Fransa Tatil Günleri: Okul ve Resmi Tatiller [2022 Güncel]

Fransa’da yıl içerisinde 11 tane resmi tatil günü bulunur. Bu tatil günleri bütün Fransa’da geçerli olsa da Alsas ve Lorraine bölgelerinde ekstra iki gün resmi tatil bulunmaktadır.

Fransa’nın genelinde resmi tatil günlerinde bütün kurumlar ve okullar kapalıdır. Resmi tatil günlerinin Pazar gününe geldiği takdirde genellikle pazartesi günü de tatil olarak ilan edilebilir. Fransa’daki resmi ve dini tatil günlerinin hepsini yazımızda sizler için listeledik.

Fransa 2022 Resmi Tatil Günleri Tablosu

TarihTatilGün
1 Ocak 2022Yeni YılCumartesi
18 Nisan 2022PaskalyaPazartesi
1 Mayıs 2022İşçi BayramıPazar
9 Mayıs 2022Zafer GünüPazartesi
26 Mayıs 2022İsa’nın Göğe YükselişiPerşembe
6 Haziran 2022Whit MondayPazartesi
14 Temmuz 2022Bastille GünPerşembe
15 Ağustos 2022Meryem’in Göğe YükselişiPazartesi
1 Kasım 2022Azizler GünüSalı
11 Kasım 20221. Dünya Savaşı AteşkesiCuma
25 Aralık 2022Noel TatiliPazar
Fransa Tatil günleri hakkında açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Fransa Resmi Tatil Günleri ve Anlamları

1 Ocak – Yeni Yıl Tatili (Nouvel An)

Yeni yılın ilk günü tüm Fransa’da geçerli olan bir tatil günüdür.

18 Nisan – Paskalya Tatili 

Paskalya, Fransa’da kutlanan dini bir tatil günüdür. Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramlardan biri olan Paskalyada İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişi kutlanır.

Paskalya genellikle mart ile nisan arasında olan bir dönemdir. Bu nedenle sabit bir tarihi yoktur ve her sene kutlandığı tarih değişiklik gösterir. Ancak kiliselerde Paskalya genellikle Pazar günleri kutlanır.

Almanya tatil günleri yazımızda da Paskalya tatilinden bahsetmiştik.

01 Mayıs – İşçi ve Emekçi Bayramı (Féte du Travail)

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı tüm dünya ülkelerinde aynı günde kutlanılan bir gündür. Fransa’da da bu gün resmi tatil ilan edilmiştir.

09 Mayıs – Fransa’nın II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili (Féte de la Victoire)

9 Mayıs günü, Almanya’nın teslim olmasıyla 2. Dünya Savaşı’nın resmi olarak bittiği gündür. Fransa’da oldukça coşkuyla kutlanılan bir resmi tatildir.

Bu gün aynı zamanda 2. Dünya Savaş’ına katılan başka ülkelerde de kutlanmaktadır ancak kutlayan her ülke bu günü resmi tatil günü ilan etmemiştir.

26 Mayıs – İsa’nın Göğe Yükselişi – Ascension Day (Jour de l’Ascension)

İsa’nın göğe yükselişi, Hristiyanlık için önemli günlerden biridir. Bu tarih birçok Hristiyan ülkede resmi tatil olarak kabul görmüştür. Paskalya’dan tam 40 gün sonrasında kutlanır. Bu sebeple her zaman için Perşembe gününe denk gelir.

14 Temmuz – Bastille Günü (Fransız Ulusal Günü)

Bastille Günü, Fransa’nın en önemli kabul edilen günlerinden birisidir. 14 Temmuz 1789’da Fransız Devrimi’nin başlamasını sağlayan en büyük olaylardan olan Bastille Hapishanesi baskınının tarihidir. Fransa’nın genelinde halk tarafından oldukça coşkuyla kutlanır. 

1 Kasım – La Toussaint Tatil Günü (All Saints’ Day – Azizler Günü)

Azizler Günü, tüm azizlerin (bilinen ve bilinmeyen) anıldığı gündür. Bu günde aileler mezarlıkları ziyaret ederek ölen akrabalarının mezarlarına çiçek bırakırlar. Azizler günü, 31 Ekim Cadılar Bayramı’nın hemen ardından gelmektedir. Fransa’da Cadılar Bayramı çok hoş karşılanmasa da günümüzde kutlanmaktadır.

11 Kasım – Fransa’nın I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Jour d’armistice)

Fransa genelinde 1. Dünya Savaşı Ateşkes yıldönümü olarak kutlanır. Bu günde 1. Dünya Savaşı’na katılan kişiler onurlandırılır. Bu gün sadece Fransa’da değil İngiltere, Kanada gibi ülkelerde de kutlanmaktadır.

25 Aralık – Noel Tatili

Her yıl Aralık ayının 25’inde kutlanılan Noel, İsa’nın doğumunun kutlanıldığı bir Hristiyan bayramıdır ve dünya genelinde birçok ülkede kutlanılır.

Fransa’da Aralık ayının 25’i ve 26’sı tatil günleri olarak kabul edilir. Noel dini bir bayram olsa da günümüzde daha çok aile ve arkadaşların bir araya geldiği bir gündür.

26 Aralık ise genellikle Noel hediyelerinin açıldığı gün olduğu için Boxing Day (Deuxieme Jour De Noel) olarak adlandırılır. Fransa’nın bazı alanlarında çocuklar Noel hediyelerini 26 Aralık günü değil de 6 Aralık St. Nicholas Günü’nde açarlar. Bazı ülkelerde ise Noel tatili yılbaşı ile birleştirilerek uzatılabilir.

Alsas-Loren Bölgelerine Özel Tatiller

Fransız toprağı olan bu iki bölge 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya geçse de, savaş bitiminde Almanya’nın yenilmesiyle tekrar Fransa topraklarına katılmıştır.

Yukarıda yazdığımız resmi tatiller Fransa’nın genelinde geçerlidir. Ancak yazımızın başında belirttiğimiz gibi Alsas ve Lorraine bölgelerine özel iki resmi tatil bulunmaktadır. Bu iki tatil şunlardır.

Kutsal Cuma (Good Friday)

Bu gün Hristiyanlar için İsa’nın çarmıha gerilme günü olarak adlandırılır. Aynı zamanda Holy Friday olarak da adlandırılır. Bu günün sabit bir tarihi bulunmaz. Fransa’da Alsas – Loren bölgelerine özel bir tatil günüdür.

26 Aralık – Saint Stephen Günü (Deuxieme Jour de Noel)

Aziz Stephen Günü, 26 Aralık tarihinde Hristiyanlığın ilk şehidi sayılan Aziz Stephen’ı anmak için yapılır. Birçok ülkede bu gün resmi tatil ilan edilip kutlansa da Fransa’da Alsas-Loren bölgesine özel bir resmi tatildir. Fransa genelinde bu gün genellikle Noel ertesi için tatil edilse de Aziz Stephen günü kutlanmaz.

Fransa’daki Okul Tatilleri (2021-2022 Okul Dönemi)

Fransa’da eğitim veren okulların resmi ve dini tatil günleri (Noel, Paskalya, Fransız Ulusal Günü) dışında eğitim yılları içerisinde kış, bahar ve yaz tatilleri bulunur.

Kış ve bahar tatilleri 2 hafta sürerken, yaz tatili 8 hafta sürmektedir. Ayrıca Fransa’da okullar üç farklı bölgeye göre ayrılır. Okullar bulundukları bölgeye göre kış ve bahar tatillerini farklı zaman dilimlerinde yapmaktadır. Bu bölgeler şunlardır:

A Bölgesi: Besançon, Bordeaux, Clermont- Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers

B Bölgesi: Aix-Marseille, Amiens, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Normandie, Orleans-Tours, Reims, Rennes, Strasbourg

C Bölgesi: Creteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles

Fransa’da eğitim yılı içerisinde 5 tatil günü bulunmaktadır. Bu tatil günlerini sizler için listeledik.

Azizler Günü Tatili: 23 Ekim – 8 Kasım 2021 

Noel Tatili: 18 Aralık 2021 – 3 Ocak 2022 

Kış Tatili:

  • A Bölgesi – 12 Şubat 2022 / 28 Şubat 2022
  • B Bölgesi – 5 Şubat 2022 / 21 Şubat 2022
  • C Bölgesi – 19 Şubat 2022 / 7 Mart 2022

Bahar Tatili:

  • A Bölgesi – 16 Nisan / 2 Mayıs 2022
  • B Bölgesi – 9 Nisan / 25 Nisan 2022
  • C Bölgesi – 19 Şubat / 7 Mart 2022

Yaz Tatili: 7 Temmuz / 1 Eylül 2022

Fransa’daki okul tatilleri ve eğitim bölgeleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Fransa Eğitim Bakanlığı’nın sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.education.gouv.fr/calendrier-scolaire-100148