Yurtdışında En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Başka bir ülkede yaşamayı hiç düşündünüz mü? Çoğu zaman yeni bir kültüre adapte olmak korkutucudur ama birçok olanağı da beraberinde getirir. Peki, yurtdışında vatandaşlık almak isterseniz neler yapmanız gerekiyor? Yurtdışında en kolay vatandaşlık veren ülkeleri ve şartlarını inceleyelim.

Ülkelerin bizlere sunduğu şartlar çoğu zaman gözünüzü korkutsa da yurtdışında kolayca vatandaşlık alabileceğiniz birçok ülke bulunmakta. Özellikle de parası olanlar için yatırımcı vatandaşlık formülüyle, Avrupa ülkeleri için altın vize kavramı işleri kolaylaştırıyor.

Yurtdışında Vatandaşlık Almak: Hangi Ülkeyi Tercih Etmeli?

Sizin için en kolay vatandaşlık veren ülkeleri bu başlık altında topladık.

Kanada

Göçmenler konusunda oldukça cömert bir ülke olan Kanada’da vatandaşlık sahibi olmak için başvuru yapmadan önce en az 3 sene yaşama şartını karşılamanız ve banka hesabınızın en az 800.000 dolar teminat bedeli bulundurması gerekiyor. Tabii ki bu para tek şart değil.

Eğer ülkede bir şirkette çalışmaya başlar ve en az 5 sene Kanada’da yaşarsanız çalışma vizeniz aracılığıyla kalıcı oturum iznine başvurabilir ve ardından vatandaş olmanızın yolunu açabilirsiniz.

Kanada vatandaşlığı aldığınızda ülkenin sağladığı iş imkanları, eğitim ve sağlık olanaklarından yararlanma hakkı elde edebilir aynı zamanda Kanada pasaportuyla 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat etme imkânına da sahip olabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti

Farklı bir alternatif arayanlar için Karayip adalarının en nefes kesici yerlerinden biri olan Dominik Cumhuriyeti’nde vatandaşlık almak oldukça kolay.

dominik-cumhuriyeti-vatandaslik

Dominik Cumhuriyeti’nin vatandaşlık almak için siz sunduğu iki seçenek bulunmakta. Dominik Hükümet Fonuna 100.000 bin dolar katkı yapmanız veya hükümetin belirlediği firmalardan değeri en az 200.000 dolar olan gayrimenkul satın almanız.

Dominik Cumhuriyeti’nden vatandaşlık alarak Schengen Bölgesi, Birleşik Krallık, Kanada gibi 130’dan fazla ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip olabilirsiniz. Dominik bu özellikleriyle Türkiye’den yurtdışında kolay vatandaşlık veren ülkeler için araştırma yapanlar için tercih edilesi seçeneklerden biri haline geliyor.

Meksika

Meksika vatandaşlığı almak isteyenler için Meksika’da 5 sene ikamet etmek ve temel seviyede İspanyolca bilmek yeterlidir. Başvuru yaptıktan sonra ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlamak için bir sınava girmelisiniz. Çifte vatandaşlığa izin veren Meksika pasaportu birçok ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlamaktadır.

Brezilya

Brezilya vatandaşlığı almak birçok Avrupa ülkesi vatandaşlığı almaktan çok daha kolay. Yapmanız gereken vatandaşlığa başvurmadan önce ülkede en az 5 yıl yaşamak veya 150.000 Brezilya reali değerinde bir yatırım yapmaktır

Başvururken İngilizce, İspanyolca ya da Portekizce dillerinden birini bilirseniz bu yatırımınız yardımıyla Brezilya vatandaşlığı alma şansınız kolaylaşacaktır.

İngiltere

İngiltere vatandaşlığı almak aslında düşünüldüğü kadar zor değil. İngiltere bunun için size üç farklı imkân sunar. Çalışma vizesi, Ankara Antlaşması ve Aile Birleşimi ile vatandaşlık alabilirsiniz.

Bu üçünün tek ortak noktası en az 5 sene boyuncu ülkede ikamet etmek ve 450 günden daha uzun süre ülkeyi terk etmemek. Ankara Antlaşması ile vatandaşlık almayı düşünüyorsanız İngiltere’de kendi işinizi kurmanız ve bunu sermaye edecek kadar bir birikiminizin bankada olması gerekiyor.

Tabii İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci Türkler için bu vatandaşlık tipi konusunda işleri biraz karıştırmış gibi görünüyor. Bu konudaki detayları Ankara Antlaşması ne zaman bitiyor yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra vatandaşlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

Almanya

16 yaşını doldurmuş herkes Alman vatandaşlığına başvuruda bulunabilir. Alman vatandaşı olmak için aranan en önemli şartlar en az 8 yıl Almanya’da ikamet etmek ve Almanca dil bilginizin hem yazma hem de konuşma olarak B1 seviyesinde bulunması. Aynı zamanda kendinize yetebilecek bir gelirinizin olması da gerekli.

Çifte vatandaşlık konusunda Türkler arasında zirvede olan vatandaşlık ülkesinin Almanya olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Almanya’da doğduğunuzda ve Alman vatandaşı olan anne babası olan birçok gurbetçi bu yolla kolayca Alman vatandaşlığı almışlardır.

23 yaşın altındaki kişiler gelir seviyesine bakılmaksızın başvuruda bulunabilirler. 

Portekiz

Akdeniz’in en güzel yerlerinden olan Portekiz’de yaşamak istiyorsanız tek yapmanız gereken Portekiz’de 500 bin Euro değerinde bir mülk satın almanız. Bu durum alacağınız mülkün durumu ve yaşı ile 350 bin Euro’ya kadar inebilmektedir.

Bu imkânla istediğiniz bir gayrimenkulü satın alarak oturma iznine sahip olabilirsiniz. Aldığınız oturma izni 2 yılda bir yenilenir. 5 yıl kaldıktan ise sonra süresiz oturma iznine başvurabilirsiniz. Portekiz hükümeti vatandaşlık başvuruları süresince 14 gün boyunca ülkede kalmanızı istemektedir.

Portekiz vatandaşlığının size sunmuş olduğu Altın vize ile Schengen ülkeleri dahil birçok ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. 

Batı Avrupa’da diğer ülkelere kıyasla daha ucuz bir alternatif olan Portekiz “altın vize” yani yatırım yoluyla verilen vize konusunda da diğer Batı Avrupa ülkelerine göre nispeten daha ucuz bir alternatif sunmasıyla yurtdışında kolay vatandaşlık veren ülkeler listemizde olmayı hakediyor.

Malta

500.000 nüfusuyla Avrupa’nın en küçük ülkesi olan Malta vatandaşlık alabileceğiniz en kolay ülkelerin başında gelir. Malta yatırımcı programı ile Malta’da yaşama veya iş kurma şartı aranmadan vatandaşlık alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise bir defaya mahsus Malta hükümetine 650.000 Euro ödemesi yapmanız.

Bu para doğrudan Malta hükümetinin hazinesine aktarılır ve vatandaşlık almaya hak kazanırsınız. Malta pasaportu alarak birçok Schengen Bölgesi ve birçok Avrupa ülkesine vizesiz seyahat etme imkânına sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda Avrupa’da şirket kurmak isteyen Türkler için de çeşitli vergi avantajlarıyla Malta tercih edilen ülkelerden biridir. Eğer yurtdışında şirket kurmak istiyorsanız bu yatırımınızı vatandaşlığa da çevirmek için Malta ideal ülkelerden biridir.

Bulgaristan

Bulgaristan vatandaşlık isteyen kişiler için yatırımcı fonu karşılığında oturma izni vermektedir ve iki farklı yatırım imkânınız bulunur. Standart yatırım ile 500.000 Euro karşılığında önce oturma iznine sahip olursunuz. 5 yıl sonunda ise vatandaşlığa kabulünüz yapılır.

Hızlandırılmış yatırım ile de 2.5 sene gibi bir sürede daha çabuk vatandaşlık sahibi olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 1.000.000 Euro’luk bir yatırım yapmak.

Bulgaristan’dan göçen birçok Türk ailesi de Türkiye’de Bulgaristan pasaportuna da sahip birçok kişinin bulunmasına sebep olmuştur. Bu sebeple kökenleri inceleyerek de anne, baba üzerinden Bulgar vatandaşlığına da birçok başvuru yapılmıştır.

Yunanistan

Komşu ülkemiz olan Yunanistan vatandaşlığı almak için ülkede en az 10 sene ikamet etmiş olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda tıpkı Bulgaristan örneğinde olduğu gibi Yunan göçmenliği ya da etnik kökeninin Yunan olduğunu kanıtlayan kişilerin de Yunanistan vatandaşlığı alma şansı bulunur.

İspanya

Golden Visa programı kapsamında 500.000 Euro ve üzeri gayrimenkul yatırımı yaparak bu güzel Akdeniz ülkesinin vatandaşlığını alabilirsiniz. Yatırım yaptığınızda 1 yıllık bir oturma izni verilir. Yatırımınızı satmamanız karşılığında bu izin 2 sene daha yenilenir.

5 yılın sonunda yatırımınız hala duruyorsa kalıcı oturma hakkı elde edebilir ve bu süreyi 5 sene sonunda yeniletebilirsiniz. Vatandaşlık başvurusunu kalıcı oturum izni aldıktan 5 sonra yapabilirsiniz.

Toplamda 10 sene boyunca İspanya’da yaşadıktan sonra vatandaşlık almaya hak kazanır ve İspanya’nın size sunduğu sağlık, eğitim ve çalışma imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Moldova

Moldova pasaportu almak için yapmanız gereken tek koşul ülkeye 100.000 dolarlık yatırım yapmaktır. Bu yatırım ile çok çabuk bir şekilde ülke vatandaşlığı alabilirsiniz. Yatırım yapan kişi dilerse 29 yaşını geçmemiş çocukları ve 55 yaşından büyük ebeveynleri ile birlikte vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Moldova pasaportu 120’den fazla ülkeye vizesiz ziyaret imkânı sunmaktadır. Yine Avrupa’da olması sebebiyle değerli ve kolay vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerden biri de Moldova’dır.

Singapur

Kalıcı oturma izninizi aldıktan sonra iki sene Singapur’da ikamet ederek vatandaşlık hakkınızı elde edebilirsiniz. Kalıcı oturma izni almanın en kolay yollarından birisi ülkeye yatırım yapmaktır.

En değerli pasaportlar listesinde en başta olan Singapur vatandaşlığı ile 190 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahip olabilirsiniz. Bu ülke tek vatandaşlık hakkı vermektedir.


Yurtdışında vatandaşlık almak için ülkelerin şartlarına göz attık. Gördüğünüz gibi yatırım yapmak istediğinizde birçok ülke kalıcı oturum izni ve vatandaşlık konusunda yabancılara çeşitli kolaylıklar tanıyor. Yurtdışında evlilik yoluyla vatandaşlık almak da yaşamını yurtdışında sürdürmek isteyenler için bir diğer yöntem.

Bu noktada siz de ihtiyaçlarınız göre listedeki kolay vatandaşlık veren ülkelerden birini daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Türkiye’de bulunduğunuz sırada yapacağınız yatırımlar için yurtdışına para göndermek yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yurtdışında gayrimenkul alarak vatandaşlık almak istiyorsanız bu noktada birçok aracı Türk şirketinin de “altın vize” konusunda size yardımcı olabileceğini hatırlatmak isteriz.