Azerbaycan’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Azerbaycan Türkiye’yle yakın ilişkide olan ülkeler içindedir. Aynı zamanda Azerbaycan Türkiye arasında para alışverişi de yoğun olarak yapılmaktadır. Azerbaycan’dan Türkiye’ye para gönderme sebepleri arasında hem Türkiye’de yaşayan Azeri vatandaşların Azerbaycan’dan para alması hem de iş ilişkileri sebebiyle Azerbaycan’dan Türkiye’ye para transferleri yer alır.

Biz de bu yazımızda Azerbaycan’dan Türkiye’ye para göndermek için hangi yöntemleri tercih edebileceğinizi açıklayacağız. Yurtdışından para gönderme denince ilk akla gelen yöntemlerden biri Wise olabilir. Bu transfer yönteminin en büyük avantajı işlemi tamamen online şekilde tamamlayabilmeniz ve transfer ücretlerinin oldukça düşük olması. Fakat maalesef bu yöntem Azerbaycan’da şu an için çalışmıyor.

Yine Wise kullanarak para göndermek mümkün olsa da araya yine de SWIFT masrafları girecektir. Bu sebeple en avantajlı yöntem olarak önermek mümkün değil. Yine de detaylı bir şekilde bu yöntemi de inceleyeceğiz.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri

Azerbaycan’dan Türkiye’ye para göndermek için kullanabileceğiniz yöntemlerden 4 tanesi:

  • Wise ile Türkiye’de Banka Hesabı Açma
  • Western Union
  • SWIFT
  • UPT

olabilir. Bu yazımızda Wise hesabı ve Swift ile para gönderme yöntemlerini daha detaylı inceleyeceğiz.

Wise ile Banka Hesabı Açma

Yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz gibi Wise ile Azerbaycan’dan doğrudan para gönderimi yapmak yerel para birimleriyle mümkün değil fakat yine de bu online yöntemi kullanmanın farklı yolları bulunuyor.

Wise para transferlerine aracılık etmenin dışında farklı ülkelerde IBAN sahibi olmanızı sağlıyor. Türkiye de bu ülkelerden biri. Eğer düzenli olarak Türkiye’ye para gönderimleri yapıyorsanız bir kerede Wise’ın size ilettiği banka numarasına yapacağınız SWIFT ile açtığınız Wise Çoklu Döviz hesabına para yatırabilirsiniz. Bu sayede Türkiye’de bir IBAN sahibi olup gerektiğinde para transferlerinizi buradan Türk alıcılara kolayca yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu hesap Türkiye’den ödeme almanızı da kolaylaştırır. Hesap açmak tamamen ücretsiz.

Yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak yazımızda da bu konuya değinmiştik.

SWIFT

SWIFT banka müşterisi olan kullanıcılar için kolay para gönderme yöntemlerinden biridir. Mobil bankacılık kullanıyorsanız bankanızın mobil şubesine giriş yaparak para transferleri menüsünün altında SWIFT ya da Uluslararası Transfer seçeceğine tıklamanız gerekir.

SWIFT yapabilmek için alıcının bankasının SWIFT kodunu bilmeniz gerekir. Gerekli bilgiler alıcı adı soyadı, SWIFT kodu ve alıcı IBAN numarası olacaktır.

Bu bilgileri girdikten sonra göndermek istediğiniz para miktarını girmelisiniz. SWIFT işleminin en önemli dezavantajı gönderici banka masrafını işlemi yaparken görebilseniz bile alıcı banka da ek komisyonlar kesebilir. Bu nedenle işlem tamamlanana kadar masrafı tam olarak bilemezsiniz.

Aynı zamanda işlemi Dolar -> TL şeklinde yapacak olursanız alıcı banka kendi kurundan para çevrimini yapacaktır. Bu da gizli bir komisyon ücreti anlamına gelebilir. Türkiye’den Azerbaycan’a para transferi yapmak için de bu yöntemi aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Swift işlemi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

Azerbaycan’dan Türkiye’ye Para Transferi Yaparken Hangi Yöntemi Tercih Etmeliyim?

Yazımızda farklı yöntemlerden bahsettik. Hangisinin size göre olduğunu anlamak için ihtiyaçlarınız da önemli.

SWIFT kullanmak iki tarafın da banka hesabı olduğu durumlarda mantıklıdır. Bu şekilde yapılacak transfer 2-3 gün sürebilir. Bu sebeple acil olmayan transferler için tercih edilebilir.

Daha yenilikçi bir yöntem arayışındaysanız ve düzenli olarak Türkiye’ye para gönderip almanız gerekiyorsa Wise ile Çoklu Döviz Hesabı açabilirsiniz. Bu hesap Türkiye’de banka hesabı oluşturmanızı sağlar. Bu sayede her seferinde para gönderip almanız gerekmez ve farklı ülkelere yapılacak para transferleri için de işiniz kolaylaşır.