Wise vs Banka Transferi: Uluslararası Para Transferleri

Uluslararası para transferi yapmak istediğinizde hangi yöntemin tasarruflu, güvenli ve hızlı olduğunu bilmek istersiniz. Bu noktada iki seçenek karşınıza çıkar: Yurtdışına para transferi yapan geleneksel bankalar ve elektronik para kuruluşları.

Genelde geleneksel yöntemi tercih eden kullanıcılar bankaları seçse de yüksek transfer ücretleri, gizli kesintiler ve uzun süren transferler nedeniyle Wise (eski adıyla TransferWise) gibi elektronik kuruluşlara da olan talep artmış durumda.

Bu yazımızda Wise ile geleneksel bankaları transfer ücreti, güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından karşılaştırıp avantaj ve dezavantajlarını paylaşacağız.

Wise vs Bankalar: Genel Bakış

Ücretler: Wise, para transferinde aracı kullanmayıp kendi ağını kullandığından para transferinde öncü Fransa bankalarına göre 5 kat ve öncü İspanya bankalarına göre 13 kat daha az maliyetlidir. 

Transfer Hızı: Banka ile yapılan uluslararası para transferi, para birimi ve ülkeye göre değişmekle beraber, 3 ila 5 gün arasında gerçekleşebilir. Wise ile yapılan transferlerin yüzde %45’i anında gerçekleşir.

Güvenlik: Wise, bir finans teknolojileri kuruluşu olduğundan, bankalar gibi düzenlenir. Uluslararası para transferi için güvenlidir. Dolandırıcılığa karşı özel bir ekibi vardır. Her para transferi öncesinde kimlik doğrulaması yapar. Tüm faaliyetleri bankalar gibi yasal otoritelerce denetlenir.

Şeffaflık: Wise ile ne kadar ödeme yaptığınızı her zaman bilirsiniz. Bankalarda, sürece birden fazla banka dahil olabildiğinden, kesilecek ücretler ve alıcıya ulaşacak miktar her zaman net olmayabilir.

Kullanım Kolaylığı: Wise, hesap açmaktan para transferine kadar tüm süreci aynı gün tamamlamanızı sağlayacak kolaylıkta oluşturulmuştur. Bankalarda bu süre, en az 3 iş günü olarak hesaplanmıştır.

 

 

WISE’I KEŞFET

 

Genel Değerlendirme: Bankalar 1970’li yıllardan kurulmuş bir ağ olan SWIFT’i kullanırken Wise kendi kurmuş olduğu ödeme ağını kullanır. Bu transfer ağı hem daha ucuz, hem de daha hızlıdır. Wise ayrıca bankaların aksine tüm ücretleri önceden açıklar. Sürpriz kesintiler yapmaz. İşte bu avantajları nedeniyle bankalardan daha ayrıcalıklıdır. 13 milyondan fazla kullanıcı tarafından desteklenmesinin bir diğer nedeni de budur.

Wise ile Para Transferinde Ne Kadar Tasarruf Edersiniz?

Wise ile yurt dışına para gönderirken ne kadar tasarruf ettiğinizi anlamak için 1000 Euro, 5000 Euro ve 10.000 Euro’yu TRY hesabına gönderilirken alınan ücretleri inceleyelim:

Miktar – Para Birimi

Wise

1,000 EUR – TRY

17.794,88 ₺

5,000 EUR – TRY

89.092,63 ₺

10,000 EUR – TRY

178.214,64 ₺

Wise, düşük transfer ücreti sayesinde masrafsızdır. Üstelik transfer edilen miktar arttıkça tasarruf ettiğiniz miktar daha da artar.

Wise ile Nasıl Daha Ucuza Para Transferi Yapabiliyor?

Bankalar uluslararası para transferi için genelde SWIFT ağını kullanır. Bu durumda paranız transfer edilirken aracı başka bir banka sürece dahil olur ve bu şekilde para transferi tamamlanır. Bu uygulama hem transfer süresini yavaşlatabilir hem de ek gönderim ücretleri nedeniyle maliyetlerde artış olabilir. Dolayısıyla transfer ücretini ve alıcıya ulaşacak net miktarı önceden bilemeyebilirsiniz.

Wise, alacağı transfer ücretini transfer başlatılmadan önce şeffaf olarak sitesinde açıklar. Peki Wise ile para transferi, geleneksel yöntemlere göre nasıl ucuza gerçekleştirebiliyor?

Cevabı kendi transfer ağını kullanmasıdır. Wise, para transferi için dünyanın köklü bankalarında açmış olduğu yerel hesapları kullanır. Kurduğu bu ağ sayesinde gönderilen para ilgili ülkenin sınırları dışına çıkmaz. Dolayısıyla döviz çevrim ücreti gerekmez. 

Bir örnekle açıklayalım: Türkiye’den Almanya’ya Wise ile para göndermek istediğinizde, siz önce parayı Wise’ın Türkiye’deki hesabına gönderirsiniz. Wise ise, o miktardaki parayı Almanya’daki hesabından, alıcının Almanya’daki hesabına gönderir. Bu sayede paranız aslında ülke dışında çıkmaz ve hem transfer süresi hem de ücretler olabildiğinde düşük düzeylerde tutulabilir. 

Daha ayrıntılı bilgi almak için: Yurtdışına para göndermenin ucuz yolu

Wise vs Banka Para Transferi: Tüm Maliyetlerin Analizi

Yurt dışına para gönderirken hangi yöntemi tercih edeceğinize en çok etki edecek konulardan biri transfer maliyetleri olabilir. Bu kapsamda Wise ile uluslararası bankaların para gönderimi için uyguladığı ücretler şu şekildedir:

İşlem Türü

Wise Ücretleri

Hesap açmak

Ücretsiz

Aylık veya yıllık abonelik ücreti

Ücretsiz

Yurt dışına para göndermek

0.41% taban ücreti

Yurt dışından para almak

AUD, CAD, EUR, GBP, HUF, NZD, SGD, TRY ve USD  para birimlerinde ücretsiz (havale hariç)

 

WISE İLE PARA GÖNDER

 

Geleneksel bankalar için tek bir ücret tablosundan bahsedilemeyebilir çünkü her bankanın farklı bir fiyat politikası vardır. Ancak, her banka para gönderimi için bir ücret talep eder. İşte uluslararası bankaların tipik olarak müşterilerinden talep ettiği bazı ücretler:

İşlem Türü

Banka Ücretleri

Hesap açmak

Türkiye’de artık banka hesabı açma ücreti alınmıyor. Bazı bankalar hesap açmak için minimum bir tutarı depozit olarak belirlemenizi isteyebilir.

Aylık veya yıllık abonelik ücreti

Birçok köklü banka abonelik ücreti talep etmez.

Yurt dışına para göndermek

Çok değişken olabilir. Yurt dışına 1000 Dolar gönderimi için ortalama 30-60 Dolar transfer ücreti talep edilebilir.

Yurt dışından para almak.

Çoğu bankada ödeme almak ücretsizdir. Ancak eğer gönderilen para birimi, ödemeyi aldığınız hesaptaki para biriminden farklı ise döviz çevrim ücreti kesilebilir. 

Wise, bu sayede para transferinde tasarruf etmenizi sağlayabilir. Wise ücretleri hakkında daha detaylı bilgi almak için: Para tutma, alma ve harcama ücretleri

Döviz Kuru: Gizli Ücretlerin Kaynağı

Birçok banka veya elektronik para kuruluşu resmi sitelerinde para transferi için düşük ücretler gösterebilir. Hatta bazı kuruluşlar, komisyonsuz veya ücretsiz transfer yaptığını belirtiyor olabilir. Ancak para transfer hizmetinin maliyeti ve kar marjı düşünüldüğünde bunun genelde mümkün olmadığı görülür. 

Bankalar, kendi belirledikleri döviz kurları üstünden işlem yaptığı için sizin o an Google’da gördüğünüz döviz kurlarından daha yüksek bir kur kullanıyor olabilir. Bu da gönderdiğiniz paranın çeşitli kesintilere uğrayıp değer kaybedeceği anlamına gelebilir.

Wise ise geleneksel bankalardan farklı olarak Reuters tarafından yayınlanan reel döviz kuruna göre işlem yapar. Böylece transfer sonrasında karşınıza gizli ücretlendirmeler çıkmaz ve adil bir döviz kuruyla paranız işlem görür.

SWIFT: Komisyon ve Beklenmedik Kesintiler

SWIFT’in açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, yani Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği’dir. Geleneksel bankacılıkta bir ülkedeki bankadan başka bir ülkedeki bankaya gerçekleştirilen döviz transferleri SWIFT ağı ile gerçekleştirilir. 

SWIFT işlemine aracılık eden bankalar sizden gönderilen miktar karşılığında komisyon ücreti alır. Bu komisyondan dolayı size beklenmedik masraflar çıkabilir. Bu sebeple SWIFT’te alıcıya ulaşacak para miktarını önceden tespit etmek oldukça güçtür. Swift hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz: Swift Nedir?

Wise ise para transferinde SWIFT ağını kullanmaz. Onun yerine kendi kurduğu transfer ağını kullanır. Böylece hem hızlı hem de uygun para transferi sağlar. Ayrıca Wise ile transfer yaparken, alıcının adı soyadı ve IBAN bilgileri yeterlidir. Alıcı bankanın Swift kodunu bilmeniz gerekmez. 

 

 

WISE İLE PARA GÖNDER

 

Wise Nasıl Çalışır?

Wise bir banka değildir ve geleneksel bankalardan farklı çalışır. Uluslararası para transferini hızlı, güvenli, kolay ve mümkün olduğu kadar az maliyetli yapmaya odaklanmış elektronik bir para kuruluşudur. 

Sunduğu çoklu döviz hesabıyla 50’den fazla farklı para biriminde paranızı tutmanızı sağlar. Ayrıca 10 farklı para biriminde ödeme almanıza imkan tanır. Bankalarda bu işlemi yapabilmeniz için 10 ayrı banka hesabı açmanız gerekir.

Wise Kart ve Çoklu Döviz Hesabı hizmetleri Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı veya Wise Kart hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Wise vs Bankalar: Özelliklerin Karşılaştırılması 

Wise ile bankaların özelliklerini karşılaştırdığımızda şu sonuçları görürüz:

  • Uluslararası para transferi geleneksel bankaların ana faaliyeti değildir. Bu nedenle aracı bankaları kullanabilirler. Wise uluslararası para transferlerini mümkün olduğu kadar az maliyetli yapmayı hedefleyerek kurulmuş bir şirkettir.
  • Wise reel döviz kurunu baz alır. Bankalar kendi belirledikleri ve genellikle piyasanın üzerinde olan bir kuru baz alır.
  • Wise’da tüm ücretler şeffaftır ve transfer öncesinde hem alınacak ücretler hem de alıcıya ulaşacak net miktar gösterilir. Bankalar, aracı kullandıkları için transfer ücreti belli olmayabilir. Aracı ya da alıcı banka, transfer öncesinde öngörülemeyen farklı ücret kesintileri yapabilir. Bu nedenle, alıcıya ulaşacak net miktarı transfer öncesinde bilmeniz mümkün olmayabilir. 
  • Kendi transfer ağını kullandığı için Wise ile transfer hızı yüksektir.
  • Çoklu döviz hesabı açmak Wise’da ücretsizdir. Birçok bankada, farklı para birimlerinde bakiye bulundurabilmek için farklı hesaplar açmanız gerekebilir. 

 

WISE İLE PARA GÖNDER

 

Wise Güvenli mi?

Wise, geleneksel bankalar kadar güvenlidir. Kendisine özgü güvenlik sağlama yöntemlerine sahiptir. Bankalar, müşterilerinin paralarını değerlendirir ve başka müşterilere borç verir. Eğer, ödünç alanlar paralarını ödeyemez ise banka batabilir.

Wise, müşterilerin parasını ödünç vermez. TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) gibi finansal koruma düzeniyle sigortalatmak yerine kendisi koruma altına alır. 

Paranızı kendi faaliyetlerinden ayrı olarak, dünyadaki köklü bankalarda tutar ve başta devlet tahvilleri olmak üzere devlet destekli likit varlıklara yatırır. Ayrıca hesapların güvenliğini çok sıkı sağlayabilmek için dolandırıcılığa karşı özel ekiplere sahiptir. 

Ayrıca Wise’ın Türkiye’deki tüm faaliyetleri BDDK tarafından denetlenir.

Wise vs Bankalar: Transfer Hızı 

Para transferinin süresi birçok etmene bağlıdır. Gönderilen ülke, para miktarı ve para birimi ana unsurlardır.

Wise ile yapılan uluslararası transferlerin %45’i anlık ve 20 saniye gibi kısa sürede tamamlanır. Diğer transferlerin büyük çoğunluğu ise aynı gün içinde gerçekleşir.

Bankalarda uluslararası para transferi için net bir tarih vermek mümkün olmayabilir. Çünkü SWIFT ağı nedeniyle aracı bir banka ile çalışmak durumunda kalırlar. Bu durumda ise süre bankaların kontrolünde olmayabilir. Genellikle 3 iş günü içinde transfer tamamlanır, ancak bazı durumlarda 3-5 iş günü sürebilir. 

Wise ile yapmayı planladığınız uluslararası transferin ne kadar süreceğini merak ediyorsanız, bu linkten popüler rotaları ve transferin tahmini kaç saatte ulaşacağını inceleyebilirsiniz: Wise ile Uluslararası Para Transferi Süreleri

Her ülkenin bankacılık sistemi hafta sonu çalışmayabilir. Wise ile yapılan transferlerde de sürece bankalar dahil olduğundan, cuma akşamı ya da hafta sonu yapılan transferler, pazartesi sabahı işleme alınmaya başlayabilir. Transfer süresi ile ilgili merak ettikleriniz için: Param ne zaman ulaşır?

Wise vs Bankalar: Kullanım Kolaylığı

Wise hesabını internet üzerinden dakikalar içerisinde ve sadece e-posta adresi ile veya Google, Facebook ya da Apple hesabı ile açabilirsiniz. Resmi kimliğinizle doğrulama yaptıktan sonra da Wise hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Wise ile işlemlerinizi hem web sitesinden hem de mobil uygulaması üzerinden kolayca ve hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Bankalarda hesap açmak için ise genellikle fiziki olarak bir banka şubesini ziyaret etmeniz ve kimlik bilgilerinizi sunmanız istenir. Bunun yanında para transferi yapabilmeniz için bazı doğrulama belgeleri de sizden talep edilebilir.

Wise ile yurtdışına para transfer etme süreci kolay ve hızlıdır. Hesap açmaktan para transferine kadar olan tüm süreç aynı gün içerisinde yapılabilir. 

Hizmet Kapsamı

Wise çoklu döviz hesabı ile 9 para biriminde ödeme alabilirsiniz. 70’ten fazla ülkeye sorunsuzca para gönderebilirsiniz. Ayrıca 50’den fazla para birimine paranızı çevirebilir ve hesabınızda tutabilirsiniz. 

Bankalar ise genelde çoklu döviz hesabını desteklemeyebilir. Bazı öncü bankalar USD, EUR gibi popüler para birimlerinde hesap açma ve bakiye tutma hizmeti sunar.

Sonuç

Wise ise bugünlerde sayısı 13 milyonu aşmış olan müşterilerinin her ay 7 milyar dolarlık para transferini yönetmektedir. Bu miktarı yönetecek teknolojik yapıya sahip olup geleneksel bankalar kadar güvenlidir. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak Wise hesabı oluşturabilirsiniz:

 

 

WISE HESABI OLUŞTUR

 

SSS: 

Wise ile uluslararası para transferleri nasıl ucuz olabiliyor?

Reel döviz kuruna göre işlem yaptığından bankalardan çok daha düşük ücretlendirme uygular. Gizli ücret yoktur ve ne ödeyeceğinizi önceden bilirsiniz.

Wise para transferi yapmak güvenli midir?

Wise bir banka kadar güvenlidir. Paranızı köklü bankalarda tutar ve devlet destekli likit varlıklara yatırır. Ayrıca paranızı ve verileri korumak için tüm güvenlik önlemlerini uygular.

Wise nasıl çalışır?

Wise, bankaların uluslararası para transferinde kullandığı SWIFT yönteminin aksine kendi transfer ağını kullanır.  Böylece çok düşük işletim ücretleriyle, hızlı bir şekilde yurtdışına para transferi gerçekleştirir.

Wise bir banka mı?

Wise bir banka değil elektronik para kuruluşudur. Bankalarda olduğu gibi kredi veremez veya vadeli hesap sunmaz. Ancak bir finans kuruluşu olduğundan, bankalar gibi düzenlenir ve denetlenir.

Wise bir uluslararası para transferleri için avantajlı mı?

Wise; reel döviz kurunu baz alması, para transferinde kendi ağını kullanması, tüm ücretleri şeffaf olarak paylaşması ve çoklu döviz hesabı gibi özellikleriyle uluslararası para transferinde avantajlıdır.