilmiştir. Almanya tatil günleri yazımızda da bu tatil gününe yer vermiştik.

2 Mayıs – Early May Bank Holiday

Her yıl mayıs ayının ilk pazartesi günü resmi tatildir. 2022 yılında 2 Mayıs gününe denk gelmektedir. 

Bu sene bu tarih Türkiye’deki Ramazan Bayramı’nın ilk gününe denk gelir. İngiltere’de yaşayan birçok vatandaşımızın bu gibi bayramlarda Türkiye’deki akrabalarına para gönderdiğini de görüyoruz. Bu tarih İngiltere’de de tatil olduğundan bu gibi bir planınız olursa tatil tarihine dikkat etmenizi öneririz.

İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme yazımızdan en uygun şekilde nasıl para göndereceğinizi öğrenebilirsiniz.

30 Mayıs – Spring (Bahar) Bank Holiday

Her yılın Mayıs ayının son pazartesi günü resmi tatildir. 2022 yılında 30 Mayıs tarihine denk düşmektedir.

29 Ağustos – Summer (Yaz) Bank Holiday

Her yılın Ağustos ayının son pazartesi günü resmi tatildir. 2022 yılı için 29 Ağustos günü tatildir.

25 Aralık – Noel Tatili

Noel, her yılın Aralık 25’inde kutlanır. İsa’nın doğumunun kutlandığı bu bayram Hristiyanlar için oldukça önemlidir. Ancak Noel dini bir bayram olsa da günümüzde daha çok aile ve arkadaşlar ile zaman geçirilen bir gün haline gelmiştir.

Bu gün İngiltere genelinde kutlanılan bir resmi tatil günüdür. Ayrıca Noel döneminde ülke genelindeki kurumlar ve okullar tatil olur. İşletmelerin çoğu kapalıdır. Ayrıca toplu taşıma araçlarında Noel gününde azalma olabilir. Genellikle İngiltere genelinde Noel tatili yılbaşı ile birleştirilerek daha uzun bir tatil dönemi yapılabilir.

26 Aralık – Boxing Day

Boxing Day ya da Aziz Stephen Günü, Noel gününün ertesi gününde kutlanılan bir gündür. İngiltere’de Boxing Day, dini bir günden daha farklı şekilde kutlanır. Bu gün genellikle Noel gününde alınan hediyeler açılır. Aile ve arkadaşlar ile vakit geçirilir. Hollanda tatil günleri yazımızda da bu tarihe yer vermiştik.

İngiltere Okul Tatilleri (2021 – 2022 Eğitim Dönemi)

İngiltere’de okul tatilleri genellikle belediyeler tarafından belirlenir. Bu nedenle farklı bölgelerdeki okulların tatillerinde değişiklik olabilir. Bu tatil günleri bazı durumlarda okuldan okula bile değişiklik gösterebilir.

Genellikle İngiltere’de eğitim veren okullarda eğitim yılı 3 döneme ayrılır. Bu 3 dönem içinde de 2 kısa tatil bulunur. (Sonbahar ve Şubat tatili)

Genel olarak İngiltere’de bulunan okulların tatil günlerini sizler için listeledik. Ancak yıl içerisinde bir değişiklik olup olmadığını okulların sitelerinden bakarak öğrenebilirsiniz.

  • Sonbahar Tatili: 25 – 29 Ekim 2021
  • Noel Tatili: 24 Aralık 2021 – 7 Ocak 2022
  • Şubat Tatili: 21 Şubat – 25 Şubat 2022
  • Paskalya Tatili: 11 Nisan – 22 Nisan 2022
  • Mayıs Tatili: 30 Mayıs – 3 Haziran 2022
  • Yaz Tatili: 25 Temmuz – 31 Ağustos 2022

Bu tarihler dışında İngiltere’deki tüm resmi ve dini tatil günlerinde tüm okullar tatildir.


Birleşik Krallık içinde bulunan İngiltere Avrupa’da dini günleri en az resmi tatil ilan eden ülkelerden biridir. Bu sebeple de yazımızda da açıkladığımız Bahar ve Yaz dönemleri için özel Bank Holiday’ler oluşturmuştur. İngiltere tatil günleri arasında bulunan bu günler okul tatil dönemlerinin de başlangıç ve bitişlerini oluşturur.