Azerbaycan’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Azerbaycan Türkiye’yle yakın ilişkide olan ülkeler içindedir. Aynı zamanda Azerbaycan Türkiye arasında para alışverişi de yoğun olarak yapılmaktadır. Azerbaycan’dan Türkiye’ye para gönderme sebepleri arasında hem Türkiye’de yaşayan Azeri vatandaşların Azerbaycan’dan para alması hem de iş ilişkileri sebebiyle Azerbaycan’dan Türkiye’ye para transferleri yer alır.

Biz de bu yazımızda Azerbaycan’dan Türkiye’ye para göndermek için hangi yöntemleri tercih edebileceğinizi açıklayacağız. Yurtdışından para gönderme denince ilk akla gelen yöntemlerden biri Wise. Bu transfer yönteminin en büyük avantajı işlemi tamamen online şekilde tamamlayabilmeniz ve transfer ücretlerinin oldukça düşük olması fakat maalesef bu yöntem Azerbaycan’da şu an için çalışmıyor.

Yine Wise kullanarak para göndermek mümkün olsa da araya yine de SWIFT masrafları girecektir. Bu sebeple en avantajlı yöntem olarak önermek mümkün değil. Yine de detaylı bir şekilde bu yöntemi de inceleyeceğiz.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri

Öne çıkan 4 yöntemden kısaca bahsedelim:

  • Wise ile Türkiye’de Banka Hesabı Açma
  • Western Union
  • SWIFT
  • UPT

Wise ile Banka Hesabı Açma

Yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz gibi Wise ile Azerbaycan’dan doğrudan para gönderimi yapmak yerel para birimleriyle mümkün değil fakat yine de bu online yöntemi kullanmanın farklı yolları bulunuyor.

Wise para transferlerine aracılık etmenin dışında farklı ülkelerde IBAN sahibi olmanızı sağlıyor. Türkiye de bu ülkelerden biri. Eğer düzenli olarak Türkiye’ye para gönderimleri yapıyorsanız bir kerede Wise’ın size ilettiği banka numarasına yapacağınız SWIFT ile açtığınız Wise Çoklu Döviz hesabına para yatırabilirsiniz. Bu sayede Türkiye’de bir IBAN sahibi olup gerektiğinde para transferlerinizi buradan Türk alıcılara kolayca yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu hesap Türkiye’den ödeme almanızı da kolaylaştırır. Wise hesabı açıp size nasıl bir fayda sağlayabileceğini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Hesap açmak tamamen ücretsiz.

Yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak yazımızda da bu konuya değinmiştik.

Western Union ile Azerbaycan’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Western Union birçok ülkede hem banka şubeleri hem de kendi acenteleri aracılığıyla çalışan köklü para transfer yöntemleri arasında yer alıyor. Azerbaycan’dan Türkiye’deki birine para göndermek istediğinizde ilk tercih edebileceğiniz yollardan biri. Bu yöntemin en önemli avantajları para transferi çok hızlı gerçekleşiyor ve alıcının banka hesabı olmasına bile gerek yok.

Gerçekleştirmek için Azerbaycan’da Western Union şubesi olarak çalışan bir banka şubesine ya da doğrudan Western Union işlemi yapan bir acenteye gitmelisiniz.

azerbaycan-western-union-subeleri

Örneğin Google Maps aracılığıyla Western Union Bakü gibi bir arama yaptığınızda Western Union işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz postaneler, banka şubeleri ve acenteler karşınıza çıkacaktır. Bu şubeler aracılığıyla işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Alıcı ismini ve alıcı ülkeyi bildirmeniz eğer alıcı kişi parayı Western Union şubesinden çekecekse yeterlidir. Form doldurmanız ve parayı Western Union ücreti dahil olarak ödemeniz istenecektir.

UPT

UPT de yerli bir girişimdir. Sistemi Western Union’a benzer şekilde çalışır. Türkiye’de PTT, Aktif Bank şubeleri ve UPT temsilci noktalarından işlem yapabilirken yurtdışında da anlaşmalı bankalar üzerinden işlem yaparsınız. Azerbaycan’da da UPT anlaşmalı bankalar bulunur. Bu banka şubeleri aracılığıyla Türkiye’de alıcı ismine para göndermek mümkündür. Alıcı da UPT şubesine giderek gelen para transferini göndericiye işlem esnasında iletilen referans numarasını vererek çekebilir.

Azerbaycan’da UPT anlaşmalı bankalar ve aracılar ise şu şekildedir: AFB Bank, Azer Turk Bank, Bank BTB, Bank Respublika, Express Bank, Gunay Bank, International Bank of Azerbaijan, Muganbank, Nakhchivan Bank, Unibank Commercial Bank, XALQ Bank.

İşleminizi yapmadan önce yine de banka şubesini arayarak durumu teyit ettirmenizi öneririz. Azerbaycan’dan para transferi ücretlerine baktığımızda genellikle websitesindeki Azerbaycan’dan para gönderme ücretleri gönderim tutarının %1’ine tekabül ediyordu. Bu da oldukça uygun bir masraf oranı. Siz de işlem öncesi websitesinden kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SWIFT

SWIFT banka müşterisi olan kullanıcılar için en kolay para gönderme yöntemlerinden biridir. Mobil bankacılık kullanıyorsanız bankanızın mobil şubesine giriş yaparak para transferleri menüsünün altında SWIFT ya da Uluslararası Transfer seçeceğine tıklamanız gerekir.

SWIFT yapabilmek için alıcının bankasının SWIFT kodunu bilmeniz gerekir. Gerekli bilgiler alıcı adı soyadı, SWIFT kodu ve alıcı IBAN numarası olacaktır.

Bu bilgileri girdikten sonra göndermek istediğiniz para miktarını girmelisiniz. SWIFT işleminin en önemli dezavantajı gönderici banka masrafını işlemi yaparken görebilseniz bile alıcı banka da ek komisyonlar kesebilir. Bu nedenle işlem tamamlanana kadar masrafı tam olarak bilemezsiniz.

Aynı zamanda işlemi Dolar -> TL şeklinde yapacak olursanız alıcı banka kendi kurundan para çevrimini yapacaktır. Bu da gizli bir komisyon ücreti anlamına gelebilir. Türkiye’den Azerbaycan’a para transferi yapmak için de bu yöntemi aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye Para Transferi Yaparken Hangi Yöntemi Tercih Etmeliyim?

Yazımızda 4 farklı yöntemden bahsettik. Hangisinin size göre olduğunu anlamak için ihtiyaçlarınız da önemli. Hızlı bir transfere ihtiyacınız varsa Western Union ile alıcının ismine anında para gönderebilirsiniz.

Bu şekilde yapılan para transferlerinin masrafı genellikle daha yüksektir. SWIFT kullanmak iki tarafın da banka hesabı olduğu durumlarda mantıklıdır. Bu şekilde yapılacak transfer 2-3 gün sürebilir. Bu sebeple acil olmayan transferler için tercih edilebilir.

Daha yenilikçi bir yöntem arayışındaysanız ve düzenli olarak Türkiye’ye para gönderip almanız gerekiyorsa Wise ile Çoklu Döviz Hesabı açabilirsiniz. Bu hesap Türkiye’de banka hesabı oluşturmanızı sağlar. Bu sayede her seferinde para gönderip almanız gerekmez ve farklı ülkelere yapılacak para transferleri için de işiniz kolaylaşır.