Yurtdışına Satış Yapmak için Web Siteleri: Hangi Ürünler Satılır?

Teknolojinin gelişmesiyle artık insanlar alacakları ürünler için ilk olarak internete bakıyor. Fiyat karşılaştırmalarından tutun, farklı modelleri bir arada sunması ve evimizden çıkmadan istediğimizi kolayca alabilmemiz internet alışverişini önemli bir etken olarak bizlere sunuyor. Özellikle ülkemizden yurtdışına satış yapmak çok karlı olabiliyor.

Bu yüzden de internet birçok kişi için yeni iş imkânları yaratıyor.Bizde ürünlerinizi satışa sunabileceğiniz web sitelerini ve nasıl satış yapabileceğinizi bu yazımızda derledik.

Yurtdışına Ne Satılabilir?

İnsanlar istedikleri çoğu ürünü internet üzerinden aldıklarından dolayı aslında yurtdışına satış yapabileceğiniz ürünlerinde listesi bir o kadar uzun.

El işinden tutun, yiyecek ve kıyafete kadar istediğiniz her ürünü internet üzerinden bulmak ve satmak mümkün. Bunları satmak için doğru internet sitesini bulmak ve kendinize doğru bir internet profili oluşturmak yeterli.

Bu durumda yapmanız gereken şey satışını yapmak istediğiniz ürünün alıcı profilinin hangi sitede daha çok olduğu bulmak. Böylece de istediğiniz herhangi bir ürünü kolayca internet üzerinden satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışına Ürün Satmak ve Faydaları

Globalleşen dünyada bir ürünü satmak bir tık kadar kolayken insanlar da işlerini bir sonraki seviyeye taşımak istiyorlar. Sadece ürünü ürettiği ülke ile işlerini sınırlı tutmak istemeyen insanlar yurtdışına da açılmaya çalışıyor.

Bunun tabi ki birçok faydası bulunuyor. Hem kişisel hem de ülke çapında yurtdışı satışları oldukça önemli. Yurtdışına satışların artması işveren için daha çok üretim yapma ve daha çok iş gücü çalıştırma gibi imkanlar sağlarken ülkeye de döviz girişinin artmasına yardımcı oluyor.

Yurtdışına Satış Yapmak için Web Siteleri

Satış yapmadan önce ürünlerinizi listeleyeceğiniz site çok önemli. Bazı siteler her türlü ürünü satmanıza izin verirken, bazı siteler ise belirli ürünlerin satışını yapmanıza izin verir.

Bu yüzden bir ürün listelemeden önce siteyi incelemenizde fayda var. Bizde sizler için satış yapabileceğiniz siteleri listeledik.

Amazon

En büyük e-ticaret sitesi olan Amazon, özellikle Amerika’da ve Avrupa’da alışveriş yapmak isteyenlerin ilk baktığı sitelerden. Bu yüzden ürünlerinizi bu siteden satışa sunarsanız çok geniş bir kitleye açılmanız mümkün. Tabii ziyaretçi sayısı arttıkça rekabetin arttığı da bir gerçek.

amazon ile yurtdışına satış

Türkiye’den Amazon üzerinden Avrupa’ya ve Amerika’ya satış yapabiliyorsunuz. Eğer Avrupa satışı yapmak isterseniz özel bir satıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu üyeliği başlatmak için 39€ üyelik ücreti ödemelisiniz ve bu ücret sizden her ay kesilir. 

Amazon üzerinden hemen hemen her ürünün satışını yapmanız mümkün ve Amazon’un size sunduğu birçok olanaktan da yaralanabiliyorsunuz.

Ürünlerinizi Amazon üzerinden satış yaptığınızda kargonuzu ister kendiniz gönderebiliyorsunuz ya da FBA sistemiyle önceden ürünleri Amazon deposuna gönderip kargo süreçleriyle tamamen Amazon’un ilgilenmesini de sağlayabiliyorsunuz. Bu noktada ürünleriniz Amazon’un deposunda durduğu sürece de bir masrafınız oluyor. Bu masraf da ürünlerinizin boyutlarıyla orantılı oluyor.

Ödemelerinizi ise döviz cinsinden ve sattığınız ülkeye göre alıyorsunuz. Avrupa örneği üzerinden gidersek ödemeler Euro ya da Pound olarak hesabınıza geliyor. Eğer Avrupa’da bir banka hesabınız varsa para direkt olarak o hesabınıza aktarılıyor. Eğer Avrupa’da banka hesabınız yoksa yurtdışından para gönderme ve yurtdışında banka hesabı açma yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Etsy

Etsy genellikle vintage, resim ve el işi ürünlerinin çokça satıldığı bir e-ticaret sitesidir. Etsy’nin en önemli özelliği sitedeki ürünlerin el yapımı olması. Kesinlikle satışa sunduğunuz ürün sizin kendi üretiminiz olmalı. Site ikinci el veya başka bir kişinin yaptığı ürünü satışa sunmaya izin vermiyor.

etsy yurtdışına ürün satmak

Eğer site böyle bir ürün sattığınızı fark ederse hesabınızı kalıcı olarak kapatabiliyor. Etsy’deki ürünlerin el yapımı olmasının bir avantajı da yüksek fiyatlarla satış yapma olanağı. Ayrıca Etsy ilk 40 ürünü ücretsiz listelemenize olanak sağlıyor. 

Etsy’de satış yapmanız için ilk yapmanız gereken sitede kendinize ait bir sanal dükkan açmanız. Bu dükkanı açmanız için bir işletme olmanız gerekmiyor. Bireysel olarak da bir sanal dükkan açabilirsiniz. Bu sanal dükkanı açarken hangi ülkede olduğunuzu, dükkanın adını ve para birimini seçiyorsunuz ve böylece satış yapmaya hemen başlayabiliyorsunuz. Siteye girip inceleme yaparsanız Türkiye’den de birçok kişinin bu siteyi kullandığını görebilirsiniz.

Etsy sayfanızdan alışveriş yapacak kişilerin size mesaj göndermesine olanak sağlıyor. Böylece el yapımı bir ürün satıyorsanız karşınızdaki kişinin istediği ürünü anlamanız daha da kolaylaşıyor. Özellikle kıyafet ürünleri satıyorsanız satın almak isteyen kişinin ölçülerini ve ya özel olarak istediği özellikleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Etsy sattığınız ürünlerden bir komisyon kesiyor ve ödemeleriniz sizin istediğiniz bir banka hesabına kendi kurunuzla aktarılıyor.

Aliexpress

Aliexpress, Amazon ile birlikte en büyük e-ticaret sitelerinden birisi. Sizde Aliexpress’e üye olarak 190’dan fazla ülkeye satış yapıp işinizi bir sonraki seviyeye kolayca taşıyabilirsiniz. Eğer bu sitede bir sayfa açmak istiyorsanız aşağıdaki belgeleri siteye yüklemelisiniz.

1.Vergi kimlik numarası

2.Ticaret Sicil Gazetesi

3.Ticaret Odası Kaydı

4.Vergi Levhası

5.İmza Sirküleri

Aliexpress  mağaza açmak için ekstra bir ücret talep etmiyor ama satılan ürün başına %5 ile %8 oranında komisyon alıyor. Bunun dışında sizden herhangi bir ek ücret ödemiyorsunuz. Ayrıca ürün listeleme için bir sınırda belirlemiyor. 

Aliexpress’i de aslında Etsy’nin tam tersi olarak düşünebilirsiniz. Burada da daha fabrikasyon ve toptancı mantığında yurtdışına satış yapmak daha kolay. Size ulaşacak birçok kişi toptan ürün almaya çalışacaktır. Atölyeniz ya da fabrikanız varsa ve ürettiğiniz ürünleri farklı ülkelere göndermek istiyorsanız Aliexpress sizin için bir kapı olabilir. Yurtdışına kargo göndermek yazımızdan da kargo süreçleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Society6

Tasarım alanında çalışmalarınız var ve bu tasarımlarınızı satmak istiyorsunuz. Society6 tasarımlarınızı dünyaya açmanız için işinizi çok kolaylaştırıyor. Siz sadece tasarımınızı siteye yükleyerek onları yastık kılıfından telefon kabına, duvara asılacak bir tablodan kalem kutuya, birçok farklı ürünün üzerine uygulayabiliyorsunuz.

society6 yurtdışı satış sitesi

Devamı tamamen Society6 sitesine kalıyor. Siz her satıştan belli bir yüzde kazanıyorsunuz. Yani ürünü üretmekle de kargo konusuyla uğraşmıyorsunuz ve tasarımlarınızdan para kazanabiliyorsunuz.

Wish

Wish DTC (Direct to consumer) altyapılı bir site olduğu için bu siteden alışveriş yapanların önceliği indirimli ve ucuz ürünler almak. Sitede kıyafetten, ayakkabıya, mutfak aletlerinden elektronik ürünlere kadar istediğiniz her ürünün satışını yapmak mümkün.

Wish ile satış yapmaya başlamadan üyeliğinizi doğrulatmalısınız ve bir bölge seçimi yapmalısınız. Bireysel ve ticari olarak üyelik açma hakkınız var. 

Wish’te hesap açma ve listeleme ücretleri bulunmuyor ancak satıcıların satış toplamı üzerinden bir komisyon alıyor. Bu komisyon miktarı her satıcı için farklı olarak belirlenirken genelde %15’e kadar varabiliyor. Komisyon toplam kâr yani ürün fiyatı, satış ve kargo ücreti üzerinden hesaplanıyor.

Satılan Ürünü Yurtdışına Nasıl Kargolarım?

Yurtdışına satış yapmak yalnızca ürünleri listelemekle de bitmiyor. Bundan sonraki adım nasıl gönderimini yapacağınız. Çünkü her ne kadar artık kargo işlemleri kolay olsa da gümrük konusunu da atlamamalısınız. Bu yüzden ilk olarak satışını yaptığınız ülkenin kurallarını ve hangi ürünleri ülkeye almadıkları hakkında bilgi edinin.

Yurtdışına satış yapan bazı büyük şirketlerin kargo gönderimi ve gümrük işlemleri ile ilgili satıcılara yardımları da dokunuyor. Bu yüzden satış yaptığınız sitenin size neler sunduğuna da bakabilirsiniz.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Amazon bu konuda her seferinde kargoyla uğraşmanızın önüne geçerek doğrudan onların depolarına kargolama imkanı ve alıcılara kargolama aşamasını üstlenme imkanı sunuyor.

Özetlemek gerekirse doğrudan Amerika ya da Avrupa’da kullanıcıları hedefleyen fabrikasyon bir ürününüz varsa örnek olarak sırt çantası verebiliriz, Amazon sizin için en iyi tercih olabilir. Eğer el yapımı seramik ürünler üretiyorsanız aradığınız adres ise Etsy.

Birçok farklı üründe kullanılabilecek fermuar yapıyorsanız Aliexpress’te birçok B2B şirkete ulaşabilirsiniz. Kendi tasarımlarınız var ve bu tasarımlardan para kazanmak istiyorsanız da Society6 aradığınız adresler olabilir.

Sizlerde yurtdışına satış yapmak veya satış alanınızı genişletmek isterseniz sizlere bahsettiğimiz sitelere göz atabilirsiniz. Yurtdışı iş fikirleri yazımızda da bunun gibi yurtdışı bağlantılı şekilde para kazanabileceğiniz farklı iş fikirlerinden bahsetmiştik.