Norveç’ten Türkiye’ye Para Gönderme: Ucuz & Hızlı Yol

Sınırların kalktığı, mesafelerin birbirine gittikçe yaklaştığı günümüzde artık dünyanın pek çok yeri bir tık kadar uzağımızda. Bir tıkla uçak bileti alıyoruz, bir tıkla otel rezervasyonlarımızı yaptırıyoruz.

Hatta tek tıkla bütün bankacılık işlemlerimizi hallediyoruz. Ancak söz konusu olan yurtdışından para göndermek olduğunda işler birden değişebiliyor; muğlak gönderim süreleri, muğlak ama maliyetli olduğu kesin komisyonlar…

Biz de bu yazımızda Norveç’ten Türkiye’ye para gönderme konusunda aklınızdaki soru işaretlerini giderip ucuz ve hızlı yolu size tanıtmaya çalışacağız.

Yurtdışına para göndermek deyince çoğumuzun aklına klasik ve güvenilir yöntem olan bankalar gelir. Bankalar arası yapılan bu işlemin ismi SWIFT’ tir. Bugün bir bankaya gitseniz veya işlemlerinizi online halletmek isteseniz büyük ihtimalle bankanızdan bu para gönderme işleminin maliyeti ve süresi konusunda belirsiz yanıtlar alırsınız.

Çünkü siz Norveç’ ten Türkiye’ ye para göndermek istediğinizde veya tam tersi, Türkiye’ den Norveç’ e para göndermek isterseniz, bankalar dışında bir de “Muhabir Banka” denilen, yerel bir bankanın yurt dışında bir ülkede, kendi adına işlemlere aracılık edebilmesi için yetkilendirmiş olduğu banka bu işlemlere aracılık edecektir. Norveç’ten Türkiye’ye para transferi yaparken bu Muhabir bankaları devreden çıkarmanın bir yolu bulunuyor.

Norveç’ ten Türkiye’ ye Para Göndermenin Düşük Ücretli Yolu

“Misyonumuz sınırları olmayan paradır. Ve daha yeni başlıyoruz.” Böyle tanıtıyor Wise’ ın kurucu ortaklarından Taavet Hinrikus, amaç ve vizyonlarını. Kristo Käärmann ise diğer ortağının ismi. İkisi de Estonyalı. İşleri gereği sürekli uluslararası para göndermeleri gerekiyormuş ve klasik yöntemlerle maliyetleri çok yükseliyormuş.

Bir gün akıllarına bir ülkeden başka bir ülkeye para göndermek için iyi bir fikir gelmiş. Taavet, Euro’ sunu Kristo’ nun Estonya banka hesabına, Kristo da, kendi poundunu Taavet’in İngiltere banka hesabına yatırmış. Böylece hem yüksek komisyonlardan hem de adaletsiz döviz kuru maliyetlerinden kurtulmuşlar. 

Wise ile Norveç’ten Türkiye’ye Para Göndermek

Wise ile Norveç’ten para göndermek için öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor. Bu aşamada girdiğiniz bilgiler çok önemli, çünkü bu aşamadan sonra tüm işlemler bilgileriniz doğru ise gerçekleşir. Girdiğiniz bilgiler yanlış ise para gönderemez veya alamazsınız.

norvec-turkiye-para-transferi
Ekran görüntüsü 6 Nisan 2021 tarihinde alınmıştır. Kurlar günlük olarak değişkenlik gösterebilir.

Girilen bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra Türkiye’deki alıcı IBAN numarasını girebilirsiniz. Artık Türkiye’ye para göndermek için yapmanız gereken şey iki tık uzağınızdadır. Gönderilen paraya ve istenilen gönderim şekline göre komisyon ve gönderilecek paranın çevrileceği kur bilgileri canlı olarak karşınızda durur. Belirsizlik yoktur, sürpriz yoktur. İşte Wise ile Türkiye’ye para göndermenin alameti farikası budur.

Norveç’ten Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Tüm alternatifler içerisinde Wise ile para gönderme kesinlikle maliyetsiz yöntem. Norveç’ ten Türkiye’ ye para gönderirken işlemler bir iş günü içerisinde tamamlanır ama çoğu zaman para saatler içerisinde hesaba geçer. Tabi bunun mesai saatleri için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.  Peki ya durumumuz acilse?

Yurtdışından Türkiye’ ye para göndermenin diğer bir alternatifi ise bankalar ve SWIFT işlemleridir. Ancak bankalar hem maliyetler hem de süreler konusunda oldukça ağırdırlar. Gönderilen paranın alıcının hesabına geçmesi 1-3 iş günü sürmektedir. Norveç’ ten Türkiye’ ye para gönderdiğinizde, para en erken ertesi gün alıcının hesabına geçer. Ayrıca bankaların SWIFT / BIC kodlarına ihtiyaç vardır. Aşağıda Türkiye’deki bazı bankaların SWIFT kodlarını bulabilirsiniz.

Wise ile 50’ den fazla ülkenin para birimi ile para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle uluslararası çalışan firmalar için bu aynı zamanda büyük bir esneklik ve maliyet düşüşü anlamına gelir.

Wise ile Norveç’ten Para Gönderirken Dikkat Edilecek Noktalar

Wise ile para gönderirken bilinmesi gereken birkaç şeyin olduğunu da belirtmek gerek;

  • Para gönderim işlemlerinin süresi ülke bankalarının protokollerine bağlı, ama mesai saati içinde gerçekleştirilen işlemler hızla sonuçlanıyor.
  • Para gönderim süresine göre değişen komisyon oranları mevcut. İşlemleri tamamlamadan önce bunları kontrol etmek, uygun komisyon oranları yakalamanıza olanak sağlar.
  • Gönderilecek ve alınacak para, ülkelerin kendi yerel kurları üzerinden seçilmelidir. Yani Norveç’ ten Türkiye’ ye para göndermek istiyorsanız, gönderim yapan kişi kron hesabından lira hesabına gönderim yapmak zorundandır. 
  • Yüksek miktarlarda para transferi gerçekleştirecekseniz sizden ek kimlik doğrulaması istenebilir. Bu yurtdışına para göndermek istediğinizde sizin de güvende olduğunuzun bir işaretidir.
  • Wise ile Norveç’ten para göndermek için iki seçenek mevcut; banka hesabından veya kredi kartından. Bu da işlemlerde sizin için kolaylık sağlar.
  • Alıcının Wise’a üye olmasına gerek yoktur. Alıcının kimlik bilgileri ve IBAN numarası para gönderme işleminin tamamlanması için yeterlidir.
  • Girdiğiniz miktarın, gönderdiğiniz ülke kuru üzerinden tutarı ve seçtiğiniz hizmete bağlı olarak gönderim süresini teyit ettikten sonra işlemler bitti. Genellikle çok kısa süreler içerisinde para gönderme işlemi gerçekleşir. 

İşte Norveç’ten Türkiye’ye para göndermek bu kadar basit! Daha önce diğer bir İskandinav ülkesi olan İsveç’ten para transferi yazımızda da benzer şekilde Wise’ı öne çıkarmıştık.

Wise nasıl hem hızlı hem de ucuz? 

Peki Wise neden bankalara göre hem hızlı hem de ucuz? Çünkü para Norveç’ ten Türkiye’ ye gönderiliyor olsa da aslında para ülke değiştirmiyor.

Norveç’ ten Türkiye’ye para transferi yaparken, Wise sistemi bu transferi kendi içerisinde tamamlıyor. Wise, Norveç hesabından Norveç’ teki kronu kendi hesabına aktarırken Türkiye’ de de Wise Türkiye hesabından alıcının hesabına aktarıyor. Ayrıntılar Wise nedir yazımızda mevcut.

Wise güvenilir ve güvenlidir

Tüm bu işlemler bankalar üzerinden BDDK onaylı bir şekilde gerçekleştiğinden güvenilirlik konusunda da hiçbir sıkıntı yoktur. Wise; yetkileri İngiltere “Financial Conduct Authority” (FCA) tarafından bağımsızca düzenlenen yetkili bir Elektronik Para Kuruluşu’dur.

10 milyondan fazla kullanıcı, her ay 4,5 milyar pound’ dan fazla transfer gerçekleştiriyor ve bu sayı günden güne artıyor. Richard Branson ve PayPal’ in ortağı Max Levchin, Wise’ a yatırım yapan isimlerden bazıları.


Bugün Wise dünya çapında 14 ofisi ve 2.200’ ün üstünde çalışanı olan bir firma. Aynı anda ellinin üstünde para birimiyle işlem yapılabilen, bunları birbirine dönüştürebilen bir sisteme sahip. Ayrıca yüz ellinin üzerinde para birimini destekleyen “Wise Çoklu Döviz Hesabı” gibi hizmetleri kullanıcılarının hizmetine sunmuş durumda.