Hollanda Tatil Günleri [2022 Güncel]

Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımız ve Hollanda’yla iş ilişkileri yürütenler için Hollanda’daki tatil günleri ve okul tatillerini araştırdık.

Hollanda’da yıl içerisinde 8 farklı başlık altında 11 resmi tatil günü bulunur. Bu tatil günleri bütün Hollanda’da geçerlidir ve Hollanda’nın genelinde resmi tatil günü olan günlerde bütün kurumlar ve okullar kapalıdır. Hollanda tatil günleri arasındaki 8 başlıktan 5’i Hristiyanlık kaynaklı tatil günleri olduğundan diğer birçok Avrupa ülkesinde de tatil olarak ilan edilmiştir.

Resmi tatillere tablomuzdan ulaşıp ardından tatiller hakkındaki açıklamalarımızı okuyabilirsiniz. Yazının 2.bölümünde de okul tatillerini inceleyebilirsiniz.

Hollanda Resmi Tatil Günleri

2022 Hollanda TatilleriTatil Tarih
Yeni Yıl Tatili (Nieuwjaarsdag)1 Ocak 2022
Good Friday (Goede Vrijdag)15 Nisan 2022
Paskalya (Pasen) ve Paskalya Ertesi17 – 18 Nisan 2022
Kral Günü (Koningsdag)27 Nisan 2022
Kurtuluş Günü (Bevrijdingsdag)5 Mayıs 2022
İsa’nın Göğe Yükselişi (Hemelvaartsdag)26 Mayıs 2022
Hamsin Yortusu (Pinksteren)5 – 6 Haziran 2022
Noel Tatili (Kerstmis)25 – 26 Aralık 2022
Tablodan 2022 Hollanda resmi tatil günlerine erişebilirsiniz. Okulların tatil olduğu ekstra günleri yazımızın devamında erişebilirsiniz.

2022 Hollanda Resmi Tatilleri ve Açıklamaları

1 Ocak – Yeni Yıl Tatili (Nieuwjaarsdag)

Yeni yılın ilk günü tüm Hollanda’da geçerli olan bir tatil günüdür. Yeni yıl tatili Hollanda tatil günleri arasında Türkiye’de de tatil olan tek gündür.

15 Nisan 2022 – Good Friday (Goede Vrijdag)

Kutsal Cuma adıyla bilinen bu tatil gününün sabit bir tarihi bulunmamaktadır. Genellikle Mart veya Nisan aylarında kutlanır. Paskalya’dan önceki Cuma günüdür. Paskalya gününe denk gelen haftasonu ile birleşerek uzun bir tatil dönemi oluşturur.

17 – 18 Nisan 2022 – Paskalya (Pasen) ve Paskalya Ertesi

Hollanda’da Paskalya iki gün olmak üzere kutlanır. İlk Paskalya günü (Eerste Paasdag) Pazar günü, ikinci Paskalya günü (Tweede Paasdag) ise Pazartesi günü kutlanır. Bu iki gün Kutsal Cuma ile birleşerek genellikle 4 günlük bir resmi tatil oluşturur.

Paskalya’nın tarihi sabit değildir. Her sene farklı bir tarihte kutlanır. Genellikle Mart ve Nisan aylarına denk gelir ve Paskalya kutlaması Pazar günü yapılır.

Birçok Hristiyan ülkede resmi tatil olarak kabul edilen bu güne Almanya tatil günleri yazımızda da yer vermiştik.

27 Nisan – Kral Günü (Koningsdag)

Kral Günü, Hollanda’da Hollanda kralı Kral Willem-Alexander’ın doğum günü olan 27 Nisan günü tüm Hollanda’da kutlanır. Bu gün Hollanda genelinde resmi tatil ilan edilmiştir. Eğer kutlamaların yapılacağı 27 Nisan günü Pazar gününe denk gelirse kutlamalar 26 Nisan gününde yapılır.

Bu günü genellikle ülkenin başında bulunan kral ya da kraliçelerin doğum gününün kutlanmasıdır. Kral günü Kral Willem-Alexander’dan önce Kraliçe Beatrix’in doğum günü olan 30 Nisan’da kutlanıyor ve Kraliçe Günü olarak adlandırılıyordu. 

5 Mayıs –  Kurtuluş Günü (Bevrijdingsdag)

Kurtuluş günü, Hollanda’nın 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgalinden kurtulmasının kutlandığı gündür. Bu gün tüm ülke boyunca resmi tatildir. Ayrıca Kurtuluş gününde ülke genelinde tüm okullar ve resmi kurumlar kapalıdır. 

26 Mayıs – İsa’nın Göğe Yükselişi – Ascenison Day (Hemelvaartsdag)

Hristiyanlıkta kutlanan dini bayramlardan biri olan İsa’nın Göğe Yükselişi günü Paskalya’dan 40 gün sonraki Cuma günü kutlanır.

5/6 Haziran – Pentecost (Pinksteren) – Hamsin Yortusu

Hristiyanlığın en önemli dini bayramlarından biri olan Pentecost yani Hamsin Yortusu Hollanda’da Paskalya’da olduğu gibi iki gün kutlanır.

Genellikle kutlama tarihi Haziran aylarına denk gelir ancak günü her sene değişiklik gösterir. Paskalya’dan 7 hafta sonraki Pazar günü kutlanır. İlk Hamsin Yortusu günü (Eerste Pinkstersdag) Pazar günü, ikinci Hamsin Yortusu günü (Tweede Pinksterdag) ise pazartesidir.

25 – 26 Aralık – Noel Tatili (Kerstmis)

Hollanda’da Noel tatili de Paskalya ve Hamsin Yortusu’nda olduğu gibi iki gün boyunca kutlanır. Noel, İsa’nın doğumunun kutlanıldığı bir Hristiyan dini bayramı olsa da günümüzde daha çok aile ve arkadaşların bir araya gelip yemek yediği ve birbirlerine hediye verdiği bir bayram haline gelmiştir.

26 Aralık günü ise Noel ertesi olup genellikle hediyelerin açıldığı bir tatil günüdür. Birçok ülkede Noel tatili ve yılbaşı tatili birleştirilerek uzatılabilir. Bu genellikle resmi tatil olmasa da oldukça sık görülür.

Birçok Hristiyan ülkede resmi tatil olarak kabul edilen Noel’den Fransa tatil günleri yazımızda da bahsetmiştik.

Hollanda Okul Tatilleri (2021 – 2022 Eğitim Dönemi)

Hollanda’da eğitim veren okullar resmi ve dini tatil günleri (Noel, Paskalya, Kral Günü) dışında eğitim yılları içerisinde sonbahar tatili (bir hafta), Noel (iki hafta), bahar tatili (bir hafta), Mayıs tatili (bir hafta) ve yaz tatili (altı hafta) dönemleri bulunur.

Ülke genelinde okullar 3 farklı bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerdeki okulların Noel ve Mayıs tatilleri genellikle her okulda aynı tarihte yapılır.

Ancak diğer tatil dönemleri (sonbahar ve bahar tatili) değişiklik göstermektedir. Bu bölgeler şunlardır:

Doğu Bölgesi: Drenthe, Flevoland (Zeewolde hariç), Friesland, Goningen, Kuzey Holland, OVerijssel, Utrecht (sadece Eemnes ve Abcoude)

Merkezi Bölge: Flevoland (sadece Zeewolde), Kuzey Brabant, Utrecht (Eemnes ve Abcoude hariç), Güney Holland

Güney Bölgesi: Limburg, Kuzey Brabant (Wouldrichem hariç), Zeeland

Hollanda’da eğitim yılı içerisinde 5 tatil dönemi bulunur. Bu tatil günlerini bölgelere göre sizler için listeledik:

Sonbahar Tatili:

  • Kuzey ve Merkezi bölgedeki okullar için 16-24 Ekim 2021,
  • Güney bölgesindeki okullar için 23-31 Ekim 2021

Noel Tatili:

  • 25 Aralık 2021 – 9 Ocak 2022 – Tüm bölgelerdeki okullar için aynıdır.

Bahar Tatili:

  • Kuzey bölgesindeki okullar için 19 – 27 Şubat 2022
  • Merkezi ve Güney bölgesindeki okullar için 26 Şubat – 6 Mart 2022

Mayıs Tatili:

  • 30 Nisan – 8 Mayıs 2022: Tüm bölgedeki okullar için aynıdır.

Yaz Tatili:

  • Kuzey bölgesindeki okullar için 16 Temmuz – 28 Ağustos 2022
  • Merkezi bölgedeki okullar için 9 Temmuz – 21 Ağustos 2022
  • Güney bölgesindeki okullar için 23 Temmuz – 4 Eylül 2022 tarihleri arasındadır.

Böylece yaz tatillerinin tüm bölgeler için ortak periyodu 23 Temmuz – 21 Ağustos arasına denk gelir.