Yurtdışı Fitre – Fidye Rehberi [2022 Güncel]

Ramazan yaklaşırken yurtdışında yaşayanların bulundukları ülkelerde fitre konusunda ne yapabileceklerine dair bir rehber hazırlamak istedik.

Hem yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı 2022 yılında fitre veya oruç kefareti ücretleri konusunda aydınlatmak istiyoruz. Hem de yurtdışında nerelere fitre verebileceğinizi açıklıyoruz. Türkiye’ye göndermek istiyorsanız da işinizi nasıl kolaylaştırabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Almanya Fitre / Fidye Miktarı 2022

Almanya ve Avrupa ülkeleri için 2022 yılında belirlenen fitre miktarı 10 Euro’dur. Türkiye için ise bu bedel 40 TL’dir. Bu bedel nakit olarak verilebileceği gibi gıda yardımı olarak da verilebilir. 

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı bu durumu şu sözlerle ifade etmiştir: “Her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir. Bu miktar, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir.”

Amerika Birleşik Devletleri Fitre Miktarı 2022

Amerika’da 2022 için belirlenen fitre miktarı 10 Dolar’dır. Fitrenizi doğrudan Amerika’da ödemek isterseniz doğrudan Diyanet’in Amerika sitesini ziyaret edebilirsiniz.
https://diyanetamerica.org/donations/sadaqa/

Eğer fitrenizi Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine ödemek istiyorsanız bu konuda da aşağıda bilgilendirme yaptık.

Yurtdışında Yaşayan Kişiler Fitre Bedelini Türkiye’ye Göre Mi Belirler?

Diyanet bu konuda web sitesinde fitre bedelinin her ülkenin kendi şartlarına göre belirlenmesi gerektiğini ifade etmiştir. Yani kişi yurtdışında yaşıyorsa kendi ülkesinin şartlarına göre olan fitre / fidye bedelini vermelidir. Yine de Diyanet web sitesinde bu konuda şu notu da düşmüştür.

“Sadaka-i fıtrın ödeneceği zaman Türkiye’de bulunan kimse, Türkiye’nin şartlarına göre sadaka-i fıtrını verir.”

Kaynak

Yurtdışında Türkiye’ye Fitre / Fidye Göndermek

Vatandaşlarımız yurtdışı fitre borcunu ödemek için Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine ya da bu konuda çalışan derneklere de para gönderebilir. Biz de bu konuda çalışan derneklerin bir listesini yaptık:

  • Darüşşafaka
  • Lösev
  • İHH
  • Kızılay

Bu kurumlar haricinde de birçok fitre / fidye verilebilecek kurum bulmak mümkün. Bu kurumlardan bazılarına doğrudan kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün olsa da bazıları için banka hesaplarına para göndermeniz gerekebilir.

Yurtdışından Türkiye’ye Fitre Göndermenin Kolay Yolu

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızda da daha önce açıkladığımız gibi Türkiye’ye para gönderirken paranızın minimum kesintiye uğramasını istiyorsanız Wise’ı kullanabilirsiniz.

Bu sayede alıcıya tam olarak ne kadar para ulaşacağını da görebilirsiniz. Sistem kısaca şu şekilde işler. Siz bulunduğunuz ülkedeki Wise hesabına para gönderirsiniz. Wise da sizin adınıza Türkiye’deki hesabından alıcının hesabına parayı aktarır.

Böylece işlem bankalara göre (yani SWIFT’e göre) daha az kesintiyle daha hızlı tamamlanmış olur. 

Eğer Wise kullanarak işleminizi tamamlayacaksanız yerel para birimlerini kullanmalısınız. Yani Almanya’dan Euro göndereceksiniz ve Türkiye’deki alıcı TL alacak.

Bu sebeple yurtdışından fitre vereceğiniz kurumların Euro / Dolar değil TL hesap bilgilerine parayı doğrudan gönderebilirsiniz.

Almanya’da Fitre Verilebilecek Kurumlar

Doğrudan bulunduğunuz ülkede de fitre yardımı yapabilirsiniz. Yurtdışında da Müslümanlar için kurulan dernekler bu konuda fitre yardımı yapabilmeniz için aracı olurlar ya da doğrudan ihtiyaç sahibi birine fitre vermeniz de mümkündür.
Burada Almanya özelinde fitre verebileceğiniz kurumları listeledik:

  • Hasene.org
  • Avrupa Yetim-Der
  • Islamic Relief
  • Avrupa Yetimeli
  • Hollanda Diyanet (Hollanda İçin)

Yurtdışı Fitre Bedeli Nasıl Belirlenir?

Yurtdışı fitre bedeli Avrupa – Hollanda gibi ülkeleri temel alarak 10 Euro olarak belirlenmiştir. ABD için de benzer şekilde belirlenen bedel 10 Dolar’dır.

Tabii ki özellikle Müslümanların az sayıda yaşadığı ülkelerde bu konuda net bir rehbere ulaşamayabilirsiniz. Bu sebeple fitrenizi yaşadığınız ülkenin şartlarına göre düşünüp vermek de mümkündür. Günlük yemek gideri ihtiyacını rehber almanız gerekir. Türkiye için 40 TL Avrupa için de 10 Euro olarak belirlenen bu bedeli rehber alarak yaşadığınız ülkeye uyarlayabilirsiniz.


Bu yazımızı fitre özelinde hazırlamış olsak da zekat sadaka gibi dini diğer yardımlarınız için de bir rehber olarak kullanabilirsiniz. Yine aynı kurumlara zekat ve sadaka ödemelerinizi yapıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalarını sağlayabilirsiniz ya da Türkiye’ye hızlı bir şekilde bu yardımları nasıl gönderebileceğinizi de yazımızda açıkladık.

Not: Yazımızda adı geçen fitre verilebilecek kurumlarla herhangi bir bağımız yoktur. Popüler kurumları seçmeye çalışmış olsak da kurumlara daha önce herhangi bir fitre ödemesi yapılmamıştır. Verilecek fitre sorumluluğu mükellefe aittir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar