Türkiye’den Ukrayna’ya Para Göndermek

Ukrayna özellikle artan ticaret anlaşmalarıyla, artan eğitim göçüyle birlikte Türklerin hem yaşamak için hem de iş yapmak için tercih ettiği önemli ülkelerden biri haline geldi. Bu noktada merak edilenlerden biri de Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek için hangi yolun tercih edileceği konusu oluyor. 

Biz de bu yazıda tercih edilebilecek yöntemleri, özellikle de en avantajlı şekilde Türkiye’de Ukrayna’ya para göndermenizi sağlayacak olan metodu anlatacağız.

Türkiye’den Ukrayna’ya Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek denince birçok kişinin ilk aklına gelen yöntem SWIFT olabilir ve birçoğunuz Transferwise’dan habersiz olabilirsiniz.

Transferwise uluslararası para transferlerindeki yüksek komisyonlardan şikaeyçi 2 girişimci tarafından Estonya’da 2010 yılında kurulan ve şu an merkezi Londra’da olup her ay üzerinden 5 milyar dolar transfer edilen bir şirket. 

Güvenilirliği uluslararası kuruluşlar tarafından bir banka gibi denetlenmesinden ve TrustPilot gibi dünya çapındaki şirketleri puanlayan sitede müşterilerinden aldığı yüksek puanlardan geliyor.

Şimdi adım adım bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinize ve ne kadar kâr edeceğinize bakalım!

Türkiye’den Ukrayna’ya Transferwise ile Para Transferi

Yapacağınız işlemler için Transferwise’ı önermemizin bir sebebi de web sitesinin kullanım kolaylığı ve bankaların SWIFT kodları gibi detaylardan sizi kurtarmasıdır. Şimdi adım adım Türkiye’den Ukrayna’ya para transferi işlemini anlatalım.

  1. Transferwise sitesine hemen üstteki butona tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olun.
    Transferwise websitesine girdikten sonra kişisel bilgilerinizle üyelik işlemini oldukça basit bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
  2. Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek için karşınıza çıkacak ekranda ne kadarlık bir transfer yapacağınızı belirterek tüm masrafları detaylı bir şekilde görebilirsiniz ve kur çevrim oranları dahil hiçbir sürprizle karşılaşmazsınız.
  3. Türkiye tarafı için gönderim tarafında TRY(Türk Lirası) Ukrayna tarafında da UAH (Ukrayna Grivnası) seçmelisiniz.
transferwise türkiye ukrayna para transferi ücretleri
Bu örnekte de gördüğünüz gibi 5000 Lira göndermek istediğimizde şeffaf bir şekilde ne kadarlık bir masrafla karşılaşacağımızı ve transferimizin ne zaman gerçekleşeceğini görüyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta bankaların ek masraflar çıkarmaması için kesinlikle ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapmalısınız. 

Zaten Transferwise’ın kur dönüşüm için gösterdiği kur değerleri Google’da gördüğünüz değerle aynı. Bu konuda da hiçbir kaybınız olmayacağını görebilirsiniz.

  • Ardından Ukrayna’dan kime para gönderecekseniz kişinin adı, soyadı ve IBAN bilgilerini de girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz.
  • Son olarak yapmanız gereken Türkiye’den Ukrayna’ya parayı nasıl göndereceğinizi seçmek. İster hesabınızdan gösterilen hesap numarasına size belirtilen referans kodunu girerek işleminizi tamamlayabilir, ister kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizle işleminize devam edebilirsiniz.
  • Ve son bir onayın ardından işlem tamam! Ukrayna’da bir banka hesabına para göndermek için Transferwise’a benzer bir rakip çıkana kadar en iyisi bu yöntem gibi görünüyor.

Benzer bir coğrafya sayılabilecek Rusya için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Onu da Rusya’ya para transferi yazımızda anlatmıştık.

Ukrayna’ya Para Göndermenin Ucuz Yolu: Nasıl Çalışıyor?

Transferwise’le birlikte Ukrayna para transferlerinin ne kadar ucuza geldiğini anlatmışken bu işlemin neden bankalara göre çok ucuz bir şekilde tamamlanabildiğini de açıklayalım.

Bu yöntemde aslında uluslararası bir para transferi gerçekleşmiş olmuyor. Siz Türkiye’den Transferwise’a para gönderirken Ukrayna’da da Transferwise size bunun karşılığında para gönderiyor. 

Yani iki işlem birbirinden bağımsız olarak gerçekleşen 2 havale işlemine dönüşüyor ve bu transferler yerel para gönderme işlemlerinden farksız hale geliyor. Transferwise nedir sorusunun cevabını daha detaylı incelediğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu noktada bir tavsiyemiz de size ucuz gibi görünen farklı yöntemler gördüğünüzde kur çevrim oranlarına dikkat etmeniz. Çünkü bazı web siteleri komisyonları düşük gösterse de parayı Ukrayna grivnasına çevirirken gizli bir komisyon almaktadır. Yurtdışına para göndermek yazımızı inceleyerek genel tavsiyelerimize de göz atabilirsiniz.

Türkiye’den Ukrayna’ya SWIFT Yapmak

SWIFT aslında işleme uluslararası olarak verilen isimlerden biri olsa da bahsettiğimiz uluslararası bir bamka havalesi işlemi. Bu yolla Ukrayna’ya para göndermek için herhangi bir aracı kurum kullanmanıza gerek yok.

Siz bankanızın mobil ya da internet bankacılığına girerek alıcının isim, IBAN ve SWIFT kodu bilgilerini doldurmalısınız.

Gönderdiğiniz IBAN hesabı örneğin Ukrayna Grivnası hesabıysa para birimi çevrim işlemlerinde de bankaların kur dönüşümlerinde yüksek komisyonlar aldığından para kaybedebileceğini aklınızdan çıkarmayın. 

Yani burada da Transferwise’da önerdiğimizin tam tersi bir durum söz konusu. Türkiye’deki dolar hesabından, Ukrayna’daki bir dolar hesabına para göndermek avantajlı yöntem olabilir. Tabii ne olursa olsun yapacağınız masraf Transferwise’la anlattığımız şekilde göndereceğinizden yüksek olacaktır.

Türkiye’den Ukrayna’ya Para Göndermek Ne Kadar Sürer?

Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek için geçen süre de bazıları için belirleyici konulardan biridir. Doğrudan banka transferi yani SWIFT işlemi genellikle 3 iş günü sürer. Özellikle bayram gibi uzun resmi tatillere ve hafta sonlarına dikkat etmelisiniz.

Transferwise ile Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Yani bugün gönderdiğiniz para eğer iş günüyse yarın alıcının hesabında olacaktır. 

Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan para transferleri için farklı yolları değerlendirdik. Avantajlarını hız ve komisyonlar açısından ortaya koyduk. Siz de hemen üye olmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.