Klarna Nedir? Nasıl Kullanılır?

Klarna, bireylerin çevrimiçi olarak internet üzerinden yaptıkları alışverişlerin ödemelerini kendilerine daha uygun olacak şekilde düzenlemelerine olanak sağlayan bir ödeme hizmet sağlayıcısıdır.

Türkiye içerisinde hizmet vermeyen bu firma, 2005 yılında İsveç’te kurulmuştur. Yurt dışında bulunan Türk vatandaşları için çevrimiçi alışverişlerini yaparken kullanabilecekleri oldukça yararlı bir ödeme yöntemidir.

Kurulduğu günden bu yana çeşitli kaynaklardan toplamda 1,4 milyar dolar yatırım alana Klarna, günümüzde İsveç’te dâhil olmak üzere 18 ülkede, 800 bin işyeri ve 85 milyon kullanıcıya hizmet vermektedir. Kullanıcılarına “smooth payments” yani Türkçe olarak “pürüzsüz bir ödeme deneyimi” mottosu ile yaklaşmaktadır.

Klasik bankaların kredi kartları ile sağladığı taksitli ödeme seçeneğini bir adım öteye taşımayı başarmış olan Klarna, BNPL firmalarının dünyadaki öncüleri arasındadır.

Klarna, kendini kuruluşundan itibaren BNPL firması olarak tanımlamaktadır. BNPL adını, “Buy Now Pay Later” olan İngilizce olarak kalıplaşmış olan ticaret terimin baş harflerinden almaktadır.

Türkçe olarak “Şimdi Al Sonra Öde” şeklinde geçmektedir. Bu ödeme yöntemi dünya çapında devrim niteliğinde olduğu için bu yöntemin öncülerinden olan Klarna sürekli büyüme halinde yoluna devam etmektedir.

Hizmet sağladığı ülkelerdeki anlaşmalı olduğu e-ticaret sitelerinden yapılacak olan ödemelerde müşterilerine hizmet veren Klarna, tabiri caizse kullanıcılarına borç para vererek onların hali hazırda ödeyecek imkânları olmasa bile alışveriş yapmalarını sağlıyor.

Hem web sitesini hem de mobil uygulamasını kullanarak bu ödeme yöntemini çevrimiçi alışverişlerinizde kullanabilme olanağı sunuyor. Bu iki yolda da istenilen kişisel bilgi formunu doldurarak hızlıca alışveriş yapabilme imkânı tanımaktadır. 

Klarna Hangi Ülkelerde Kullanılabilir?

Klarna, şimdilik ne yazık ki Türkiye sınırları içerisinde kullanılamayan bir ödeme seçeneğidir. Bu durum yurt dışında yaşayan bireyleri kapsamamaktadır.

Kurulduğu İsveç’te dâhil olmak üzere Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet vermektedir. Bu 18 ülke içerisinde bulunan bireyler Klarna’nın web sitesini ya da mobil uygulamasını kullanarak bu ödeme yönteminden faydalanabilirler.

E-ticaret sitesi üzerinden yapılacak olan alışverişlerde bankaların verdiği kredi kartları çeşitli rakamlarda taksit seçeneği sunsa bile ilk taksit ödemesini hemen yapmanız gerekmektedir.

Taksitlendirerek alışveriş yapmak ekonomik olarak her ne kadar güzel bir seçenek olsa da taksit sayısına göre kullanıcıların ödemek zorunda bir de faiz vardır. Bu şekilde yapılacak olan alışverişlerde vadenin büyüklüğüne göre ürün ücreti dışında ödenmesi gereken miktar da artmaktadır.

Klarna, alışverişlerinde kendi ödeme yöntemini kullanan bireylere temelde 3 taksit imkânı vermesine rağmen hiçbir faiz almamaktadır. Bazı ülkelerde bu seçenek 12 taksite kadar çıkmaktadır.

Klarna Nasıl İşler?

Öncelikli olarak, çevrimiçi yapacağınız bir alışveriş için her hâlükârda bir banka kartı ya da bir kredi kartına sahip olmalısınız. Klarna gibi farklı ödeme yöntemleri tercih edilse bile aracı olan kurumlara da bu kartlar ile ödeme yapmanız gerekmektedir.

Alışveriş yapılacak olan e-ticaret sitesin de Klarna ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Anlaşmalı alışveriş sitesinde seçilen ürün ya da ürünler sepete eklendikten sonra kullanıcıları alışverişi tamamlamaları için ödeme yapılacak sayfaya yönlendirir. Bu sayfadaki ödeme seçenekleri arasından Klarna seçilerek ödeme işlemi tamamlanmaktadır.

klarna odeme secenegi

Ödeme yöntemi için Klarna seçildiğinde ülkeden ülkeye değişen farklı seçenekler kullanıcılara sunulmaktadır. Temelde “30 gün sonra öde” ve “3 taksitle öde” gibi iki adet olacak şekilde kullanıcılara sunulan bu seçenekler bazı ülkelerde vade farklı eklenmiş olarak 12 taksite kadar çıkabilmektedir. Bu temel iki seçenek ise şu şekilde kullanıcılara kolaylıklar sağlamaktadır.

Klarna ile Ödeme Seçenekleri

  • 30 gün sonra ödeme seçeneği: Alışverişin yapıldığı tarihte çeşitli sebepler ile o an için paranız yoksa ya da hemen ücreti ödemek istemiyorsanız bu seçenek oldukça yararlı olacaktır. Ödeme zamanı geldiğinde size bir elektronik posta iletilerek hatırlatmada bulunulmaktadır. Günü geldiğinde ise ödemenizi kredi artı ya da bana kartı ile kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

    Bu seçenek özellikle satın aldığınız ürünün kalitesinden emin değilseniz de tercih edilebilir. Bu sayede ürün size kargolandığında web sitesinde iade seçeneği varsa aslında hiç para ödemeden ürünü deneyip beğenmediğiniz takdirde de iade edebilirsiniz.
  • 3 taksitte ödeme seçeneği: Satın alınan ürünü 3 eşit taksite bölerek ödemenizi sağlamaktadır. Bu seçenek ile vade farkı için sizden faiz talep edilmemektedir. İlk ödemesini alışveriş esnasında olmak üzere sonraki ödemeleri birer ay ara ile ödemeniz beklenmektedir. Bu seçenekte de ödeme zamanı için size hatırlatıcı bir elektronik posta gönderilmektedir.

Klarna standart olan ödeme seçenekleri için bireysel kullanıcılarında faiz ya da ekstra bir ücret talep etmemektedir. Anlaşmalı olduğu perakendecilerden işlem başına ücret almaktadır.

Bu ödeme yöntemi, taksitli olarak öde ya da oldukça etkili olan sonra öde seçeneği ile anlaşmalı olduğu firmaların satış oranını %20 artırdığı için her iki taraftaki kullanıcıların da kazançlı olduğu bir yöntemdir.    

Klarna’nın Avantajları Nelerdir?

Avrupa sınırlarında yaşayan bireyler için çevrimiçi alışverişlerinde oldukça etkili ödeme seçenekleri sunan Klarna, geniş kurumsal müşteri ağına sahiptir. Kullanılabilir olan 18 ülkedeki hemen hemen tüm e-ticaret firmalarıyla işbirliği yapan bu firmanın sağladığı avantajlar ise şu şekildedir.

  • Geniş kapsamlı ağı sayesinde hemen hemen istenilen tüm çevrimiçi alışverişlerde kullanma şansı sağlar.
  • Sonra öde seçeneği ile alışveriş esnasında kullanılan kartta para olmasa bile alışveriş yapabilme özgürlüğü vermektedir.
  • Bireysel kullanıcılarında ek ücret ya da faiz almamaktadır.
  • Web sitesi ya da mobil uygulama üzerin kolay alışveriş imkânı sunmaktadır.
  • Mobil uygulaması aynı zamanda alışverişlerde kullanılması için “ghost kart” üretilmesini sağlar. Kartı oluşturduktan sonra mobil telefon yardımı ile temassız olarak POS makinasından ödeme yapılabilmektedir.

Sık sık yurtdışına çıkanlar ya da belirli sebepler ile yurt dışında bulunanlar için oldukça avantajlı olan Klarna ödeme yöntemi ile alışverişlerinizi güvenli olarak dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. 30 gün sonra öde seçeneği sayesinde o an için paranız olmasa bile alışveriş yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

Klarna Online Alışverişlerde Nasıl Kullanılır?

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın birçok ülkesinde geniş kapsamlı ağa sahip olan Klarna, web sitesi üzerinden ya da mobil uygulaması ile online alışverişlerde ödeme seçeneği olarak kullanılabilir.

Faizsiz taksit seçenekleri ile kullanıcılarında asla ek ücret almayan Klarna, tüm kazancını kurumsal olarak işbirliği yaptığı firmalardan kazanmaktadır. Bireysel kullanıcılar için son derece yararlı olan bu ödeme sistemi sayesinde dilediğiniz zaman online alışveriş yapabilirsiniz.

klarna-nasil-kullanilir

Klarna kendi web sitesini aynı zamanda bir e-ticaret sitesi olarak da kullanılmasını sağlamaktadır. Resmi sitesine girildiğinde ilgili ülke seçildikten ve üye olduktan sonra hemen alışverişe başlayabilirsiniz.

Büyük markaların hemen hemen hepsinin mağazasının bulunduğu bu siteyi kullanarak Klarna’nın sağladığı avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Çeşitli sebepler ile yurt dışında bulunan bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak Klarna gibi oldukça etkili alternatif uygulamalar da mevcuttur. Yurt dışında işe yarayabilecek uygulama ve web siteleri hayatınızı kolaylaştırdığı gibi ekonomik olarak da size avantajlar sağlayabilir. Bu nedenle işe yarayabilecek olan uygulamalara bir göz atmanızı tavsiye etmekteyiz.    

Sonuç Olarak

Geniş kullanım ağı sayesinde yurt dışındaki bireyler için son derece avantajlı ödeme yöntemi olan Klarna, faizsiz taksit seçeneği ile bireysel kullanıcılarına avantajlı seçenekler sunmaktadır.

Kolayca üye olabileceğiniz web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden hemen alışverişe başlayabilirsiniz. Çevrimiçi olarak yapacağınız alışverişlerde ve mobil uygulaması üzerinden oluşturacağınız ghost kart ile dilediğiniz zaman kolay ödeme ayrıcalığının keyfini sürebilirsiniz. 

İlgili Yazılar