Almanya Sağlık Sigortası Sistemi ve Fiyatları

Almanya’da yaşıyor veya çalışıyorsanız Almanya sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir. Alman vatandaşı olup olmadığınız, temelli kalıp kalmayacağınız fark etmeksizin Almanya, sınırları içerisinde bulunan herkese sağlık sigortası yapma zorunluluğu koyuyor. 

Sağlık sigortası hepimiz için hayati önem taşıyor. Kendimizi güvende hissetmemizi sağlıyor ve ülkeler, bireylerin sağlık sigortalarının olmasına dikkat ediyor. 

Turistik amaçlı olarak Almanya’da bulunacaksanız özellikle vize alma sürecinizde de seyahat sağlık sigortanızın bulunması önemlidir. Bu yazımızda turistik kısma değinmeyeceğiz. Bu konuda kapsamlı bilgi için yurtdışı seyahat sağlık sigortası yazımızı inceleyebilirsiniz.

Almanya Sağlık Sigortası Hakkında Genel Bilgiler 

Almanya’da sosyal sigorta, sağlık sisteminin finansmanını sağlıyor. Sosyal sigorta, çalışan kişilerin maaşlarından ve iş verenlerden alınan primlerle karşılanıyor.

Ayda belirli bir miktarın üzerinde maaşa sahip insanlar sigorta primlerini ödüyor. Prim miktarı ise kazandığınız paraya göre belirleniyor. Böylece sağlık hizmetinin masrafları karşılanmış oluyor.

Almanya’da çalışan her kişinin Almanya sağlık sigortası (Krankenkassen) olması zorunlu. Sağlık sigortası herhangi bir hastalanma durumunda tıbbi ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağladığı için dikkat edilmesi gereken bir unsur.

Devletin zorunlu kıldığı genel sağlık sigortası veya isteğinize bağlı Almanya özel sağlık sigortası arasından seçim yapabilirsiniz.

Almanya’da sağlık sigortası hangi durumları karşılar?

Zorunlu sağlık sigortasının kapsadığı hizmetler:

 • Doktor muayenesi
 • Psikolojik tedaviler
 • Yatarak tedavi
 • Reçeteli ilaçlar
 • Temel diş sağlığı
 • Tıbbi tedaviler
 • Hamilelik süreci ve doğum hizmeti

Bu hizmetler Almanya’da mecburi olan zorunlu sağlık sigortasına dahil olan hizmetlerdir.

Daha kapsamlı içeriği olan özel sigortalar da vardır. Ancak daha pahalı olduklarını ve belirli kişilerin dahil olabileceğini söylemek gerekir. Genel sağlık sigortası ise meslek ve gelir fark etmeksizin herkesi kapsar.

Sağlık sigortasının karşılamadığı masraflar neler?

Özel sağlık sigortalarının kapsama ihtimali olsa da genel sigortanın kapsamında olmayan hizmetler bulunuyor. Bunlar:

 • Reçetesiz ilaçlar
 • Estetik ameliyatlar
 • Protez diş
 • Gözlük 
 • Özel denizaşırı ülkelere seyahat edebilmek için gerekli aşılar

Reçeteli ilaçlar doktorun size yazdığı kırmızı renkli reçeteyle verilir. Reçeteli ilaçlar sağlık sigortasına dahil olsa da Türkiye’deki gibi küçük bir kısmını sizden temin edeceklerdir.

Her bir ilaç için bu rakam en fazla 10 euro. Yeşil reçeteli ilaçları ise doktor reçetesi olmadan alabilirsiniz. Bu ilaçlar, sağlık sigortasına dahil olmadığı için masrafı tamamen size aittir.

Ayrıca bazı doktorlar sadece özel sağlık sigortası olan kişilere hizmet veriyor. Eğer genel sağlık sigortasına sahipseniz istediğiniz her doktora gitme şansınız olmayabilir. Randevu almadan önce istediğiniz doktorun genel sağlık sigortalı bireyleri de kapsadığından emin olmanızı öneririz.

Genel sağlık sigortası

Almanya’da yaşayan çoğu kişi genel sağlık sigortası planından faydalanıyor. Çünkü iş sözleşmesiyle çalışanların, işverenleri tarafından zorunlu olarak sigortalanıyor.

Ayrım gözetmeksizin herkesi kapsayan genel sağlık sigortası için primin yarısını işveren diğer yarısını ise sigortalı kişi ödüyor. Bu nedenle sigorta primi sizin aldığınız maaşa bağlı. Yani az kazanıyorsanız daha az, çok kazanıyorsanız daha çok ödeme yaparsınız.

Genel sağlık sigortası; doktor muayenesi, ayakta tıbbi müdahaleler, temel diş sağlığı, rehabilitasyon, hamilelik ve doğum hizmetlerini kapsar. Doktorun size yazmak zorunda olduğu reçeteli ilaçlar da sigortanıza dahil olur.

Genel sağlık sigortasının bir diğer avantajı ailedeki tek sigortalı kişi siz de olsanız, eşinizin ve çocuklarınızın da otomatik olarak ekstra bir ücret ödemeden sigortanıza dahil olmasıdır.

Almanya genel sağlık sigortasının fiyatı nedir?

Sağlık sigortasının giderleri, sizin aylık olarak ödediğiniz primlerle karşılanıyor. Belirttiğimiz gibi sizden sigortanız için alınan ödeme de sizin gelirinize göre hesaplanıyor.

Geliriniz düşük ise az, yüksek ise çok miktarda ödeme yapıyorsunuz. Almanya sağlık sigortası planına dahil olmak için gelir seviyeniz bir kriter değil. 

Tam zamanlı olarak iş sözleşmesi ile çalıştığınız bir işiniz varsa sigorta priminizin yarısı işvereniniz tarafından karşılanıyor. Fakat, part-time ya da Almanya’daki adıyla “mini job” denilen bir işte çalışıyorsanız veya serbest meslek sahibiyseniz sigorta priminiz kişisel olarak size aittir. Sigortanız için size belirtilen tutarı da her ay düzenli olarak sağlık sigortanızın banka hesabına yatırmanız gerekiyor.

Almanya sağlık sigortası fiyatları için net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü fiyat sizin sahip olduğunuz gelire göre değişiyor. Sigorta priminin belirlenmesinde toplam brüt maaş esas alınıyor.

Maaş gelirinizden %14,6’lık standart bir prim alınarak Almanya sağlık sigortası fiyatları belirleniyor. Bu miktar yarı yarıya %7,3 oranında siz ve işvereniniz tarafından paylaştırılarak ödeniyor.

Almanya özel sağlık sigortası

Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da devlete veya özel şirkete bağlı bir sigorta planını seçebilirsiniz.

Aralarındaki en büyük fark sağlık sigortası fiyatları ve kapsadığı hizmetlerdir. Almanya özel sağlık sigortası genel sağlık sigortasına göre daha pahalıya gelir. 

Özel sağlık sigortası, genel sağlık sigortasının karşıladığı bütün hizmetleri karşılar. Buna ek olarak genel sağlık sigortasından daha kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Aradaki fiyat farkının temel nedeni budur.

Diğer yandan, bazı doktorlar sadece özel sağlık sigortasına sahip hastaları kabul edebilirler. Bu nedenle özel sağlık sigortası ile ayrıcalıklı sağlık hizmetlerine sahip olabilirsiniz. Bir diğer avantajı diğer hastalara göre hastanelerden veya doktorlardan daha hızlı randevu alabilmenizdir.

Avantajı olsa da özel sağlık sigortasına sahip olursanız başlangıçta doktor muayenenizin ve ilaçlarınızın masraflarını kendiniz karşılamanız gerekiyor. Sigorta şirketiniz size daha sonra ödeme yapıyor. Almanya özel sağlık sigortası kullanıyorsanız, daha sonra genel sağlık sigortasına ya da genel sağlık sigortasından özel sigorta kullanımına geçebilirsiniz. 

Ancak özel sigortanız için anlaşma yaparken cayma koşullarını iyi incelemenizi öneririz. Çünkü özel sigortadan genele geçiş her zaman çok kolay değil. Özel sağlık sigortasının avantajlarıyla birlikte dezavantajlarını düşünmek doğru karara varmanıza yardımcı olabilir.

Almanya’da henüz geliriniz yokken özel sağlık sigortası yaptırmak isterseniz ve bunun için Türkiye’den Almanya’ya para transferi yapmak isterseniz en uygun yöntemi linkteki yazımızda bulabilirsiniz.

Özel sağlık sigortasının fiyatı nedir?

Priminiz özel sağlık sigortasında gelirinize göre belirlenmez. Bunun yerine priminizin belirlenmesinde sigorta riski rol oynar.

Özel sağlık sigorta riskinizi etkileyen koşullar şunlardır: Yaşınıza, cinsiyetinize, sahip olduğunuz hastalıklara kısacası size özel koşullara göre belirlenir. Bu yüzden özel sigorta için, net fiyatlar vermek pek mümkün değil. 

Almanya öğrenci sağlık sigortası

Almanya öğrenci sağlık sigortası özel sigorta planına dahildir. Yani özel bir sigorta şirketiyle anlaşma yapmanız gerekir. En önemli koşul ayda 450 euro’dan fazla gelire sahip olmamanızdır. Çünkü Almanya’da 450 Euro’dan fazla aylık gelire sahip kişiler otomatik olarak genel sağlık sigortasına dahil ediliyor ve öğrenci sigorta paketini kullanamaz hale geliyor.

Uygun fiyatlı sigorta şirketleri olarak size sunabileceğimiz seçenekler:

 • Educare 24, aylık 33 Euro’dan başlayan fiyatlar
 • HanseMerkur, aylık 36 Euro’dan başlayan fiyatlar
 • Care Concept, aylık 28 Euro’dan başlayan fiyatlar

Öğrenci olarak Almanya’ya gitmek için bloke hesap açtırmanız da gerektiği için Expatrio gibi şirketler de bloke hesap ve sağlık sigortası paketlerini ortak olarak sunar ve bu sizin için daha hesaplı bir hale gelebilir. Expatrio’dan fiyatları kontrol etmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Sağlık sigortası şirketine nasıl kaydolunur?

Almanya’da bazısı özel bazısı devlete bağlı 1000’den fazla sigorta şirketi bulunuyor. Seçim tamamen size aittir ve istediğiniz sigorta şirketine kaydolabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz sigorta şirketinin web sitesine giderek form doldurabilir veya şubesine giderek şahsen başvurabilirsiniz. İşleminiz yapıldıktan sonra sigorta kartınız posta yoluyla size gönderilir. Doktora veya hastaneye gittiğinizde bu kartı yanınızda götürmek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Almanya sağlık sigortası sistemi hakkındaki bu bilgileri göz önünde bulundurarak sağlığınız ve bütçeniz için en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz. Sigorta şirketinizi seçerken sigorta planlarının içeriğine ve fiyatına dikkat etmek size uygun olan sigorta planını bulmakta yardımcı olacak.