Estonya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Kuzey Avrupa’da bir Baltık devleti olan Estonya özellikle teknoloji alanında öne çıkan ülkelerden. Özellikle son yıllarda getirilen e-vatandaşlık sistemi ile insanlar Estonya’ya gitmeden bir şirket sahibi olabiliyorlar. Bu nedenle de Estonya ile Türkiye arasında para transferi yapmak isteyen kişiler para göndermenin uygun ve kolay yollarını arıyor.

Bu yazımızda Estonya’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız nasıl para transferi yapabileceğinizi ve alternatif para transfer şirketlerinden bahsedeceğiz.

Estonya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Estonya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak için en çok tercih edilen ve ilk akla gelen yöntem bankalar üzerinden yapılan SWIFT transferleridir.

Bankalar aracılığı ile yapılan SWIFT transferleri ile istediğiniz ülkeye para gönderebilirsiniz. Ancak bankalar aracılığı ile yapılan para transferlerinin dışında çok uygun ve kolay bir yöntemler de bulunuyor.

Wise, hem kullanım kolaylığı hem de düşük komisyonları ile yurtdışından Türkiye’ye para göndermek için tercih edilen alternatif para transfer yöntemleri arasında yer alıyor.

Wise ile hangi ülkeye para transferi yaptığınızın önemi yok. Para transferi için sadece alıcının IBAN bilgilerini bilmeniz yeterli. Wise ile nasıl para transferi yapılacağını biraz daha detaylı inceleyelim.

Wise ile Estonya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Wise, 2010 yılında Estonya’da uluslararası para transferini kolaylaştırmak adına kurulmuş. Günümüzde 10 milyondan fazla kullanıcı olan bu şirket ile dünyanın her yerinden istediğiniz zaman kolaylıkla para transferi yapabilirsiniz.

Wise, özellikle bankalara göre sunduğu düşük komisyonlar ve para gönderimi sırasında oluşan kur farklı gibi problemleri ortadan kaldırması sebebiyle oldukça tercih edilen bir para transfer şirketidir. 

Wise ile para transferi işlemi yapmak isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak Estonya’dan Türkiye’ye para gönderme konusunu açıkladık.

Adım Adım Nasıl Transfer Yapılır?

  • Wise uygulamasını kullanarak para transferi yapmak isterseniz ilk olarak Wise’ın internet sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olurken sizden ad, soyadı gibi kişisel bilgileriniz isteniyor. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. 
  • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkeyi ve ülkenin para birimini seçip para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Estonya’dan gönderim yaparken ülkeyi Estonya, para birimini de Euro olarak seçmelisiniz. 
  • Göndermek istediğiniz tutarı girdikten sonra Wise, göndermek istediğiniz miktardan ne kadar komisyon kesileceğini ve gönderdiğiniz tutarın alıcının hesabına kaç gün içinde ve ne kadar miktarda gideceğini görebilirsiniz.
  • Para gönderimi yaparken Wise tarafından farklı transfer türleri sunulmaktadır. Hızlı transfer, düşük maliyetli transfer ve kolay transfer arasından bir seçim yapmalısınız. Seçtiğiniz transfer türüne göre komisyon oranlarında farklılık olmaktadır.
  • Ardından para gönderimi yapacağınız alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler bunlardır. Bankaların SWIFT kodlarını gibi detayları bilmeniz gerekmez.
  • Son olarak parayı hangi hesabınızdan çekileceğini seçmeniz gerekiyor. Wise ile Estonya’dan Türkiye’ye para transferi yaparken doğrudan parayı size iletilen banka hesabına gönderebilir, ya da kredi kartınızdan çekilmesini sağlayabilirsiniz.
  • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra ise para Türkiye’deki alıcının hesabına geçiyor. Eğer Estonya’dan yüklü miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu yüzden bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olmalısınız.

** Wise kullanarak Estonya’dan Türkiye’ye yapacağınız para gönderme işlemleri sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Estonya’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderenin tarafından Euro ve alıcının tarafında ise TL seçildiğinden emin olunmalıdır. Wise ile uluslararası para gönderimi yapılırken yerel para birimleri kullanmanız gerekir.

Aynı şekilde Türkiye’den Estonya’ya para göndermek için de gönderen tarafında TL, alıcının tarafında ise Euro seçerek Estonya’ya para gönderebilirsiniz.

Bütün bankalar gibi Wise da web sitesini kullanarak yapacağınız işlemler üzerinden bir komisyon alır. Ancak bu komisyon bankalara oranla düşüktür.

Ayrıca Wise ile yapacağınız işlemlerde para transferleri dışında hiçbir şekilde ek bir komisyon ücreti alınmaz.

Gönderim kurları ise Wise tarafından para transferi yapıldığı an Google’daki anlık kur biriminden çevrilir. Böylelikle gönderdiğiniz paranın alıcıya ne kadar ulaşacağını ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Wise ile Estonya’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndermek istediğiniz takdirde nasıl bir işlem yapacağınızı bir örnekle inceleyelim.

Yukarıda yazdığımız gibi Wise’ın sitesine girerek gönderdiğimiz ülke ve alıcı ülkeyi seçip para birimlerini seçiyoruz. Bu durumda gönderdiğimiz ülke Estonya ve para birimi Euro, alıcı ülke ise Türkiye ve para birimi de Türk Lirası. Wise 1000 Euro’yu anlık kur üzerinden TL’ye çevirerek karşı tarafa ne kadar ulaşacağını ve ne kadar bir kesinti yapılacağını gösteriyor. 

estonyadan-turkiyeye-para-transferi-masrafi
Ekran görüntüsü 18 Temmuz 2021’e aittir. Kur bilgileri günlük olarak Google’da gördüğünüz kurla aynı kalacak şekilde değişmektedir.

Bu bilgileri girdiğimiz zaman Wise tarafından Estonya’dan Türkiye’ye 1.000 Euro’luk bir para gönderimi sırasında 8.32 Euro’luk bir komisyon kesintisi yapılıyor. Kalan miktar 991 Euro ise anlık kur üzerinden çevrilerek alıcının hesabına gidiyor.

Alıcının hesabına giden miktar ise 9979 TL. Ayrıca Wise bankalara kıyasla ne kadar bir tasarruf sağladığınızı gösteriyor.

Estonya’dan Türkiye’ye 1000 Euro’yu Wise üzerinden gönderdiğiniz de bankalara kıyasla ortalama 27 Euro’luk bir tasarruf sağlamış oluyorsunuz.

Wise dışında Estonya’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transferi seçenekleri bulunuyor. Kısaca bu seçenekleri de inceleyelim.

Estonya’dan Şirket Hesabından Para Göndermek

Estonya’dan e-vatandaşlık alan kişi sayısı arttıkça Türkiye’den Estonya’da kurulan şirket sayısı da artıyor. Bu sebeple aslında bireysel para gönderimleri kadar şirketler üzerinden yapılan gönderimler de önemli.

Yukarıda Wise ile anlattığımız yöntem kurumsal müşteriler için daha da iyi çözümler sunuyor. Birçok farklı ülkede banka hesabına sahip olabilir, yapmak istediğiniz tüm ödemeler için düzenli ödeme talimatları da verebilirsiniz.

wise-estonya-sirket-banka-hesabi-acma

Yani Estonya’da ödemelerinizi Wise’ın size ilettiği IBAN numarasına alabilir(Euro bölgesi IBAN adresiniz olacaktır), ardından TL hesabı da açarak Wise içinde paranızı istediğiniz gibi kolaylıkla hareket ettirebilirsiniz ve ardından Türkiye’deki banka hesabınıza da geçirebilirsiniz.

Estonya’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Bankalar aracılığıyla yapılan SWIFT işlemleri ilk akla gelen para transfer yöntemleridir. SWIFT yurtdışı EFT olarak düşünebiliriz. Swift işlemini yapmak için hangi ülkeden gönderecekseniz o ülkede (bu durumda Estonya) bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Mobil veya online bankacılık kullanarak da kolayca Swift işlemi yapabilirsiniz.

SWIFT işlemleri genellikle bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterse de bu işlemi yapmak için alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. SWIFT işlemleri sırasında bankalar bir komisyon kesintisi yapıyor ancak bu kesintiler Wise ile yapacağınız işlemlere göre yüksek ve tam olarak net olarak hesaplanmıyor.

Türkiye’de bulunan bankaların SWIFT kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın SWIFT kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

Estonya’dan Türkiye’ye hangi yöntemler ile para transferi yapabileceğinizi inceledik. İncelediğimiz alternatifler arasından uygun komisyonları ve hızlı gönderim süreleri ile Wise çok öne çıkıyor.