Türkiye’de Tax Free Alışveriş Yapmak

Türkiye’de KDV vergisinden arındırılmış bir şekilde alışveriş yapmak aslında birçok vatandaşın hayali olsa da yurtdışında yaşayan Türklerin bunu yapma şansı var. Gelin yurtdışında yaşayan Türklerin Türkiye’de nasıl Tax Free alışveriş yapmasının mümkün olduğuna göz atalım.

Öncelikle kısaca Tax Free alışverişin mantığından bahsedelim.

Tax Free Alışveriş Nedir?

Tax Free alışveriş birçok ülkede uygulanan yerleşik olarak o ülkede oturmayan kişilerin mağaza alışverişlerinde KDV’den muaf tutulmasına verilen addır. Bu sayede turist olarak gittiğiniz ülkelerde belirli mağazalarda yaptığınız alışverişlerinizde KDV vergisini geri alabilirsiniz ve Türkiye de bu ülkelerden biridir.

Türk Vatandaşları Türkiye’de Tax Free Alışveriş Yapabilir Mi?

Gelelim yazımızın en önemli noktasına. Çifte vatandaşlık sahibi ya da yurtdışında çalışan birçok Türk tatillerini memleketinde geçirmek amacıyla Türkiye’ye geliyor ve bu kişiler de tax free alışverişlerden faydalanabilir.

Yani birçok üründe %18 olarak uygulanan vergi iadesini Türkiye’de yaptığınız alışverişlerde geri almanız mümkün. Bu noktada Türk vatandaşlarının ikametinin Türkiye dışında olması gerekmektedir ya da yabancı vatandaşlar için de zaten Tax Free alışveriş mümkündür.

Türkiye’de Tax Free Alışveriş Yapabilmek için Farklı Şartlar Var Mı?

Yurtdışında ikamet eden bir Türk vatandaşı ya da yabancı bir ülke vatandaşı olmanız dışında:

  • Yaptığınız satın alım değerinin 100 TL + KDV’den fazla olması gerekmektedir. Bu göstereceğiniz faturalar için ayrı ayrı geçerlidir.
  • Alışveriş yaptığınız noktada Tax Free Point faturanızı almanız ve gümrüğe kadar getirmeniz
  • Alışveriş yaptığınız ürünleri 3 ay içinde Türkiye’den çıkarıyor olmanız 

Yani fatura değeri 100 liranın üstünde ve 3 aydan yakın olan “Tax Free Point“ şeklinde alıp gümrüğe getirdiğiniz faturalarınızın KDV’sini geri almanız mümkün. Peki devamında süreç nasıl işliyor?

Türkiye’de Yapılan “Tax Free Point” Alışverişinden KDV İadesi Almak için Ne Yapmak Gerekir?

Şu ana kadar anlattığımız süreçte Tax Free imkanı sunan bir mağazadan alışveriş yaptınız. Alışverişiniz öncesinde mutlaka mağazaya sormalısınız.

Ardından faturanızı taşıdınız ve faturanız yukarıdaki şartları sağlıyorsa ülkeden çıkmadan önce gümrük noktasına giderek bu faturanızı onaylatmanız gerekiyor. Bu noktada aldığınız ürünleri de yanınızda bulundurmalısınız.

Gümrük görevlisi ürünleri de yanınızda götürdüğünüzün kontrolünü yapacaktır. Yoksa Türkiye’de satın aldığınız ürünleri tekrar satıp bir de üstüne vergi iadesi alma şansınız olurdu.

Gümrük görevlisi ona gösterdiğiniz Tax Free Point faturanızı ya da çekinizi onaylayacaktır.

Tax Free İadesi Nası Alınır?

Son olarak yapmanız gereken ise havaalanında çıkış kapısına doğru giderek Tax Free ofise uğrayarak KDV iadenizi nakit olarak hemen alabilirsiniz. Bu tek seçeneğiniz değil. Gümrük onaylı Tax Free faturanızı 90 gün içinde posta yoluyla da iletme şansınız var. Bu durumda iadeniz nakit olarak değil kredi kartınıza yapılarak size iletilecektir.

Son olarak bazı mağazalar InStore Tax Refund sistemini kullanmaktadır. Bu durumda son adımı yapmanıza gerek kalmaz. Yani gümrükte faturanızı/çekinizi onaylatmanızın ardından vergi iadeniz otomatik olarak kredi kartınıza yatırılır. Havaalanındaki Tax Free ofisine uğramanıza ya da posta yoluyla Tax Free faturanızı iletmenize gerek kalmaz.

Türkiye Alışverişlerimde Ne Kadar Tax Free İadesi Alabilirim?

Türkiye alışverişlerinizde ne kadar tax free iadesi alabileceğiniz yapacağınız alışverişin tutarıyla doğrudan ilişkilidir. Aldığınız ürünün türüne göre KDV oranı yüzde 8 ile yüzde 18 arasında değişmektedir. Örneğin 1000TL’lik %18 KDV oranı içeren bir alışveriş yaptığınızda alacağınız iadenin tutarı 180 lira olacaktır.

Tabii bu noktada yazının yazıldığı tarihte 180 liranın değeri 20 Euro’nun bile altında. 20 Euro için bu işlemlerle uğraşmaya gerek var mı diye düşünenler de tabii ki olacaktır. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki birçok üründe Türkiye’deki ek ÖTV vergisi de işin içine girince aslında alışverişleriniz Türkiye’de daha ucuza gelmiyor olabilir. 

Bu noktada yaşadığınız ülkeden ayrılmadan önce almak istediğiniz ürünlerin fiyatlarını not alıp Türkiye’de kıyaslama yaparak alışverişinizi yapmanız faydalı olacaktır.

Türkiye’deki Alışverişlerimde Hangi Mağazalardan Tax Free Alışveriş Yapabilirim?

Tabii, tax free indirimi kullanabilmek için bir diğer önemli konu da gittiğiniz mağazanın buna uygun prosedürü olması gerekir. Bu adrese girerek siz de ürün almak istediğiniz mağazanın listede olup olmadığını görebilirsiniz. 

Türkiye’deki Mağazamı Turistler İçin Nasıl Tax Free’ye Uygun Hale Getirebilirim?

Son olarak da Türkiye’deki mağaza sahiplerine seslenmek istedik. Yurtdışına yerleşen Türklerin sayısının her geçen gün artması ve ülkemize gelen turist sayısının da önemli bir rakama ulaşması nedeniyle Tax Free alışveriş sizi birçok turistin tercih etmesine sebep olacaktır. TaxFreePoint sitesinden siz de bu konuda mağazanızı nasıl bu sisteme dahil edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.


Türkiye’de Tax Free alışveriş yapmak denince aklınızda olması gerekenleri hangi şartların geçerli olduğundan bahsettik. Türkiye tatillerinizde artık alışverişlerinizi bu şekilde daha ucuza gerçekleştirebilirsiniz. Yine yurtdışındaki Türklerin hayatını kolaylaştıracak diğer bir yazımız olan yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızı da tavsiye ederiz.