Almanya’nın En Ucuz Şehirleri: Öğrenci Dostu & Yaşanılası 6 Kent

Almanya özellikle Türkiye’den taşınacak ya da eğitim için giden birisi için ilk başta oldukça pahalı gelebilir. Yine de belirtmek gerekir ki Almanya Münih, Berlin gibi diğer şehirlere göre daha pahalı kentlerden ibaret değil. Almanya’nın ucuz şehirleri bu yazıda!

Almanya’da öğrenci dostu olarak kabul edilebilecek diğer şehirlere göre nispeten daha ucuz da birçok şehir bulunuyor. Listemizde özellikle öğrencilerin de kolayca gidebileceği ve üniversiteleriyle bilinen ucuz şehirlere yer vermeye çalıştık. Bu şehirler aynı zamanda ziyaret etmek için turistik amaçlı da gezilebilecek yerler barındırıyor.

Almanya’da Ucuz Şehirleri Nasıl Bulurum?

Almanya’nın doğu eyaletleri yani Polonya sınırına yakın eyaletleri Almanya’nın batısına göre genellikle daha ucuzdur. Batı bölgelerde bazı ucuz şehirler bulunsa da Almanya’da gidilebilecek ucuz şehirler arayanlar için öncelikle doğu eyaletlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Diğer bir kriter ise nüfus yoğunluğunun daha düşük olduğu kentlere göz atmak olabilir. Almanya’da ucuz şehirle pahalı şehir ayrımını en kuvvetli şekilde yapabileceğiniz parametre kira fiyatlarıdır. Almanya’da ev kiralamak yazımızda da belirttiğimiz gibi kira Almanya’daki en büyük gider kaleminiz olacak. Berlin, Münih gibi daha büyük şehirlerde kira fiyatları da diğer şehirlere göre daha yüksek oluyor.

Numbeo şehirlerdeki ortalama yaşam masraflarını ve fiyatları kıyaslayabileceğiniz bir web sitesi. Bu sitede verileri o şehirlerde yaşayan kullanıcılar giriyor ve birçok kullanıcının girdiği verilerden anlamlı sonuçlar ortaya çıkıyor. Örneğin siz de yaşadığınız şehre dair hatalı bulduğunuz fiyatlar için güncelleme girebilirsiniz. Numbeo üzerinden de Almanya’nın ucuz şehirlerini keşfetmek mümkün.

Şimdi listemize geçelim.

Almanya’nın En Ucuz 6 Yaşanılası Şehri

Almanya’da hem kira fiyatlarını düşünerek hem de yaşama imkanlarını da değerlendirerek ucuz ve yaşanabilir şehirleri seçtik. Bu şehirler hakkında kısa bilgiler vererek bu şehirlerdeki ve yakınlarındaki en iyi üniversitelerden de bahsedeceğiz.

Maddi şartları kıyaslamak için Numbeo sitesi verilerinden alınmış şekilde şehirler için 1 Yatak odalı dairelerin aylık kira bedellerini ekledik. Berlin’de aylık bu bedel 1000 Euro. Yani bu bilgiye göre diğer şehirlerdeki ortalama yaşam ücretlerini değerlendirebilirsiniz.

Almanya’da ucuz şehirler ve pahalı şehirler arasındaki en büyük fark konaklama noktasındadır. Genellikle market fiyatları, taksi fiyatları arasında şehirler arasında çok büyük değişiklikler bulunmaz.

Halle

Halle 1 Yatak Odalı Şehir Merkezi Kiralık Daire : 350 Euro

Şehrin Üniversitesi: Martin Luther University Halle-Wittenberg

Halle Almanya’nın Saksonya eyaletinin nüfusu en fazla olan şehridir. 2017 kayıtlarına göre şehrin nüfusu 239.000’dir.

Almanya’nın doğusunda bulunan kent bir endüstri şehri olmasının yanı sıra bir bilim şehri haline de geliyor. Aynı zamanda Halle’de Almanya’nın tarihini dokusunu yansıtan birçok tarihi eser de bulunuyor.

Jena

Jena 1 Yatak Odalı Şehir Merkezi Kiralık Daire : 325 Euro

Şehrin Üniversitesi:  Friedrich Schiller Üniversitesi Jena 

Sakin bir Almanya şehri olan Jena da Almanya’nın en ucuz şehirleri arasında. 2019 verilerine göre 110.000’lik nüfusu bulunan kent, üniversitesi ve öğrenci yoğunluğuyla da öne çıkıyor.

Üniversitenin nüfusunun yaklaşık 20.000 olduğu düşünülürse şehirdeki öğrenci yoğunluğunu anlamak da kolaylaşacaktır. Almanya’da üniversite okumak için tercih edebileceğiniz bir şehir.

Jena şehri Almanya’da Thüringen eyaletine bağlıdır. Almanya’nın güneydoğusunda bulunur ve Çekya sınırına yakındır.

Dresden

Dresden 1 Yatak Odalı Şehir Merkezi Kiralık Daire : 487 Euro

Şehrin Üniversitesi: TU Dresden

Dresden Elbe nehrinin kıyısında yer alır. Özellikle nehir kenarı şehirde vakit geçirmek için oldukça iyi bir bölgedir. Nüfusu 556.000 olan bu kent listemizdeki ucuz şehirler arasında en büyük şehirdir.

Şehir Saksonya eyaletine bağlıdır. Şehir sanatsal anlamda da oldukça değerlidir ve Elbe’nin Floransa’sı olarak da anılır.

Dresden Teknik Üniversitesi ise Almanya’nın en büyük 10 üniversitesi arasındadır. Yurtdışında hem okuyup hem çalışmak istiyorsanız Dresden hem iş imkanları hem de eğitim imkanlarıyla öne çıkan tercihlerden biri olabilir.

Aachen

aachen-almanya-ucuz-sehir

Aachen 1 Yatak Odalı Şehir Merkezi Kiralık Daire : 500 Euro

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Aachen Belçika sınırında bulunur. Almanya’da ise Köln ve Düsseldorf Aachen’e yakın olarak bulunan büyük şehirlerdendir.

Farklı Avrupa ülkelerine yakınlığı da şehrin öğrenciler açısından tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. 555.000 nüfusu bulunan kent Almanya’nın büyük ve ucuz şehirleri arasında sayılabilir.

Aachen katedrali de oldukça ünlüdür. UNESCO dünya kültür mirası listesinde de yer alır.

Kaiserslautern

1 Yatak Odalı Kaiserslautern Kiralık Daire: 550 Euro

Şehrin Üniversitesi: Kaiserslautern Teknik Üniversitesi

Kaiserslautern Renanya-Palatina eyaletine bağlı bir şehirdir. Nüfusu 2017 verilerine göre 99.684 olan şehir Almanya’nın batı sınırlarına oldukça yakındır. Bu sebeple Lüksemburg, Belçika ve Fransa gibi ülkelere yakın bir kenttir. Eyaletin ünlü Pfalz ormanları Kaiserslautern’in de karakteristik dokusunu ve yeşilini yaratır.

Şehir üniversitesiyle de ünlü olup bilim ve araştırma açısından da Almanya’nın önde gelen şehirleri arasındadır.

Leipzig

Leipzig 1 Yatak Odalı Şehir Merkezi Kiralık Daire : 633 Euro

Şehrin Üniversitesi: Leipzig Üniversitesi

Leipzig de Saksonya eyaletine bağlı ve Dresden’in hemen komşusu olarak bulunan bir şehirdir. Toplam nüfusu 590.000’in üzerinde olan bu şehir Almanya’nın en büyük şehirleri arasındadır.

Şehrin merkezinde yer alan Old City Hall ise Rönesans döneminin Almanya’ya önemli hediyelerinden biri. Eğer Almanya’da yaşamak istediğiniz şehirden aradığınız daha büyük bir şehir, geniş imkanlar ve nispeten Berlin’e göre düşük maliyetler ise Leipzig aradıklarınızı karşılayabilir.

Almanya’da Hesaplı Yaşam Tavsiyeleri 

İncelediğimiz bu 7 şehir sakinleri için daha hesaplı fiyatlar sunsa da tabii ki şartlar sizi farklı şehirlere itebilir. Bu şehirler haricinde de hem daha ucuza yaşayabileceğiniz hem de uygulayacağınız bazı yöntemlerle daha ucuz bir şekilde yaşamınızı idare ettirmenizi sağlayacak yöntemler olabilir.

Örneğin Berlin, Münih gibi daha pahalı bir şehirde yaşayacaksanız özellikle şehrin dış çeperinde bulunan öğrenci yurtlarını inceleyebilir ya da doğrudan oda kiralama yoluna gidebilirsiniz. Almanya’nın birçok şehrinde oda kiralamak öğrenciler hatta çalışanlar için bile çok yaygın.

Almanya’nın ucuz şehirleri listemiz ve ufak tavsiyelerimiz umarız Almanya’da yaşayan ya da yaşamayı düşünenlere faydalı olur.