İngiltere Tatil Günleri: Okul Tatilleri ve Resmi Tatiller [2024]

İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız ve Türkiye’de yaşayıp İngiltere ile iş yapanlar için İngiltere tatil günleri rehberimizde İngiltere’deki resmi tatiller ve okul tatilleri dahil olmak üzere tüm tatil günleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de yıl içerisinde 8 tane resmi tatil günü bulunur. Bu resmi tatil günlerinde İngiltere’deki kurumlar ve okullar kapalıdır. Bazı işletmeler ve turistik yerler bu resmi tatil günlerinde kapanabilir veya açık olduğu saatlere sınırlama getirebilir. Ayrıca toplu taşıma araçlarının seferleri de daha seyrek gerçekleşebilir.

İngiltere’de tüm resmi tatil günleri ‘’bank holiday’’ olarak adlandırılır. Bu isim, tatil dönemlerinde bankalar bile kapalı olduğu için verilmiş.

Eğer tatilde Türkiye’ye gitmeyi planlıyorsanız, Türkiye’deki hesaplarınıza para transferi yaparken yüksek işlem ücretleri ödememek veya yanınızda devamlı nakit taşımak için, Wise ve TransferGo gibi uluslararası para transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Wise ile hem Türkiye’deki banka hesaplarına para gönderebilir hem de Türkiye tatilinizde Wise kart ile reel döviz kuru ile hem GBP bakiyenizden veya TL bakiyenizi kullanarak harcama yapabilirsiniz. Ayrıca Wise hesabı ile tek hesapta hem GBP hem de TL bakiyesi bulundurabilirsiniz. 

Wise Sitesine Git

Eğer tatil dönemlerinde İngiltere’ye gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz yerleri ve ulaşım imkanlarını önceden incelemeniz İngiltere’de geçireceğiniz zamanı daha kolay hale getirebilir.

İngiltere’de 2023 yılındaki resmi tatillere ve tatil günlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Bank Holiday nedir?

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi İngiltere’deki tüm resmi tatiller “Bank Holiday” olarak adlandırılır. Bu resmi tatil günlerinde bankalar da kapalı olduğu için resmi tatiller bu adıyla da bilinir. Yani Bank Holiday, resmi tatil tabirinin bir diğer adı diyebiliriz. 

İngiltere’de normalde yıl içerisinde 8 adet Bank Holiday bulunsa da 2023 yılı içerisinde toplam 9 adet Bank Holiday tatili bulunur. Bu yıl, Kral Charles III’ün Taç Giyme Töreni için 8 Mayıs Pazartesi günü de resmi tatil ilan edildiğinden dolayı 2023 yılında fazladan 1 Bank Holiday daha eklenmiş oldu. Bank Holiday günlerinde İngiltere’deki tüm okulların, resmi kurumların ve çoğu şirketin kapalı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

2023 yılındaki 9 Bank Holiday tarihlerini aşağıdaki resmi tatil tablosundan öğrenebilirsiniz. 2023 yılında İngiltere’deki bu 9 resmi tatil gününden hiçbiri hafta sonuna denk gelmez. Çoğunluğu Pazartesi günü olmak üzere tamamı hafta içine denk gelecek şekilde ilan edildiğini tabloda da görebilirsiniz.

İngiltere’nin 2023 Yılı Resmi Tatilleri Tablosu

2023 İngiltere TatilleriTarih
Yeni Yıl/Yılbaşı Tatili2 Ocak 2023 Pazartesi*
Kutsal Cuma (Good Friday)7 Nisan 2023 Cuma
Paskalya Pazartesisi10 Nisan 2023 Pazartesi
Mayıs Ayı Başları (Early May) Tatili1 Mayıs 2023 Pazartesi
Kral Charles III’ün Taç Giyme Töreni 8 Mayıs 2023 Pazartesi
Bahar Resmi Tatili (Spring Bank Holiday)29 Mayıs 2023 Pazartesi
Yaz Resmi Tatili (Summer Bank Holiday)28 Ağustos 2023 Pazartesi
Noel Tatili25 Aralık 2023 Pazartesi
Hediyeleşme Günü (Boxing Day)26 Aralık 2023 Salı
* Yeni yılın ilk gününün tüm İngiltere’de resmi tatil olmasının yanı sıra 1 Ocak günü Cumartesi veya Pazar gününe denk geldiğinde 1 Ocak gününü takip eden Pazartesi günü de Bank Holiday ilan edilir ve tatil olur.

2023 yılında İngiltere’deki resmi tatillerin isimleri ve hangi gün tatil olduklarını tablomuzda bulabilirsiniz.

İngiltere Resmi Tatil Günleri ve Açıklamaları

2 Ocak 2023 – Yeni Yıl Tatili

Yeni yılın ilk günü tüm İngiltere’de geçerli olan bir resmi tatildir. Eğer 1 Ocak günü Cumartesi veya Pazar gününe denk gelirse Pazartesi gününe gelen gün bank holiday ilan edilir ve tatil olur. Bazı Avrupa ülkelerinde de buna benzer uygulamalar mevcut. Bu durum, İngiltere tatil günleri içinde çalışanların hafta sonuna gelen 1 Ocak’ı tatil günü olarak kaybetmemelerini sağlar.

*2023 yılında 1 Ocak günü Pazar gününe denk geldiği için 2 Ocak Pazartesi günü de İngiltere genelinde tatil ilan edilmiş.

7 Nisan 2023 – Kutsal Cuma (Good Friday)

Kutsal Cuma, Hristiyanlar için oldukça kutsal bir dini bayramdır. Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği gün olarak adlandırılır. Aynı zamanda Holy Friday ve Black Friday olarak da bilinir. Bu günün sabit bir tarihi bulunmaz. Paskalya pazarından bir önceki cumaya denk gelen gün Kutsal Cuma olarak kutlanır. 2023 yılında 7 Nisan Cuma günü kutlanacak.

10 Nisan 2023 – Paskalya Pazartesisi

Paskalya’dan sonraki gün kutlanır. İngiltere’de 1871’den beri bank holiday olarak tatil ilan edilmiştir. Almanya tatil günleri yazımızda da bu tatil gününe yer vermiştik. Paskalya için Kutsal Cuma’dan sonraki Pazartesi de tatil ilan edilerek hafta sonu ile birleştiği için İngiltere’de Paskalya tatili 3 gündür.

1 Mayıs 2023– Mayıs Ayı Başları (Early May) Bank Holiday

Her yıl Mayıs ayının ilk Pazartesi günü resmi tatildir. 2023 yılında Early May tatili 1 Mayıs Pazartesi gününe denk gelir. 

Bu sene İngiltere’deki Early May tatili Türkiye’de de resmi tatil olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne denk gelir.

İngiltere’de yaşayan birçok vatandaşımız, farklı zamanlarda Türkiye’deki akrabalarına para gönderir. Bu tarih, hem Türkiye’de hem de İngiltere’de resmi tatil olduğundan eğer İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme gibi bir planınız varsa bu gibi resmi tatil tarihlerine dikkat edebilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme yazımızdan uygun şekilde nasıl para göndereceğinizi öğrenebilirsiniz. Wise debit kart kullanarak, Wise hesabınızdaki Türk Lirası bakiyenizden harcama yapabilir veya reel döviz kurunu kullanarak GBP bakiyenizden harcama yapabilirsiniz.

29 Mayıs 2023Bahar Resmi Tatili (Spring Bank Holiday)

Her yılın Mayıs ayının son Pazartesi günü resmi tatildir. 2023 yılında bu tarih 29 Mayıs gününe denk geliyor.

28 Ağustos 2023 – Yaz Resmi Tatili (Summer Bank Holiday)

İngiltere’de her yıl Ağustos ayının son Pazartesi günü resmi tatil ilan edilir. 2023 yılında ise bu resmi tatil günü 28 Ağustos’a denk gelir.

25 Aralık 2023 – Noel Tatili

Noel, her yıl 25 Aralık günü kutlanır. Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı bu bayram, Hristiyanlar için oldukça önemlidir. Ancak Noel dini bir bayram olsa da günümüzde daha çok aile ve arkadaşlar ile zaman geçirilen bir gün haline gelmiştir.

Noel tatili, İngiltere genelinde kutlanan bir resmi tatil günü olduğu için Noel günü ülke genelindeki tüm kurumlar ve okullar tatil olur. İşletmelerin de çoğu kapalıdır. Ayrıca Noel gününde toplu taşıma araçlarının kullanımında da azalma olabilir. İngiltere’de Noel tatili 1 gündür. Ancak İngiltere genelinde Noel tatili, yılbaşı ile birleştirilerek daha uzun bir tatil dönemi yapılabilir.

26 Aralık 2023Hediyeleşme Günü (Boxing Day)

Boxing Day ya da Aziz Stephen Günü, Noel gününün ertesi günü kutlanan bir tatil günü. İngiltere’de Boxing Day, dini bir günden daha farklı şekilde kutlanır. Bu gün genellikle Noel gününde alınan hediyeler açılır. Aile ve arkadaşlar ile vakit geçirilir. Hollanda tatil günleri yazımızda da bu tarihe yer vermiştik.

İngiltere’de Okul Dönemleri

İngiltere’de her eğitim öğretim yılı 3 dönemden oluşur. Okul öncesinden yükseköğretim kurumlarına kadar tüm okullar için genel olarak planlanan bu 3 okul dönemi ise şöyle:

  • Sonbahar Dönemi (Eylül-Ocak arası)
  • Bahar Dönemi (Ocak-Nisan arası)
  • Yaz Dönemi (Nisan-Temmuz arası) 

2022-2023 Eğitim yılı içindeki İngiltere okul dönem tarihleri ise:

Sonbahar Dönemi: 1 Eylül – 20 Aralık 2022

Bahar Dönemi: 5 Ocak – 31 Mart 2023

Yaz Dönemi: 17 Nisan – 21 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. 

Okullarda bu dönemler arası yapılan tatillere ek olarak dönem içi ara tatiller de mevcut. İngiltere geneli için ilan edilen okul tatil tarihlerini bir sonraki başlıkta görebilirsiniz. Fakat şunu hatırlatmakta da fayda var: İngiltere’deki okul tatil tarihleri bölgeden bölgeye hatta okuldan okula bile değişiklik gösterebilir.

İngiltere Okul Tatilleri (2022 – 2023 Eğitim Dönemi)

İngiltere’de okul tatilleri genellikle belediyeler tarafından belirlenir. Bu nedenle farklı bölgelerdeki okulların tatillerinde değişiklik olabilir. Bu tatil günleri bazı durumlarda okuldan okula bile değişiklik gösterebilir.

Genellikle İngiltere’de eğitim veren okullarda eğitim yılı 3 döneme ayrılır. Bu 3 dönem içinde de 2 kısa tatil bulunur. (Sonbahar tatili ve Şubat tatili)

Genel olarak İngiltere’de bulunan okulların 2022-2023 Eğitim dönemindeki tatil günlerini sizler için listeledik. Ancak yıl içerisinde bir değişiklik olup olmadığını okulların sitelerinden bakarak öğrenebilirsiniz.

  • Sonbahar Tatili: 24 Ekim – 28 Ekim 2022
  • Noel Tatili: 21 Aralık 2022 – 4 Ocak 2023
  • Şubat Tatili: 13 Şubat – 17 Şubat 2023
  • Paskalya Tatili: 3 Nisan – 14 Nisan 2023
  • Mayıs Tatili: 29 Mayıs – 2 Haziran 2023
  • Yaz Tatili: 24 Temmuz –  31 Ağustos 2023

Bu tarihler dışında İngiltere’deki tüm resmi ve dini tatil günlerinde tüm okullar tatildir.


Birleşik Krallık içinde bulunan İngiltere, Avrupa’da dini günleri en az resmi tatil ilan eden ülkelerden biridir. Bu sebeple de yazımızda da açıkladığımız Bahar ve Yaz dönemleri için özel Bank Holiday’ler oluşturmuştur. İngiltere tatil günleri arasında bulunan bu günler okul tatil dönemlerinin de başlangıç ve bitişlerini oluşturur.

İngiltere’de Bank Holiday ne demek?

İngiltere’deki tüm resmi tatiller Bank Holiday olarak adlandırılır. İngiltere’de normalde yıl içinde 8 adet Bank Holiday yani resmi tatil bulunur. 2023 yılında Kral Charles III’ün Taç Giyme Töreni için 8 Mayıs Pazartesi günü de resmi tatil ilan edilerek bu sayı 9’a çıktı. 
Bank Holiday günlerinde İngiltere’deki tüm okullar, resmi kurumlar ve çoğu iş yeri kapalı olur.

İngiltere’de yılda kaç gün resmi tatil var?

İngiltere’de yıl içerisinde Bank Holiday olarak da adlandırılan 8 adet resmi tatil bulunur. Bu resmi tatillerden her biri 1 gün olduğundan dolayı toplam 8 gün resmi tatildir. Ancak 2023 yılında bu resmi tatillere Kral Charles III’ün Taç Giyme Töreni de eklendiğinden dolayı 9 gün resmi tatil ilan edildi. 

İngiltere’de sömestr tatili ne zaman?

İngiltere’deki okulların eğitim dönemleri, eğitim yılı içinde 3 dönem olarak planlandığı için ilk dönem(sonbahar dönemi) ve ikinci dönem(bahar dönemi) arasındaki tatil 21 Aralık 2022 – 4 Ocak 2023 tarihleri arasında Noel tatili olarak gerçekleşecek. Buna ek olarak dönem arası tatiller arasındaki Şubat tatili de 13-17 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacak.

İngiltere’de okullar ne zaman kapanıyor 2023?

İngiltere’de okulların 2022-2023 eğitim yılı içindeki son dönemi(yaz dönemi) 21 Temmuz 2023 günü sona erecek. Yeni eğitim öğretim yılı(2023-2024) ise 4 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak.

İngiltere’de okullar ne zaman tatil oluyor?

İngiltere’de okulların 2022-2023 dönemi son ders günü 21 Temmuz 2023 olacak. İngiltere’de okullar 1 eğitim yılı içinde toplam 6 kere tatil olur. Bu tatiller 2022-2023 eğitim yılı için şöyle:
Sonbahar Tatili: 24 Ekim – 28 Ekim 2022
Noel Tatili: 21 Aralık 2022 – 4 Ocak 2023
Şubat Tatili: 13 Şubat – 17 Şubat 2023
Paskalya Tatili: 3 Nisan – 14 Nisan 2023
Mayıs Tatili: 29 Mayıs – 2 Haziran 2023
Yaz Tatili: 24 Temmuz –  31 Ağustos 2023

İngiltere’de okullar ne zaman açılıyor?

İngiltere’de yaz dönemi 21 Temmuz’da sona ererken 2023-2024 eğitim öğretim yılı 4 Eylül 2023 Pazartesi başlayacak.

İngiltere’de Easter tatili ne zaman?

Easter yani Paskalya tatili İngiltere’de bu yıl 10 Nisan 2023 Pazartesi günü yapılacak.

İngiltere Paskalya tatili kaç gün?

Paskalya tatili İngiltere’de 10 Nisan Pazartesi olarak ilan edildiği için Paskalya tatili hafta sonu ile birleşerek toplam 3 gün olacak. İngiltere’deki okullarda Paskalya tatili ise 3 Nisan-14 Nisan 2023 tarihleri arası olarak planlandı.