Türkiye’den Azerbaycan’a Para Gönderme

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticari anlaşmalardaki artışlar sebebiyle birçok kişi Türkiye’den Azerbaycan’a para transferi yapıyor. Türkiye’den Azerbaycan’a para gönderme konusunda birkaç yol bulunuyor.

Uluslararası para transferi denince akla ilk gelen yöntem bankalar aracılığıyla yapılan SWIFT işlemleridir. Ancak Swift işlemlerindeki yüksek komisyon oranları yüzünden Azerbaycan’a para transferi yapmak isteyen kişiler farklı alternatiflere yöneliyor.

Bu alternatifler arasında internet üzerinden para transferi yapan uygulamalar da bulunuyor. Bu durumda da hangi uygulamanın daha güvenli olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor.

Bizde sizlere daha uygun fiyatlarla, daha hızlı ve güvenli bir şekilde Azerbaycan’a para transferi yapabileceğiniz Paysend uygulamasından bahsetmek istiyoruz. Öncelikle Paysend nedir, kısaca anlatalım.

Azerbaycan’a Online Para Gönderme – Paysend Nedir?

Paysend; dünya çapında 90’dan fazla ülkede sabit komisyon ücretleriyle işlem sağlayan İngiltere kuruluşlu bir transfer uygulamasıdır. Paysend her geçen gün global olarak büyümekte ve para transferi yapabileceğiniz ülke sayısını arttırmaktadır. Uygun fiyatlarla, hızlı ve güvenilir bir şekilde para transferinizi yapmanızı sağlayan bu uygulama uluslararası para transferi için bir alternatif olmaktadır.

Paysend ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz: Paysend Nedir? Nasıl Kullanılır?

Paysend ile para transfer işlemlerinizi tablet ve bilgisayar üzerinden web sitesine girerek ya da telefonunuz üzerinden uygulamasını indirerek gerçekleştirebilirsiniz. 

Paysend ile Türkiye’den Azerbaycan’a Nasıl Para Gönderilir?

İlk yapmanız gereken web sitesine ya da uygulamaya kayıt olmak. Bu işlemi bilgisayardan ya da telefonunuza indireceğiniz Paysend uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamaya kayıt olmak için birkaç bilgiyi doldurmanız gerekiyor. Uygulamanın sizden istediği bilgiler; 

 • Cep telefonu numarası (ülke kodu ile birlikte),
 • Adınız ve soyadınız, 
 • Doğum tarihiniz,
 • e-posta adresiniz 
 • İkamet adresiniz. 

Bu bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza bir SMS gelecek. Gönderilen 5 basamaklı kodu girerek üyelik işleminizi bitirebilirsiniz.

*Hangi telefon kodu ile kayıt oluyorsanız, o ülkenin ikamet adresini girmeniz gerektiğini hatırlatalım. Örneğin; Türkiye ülke kodlu bir cep telefonu numarası ile kayıt oluyorsanız ikamet adresiniz Türkiye adresi olmalıdır.

Paysend ile Azerbaycan’a para transferi yapmak oldukça kolay. Yapmanız gerekenleri sizin için adım adım anlattık.

paysend-turkiyeden-azerbaycana-para-transferi
 • İlk olarak uygulamadaki ‘’yeni transfer’’ butonuna tıklayın.
 • Göndermek istediğiniz miktarı girin ve döviz cinsini seçin. Türkiye’den Azerbaycan’a yapılacak gönderimler için TL’den Azerbycan Manat’ı yönünde gönderimi yapmak en avantajlısı olacaktır.(Gönderim yapacağınız miktarı girer girmez Paysend anlık döviz kurundan hesaplama yaparak alıcının ne kadar para alacağını gösterir.)
 • Alıcının parayı nasıl alacağını seçin. (Banka kartı – Visa ya da Mastercard- , banka hesabı veya Paysend linki)
 • Azerbaycan’daki alıcının bilgilerini girin. (Alıcının adı, soyadı, banka hesap numarası, banka sistem kodu gibi)
 • Ödemenizi gerçekleştirin. (Ödemeyi banka kartı ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz.)
 • Son olarak Azerbaycan’a para gönderimi için girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve onaylayın.

Böylelikle paranız alıcının hesabına gönderilmiş olur. Alıcıya Paysend linki göndererek para transferi yapmak isterseniz sadece alıcının telefon numarasını bilmeniz yeterlidir.

Para transferi yaparken istediğiniz döviz biriminde para gönderebilirsiniz. Bu durumda Paysend otomatik olarak anlık kur üzerinden gönderdiğiniz miktarı çevirerek size gösterir. Alıcının hesabına ne kadar para gideceğini de böylelikle anlık olarak görebilirsiniz.


Paysend ile Azerbaycan’a Para Göndermek Ne Kadar Sürer?

Paysend ile para transferi yaptığınızda gönderdiğiniz para alıcıya aynı gün içinde ulaşmaktadır. Genellikle gönderilen paranın alıcıya ulaşma süresi birkaç dakikadır ancak gönderdiğiniz para en fazla 1 iş günü içerisinde alıcının hesabına ulaşır.

Paysend ile Azerbaycan’a Para Transferi Ücretleri

Paysend ile para göndermek oldukça uygun ücretlere sahiptir. Paysend’in müşterilerinden aldığı komisyon ücretleri sabittir. Hangi ülkeye gönderim yaparsanız ya da ne kadar miktarda para gönderirseniz gönderin para transfer ücretleri sabittir. 

Türkiye’den Azerbaycan’a para transferi yapmak isteyen birisi ne kadar miktarda para gönderimi yaparsa yapsın para transfer ücreti 9 TL’dir.

Azerbaycan’a Para Gönderme Limitleri

Paysend, sertifikalı bir finans kurumu olduğundan bankalar gibi denetlemelere ve düzenlemelere uymaktadır. Buna göre herhangi bir belge göstermeden 6 aylık dönemde Paysend ile Azerbaycan’a 800 Pound, 1000 Euro ya da 1000 Dolar transfer yapılabilir.

Bu transfer limitleri, kimlik belgesi ve adres gibi gerekli bilgiler sunulması halinde arttırılabilir. Transfer limitinizi arttırmak isterseniz gerekli bilgileri hesabınız üzerinden gerekli formatta düzenleyerek ‘’Müşteri Destek Servisi’’ üzerinden gönderebilirsiniz. Dokümanlarınız onaylandıktan sonra daha yüksek ücretlerde para gönderimi yapmaya başlayabilirsiniz. 

Daha yüksek limitlerde gönderim yapmak için doğrudan banka hesabınız üzerinden SWIFT olarak Azerbaycan’a para gönderebilirsiniz.

Paysend Üzerinden Azerbaycan’a Para Transferi Güvenilir mi?

Paysend, kullanıcılarına banka seviyesinde bir güvenlik sağlamaktadır. Tüm havaleler Visa, Mastercard, China UnionPay, FCA tarafından onaylıdır. PCI ve DSS standartlarına sabittir.

Günümüzde 3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Paysend, Trustpilot sitesindeki kullanıcıların değerlendirmelerinden de 5 üzerinde 4.7 gibi yüksek bir puan alarak dünya çapında güvenilirliğini kanıtlayan bir para transferi uygulaması haline gelmiştir.

Türkiye’den Azerbaycan’a Para Göndermenin Alternatif Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’den Azerbaycan’a para göndermek isteyen birisi Paysend dışında başka alternatif para transfer yöntemlerinden de yararlanabilir. Bu yöntemleri kısaca anlatalım.

 • SWIFT: Türkiye’den para gönderimi yaparken herkesin aklına gelen ilk para transfer yöntemi bankalardır. Bankalar aracılığı ile güvenli bir şekilde Swift işlemi yapabilirsiniz. Swift işlem ücretleri yüksek olabilir ve komisyon oranları net olarak belli olmayabilir. Bu yöntem ile para transferi yaptığınızda gönderdiğiniz paranın alıcıya ne kadar gideceğini bilemeyebilirsiniz. Ayrıca Swift işlemleri için parayı göndermek istediğiniz bankanın Swift kodunu bilmeniz gerekmektedir.
 • UPT: UPT ile alıcının banka hesabına ya da başka bir UPT noktasına para gönderimi yapabilirsiniz. Azerbaycan’da bulunan UPT noktalarını resmi web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Türkiye’den Azerbaycan’a birçok para transfer alternatifi bulunuyor.

Paysend sabit kur oranları ve hızlı gönderim süresiyle Türkiye’den Azerbaycan’a para transferi yapmak isteyenler için uygun bir alternatif sunuyor.