Hollanda Tatil Günleri [2024 Güncel]

Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımız ve Hollanda’yla iş ilişkileri yürütenler için Hollanda’daki tatil günleri ve okul tatillerini araştırdık.

Hollanda’da yıl içerisinde 8 farklı başlık altında toplam 11 resmi tatil günü bulunur. Bu tatil günleri bütün Hollanda’da geçerli ve Hollanda’nın genelinde resmi tatil günü olan günlerde bütün kurumlar ve okullar kapalı olur. Hollanda tatil günleri arasındaki 8 başlıktan 5’i Hristiyanlık kaynaklı dini tatil günleri olduğundan diğer birçok Avrupa ülkesinde de tatil olarak ilan edilmiş.

Eğer tatilde Türkiye’ye gitmeyi planlıyorsanız Türkiye’deki hesaplarınıza para transferi yaparken yüksek işlem ücretleri ödememek veya yanınızda devamlı nakit taşımak için, Wise ve TransferGo gibi uluslararası para transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Wise ile hem Türkiye’deki banka hesaplarına para gönderebilir hem de Türkiye tatilinizde Wise kart ile reel döviz kuru ile Euro bakiyenizden veya TL bakiyenizi kullanarak harcama yapabilirsiniz. Ayrıca Wise hesabı ile tek hesapta hem Euro hem de TL bakiyesi bulundurabilirsiniz. 

Wise Sitesine Git

Resmi tatillere tablomuzdan ulaşıp ardından tatiller hakkındaki açıklamalarımızı okuyabilirsiniz. Yazının daha sonraki bölümünde ise okul tatillerini inceleyebilirsiniz.

Hollanda Resmi Tatil Günleri

2023 Hollanda TatilleriTatil Tarihi
Yeni Yıl Tatili (Nieuwjaarsdag)1 Ocak 2023 (Pazar)
Kutsal Cuma (Goede Vrijdag)7 Nisan 2023 (Cuma)
Paskalya (Pasen) ve Paskalya Ertesi9–10 Nisan 2023 (Pazar-Pazartesi)
Kral Günü (Koningsdag)27 Nisan 2023 (Perşembe)
Kurtuluş Günü (Bevrijdingsdag)5 Mayıs 2023 (Cuma)
İsa’nın Göğe Yükselişi (Hemelvaartsdag)18 Mayıs 2023 (Perşembe)
Hamsin Yortusu (Pinksteren)28-29 Mayıs 2023 (Pazar-Pazartesi)
Noel Tatili (Kerstmis)25 – 26 Aralık 2023 (Pazartesi-Salı)
Tablodan 2023 Hollanda resmi tatil günlerine erişebilirsiniz. Okulların tatil olduğu ekstra günleri yazımızın devamında erişebilirsiniz.

2023 Hollanda Resmi Tatilleri ve Açıklamaları

1 Ocak 2023 – Yeni Yıl Tatili (Nieuwjaarsdag)

Yeni yılın ilk günü tüm Hollanda’da geçerli olan bir tatil günü. Yeni yıl tatili Hollanda tatil günleri arasında Türkiye’de de tatil olan tek gün.

7 Nisan 2023 Kutsal Cuma (Goede Vrijdag)

“Kutsal Cuma” ya da “İyi Cuma” adıyla bilinen bu tatil gününün sabit bir tarihi olmadığı için her yıl farklı bir tarihte kutlanır. Hristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinin kutlandığı bu gün genellikle Mart veya Nisan aylarında kutlanır. Paskalya’dan önceki Cuma günü Kutsal Cuma sayılır. Paskalya gününe denk gelen haftasonu ile birleşerek uzun bir tatil dönemi oluşturur.

Hz. İsa’nın o gün insanları günahlarından arındırmak için çarmıha gerilerek öldüğüne inanılır ve bu yüzden “İyi Cuma” adıyla da bilinir.

9 – 10 Nisan 2023 – Paskalya (Pasen) ve Paskalya Ertesi

Hollanda’da Paskalya iki gün boyunca kutlanır. İlk Paskalya günü (Eerste Paasdag) Pazar günü, ikinci Paskalya günü (Tweede Paasdag) ise Pazartesi günü kutlanır. Bu iki gün Kutsal Cuma ile birleşerek genellikle 4 günlük bir resmi tatil oluşturur.

Paskalya’nın tarihi sabit olmadığı için her sene farklı bir tarihte kutlanır. Genellikle Mart ve Nisan aylarına denk gelir ve Paskalya kutlaması Pazar günü yapılır.

Birçok Hristiyan ülkede resmi tatil olarak kabul edilen bu güne Almanya tatil günleri yazımızda da yer vermiştik.

27 Nisan 2023 – Kral Günü (Koningsdag)

Kral Günü, Hollanda’da Hollanda kralı Kral Willem-Alexander’ın doğum günü olan 27 Nisan günü tüm Hollanda’da kutlanır. Bu gün Hollanda genelinde resmi tatil ilan edilmiştir. Eğer kutlamaların yapılacağı 27 Nisan günü Pazar gününe denk gelirse kutlamalar 26 Nisan gününde yapılır.

Bu tatil günü, genellikle ülkenin başında bulunan kral ya da kraliçelerin doğum gününün kutlanmasıdır. Kral Günü, Kral Willem-Alexander’dan önce Kraliçe Beatrix’in doğum günü olan 30 Nisan’da kutlanıyor ve Kraliçe Günü olarak adlandırılıyordu. 

5 Mayıs 2023 –  Kurtuluş Günü (Bevrijdingsdag)

Kurtuluş Günü, Hollanda’nın 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgalinden kurtulmasının kutlandığı gündür. Kurtuluş Günü tüm ülkede resmi tatil olarak ilan edildiği için bu günde ülke genelinde tüm okullar ve resmi kurumlar kapalı. 

18 Mayıs 2023 – İsa’nın Göğe Yükselişi – Ascenison Day (Hemelvaartsdag)

Hristiyanlıkta kutlanan dini bayramlardan biri olan İsa’nın Göğe Yükselişi günü Paskalya’dan 40 gün sonraki Cuma günü kutlanır.

28 – 29 Mayıs 2023 – Pentecost (Pinksteren) – Hamsin Yortusu

Hristiyanlığın en önemli dini bayramlarından biri olan Pentecost yani Hamsin Yortusu Hollanda’da Paskalya’da olduğu gibi iki gün kutlanır.

Genellikle kutlama tarihi Haziran aylarına denk gelir ancak günü her sene değişiklik gösterir. Paskalya’dan 7 hafta sonraki Pazar günü kutlanır. İlk Hamsin Yortusu günü (Eerste Pinkstersdag) Pazar günü, ikinci Hamsin Yortusu günü (Tweede Pinksterdag) ise Pazartesidir.

25 – 26 Aralık 2023 – Noel Tatili (Kerstmis)

Hollanda’da Noel tatili de Paskalya ve Hamsin Yortusu’nda olduğu gibi iki gün boyunca kutlanır. Noel, Hz. İsa’nın doğumunun kutlanıldığı bir Hristiyan dini bayramı olsa da günümüzde daha çok aile ve arkadaşların bir araya gelip yemek yediği ve birbirlerine hediye verdiği bir bayram haline gelmiştir.

26 Aralık günü ise Noel ertesi olup genellikle hediyelerin açıldığı bir tatil günü. Birçok ülkede Noel tatili ve yılbaşı tatili birleştirilerek uzatılabilir. Bu genellikle resmi tatil olmasa da oldukça sık görülür.

Birçok Hristiyan ülkede resmi tatil olarak kabul edilen Noel’den Fransa tatil günleri yazımızda da bahsetmiştik.

Hollanda Okul Tatilleri (2022 – 2023 Eğitim Dönemi)

Hollanda’da eğitim veren okullar resmi ve dini tatil günleri (Noel, Paskalya, Kral Günü) dışında eğitim yılları içerisinde sonbahar tatili (bir hafta), Noel (iki hafta), bahar tatili (bir hafta), Mayıs tatili (bir hafta) ve yaz tatili (altı hafta) dönemleri bulunur.

Ülke genelinde okullar 3 farklı bölgeye ayrılır ve bu bölgelerdeki okulların Noel ve Mayıs tatilleri genellikle her okulda aynı tarihte yapılır.

Ancak diğer tatil dönemleri (sonbahar ve bahar tatili) bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Bölgeler ise şu şekilde:

Doğu Bölgesi: Drenthe, Flevoland (Zeewolde hariç), Friesland, Goningen, Kuzey Holland, OVerijssel, Utrecht (sadece Eemnes ve Abcoude)

Merkezi Bölge: Flevoland (sadece Zeewolde), Kuzey Brabant, Utrecht (Eemnes ve Abcoude hariç), Güney Holland

Güney Bölgesi: Limburg, Kuzey Brabant (Wouldrichem hariç), Zeeland

Hollanda’da eğitim yılı içerisinde 5 tatil dönemi bulunur. Sizler için 2022-2023 Eğitim yılı içindeki bu tatil günlerini bölgelere göre listeledik:

Sonbahar Tatili:

  • Kuzey bölgesindeki okullar için 15-23 Ekim 2022,
  • Merkezi ve Güney bölgelerdeki okullar için 22-30 Ekim 2022,

Noel Tatili:

  • 24 Aralık 2022 – 8 Ocak 2023 – Tüm bölgelerdeki okullar için aynıdır.

Bahar Tatili:

  • Kuzey ve Merkezi bölgelerdeki okullar için 25 Şubat – 5 Mart 2023
  • Güney bölgesindeki okullar için 18 Şubat – 26 Şubat 2023

Mayıs Tatili:

  • 29 Nisan – 7 Mayıs 2023: Tüm bölgedeki okullar için aynıdır.

Yaz Tatili:

  • Kuzey bölgesindeki okullar için 22 Temmuz – 3 Eylül 2023
  • Merkezi bölgedeki okullar için 8 Temmuz – 20 Ağustos 2023
  • Güney bölgesindeki okullar için 15 Temmuz – 27 Ağustos 2023 tarihleri arasındadır.

Böylece yaz tatillerinin tüm bölgeler için ortak periyodu 22 Temmuz – 20 Ağustos 2023 tarihleri arasına denk gelir.

Hollanda Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2023

Türkiye’de faaliyet gösteren Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda Başkonsolosluğu ve Hollanda Fahri Konsoloslukları Türkiye’de ve Hollanda’da resmi tatil ilan edilen günlerde hizmet vermez. 

Bu noktada Hollanda Konsolosluğu’nda ya da yukarıda belirtilen diğer kurumlardaki işlemlerinizi planlarken hem Türkiye’nin hem de Hollanda’nın resmi tatil günlerini göz önünde bulunmanız gerekir. 2023 yılı içinde Hollanda Konsolosluğu’nun hizmet vermediği resmi tatil günlerini aşağıdaki tabloda listeledik:

2023 Hollanda Konsolosluğu TatilleriTatil Tarihi
1 Ocak 2023 – PazarYılbaşı Tatili (Nieuwjaarsdag)
9 – 10 Nisan 2023 – Pazar, PazartesiPaskalya (Pasen) ve Paskalya Ertesi
21 – 23 Nisan 2023 – Cuma, Cumartesi, PazarRamazan Bayramı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
27 Nisan 2023 – PerşembeKral Günü (Koningsdag)
1 Mayıs 2023 – PazartesiEmek ve Dayanışma Günü
5 Mayıs 2023 – CumaKurtuluş Günü (Bevrijdingsdag)
18 Mayıs 2023 – Perşembe İsa’nın Göğe Yükselişi (Hemelvaartsdag)
19 Mayıs 2023 – CumaAtatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
28 Mayıs 2023 – PazarHamsin Yortusu (Pinksteren)
29 Mayıs 2023 – PazartesiBeyaz Pazartesi
28 Haziran – 1 Temmuz 2023 – Çarşamba, Perşembe, Cuma, CumartesiKurban Bayramı
15 Temmuz 2023 – CumartesiDemokrasi Günü
30 Ağustos 2023 – ÇarşambaZafer Bayramı
29 Ekim 2023 – PazarCumhuriyet Bayramı
25 Aralık 2023 – PazartesiNoel Tatili (Kerstmis)

Sıkça Sorulan Sorular

Hollanda’da Paskalya tatili ne zaman?

Hristiyanlığın dini bayramlarından biri olan Paskalya her yıl farklı tarihlerde kutlanır. Hollanda’da 2023 yılı Paskalya tatili 9-10 Nisan olarak belirlendiği için  bu iki gün resmi tatil olarak ilan edilir.

Hollanda’da Noel tatili kaç gün?

Hollanda’da resmi Noel tatili 25 – 26 Aralık olarak iki gün olarak belirlenmiş. Eğer okullardaki Noel tatilini merak ediyorsanız Noel zamanı her yıl tüm bölgelerdeki okullarda ekstra tatil ilan edilir. 2022-2023 Eğitim yılında Hollanda’daki tüm okullar için 24 Aralık 2022-8 Ocak 2023 tarihleri Noel tatili olarak belirlenmiş.

Hollanda’da okullar ne zaman tatil oluyor?

Hollanda’da okul tatilleri bölgelere göre farklılık gösterse de Noel tatili ve Mayıs tatili tarihleri tüm bölgelerdeki okullarda aynıdır. 2022-2023 Eğitim yılında Hollanda’daki tüm okullarda Noel tatili 24 Aralık 2022-8 Ocak 2023 tarihlerinde ve Mayıs tatili ise 9 Nisan – 7 Mayıs 2023 olarak ilan edildi.

Hollanda’daki okulların sonbahar, bahar ve yaz tatili tarihleri ise bulundukları bölgelere göre değişiklik gösterdiği için 2023 yılındaki tatil tarihlerini öğrenmek için yazımızın Hollanda Okul Tatilleri başlığına göz atabilirsiniz.

Hollanda’da okullar ne zaman açılıyor 2023?

Hollanda’daki okulların yaz tatili tarihleri bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Kuzey bölgesindeki okullar yeni döneme 4 Eylül Pazartesi günü başlarken Merkezi bölgedeki okulların yaz tatili 20 Ağustos’ta sona erer ve 21 Ağustos Pazartesi günü dersler başlar. Güney bölgesindeki okulların yaz tatilinin son günü ise 27 Ağustos olduğu için yeni dönem 28 Ağustos Pazartesi başlar.

Hollanda’da 1 mayıs tatil mi?

Türkiye’de Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanan ve resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs, Hollanda’da resmi tatil günleri arasında yer almaz. Fakat Hollanda Konsolosluğu Türkiye’nin resmi tatil günlerinde de kapalı olduğu için 1 Mayıs’ta hizmet vermez.