Redbubble Ödeme Alma ve Hesap Açma

Yurtdışındayız olarak yurtdışından para kazanmak için kullanabileceğiniz web siteleri ve uygulamalardan da bahsediyoruz. Redbubble tasarımlarınızı, tişört, kupa, çanta gibi ürünlerin üzerine basarak satılmasını sağlıyor. Hesap açmak oldukça kolay olsa da Türkiye’de yaşayanlar için Redbubble’dan ödeme almanın kendine göre zorlukları bulunuyor.

Yazımızda hesap açma adımlarına ve ödeme alma konusuna değineceğiz.

Redbubble Nedir?

Redbubble yaptığınız tasarımları gerçek ürünlere dönüştürerek satılmalarını sağlayan bir “Print-on-Demand” e-ticaret sitesi.

Yani siz tasarımınızı online ortamda yüklüyorsunuz ve hangi ürünlerin üzerine basılmasını istediğinizi seçiyorsunuz. Redbubble da sizin ürünleriniz satıldıkça bu baskıları yapıp ürünleri alıcılara gönderiyor.

Yazımızın ana konusu ise Redbubble ile Türkiye’de ödeme almanın nasıl çözülebileceği olduğu için önce bu konuya odaklanalım. Ardından nasıl daha çok satış yapabileceğinizden de bahsedeceğiz.

Redbubble Ödeme Alma

Redbubble ödeme alma için İngiltere, ABD, Avustralya banka hesabı ya da Paypal seçeceği sunuyor. Türkiye’den Paypal hesabı açmak yasak. Doğal olarak Türkiye’de yaşayan birinin İngiltere, ABD gibi ülkelerde banka hesabı da yok fakat online olarak bu hesabı birkaç tıkla açmak mümkün!

Wise Hesabı Açarak Redbubble’dan Ödeme Alma

Wise uluslararası para transferlerini daha ucuz ve hızlı yapmanızı sağlayan bir aracı kurum. Aynı zamanda farklı ülke para birimlerinde banka hesapları açmanıza da yardımcı oluyor. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz şekilde Wise hesabı açabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi girip hesabınızı açtıktan sonra açılan sayfada sol tarafta “+Bir Bakiye Açın” seçeceğini göreceksiniz. Redbubble’dan para çekmek için İngiltere, ABD ya da Avustralya hesabını tercih edebilirsiniz.

Bankacılık sistemi IBAN yapısı gibi konularda Türkiye’den alıştığınız şekle daha yakın olduğu için “İngiliz Poundu” seçeneğini tercih ediyoruz. İngiltere banka hesabı açmak yazımızdan da daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

wise-ingiliz-poundu-hesabi-acma

Onayla butonuna tıkladıktan sonra hesap bilgilerinizi görebilmek için Wise 100 TL(22 Şubat 2022 itibariyle)yükleme yapmanızı isteyecek.

Bu yüklemeyi bir ödeme değildir. Çünkü bu yaptığınız yükleme hesabınıza yansıyacak ve istediğiniz zaman geri çekebileceksiniz.

Yüklemenin hesabınıza yansımasını beklemeniz gerekiyor. 1 iş günü içerisinde hesabınıza gelecektir. Ardından İngiliz Poundu hesap bilgilerinizi görebileceksiniz. 

Redbubble’a Banka Bilgilerini Girme

Wise’da açtığınız bakiyeyi görüntülediğinizde ihtiyacınız olan bilgileri göreceksiniz. Bu bilgileri Payment Details başlığı altındaki banka bilgileri alanına girmelisiniz.

Redbubble ödeme yapmak için sizden İngiltere banka hesabınıza dair şu 3 bilgiyi isteyecek.

  • Sort Code: Tasnif numarası olarak da Wise’da görebilirsiniz. 
  • Bank Account Number: Hesap Numarası anlamına gelir. Bu alana IBAN değil hesap numarası bilgisini girmeniz gerekiyor.
  • Account Holder’s Name: Burada kendi isminizi hesap sahibi adı olarak girmelisiniz.
redbubble-ödeme-alma

Bu işlemi tamamladıktan sonra Redbubble’da da hesabınız aktif hale gelecektir. Artık ödemelerinizi Wise hesabına çekebilirsiniz. Oradan da Türkiye’deki banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Para kazandığınız bir iş yaptığınız için eğer para kazanmaya başlarsanız ülkemizde vergi ödemeniz gerektiğini de unutmayın.

Redbubble’dan Para Kazanma

Redbubble tasarımcılar ve e-ticarete adım atmak isteyenler için oldukça uygun bir web sitesi. Tasarımlarınızı yüklemek tamamen ücretsiz. Tabii ki ürünlerinizin satışa dönüşmesi çok kolay değil, çünkü ürün yüklemek oldukça kolay ve ücretsiz olduğu için rekabet de bir o kadar yüksek. Bu konuda verebileceğimiz bazı tavsiyeler var:

  • Sosyal Medyada Redbubble Mağazanızı Tanıtın
  • Daha Az Rekabet Olan Alanlarda Tasarım Yapmaya Çalışın
  • Belli Bir Alanda Uzmanlaşın (Star Wars Hayranları, Köpek Sahipleri, Yüzmeyi Sevenler vb…)
  • Google Trendleri Kontrol Ederek Trend Hale Gelen Aramaları Bulun
  • Ürün Başlık ve Açıklamalarında Kullanıcıların Arayabileceği Terimleri Kullanın
  • Düzenli Olarak Yeni Tasarımlar Yükleyin

Bu 5 maddeyi doğru şekilde uygulayarak Redbubble’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki burada bahsedilecek tüm tüyolar bir yana en önemli nokta fark yaratan ve orijinal tasarımlar yapmaktır.

Redbubble’dan Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Redbubble ile ne kadar para kazanabileceğiniz yapacağınız satış sayısına ve satışlardan ne kadar komisyon almak istediğinize göre değişkenlik gösterir. Satış yaptığınız ürünün ne olduğu da kazancınızı doğrudan etkiler.

Örneğin bir sticker satışından kazanacağınız miktarla, bir çanta satışından kazanacağınız miktar arasında büyük bir fark vardır. Çünkü Redbubble komisyonları yüzdelik olarak size verir.

Sitede tasarımcılar için ortalama komisyon oranı %20’dir fakat bunu azaltıp arttırmak mümkün. Şu şekilde bir denklem ile alıcının satın aldığı ürün fiyatı ortaya çıkar.

Redbubble’ın Ürün Fiyatı + Tasarımcı Komisyonu = Kullanıcının Satın Aldığı Fiyat

Yani örneğin komisyonu 5$ olan 100 ürün satışı aylık 500$ kazanmanızı sağlar. Bunu sağlayabilmek için Redbubble’a çok sayıda tasarımınızı yüklemeli ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında da tasarımlarınızla ilgi çekmelisiniz.

Bunun gibi satış rakamları yakalamaya başlarsanız kazancınızın en önemli artısı tamamen pasif gelir olmasıdır. Siz uyurken de yurtdışından para kazanmanız ve Redbubble’dan ödeme almanız artık mümkün!

Redbubble ödemelerini aylık olarak ve ayın 15inden 15ine yapar. Para çekimi yapabilmek için minimum 20£ gelire ulaşmanız gerekir.


Yurtdışından pasif gelir kazanmak için özellikle yaratıcı kişilerin hedeflerine uygun olan Redbubble sitesini ve Türkiye’den Redbubble ile nasıl ödeme alabileceğinizi anlattık. Daha önce dünya çapında yaygın bir freelance çalışma platformu olan Fiverr ile ilgili de Fiverr’dan para çekme yazısını yayınlamıştık.